Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja grawitacyjna w mieszkaniu - dmucha zamiast wyciągać


Recommended Posts

Witam,

 

mieszkam w niewielkim mieszkaniu, które ogrzewam piecem gazowym dwuobiegowym zamontowanym w łazience (kubatura łazienki - ok. 8m3). W łazience znajduje się kratka wentylacyjna, którą podczas pracy wlatuje do łazienki powietrze z zewnątrz i dmucha zimnem po grzbiecie.

 

Problem z odwróconym ciągiem występuje bez względu na porę roku, pogodę i warunki panujące na zewnątrz. Mało tego, rozszczelnienie mieszkania również nie pomaga, a próbowałem już to zrobić na wiele sposobów - otwieranie drzwi do łazienki, uchylanie okien, otwieranie okien, montaż nawiewników, otwieranie drzwi na klatkę - nic nie pomaga. Przy pootwieranych wszystkich oknach w domu i drzwiach na klatkę i do łazienki sytuacja jest do wytrzymania, bo dmucha do środka delikatnie, ale wciąż do środka. Dodam, że blok jest niewysoki, pion kominowy zaczyna się na mojej kondygnacji i kończy się jedną kondygnację wyżej.

 

Problem z dopływem świeżego powietrza prawdopodobnie powoduje złą prace kotła i są problemy z cwu. Boję się, że jak tak dalej pójdzie, to pewnego ranka się nie obudzę, albo nabawię się jakiegoś zapalenia płuc po wyjściu spod prysznica.

 

Jak temu zaradzić? Czy jest jakiś sposób na zastosowanie wentylacji mechanicznej w mieszkaniu?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ten kocioł miałby brać powietrze do palenia, jeśli nie z kratki wentylacyjnej? Widocznie tamtędy mu najłatwiej.

 

Wentylację mechaniczną w teorii da się zabudować, ale pytanie gdzie (sufit podwieszany w niewysokim mieszkaniu?) i czy to cokolwiek zmieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zrobić? Muszę się z tym pogodzić i tyle?

 

Czytam sobie na forum różne rzeczy i już planuję kupić długie wiertło i wiercić pod kaloryferami dziury, ale pytanie - ile, jak dużych, gdzie dokładnie? Czy wystarczy proste założenie, żeby powierzchnia wylotów sumowała się do powierzchni wlotów? Podejrzewam, że muszę uwzględnić kocioł. Tylko jak? Piec ma moc 20kW. Jak to się ma do ilości powietrza które trzeba dostarczyć, i jak tą ilość przełożyć na powierzchnię wlotów?

 

Rozumiem przyczynę tego zjawiska, ale potrzebuję pomocy przy rozwiązaniu tego problemu od ludzi znających się na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sSiwy12

Też się nad tym zastanawiam. Piec wisi przy nieczynnym kominie spalinowym poprowadzonym z kotłowni w piwnicy, która już nie funkcjonuje (dlatego muszę mieć piec w łazience). Pytanie brzmi - czy mogę się przebić z dziurą do tego komina? Jeśli kominem z jakiegoś względu nie mogę to nic innego nie wchodzi w grę, bo piec nie wisi w bezpośrednim sąsiedztwie ścian zewnętrznych.

 

Pojawiają się pytania różnej natury.

1. Kwestia formalno-prawna - czy taka ingerencja wymaga ode mnie jakiegoś pozwolenia?

2. Kwestie techniczne - wystarczy po prostu zrobić dziurę w ścianie, czy też musiałbym ciągnąć jakiś kanał? Jeśli kanał, to z piwnicy, czy z góry (podejrzewam, że raczej z piwnicy)? Jak to wpłynie na temperaturę odczuwalną w łazience? W końcu zrobię z boku taką samą dziurę jak mam pod sufitem. Czy jeżeli skieruję strumień powietrza (powiedzmy jakimś kolankiem) bezpośrednio pod piec, to nie będzie mi wiało?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Zamiast pieca z otwartą zamontuj piec z zamkniętą komorą spalania.

