Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jotul i18 + CO + CW


urbiasz

Recommended Posts

Witam,

jestem w trakcie budowy domu. Zakupiłem sobie kominek Jotul i18 wraz z czopuchem wodnym, którego chciałbym używać do trzech rzeczy:

1. Ogrzewanie powietrzem pomieszczeń.

2. Ogrzewanie CO.

3. Ogrzewanie CW.

Dom będzie ogrzewany głównie przez piec gazowy kondensacyjny + podłogówka. Jednak chciałbym wspomagać się też kominkiem.

Na początku myślałem aby dogrzewać tylko CW, ale pomyślałem sobie, że czemu by nie wspomagać CO.

 

No i teraz mam pytanko.

Czy znacie może jakiś schemat, rozwiązanie, techniki pozwalające na takie wykorzystanie kominka ?

 

Ps. Oczywiście kominek ten, nie będzie głównym źródłem ogrzewania domu, ale jednak fajnie było by zmniejszyć ilość spalanego gazu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten zestaw odpalony tydzień temu. Połączone z kotłem poprzez wymiennik płytowy. Całość uruchomiona tydzień temu.

Na tą chwilę mogę powiedzieć że to jest niezbyt dobry wybór. Tym wody nie zagrzeje. Nachajcowane w kominku tak, że mało nie wybuchnie, w salonie gdzie stoi wkład jest ukrop, że w samych slipkach trudno wytrzymać, a w pozostałej części domu kaloryfery ledwie ciepłe. Może jak dom się rozgrzeje... Ale Vaillant rozgrzewa całość błyskawicznie i kaloryfery i podłogówkę, a zespół wodny na Jotulu sobie nie radzi. Co do wspomagania CO, to może się sprawdzić ale nie za te pieniądze.

Sam wkład to super sprawa, szyba po tygodniu palenia czysta.

DSC07612.jpg

DSC07609.jpg

DSC07610.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie obudowany i powietrze gorące nie jest zabrane do innych pomieszczeń to napewno w salonie będzie ukrop.

Wodę grzeją spaliny, które w JOTULACH są o wysokiej temperaturze do 500 stopni. Jednak zostaje do wykorzystania ciepło jakie oddaje masywny korpus paleniska, a to są przecież potężne ilości ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę na to, że obudowa wkładu pomoże zatrzymać ciepło w tym baniaku. Po drugie dom ma 130 m2 pu i po wprowadzeniu do niego i rozgrzaniu zapewne 2 grzejniki w salonie będą skręcone na głowicach. Może sobie całość poradzi. Niemniej jednak nie jest to tylko moja opinia jako użytkownika, że te 9kW zespołu wodnego nie radzi sobie za dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

KOCHANI

Akurat wertuje inet, sprzedawców kominków no i sam ne wiem co wybrać. Mam 100m2, parter, CO -ogrzewane piecem gazowym i w to chciałbym się wpiąć jako główne źródło ciepła z kominkiem. Jeszcze niedawno chciałem kupić taki wkład z płaszczem wodnym np. LECHMA, potem mi doradzono że lepiej tradycyjny kominek (mnie się brudzi szyba itp) ale z kolektorem wodnym na spalinach np. JOTUL I18 Panorama. Czytam to forum i nic już nie wiem. Doradźcie dobrzy ludzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek Jotul został opracowany do grzania POWIETRZEM dodatkowa nasadka ma tylko odbierać część ciepła , trudno takim małym urządzeniem ogrzać 100 metrów domu.. Energia jaka wytwarza kominek" nie wie:)" czy w danym momencie ma grzać wodę czy powietrze i grzeje wszystko .. Korpus żeliwny szybko przewodzi ciepło i jak dajesz większe szybsze spalanie aby grzało bardziej wodę to proporcjonalnie zwiększasz ilość Kw na ścianki które ogrzewają powietrze .. i koło się zamyka . Moce wkładów jakie są instalowane w salonach z reguły są zbyt wielkie aby ogrzewać tylko jedno choćby duże pomieszczenia , tu wkład pracuje bez obudowy czyli dystrybucji gorącego powietrza nie ma poza salon , nic dziwnego że w samych ...liściach figowych;).. jest zbyt gorąco . Miało być jak w RAJU a wyszło małe piekiełko.. :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę tak, jakby na małej kózce zdjąć fajerkę i postawić czajnik.

Bimber można pędzić, ale liczyć na jakieś rewelacyjne zmiany w grzaniu ?

 

Niedawno była gorąca dyskusja na temat przystawki wodnej na Varii Bh.

Tyle ,że tam chyba świadomość inwestora była większa.

 

Darpiot , jeśli to pomysł hydraulika , to wpuścił Cię w maliny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden z wkładów kominkowych powietrznych (konwekcyjnych) z nasadą wodną nie może dorównać typowemu wkładowi kominkowemu z płaszczem wodnym. Uważam, że aktualnie na rynku polskim najlepszą ofertę wkładów z płaszczem wodnym ma:

- LECHMA

- SPARTHERM

- AUSTROFLAMM

- ARYSTO

- HAJDUK

 

Zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieco mniej znane marki w Polsce, tj. Leda, Olsberg, CTM. Są także wkłady Romotop. Stawianie obok siebie Arysto i Spartherm to żaden żart, ponieważ sformułowanie "najlepsza oferta" oznacza najlepszą relację jakości do ceny. Wkłady Arysto są bezwzględnie gorsze od Spartherm, ale są znacznie tańsze. Dla potencjalnych użytkowników z mniejszym budżetem Arysto może stanowić lepszą ofertę niż Spartherm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

