Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam wszystkich

mam pytanie odnośnie ogrzewanie, w projekcie jest ogrzewanie gazowe, w moim przypadku nie mam dostępu do gazu (może za kilkanaście lat)

czy ktoś próbował wprowadzić ogrzewanie na np. eko-groszek ?

czy zmieści sie takowy piec w pomieszczeniu gospodarczym

nie chcę kominka w domu

 

z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U nas też nie ma gazu. Pomieszczenie gospodarcze jest chyba za małe ale w garażu da się wydzielić odpowiedniej wielkości kotłownie na piec na eko-groszek. Tak więc w garażu jest i kotłownia i miejsce na samochód. A wcale nie mamy krótkiego samochodu - a i tak wejdzie ;-). Zapytaj najlepiej swojego architekta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witajcie,

Chcemy z żoną kupić ten projekt - jak dla nas chyba najbardziej funkcjonalny w tej cenie. Ze zmian jakie chcemy zrobić to:

1. Wywalić tę łukowatą ściankę w salonie i zostawić puste miejsce albo postawić taką samą ale prostą - dyskusje trwają

2. Chciałbym wstawić kabinę albo zrobić prysznic na górze - nie wiem czy powierzchniowo da się to zorganizować

3. Daszek nad wejściem - chyba raczej pociągnę z dachu (no chyba że to za duży koszt to zostawię to co jest)

4. Chcę dobudować ściankę na tarasie albo z 1 albo z 2giej strony od ścian do filarów - jako osłona od deszczu itd.

5. Kotłownia pójdzie do garażu - taki chcemy dobudować

 

Reszta w zasadzie nam się podoba

Ogrzewanie - mocno myślę nad pompą ciepła powietrze-woda (podłogówka+cwu, żadnych grzejników)

Kominek owszem ale tylko w formie kozy - jako element wyposażenia i czasem zrobienie klimatu w domu na zimę

 

I teraz pytania:

1. Dom ma wentylację grawitacyjną ale czy warto wsadzać w niego rekuperację z odzyskiem ciepła ?

2. Warto inwestować w system 20cm plus z ytonga ?

3. Mam jedynie prąd i wodę na działce - gazu nie ma i nie będzie - może lepiej ten dom ogrzać gazem ze zbiornika zewnętrznego ?

4. Z czego Wy stawiacie swoje 75 ?

 

Z poważaniem i pozdrawiam

aha nie dodałem - inwestycja od wiosny pod Łodzią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy na etapie dachu i parę naszych spostrzeżeń:

 

1.

Zdecydowanie wywalić - zrobi się więcej przestrzeni w małym salonie.

 

2.

Zobaczycie po dachu - moim zdaniem za dużo tam skosu na prysznic. My robimy prysznic na dole, wannę na górze.

 

3.

Na oko to przedłużenie dachu powinno wyjść taniej. A na pewno ładniej.

 

Jeśli chodzi o kominek to rezygnacja z niego to jeden z lepszych pomysłów na naszej budowie. Zajął by za dużo miejsca - a naprawdę w tym nieustawnym, małym salonie każda przestrzeń na wagę złota. My chyba w miejsce kominka zrobimy jadalnię, bo naprawdę lokalizacja jadalni w projekcie między salonem a aneksem kuchennym jest moim zdaniem skazana na porażkę.

 

I teraz pytania:

1. Dom ma wentylację grawitacyjną ale czy warto wsadzać w niego rekuperację z odzyskiem ciepła ?

 

Zależy ile w Twoim regionie kosztuje taka zabawa. My będziemy montować rekuperację i właśnie czekamy na wycenę.

 

4. Z czego Wy stawiacie swoje 75 ?

 

Ja buduję z tego co najtańsze: BK 24cm po 6,65/szt. na zwykłej zaprawie cementowej. Do tego styropian 18 lub 20cm. Tani materiał, szybki i tani w robocie, łatwy w obróbce.

 

Na marginesie to projekt posiada bardzo dużo błędów. Wykonawca jeszcze takiego dziadostwa nie widział. Trzeba na okrągło myśleć i liczyć.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi :)

Kominka nie będzie - jak już to koza dekoracyjna albo kominek vintage z Devro :)

Na pewno nie będzie tzw. barku który jest w oryginalnym projekcie.

I chyba godzę się z myślą braku prysznica na górze - no bo wanna tam będzie obowiązkowo.

Co do rekuperacji - dostałem już 2 wyceny, czekam na 3cią - na razie różnica pomiędzy nimi to 7 000 pln netto tak więc jest nieźle :):):)

 

A co do błędów w projekcie - jakieś konkretne ? z chęcią je wytknę projektantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O błędach to trzeba by dużo pisać. Między innymi chodzi o izolacje ścian fundamentowych - w różnych miejscach projektu różne opcje, nie zgadzają się wymiary otworów na parterze, zestawienie stolarki ma się nijak do rzutów.

