Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mamy meranti dlatego ze nie lubimy wzoru sosny. twardosc choc w jakims stopniu tez zalezy od lakieru to podobna jest jednak do sosny. mamy b. jasny kolor okien wiec sloje sa wyrazne i widac charakterystyczne przebarwienia meranti.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-246604
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Przewaga Meranti nad sosną jest taka, że jest z kraju gdzie nie ma zimy. Sosna ma wyraźne słoje, meranti nie co powoduje ze nie ma takich skłonności do wykręcania. Z tego co się dowiedziałem to meranti jest też lepsze od dębu ( z tego samego powodu).
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-276997
Udostępnij na innych stronach

jestem tuż przed zakupem okien i wybieram sosnę,ponieważ w naszych warunkach klimatycznych lepiej sprawdza się sosna.a twardość okien mnie nie interesuje ,ponieważ nie zamierzam w nie wciskać kulki Brinela(twardość dobrze pojęta, bo plastelinowe okna też aut).

 

HEJ!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-277016
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pewnie mnie zlinczujecie ale jestem za sosną.

Dlaczego? Drewno egzotyczne pozyskiwane jest z krajów biednych gdzie stosowana jest gospodarka rabunkowa wyniszczająca naturalne zasoby, bez odniawiania drzewostanu. Dzięki temu, że macie ładne okna codziennie bezpowrotnie niszczone są tropikalne lasy a wraz z nimi ginie wiele gatunków zwierząt i roślin oraz pogarsza się jakość powietrza.

 

Światowe tempo wycinania lasów:

1 hektar na sekundę

860 km2 dziennie

310 tysięcy km2 rocznie: to prawie powierzchnia Polski

Tempo wymierania gatunków:

w lasach tropikalnych: 35 gatunków dziennie

na całej Ziemi: 137 gatunków dziennie

W czasie potrzebnym na przeczytanie tej statystyki zniszczono ponad 30 hektarów lasów tropikalnych, a w następnej godzinie około 6 gatunków roślin i zwierząt zniknie bezpowrotnie. Wymieranie to proces naturalny, lecz jego obecne tempo można porównać jedynie z wielkim wymieraniem dinozaurów i jest ono w przeważającej mierze wywołane działalnością człowieka. Przyczyna numer jeden tkwi w niszczeniu środowiska naturalnego. Jeżeli tempo wycinania lasów utrzyma się, zostanie zniszczony około 80-90 procent ekosystemów puszcz tropikalnych.

 

Tropikalne lasy deszczowe są częścią globalnego układu klimatycznego. Niszcząc je człowiek zmienia cykle hydrologiczne, a to powoduje susze, powodzie lub erozje gleby na obszarach, gdzie zjawiska te uprzednio nie występowały. Wycinanie lasów zmienia również albedo, czyli współczynnik odbicia światła od powierzchni Ziemi, co w efekcie wpływa na rozkład wiatrów i prądów morskich oraz zmienia rozkład opadów atmosferycznych, przez co wpływa na pogodę na całej kuli ziemskiej.

 

Legalna i nielegalna komercyjna wycinka drzew prowadzi do zagłady lasów tropikalnych. W Indonezji kompanie międzynarodowe zajmujące się wyrębem, Weyeraeuser i Georgia-Pacific, równają z ziemią 2 mln akrów (0,81 mln ha) rocznie, czyli 4x więcej niż wynoszą spustoszenia czynione przez wycinki i wypalanie lasów związane z miejscowym osadnictwem rolnym. Wyrąb komercyjny dokonywany w celu zdobycia kilku zaledwie rzadkich materiałów, poszukiwanych na rynkach światowych, niszczy całe połacie lasów. Olbrzymie, wyrąbane wśród lasów drogi ułatwiają dostęp wielkiej rzeszy rolników i hodowców. Przeprowadzana w ten sposób eksploatacja tropików gwarantuje jedynie krótkoterminowe wpływy. Zaś przy mało skutecznych sztucznych zalesieniach ocenia się, że z 33 krajów, które obecnie są głównymi eskporterami produktów leśnych, do końca tego wieku zachowa się tylko 10. Wzrastająca uprawa żywności, towarzysząca rosnącemu przyrostowi naturalnemu w krajach tropikalnych, nie stanowi zagrożenia dla ziemi i wyrębów. Prawdziwe niebezpieczeństwo przychodzi ze strony narodów uprzemysłowionych. W krajach tych zużycie drewna twardego wzrosło dziesięciokrotnie od r. 1950. Przewyższa to znacznie całkowitą konsumpcję tego artykułu przez wszystkie kraje tropikalne w tym samym czasie. Rządy lokalne, skupione na zwrocie zaciągniętych długów, eksploatują i tak już ograniczone zasoby naturalne, by utrzymać wymianę międzynarodową. Prowadzi to do wyniszczania środków życiowych zwykłych ludzi. Drobni wytwórcy kauczuku, ogrodnicy i rolnicy leśni a także ci, dla których las jest źródłem opału, tracą grunt pod nogami. W istocie rzeczy tylko właściwa gospodarka leśna, stymulująca w naturalny i bezpieczny sposób rozwój lasów (uwzględniająca przede wszystkim interesy ich mieszkańców) przyniesie więcej dochodów niż można to uzyskać wskutek destrukcyjnej wycinki komercyjnej