WITAM

więc już ... zgłupłem nieco! Na początku mego remontu chciałem zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Chodzi o wspomaganie pieca gazowego w CO. Przeszukując oferty przekonano mnie, że lepiej kupić piec z nasadą wodna jak np. Jotul 18. Tu czytam, że takie ustrojstwo mi domu nie ogrzeje, że tam gdzie będzie piec będzie ukrop a kaloryfery nie za ciepłe. Więc co montować? Jak to rozwiązać by znaleźć optymalne wyjście? Pozdrawiam czytających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieco mniej znane marki w Polsce, tj. Leda, Olsberg, CTM. Są także wkłady Romotop. Stawianie obok siebie Arysto i Spartherm to żaden żart, ponieważ sformułowanie "najlepsza oferta" oznacza najlepszą relację jakości do ceny. Wkłady Arysto są bezwzględnie gorsze od Spartherm, ale są znacznie tańsze. Dla potencjalnych użytkowników z mniejszym budżetem Arysto może stanowić lepszą ofertę niż Spartherm.

 

Jeżeli coś jest od wszystkiego to z zasady jest do niczego. Uważam, co oczywiście jest tylko i wyłącznie moim subiektywnym zdaniem, że albo decydujemy się na wkład z płaszczem wodnym, albo na wkład powietrzny. Nie jestem zwolennikiem "nasadek wodnych", głównie z uwagi na to, że zazwyczaj nie osiągają one odpowiedniej mocy grzewczej (z ofert różnych producentów można wywnioskować, że moce takich nasadek kształtują się na poziomie 4,5 - 8 kW mocy nominalnej).

 

Inwestor powinien jasno określić swój cel, jeżeli chodzi o kominek. Albo robimy kotłownię w salonie i montujemy wkład z płaszczem wodnym, albo decydujemy się na kominek jako pewnego rodzaju mebel i montujemy kominek powietrzny.

 

Co do producentów wkładów z płaszczem, polecam (w zależności od potrzeb i $ w portfelu inwestora):

* Lechma,

* CTM,

* Makroterm,

* Lazar,

 

Odradzam Hajduka, głównie z uwagi na beznadziejny serwis i obsługę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym czy racjonalniej będzie zastosować wkład kominkowy z płaszczem wodnym, czy wkład kominkowy bez płaszcza wodnego powinno decydować wiele czynników z konkretnej sytuacji w konkretnym miejscu. Trudno ogólnie wyliczyć tu te czynniki, bo są zależne od miejsca i od oczekiwań, możliwości czasowych, itp. konkretnego klienta.

Mówienie o kotłowni w salonie to ogólnik (mit), mający się nijak do aktualnych możliwości i mnogości rozwiązań instalatorskich.

No ale instalacje wodne to już działka otwartego na rózne optymalne rozwiązania "hydraulika" Tutaj można naprawdę wiele osiągnąć.

 

Sprawa rozwiązań optymalnych z zastosowaniem powietrznego wkładu kominkowego to już działka typowej firmy kominkowej. Tutaj też osiągnąć można wiele jeżeli chodzi o efekty grzewcze.

Oczywiście stosując nowe kierunki w budowaniu kominków grzewczych. Wygląd zewnętrzny dowolny, ale to "tylko" kosmetyka.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym czy racjonalniej będzie zastosować wkład kominkowy z płaszczem wodnym, czy wkład kominkowy bez płaszcza wodnego powinno decydować wiele czynników z konkretnej sytuacji w konkretnym miejscu. Trudno ogólnie wyliczyć tu te czynniki, bo są zależne od miejsca i od oczekiwań, możliwości czasowych, itp. konkretnego klienta.

Mówienie o kotłowni w salonie to ogólnik (mit), mający się nijak do aktualnych możliwości i mnogości rozwiązań instalatorskich.

No ale instalacje wodne to już działka otwartego na rózne optymalne rozwiązania "hydraulika" Tutaj można naprawdę wiele osiągnąć.

 

Sprawa rozwiązań optymalnych z zastosowaniem powietrznego wkładu kominkowego to już działka typowej firmy kominkowej. Tutaj też osiągnąć można wiele jeżeli chodzi o efekty grzewcze.

Oczywiście stosując nowe kierunki w budowaniu kominków grzewczych. Wygląd zewnętrzny dowolny, ale to "tylko" kosmetyka.

 

Pozdrawiam

uuuu ależ merytoryczna odpowiedź ! zresztą jak zwykle . Jak nie masz nic do powiedzenia to się nie wysilaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie się z Tobą zgadzam Kolego "Butynski". Ci dwaj to jacyś ... profesorowie ... filozofii. Myślę, że w tej branży osiągnęli by swoje sukcesy!!!!!

Po cholerę się wysilają ci co nie mają nic do powiedzenia??????????

tU NA FORUM OCZEKUJE SIĘ RADY I PORADY a nie teoretyczno-seksualnych rozważań. Najlepiej zamknąć to forum i będzie spokój.

Napisałem, że szukam optymalnych (nie idealnych) rozwiązań w zakresie wykorzystania kominka w salonie aby jeszcze raz podkreślam - w sposób OPTYMALNIE NAJEFEKTOWNIEJSZY wydobyć z niego ciepło. Póki co wykluczam ogrzewanie powietrzne bo mam dom już wykończony i niechętnie przekuwałbym otwory na instalacje powietrzne. Tym bardziej, że jest to dom parterowy 18 x 5 mb.

Proszę o poradę - najbardziej tych praktyków co już mają takie (kominki z płaszczem wodnym, czy nasadą) rozwiązania. Pozdrawiam czytających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...