 

Chciałbym wiedzieć jaki koszt zaproponowali monterzy rekuperacji. Byłbym wdzięczny za info o cenie za robociznę, rodzaju centrali i rodzaju zastosowanych kanałów. Może być na priv.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te błędy rozumiem Kierownik Budowy powinien wyłapać ?

Kurde mam się bać ?

 

Pierwsza oferta:

 

Instalacja

1. Główne przewody zasilajace wykonane w systemie rur sztywnych ocynkowanych typ SPR-OCY

produkcji KARPOL izolowanych 20mm wełna mineralna pokryta folia aluminiowa typu

VENTILAM produkcji ISOVER lub równowana. Izolacja rur na poddaszu nieogrzewanym

50mm wełna mineralna, folia paroizolacyjna, tasma systemowa

2. Przewidziano wykonanie czesci instalacji rurami typu SONODUCT PE AD-L z izolacja 20mm

firmy ALNOR lub równowane produkcji KARPOL

3. Przewidziano monta systemu kanałów elastycznych Danfoss Air FLEX wraz z rozdzielaczami i

skrzynkami rozprenymi

4. Zastosowano złaczki, kształtki i pozostałe elementy łaczne produkcji KARPOL

5. Anemostaty nawiewne/wywiewne wykonane ze stali z ramka montaowa standard kolor biały

6. Czerpnia i wyrzutnia –scienna okragła fi 160

Koszt wykonania instalacji z materiałem dla całego budynku wynosi (parter i pietro) 8000 zł netto

 

Centrala rekuperacyjna typ BARTOSZ VENA3 (max 350m3/h) 7710 zł netto w cenie:

- wentylatory zmiennopradowe, kanałowe

- spiralny wymiennik ciepła (montaz rozdzielny) o sprawnosci 85-92%, izolacja 30mm

- dwie komory filtracyjne (montaz rozdzielny)

- Sterowanie STW1

- Przewodowy panel sterujacy z wyswietlaczem alfa-numerycznym

- Wymiary: szerokosc 1087mm (+kolana) wysokosc 1920mm głebokosc 648mm

Opcja dodatkowo płatna:

Kontrola zabrudzen filtra – 350 zł

Automatyczny By-pass – 400zł

Razem:

15 710 zł netto / 16 460 zł netto z opcjami dodatkowymi

 

A drugą mam taką:

 

Rekuperator marki AERIS

Sprawność rekuperatora do 95%

Wymiennik przeciwprądowy

Automatyczny by-pass TAK

Przyjazny panel sterowania rekuperatorem TAK

Koszty eksploatacyjne (zużycie prądu) od 0,39 pln/dziennie

Wydajność przy 200 Pa (AERIS 350 / AERIS 550) 365 m3/h / 570 m3/h

Zabezpieczenie kominowe TAK

Impulsowa nagrzewnica wstępna TAK

Cicha praca urządzenia (AERIS 350 / AERIS 550) 36 dB / 39 dB (A) na I biegu

Energooszczędne wentylatory prądu stałego (zużycie energii od 6 W) TAK

Możliwość podłączenia jednostki chłodniczej ARTIC TAK

Możliwość podłączenia gruntowego glikolowego wymiennika ciepła -ggwc TAK

System antyzamrożeniowy sterowany automatycznie TAK

Inteligentny system programowania i regulacji TAK

Możliwość radiowego sterowania TAK

Izolacja wew. rekuperatora TAK

Dodatkowe czujniki zawartości CO2 TAK/opcja

Dodatkowy sterownik do szybkiego przewietrzania TAK/opcja

Dodatkowe czujniki wilgotności TAK/opcja

Niskie koszty filtrów TAK

Ogólnopolski serwis TAK

Instrukcja obsługi rekuperatora w języku polskim TAK

Opcja tygodniowego i godzinowego programowania pracy TAK

Atest higieniczny TAK

Certyfikat domów pasywnych TAK

Gwarancja 2 lata

Automatyka przypominającą o konieczności wymiany filtrów TAK

Wersja z odzyskiem wilgoci TAK/opcja

Rodzaj kanałów wentylacyjnych 100% sztywne, stalowe

Producent kanałów wentylacyjnych Air Spiralo

Klasa szczelności kanałów wentylacyjnych C

Możliwość wyczyszczenia kanałów TAK

Izolacja kanałów na całej długości TAK

Regulacja przepływów powietrza (kontrola anemometrem) TAK

Dodatkowe tłumiki TAK/opcja

Projekt instalacji zgodną z Polskimi Normami (w cenie) TAK

Dodatkowe ustabilizowanie kanałów TAK

Dodatkowe uszczelki (system KEN-LOCK) opcja

Pomiar skuteczności instalacji TAK

Protokół regulacji TAK

Gwarancja 10 lat

 

