Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator a piwnica. Pomocy


Recommended Posts

Witam:welcome:

Zamierzam mieć WM i dom podpiwniczony. W piwnicy planuję kotłownie na paliwo stałe, coś w stylu pralni, siłownię i ewentualnie tzw. "brudną" kuchnię.

Proszę o pomoc i poradę jak rozwiązać sprawę wentylacji piwnicy szczególnie kotłowni jeśli planuję WM. Jak Wy to rozwiązaliście lub czy się z czymś takim spotkaliście?:confused:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie ci potrzebna dość mocna centrala, pomieszczenia piwniczne w zasadzie będą mieszkalne, tam zrób normalnie wm, jeśli nie wiesz jeszcze jaki sprzęt postawisz w kotłowni to oddziel to pomieszczenie dobrymi i szczelnymi drzwiami od reszty domu i zrób tam konwekcyjną, kratka w dole ściany koło pieca i tradycyjnie kanał nad dach tak jak i spalinowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie ci potrzebna dość mocna centrala, pomieszczenia piwniczne w zasadzie będą mieszkalne, tam zrób normalnie wm, jeśli nie wiesz jeszcze jaki sprzęt postawisz w kotłowni to oddziel to pomieszczenie dobrymi i szczelnymi drzwiami od reszty domu i zrób tam konwekcyjną, kratka w dole ściany koło pieca i tradycyjnie kanał nad dach tak jak i spalinowy

 

Dzięki! A czy wtedy rekuperator będzie mógł stać w tej kotłowni? Chyba nie ma to żadnego wpływu na jego pracę chyba że jakieś pyły i kurz może źle działać na jego wentylatory? A i jeszcze jedno: co to znaczy mocna centrala? Dom mniej więcej 14x10m, piwnica, parter, poddasze

Edytowane przez ProMyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam też piwnicę i też będzie reku z WM tyle, że ja całą piwnice oddzielam od reszty domu szczelnie: mieszkalne parter i poddasze to WM z reku, a gospodarcze piwnica oraz garaż wentylacja grawitacyjna

 

To też jest dla mnie wyjście ponieważ będę miał niestety dwa kominy ( kominek, kotłownia) więc mam taką możliwość dlatego muszę się dobrze zastanowić. Dzięki za odpowiedzi. A powiedzcie jak planujecie poprowadzić przewody WM na parterze bo na poddaszu to wiadomo.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli piwnica ma robić za piwnicę to wm jest wg mnie nie wskazana, piwnica ma swój mikroklimat, korzystny z "piwnicznego" punktu widzenia :), ale jeśli w piwnicy ma być np siłownia, pralnia czy inny pokój bilardowy to wm obowiązkowo jeśli mamy ją i tak w domu robić

 

Ups

A od kiedy to montuje się WM w jednym pomieszczeniu z kotłem na paliwo stałe, który wymaga wentylacji grawitacyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym samym klimacie i braku rozwinięcia tematu:

 

a od kiedy to kocioł na paliwo stałe wymaga wentylacji grawitacyjnej?

 

czytaj cały temat a nie wybrane posty, poczytaj na temat kotłów i wymagań im stawianych, gdy to zrobisz chyba nie będziesz już zadawał takich "ciekawych" uwago-pytań

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem dlaczego centrala rekuperacyjna umieszczona w kotłowni ma mieć związek z kotłem na paliwo stałe skoro powietrze do centrali będę pobierał z zewnątrz z GWC? Chyba że chodzi Ci o doprowadzenie WM do kotłowni zamiast wentylacji grawitacyjnej. W takim razie czy to jest aż taka różnica z tymi kotłami że WM nie podoła? ktoś napisał że musi być oddzielna. Jak na razie jestem za tym żeby jednak w kotłowni zrobić wentylację grawitacyjną a ewentualnie tylko w pomieszczeniu umieścić centralę. Edytowane przez ProMyst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kangaxx kominek z zamkniętą komorą spalania w piwnicy tylko po to aby uratować idee WM wszędzie gdzie się da.

Co raz lepsze masz te pomysły ależ ubaw :)

promyst - pomyśl chwilę.

Piec musi mieć dużo powietrza.

Daj wentylację grawitacyjną w kotłowni i oddziel ją szczelnie od reszty domu gdzie może hulać WM.

Druga rzecz:

Wbrew pozorom to gdzie stoi centrala może być istotne.

Bardzo często centrale nie są idealnie szczelne bądź z upływem czasu rozszczelniają się i łapią lewe powietrze a jeśli przy okazji w kotłowni będzie dym to resztę dopowiedz sobie sam.

Twoja piwnica to jak sądzę więcej niż jedno pomieszczenie, więc nie musisz pchać wszystkiego do kotłowni.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom to gdzie stoi centrala może być istotne.

Bardzo często centrale nie są idealnie szczelne bądź z upływem czasu rozszczelniają się i łapią lewe powietrze a jeśli przy okazji w kotłowni będzie dym to resztę dopowiedz sobie sam.

Jeśli tak jest to przyznaję rację, zresztą co do grawitacyjnej w kotłowni też. Myślałem że jak będzie w kotłowni to będzie lepsza sprawność ze względu na wyższą temperaturę w pomieszczeniu.

Dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...