 

Popieram:yes:

Post scriptum:

Takie są efekty tak zwanego "oszczędzania Kasy". Kotły dwufunkcyjne z otwartą komorą spalania są dlatego najtańsze, że nadają się wyłącznie do wydzielonych, zimnych kotłowni (a nie do mieszkań :mad:) Otrzeźwienie przychodzi, gdy już jest za późno. Wniosek: lepiej zapytać przed zakupem.

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Moje pytania postawione we wcześniejszym wpisie pozostają wciąż aktualne.

 

Wentylacja mechaniczna nie rozwiąże ci problemu dostarczania powietrza do komory spalania.

Wszystkie inne zabiegi zmierzające do dostarczenia powietrza do spalania w pobliże kotła zaowocują jednym - wychłodzeniem łazienki :o.

 

Pozdr.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Trochę wychłodzi trudno, ale najgorzej jeśli byłaby cofka spalin z pieca , to moze zabić

 

Z samoczynnym ruchem powietrza jest tak, że jeśli nie wtłoczy się go wentylatorem szczelną rurą od jednego punktu do drugiego, to (zależnie od okoliczności) może popłynąć nie w tę stronę, w którą my akurat chcemy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kotły dwufunkcyjne z otwartą komorą spalania są dlatego najtańsze, że nadają się wyłącznie do wydzielonych, zimnych kotłowni (a nie do mieszkań :mad:)

 

Sobieradek - czy masz jakąś podstawę prawną takiego stwierdzenia, czy jest to tylko stwierdzenie wynikające z praktyki?

 

Bo właśnie się szykuję na batalię z TBS - w mieszkaniu mojej matki zainstalowali taki właśnie piec; w efekcie w domu, mimo włączonego dość mocno ogrzewania, panuje temperatura 14 stopni. Przydałby mi się więc jakiś mocny argument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Dziękuję ci williamie.bonawentura, bo wyręczyłeś mnie w odpowiedzi. Nie na wszystko są podstawy prawne. W większości potrzebny jest tylko zdrowy rozsądek. Być może są jakieś normy, lecz o nich nie wiem. Prawo Budowlane w każdym razie tego nie precyzuje. Rolą nabywcy jest zdobycie odpowiedniej wiedzy przed zakupem, aby nie dać się "wpuścić w maliny". Szczególnie dotyczy to zakupów mieszkań u deweloperów (aż resztki włosów mi się podnoszą na głowie, gdy słyszę o ich "oszczędnościach").

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Panowie, za udzielenie odpowiedzi. Choć niestety, nie jest po mojej myśli.

 

Kocioł z otwarta komorą potrzebuje nawiewu co skutkuje obniżeniem temperatury w tym pomieszczeniu. Ale nikt nie zabroni ci robić "głupstwa" i montować sobie go w kuchni.

 

Że ten typ kotła powoduje wychłodzenie pomieszczenia w którym jest zainstalowany - już wiem na podstawie wcześniejszych postów. W "moim" przypadku TBS był jeszcze dowcipniejszy: zamontował piec w łazience, dzięki czemu panuje tam obecnie klimat iście arktyczny.

 

Rolą nabywcy jest zdobycie odpowiedniej wiedzy przed zakupem, aby nie dać się "wpuścić w maliny".

 

No ba. Ale wiadomo, że bez odpowiedniego wykształcenia, nie sposób znać się na czymś tak złożonym, jak budowanie domu.

 

Od takich sytuacji powinien zabezpieczać profesjonalizm inwestora - w tym przypadku TBS, który z założenia nie działa dla zysku. Tymczasem sprawa jest ewidentnie spieprzona. Co ciekawe - niektóre mieszkania w tym samym bloku mają piece z zamkniętą komorą spalania.

 

Jeszcze raz - dziękuję, że znaleźliście dla mnie czas przed Sylwestrem. Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2011.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Co ciekawe - niektóre mieszkania w tym samym bloku mają piece z zamkniętą komorą spalania.

Jeszcze raz - dziękuję, że znaleźliście dla mnie czas przed Sylwestrem. Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2011.

 

No właśnie - i TO już jest powód do REKLAMACJI w tym TBS :mad:

Życzę skutecznej interwencji :cool: Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...