Wariant oferty Cena rekuperatora Cena sterownika Materiały i montaż inst. Całkowita wartość netto Stawka VAT

AERIS 350 VV+ sterownik EASE 8 390 790 11 927 21 107 8%

AERIS 350 VV+ sterownik LUXE 8 390 2 390 11 927 22 707 8%

AERIS 350 ERV VV+ sterownik EASE 10 805 790 11 927 23 522 8%

AERIS 350 ERV VV+ sterownik LUXE 10 805 2 390 11 927 25 122 8%

 

Ceny się mocno różnią ale chyba po co przepłacać ?

Dobre oferty ? można znaleźć coś taniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam.

Zamierzam kupić projekt Z75 ale we wstępnej rozmowie z projektantem adaptującym pojawił się temat komina - jego zdaniem jeden komin to w tym domu za mało.

Druga sprawa to mała kotłownia a my chcemy ogrzewać oprócz gazu jeszcze węglem. Projektant powiedział, że raczej uda się w tym pomieszczeniu wstawić jeszcze piec węglowy.

Czy ktoś ma jakieś przemyślenia w tym temacie albo jest po ciekawej adaptacji? Myśleliście o zamianie sieni z pomieszczeniem gospodarczym/kotłownią?

Pozdrawiam.

Jestem po wizycie w biurze projektowym gdzie będę miał robioną adaptację. Zaplanowałem zamianę pomieszczenia gospodarczego z sienią i przeniesienie jednego komina tak, żeby mieć większą kotłownię kosztem sieni właśnie. Sama zmiana w projekcie (ta oraz podniesienie ścianek i powiększenie salonu kosztem wnęki przy tarasie) kosztować mnie będzie 500zł. Jedyny minus to taki, że nie wprowadzając tej zmiany zamiast dodatkowego daszku nad wejściem (co zmniejszyło by minimalnie koszty) przedłużyłbym dach na wzór tego nad tarasem, po zmianie pomieszczeń tego już nie zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o Waszą opinię dotyczące okien a raczej drzwi balkonowych zastosowanych w projekcie Z75 na poddaszu (kupiłem go i jestem na etapie adaptacji), na ile sa one funkcjonalne i czy bardziej / mniej od okien poziomych? Czy w pokoju jest raczej jaśniej / ciemniej czy bez większej różnicy według Was? Według mnie z zewnątrz akurat do tego projektu takie okna wyglądają znacznie ładniej ale mam wątpliwości co do ich funkcjonalności. Od strony sypialni z garderobą również mam zamiar wstawić okno i też zastanawiam się czy będzie to okno poziome, czy drzwi balkonowe...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja zmieniłem te dwa okna na poddaszu na normalne wydaje mi się ,że nie ma potrzeby wstawiać tam balkonowych no i będzie miejsce na kaloryfer (pod oknem)ale jak to będzie wyglądało w realu to się zobaczy gdyż jesteśmy dopiero na etapie tyczenia budynku.Też myślałem nad tym oknem od strony sypialni z garderobą ale ostatecznie zrezygnowałem ,bo u mnie jest to elewacja północna i chyba nie ma sensu.Szczerze jednak to te okna balkonowe są naprawdę fajne jak nie musisz to nie zmieniaj .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
Gratuluję dojścia do tego etapu.

Teraz parę moich fotek:

 

[ATTACH=CONFIG]92259[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]92260[/ATTACH]

 

Gratulacje-ładnie wygląda nasz domek.My jesteśmy na etapie fundamentów i oczywiście mamy wątpliwości ,otóż nurtuje nas cały czas wielkość pokoi i salonu .Budujemy z75 bez tego podcienia w salonie aby zwiększyć powierzchnię a cały czas wydaje nam się to za małe:confused:Może zapodacie -do zipek85 też ,jakąś opinię ,bo Wy już macie to w realu.Z góry dzięki.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon faktycznie jest porażkowy:) Skoro nie macie podcienia to już 90cm zyskujecie na długości. Moim zdaniem bezwzględnie nie ma mowy o ściance działowej tej półokrągłej i dodatkowo radzę wywalić kominek. My tak zrobiliśmy i trochę przestrzeni jest, ale i tak salon zostaje nieustawny. Więcej będzie można powiedzieć jak się wstawi meble:)) Pozdrawiam i jutro wstawię kosztorys powykonawczy na SSZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...