Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dwufunkcyjny rozdzielacz-co to warte?


Pawlo111

Recommended Posts

W nowo budowanym piętrowym domu 120m2 urzytkowej planujemy ogrzewanie kotłem na paliwa stałe z podajnikiem slimakowym i mieszany układ ogrzewania tj. cały parter podłogówka + 1 grzejnik-garaż a piętro całe w grzejnikach + podłogówka w łazience. Znalazłem taki oto rozdzielacz http://allegro.pl/teceflex-dwufunkcyjny-rozdzielacz-do-ogrzewania-i1352400025.html i mam w zwiozku z tym pytanie co on jest wart? Czy wystarczy jeden na cały dom ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak takie "cudo" sie sprawuje masz opisane w innym wątku tego działu -tytuł zaczyna się małooptymistycznie "Zimno w domu...." Dlaczego chcesz tak komplikować sobie życie? Parter i piętro powinny być na osobnych rozdzielaczach, choć najtaniej i najprościej byłoby zrobić podlogówkę wszędzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na tym samym etapie budowy i planuję zastosować dwufunkcyjny tylko trochę inny http://allegro.pl/rozdzielacz-dwufunkcyjny-do-c-o-i-podlogowki-i1349953352.html . U mnie 3 podł + 8 grzejn. w parterówce. Może ktoś to zastosował ? Czekam na opinie !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam

Ja także kupiłem trochę rzeczy w tym sklepie i zdecydowanie ODRADZAM. Rozdzielacze kupione u nich - wyraźnie w opisie jest napisane że posiadają odpowietrzniki automatyczne Afriso. I co z tego? Skoro można wysłać klientowi odpowietrzniki Diamonda które wyglądają tak samo ale są jakieś 4 razy tańsze.. Zaworki mini miały być w dwóch kolorach - oczywiście sprzedali tańsze jednokolorowe.

A co do tego rozdzielacza dwufunkcyjnego sprzedawanego przez nich mój zaprzyjaźniony hydraulik powiedział że to musiał skonstruować wybitny "FACHOWIEC". Ten rozdzielacz prawdopodobnie nie ma prawa działać prawidłowo. A może ktoś kupił taki rozdzielacz i ma już jakieś doświadczenia z nim? Bo sam byłem zainteresowany rozdzielaczem Tece , ale hydraulik odradził i zastosował 2 oddzielne rozdzielacze.

Pozdrawiam i radzę uważać na zakupy w tym pseudo "SKLEPIE"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co zastosować gdybym jednak przekonał kobietę do podłogówki w całym domu? Prosze nie piszcie tylko "to już było"

Rozdzielacz z rotametrami parter i osobno piętro, zawór trój- albo lepiej cztero-drożny? Jeden w kotłowni czy dwa przed rozdzielaczami ? I to samo z pompą jedna na CWU druga na podłogówkę czy osobna trzecia na piętro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co będzie mi sterowało pracą tego zaworu 4d ?

Kocioł prawdopodobnie będzie miał sterownik Puma.

Chyba że mnie wnerwią ceną to sam sobie zmontuje na WAGO takiego mini BMS-a.

A jak cenowo podłogówka ma się do Kalafiorów?

Atutem za całością w podłogówce jest brak ładnych grzejników w normalnej cenie.

Aluminiowe ciekną i korodują przy miedzi.

Blaszane łapią syf.

Miedziane drogie i brzydkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworem 4d możesz sterować sam - przy dużej zmianie temperatury na zewnątrz przekręcasz lekko pokrętło. U mnie steruje nim sterownik pogodowy, ale u rodziców na razie go nie zakładałem - i chyba nie będę zakładał.

Instalacje które wykonałem u mnie i rodziców są proste i tanie, główną oszczędnością podłogówki jest fakt że można to zrobić samemu. Moja instalacja razem z kotłem i automatyką kosztowała w granicach 15 tyś. zł. dom 120 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w bliźniaku - w drugim rodzice. Instalacje sa niezależne, w obu kocioł SAS groeco 17 kW ( kupione po 8 tyś). Nad projektem ogrzewania spędziłem bardzo dużo czasu, bo nigdzie nie znalazłem gotowego: tylko podłogówka i kocioł na ekogroszek. Ostatecznie sam go wymyśliłem. Rozstaw rur podłogówki obliczyłem jakimś programem z sieci (chyba Purmo???) zapotrzebowanie na ciepło miałem już w projekcie domu. Wyszły mi rozstawy co 35 cm, ale asekuracyjnie zmniejszyłem do 20-25. Po pierwszym sezonie (bez docieplenia) wykonałem instalacje w domu rodziców (wprowadzili się na wiosnę) i tu już wszędzie dałem rozstaw co 25, tylko w łazience dużej co 15 cm. Projektu rozmieszczenia pętli nie robiłem tylko zaplanowałem rozłożenie transportów z pomieszczeń gdzie są rozdzielacze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wyszło mi że 17kW wystarczy. I jakie wrażenia z kotła? Znajomy znajomych projektant chce chyba 300 albo 500 za projekt co, woda, kanaliza bez przyłączy. W naszym projekcie jest podłogówka w łazience i kuchni, woda i kanalizacja. Też liczyłem programem ale to pic na wode i nie znam dokładnie zapotrzebowania na ciepło tylko to co w projekcie. Myśle że zagęszcze lepiej kłębek albo dwa dać więcej rury. Na papieże milimetrowym może nakreśle plan. Musze tylko poznać jakie są ogólne zasady? Ile od ściany, gdzie zasilanie, ile pętli, itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ma dużą pojemność wodną co oceniam jako plusoraz retortę obrotowądo spalania miału. Pracuje z temp. zadaną 74 stopnie, na powrocie jest ok. 55 stopni.

Rozstaw 25 w nowym standardowo ocieplonym domu to i tak za gęsto. My pierwsza zimę przeżyliśmy bez ocieplenia w mokrym domu - wszystkie okna rozszczelnione. Uważam że plan pętli jest niepotrzebny, wystarczy zaznaczyć strefy brzegowe (u mnie przy oknnie tarasowym) i strefy zabudowane meblami (niekoniecznie). Ślimak układasz na żywioł, zaplanować trzeba tylko miejsca zagęszczenia rur przy rozdzielaczach. Zasady sa proste, ja przyjąłem odstęp od ścian 20 cm i uważałem aby nie przekroczyć długości 100 m jednej pętli - salon i jadalnia mają razem 40 m2 i sa podzielone na dwie płyty.

Niektórzy dają rury co 15 wszędzie, ale potem pompa tego nie przepcha. Mnie wyszło 700 mb rury i wystarczyła pompa "czterometrowa" pracująca na minimum mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorta obrotowa typu PPSM produkcji Pancerpolu była w standardzie. Ruszt awaryjny do palenia drewnem zrobił sąsiad za symboliczne piwo - latem na potrzeby cwu rozpalałem raz dziennie paląc odpady drewna po budowie. Sterownik mam ST 37, ale teraz dają te bardziej wypasione. Dom według projektu GL 119 zbliźniaczony ze zmianami http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-119-Amelia,130.html mieszkamy pod Jędrzejowem w Świętokrzyskiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam ze "słynnymi" już przedmuchami z retorty? Projekt rozkładem pomieszczeń bardzo podobny do naszego http://projektydomow.domiporta.pl/dm_lolek.htm

Wykonywaliście podpiwniczenie? My swój trochę mniejszy dom rozciągneliśmy po 0,5m z każdej strony. Zaczynamy budować się pod Toruniem w Kujawsko-pom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...