Przed:

http://www.amherst.edu/~ejtemele/gallery/rainforest.jpg

Po:

http://www.rainforestfoundationuk.org/photos/Enlarge/VAR012_J.jpg

Pan przy Meranti

http://www.prcfoundation.org/images/Mering%20&%20Meranti.jpg

Warto było?

http://www.achenbach-gmbh.de/Bilder/Holzfenster-Meranti.jpg

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-277154
Udostępnij na innych stronach

Do Stefana Sz.: Rozumiem, że energię do domu czerpiesz ze słońca, wiatru lub wody, jeżdzisz tylko rowerem itd.

 

 

Co do tematu. Słyszałam u przedstawicieli Goran, że sosna potrafi "zapłakać" - może gdzieś wyjść żywica po pewnym czasie. :o

Jeszcze nie wiem, ale chyba meranti. Pchelek polecał.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-277184
Udostępnij na innych stronach

mam piękne okno balkonowe rozsuwane z SOSNY montowane w październiku 2003 dom jeszcze nie zamieszkały ale grzany,

w/w okienko przecudnie się wygięło :evil: właśnie jestem na etapie reklamacji, zobaczymy co na to producent.

Reszta okienek jak na razie jeszcze się nie wygięła. :lol: :evil:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-277245
Udostępnij na innych stronach

:w końcu jak nie wytna tam to wytną u nas.

 

o to bym się nie martwił

zarządzanie lasami w Polsce jest ewenementem na skale światową, przyjeżdżają do nas np: z Kanady szkolić swoich ludzi.

Szkoda że nie dotyczy to reszty naszej gospodarki. :cry:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-277254
Udostępnij na innych stronach

Do Stefana Sz. który napisał:

"Pewnie mnie zlinczujecie ale jestem za sosną.

Dlaczego? Drewno egzotyczne pozyskiwane jest z krajów biednych gdzie stosowana jest gospodarka rabunkowa wyniszczająca naturalne zasoby, bez odniawiania drzewostanu. Dzięki temu, że macie ładne okna codziennie bezpowrotnie niszczone są tropikalne lasy a wraz z nimi ginie wiele gatunków zwierząt i roślin oraz pogarsza się jakość powietrza."

 

Drogi stefanie tak sie składa ten mahoń niewiele ma wspólnego z prawdziwym mahoniem o którym większość ludzi myśli. Jak byś się głębiej zainteresował tym tematem to byś wiedział, że w zasadzie gat. tego drzewa jest uprawiany na plantacjach, i dlatego jest to surowiec odnawialny w przeciwieństwie do naszej biednej sosny, ktorą czasami nasadzą a czasami nie.

pzdr

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-277379
Udostępnij na innych stronach

Do poprzednika: Rozumiem, że energię do domu czerpiesz ze słońca, wiatru lub wody, jeżdzisz tylko rowerem itd.

 

 

Co do tematu. Słyszałam u przedstawicieli Goran, że sosna potrafi "zapłakać" - może gdzieś wyjść żywica po pewnym czasie. :o

to prawda ze moze dojsc do takiej sytuacji ze sosna zaplacze , ale swiadczy to zle o producencie kantowki do produkcji okien poniewaz bable zywiczne powinny byc wyeliminowane na etapie produkcyjnym klejonki do okien

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/15125-okna-sosna-czy-meranti/#findComment-277462
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...