Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór kominka dla NAS – mile widziane rady


MarzannaPG

Recommended Posts

No i stoimy wreszcie (?) przed wyborem kominka. Opcje tylko dwie: z płaszczem wodnym lub bez. DGP nie jest rozpatrywany.

Dom z użytkowym poddaszem, 150m2, bryła zwarta, otwarta kuchnia na salon, brak klatki schodowej, schody bezpośrednio z salonu, czyli antresola prowadząca do pomieszczeń na górze (4 pokoje i łazienka). Ogrzewanie główne piec zgazowujący na drewno Atmos .

ZA kominkiem z płaszczem:

-przygotowana cała instalacja (pierwotnie miał być piec gazowy i kominek z pw)

-może kiedyś będzie gaz i wtedy wrócimy do pierwotnej koncepcji ogrzewania a nie będę rozwalać obudowy i robić na nowo.

-możliwość dogrzewania domu i wody chłodną wiosną/jesienią bez potrzeby uruchamiania pieca

PRZECIW

-kotłownia w salonie

-jest dużo droższy od zwykłego

-skomplikowane urządzenie = większa możliwość awarii, no i problemy (patrz niektóre wątki na tym forum)

-brak możliwości odpalenia przy braku prądu (mimo że jest UPS do pieca, ale jak brak długotrwały to nie można rozpalić normalnie,bo brak jest bufora, który przyjąłby to ciepło)

-te same problemy z paleniem co w piecu na drewno ( a problemy są)

PRZECIW – ów jest więcej, więc niby sprawa oczywista, (z drugiej strony dwa pierwsze punkty ZA są dosyć istotne), ale może nie widzę jakiś innych aspektów zarówna ZA jak i PRZECIW. Stąd liczę na was, forumowicze, że pomożecie rozstrzygnąć ten dylemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zadać sobie pytanie czy masz ochotę na codzienne palenie po kilka godzin w kominku, jeżeli nie to kominek z płaszczem to byłby zły wybór. Jeżeli masz kocioł na drewno kup sobie normalny wkład bez płaszcza - tańsza inwestycja, kominek bez płaszcza spali Ci mniej drewna. Kominek z płaszczem nie nadaje się do okazjonalnego palenia dlatego że działa tak jak każdy kocioł, żeby pracował prawidłowo musi się w nim intensywnie palić inaczej będziesz miała zamiast kominka wędzarnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, blady78 ma rację.

Też stałem przed dylematem wyboru wkłądu z płaszczem lub beż.Wybrałem bez, gdyż mieszkam na strasznym zadupiu,a przerwy w dopływie prądu są jak na 21w znaczące.

DGP i sprawa rozwiązana.Prądu może nie być, a w chatce gorączka.A głównym ogrzewaniem jest piec na węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o brak prądu i palenie w kominku z płaszczem: problem jest wtedy, kiedy taki kominek jest jedynym źródłem ogrzewania: palić trzeba, a prądu nie ma. Bo jeśli kominek z płaszczem będzie tylko dodatkowym źródłem (tak jak u mnie), to można palić, ale ciepło trzeba puścić w komin, a nie w instalację. Wtedy nic się nie dzieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. U mnie nie ma może aż takich przerw w dostawie prądu jak u DonGemolo, ale awarie się zdarzają. I już przeżyłam wynoszenie płonących polan na śnieg, by zbić rosnącą gwałtownie temperaturę w piecu na drewno (stąd szybciutki zakup UPS). Kominek ma być dodatkowo, ale skoro piec Atmos też ma coś w rodzaju płaszcza a bez prądu (nie mając bufora) nie da się w nim palić, więc dziwię się że można w kominku z płaszczem. Właśnie czytałam, że jest to możliwe tylko przy zwykłych wkładach. Ale może się mylę, nie jestem oblatana w technice.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Margoth co ty to wypisujesz za głupoty? Kominek z płaszczem może działać bez prądu ale w instalacji grawitacyjnej! Teraz mało kto robi takie instalacje. Przy braku prądu ciepło wcale nie pójdzie w komin tylko tak samo płaszcz wodny będzie to ciepło odbierał. I jak braknie prądu to woda w kominku może ulec zagotowaniu. Nie da się palić w kominku bez prądu w instalacji z wymuszonym obiegiem wody!.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, jak ktoś lubi kominek i ma go zamiar codziennie rozpalac, to szkoda nie miec z płaszczem wodnym. Mam znajomych, którzy teraz codziennie pala (bo się okazało, że tak lubią) a ciepło idzie sobie w komin. ;) Mozna też tak zrobić, żeby jak nie kominek piec dogrzewał ciepło. Zresztą, ja nie specjalista, sporo tu takich jest, na pewno ci doradzą. Każdy robi jak lubi, ja mam np z płaszczem wodnym, jeszcze nie mieszkam i setki osób mi mówi, że bład, bo mam kotłownie w salonie. :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten jeden KW na 10 m2 to jest taka wartość plus minus, uśredniona. Czyli coś w rodzaju wartości podawanych średnich zarobków w Polsce, w poszczególnych województwach, itp.

 

Trzeba indywidualnie podejść do sprawy, zorientować się jakie jest zapotrzebowanie na uzupełnienie strat ciepła w budynku. Wkłady o większych mocach to paleniska większe, co wiąże się z reguły z większą szybą, która średnio oddaje 30 % ciepła. Czyli trzeba brać pod uwagę powierzchnie pomieszczenia w którym ma stać kominek, żeby przebywanie w nim nie było męką, bo przecież nie o to chodzi. No a zupełnie inna sprawa jest z wkładami o większych, bocznych przeszkleniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...