Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

o tę wnękę także mi chodzi, gdzies tam wyczytalam ze nazywa sie to podcien w salonie;) ale chodzi nam takze o przesuniecie calej sciany bocznej tzn tej salonu i kuchni o dajmy na to metr w bok, i wtedy zwiekszy sie nie tylko ten maaaaly salon ale tez dwa pokoje u gory. narazie czekamy na odpowiedz z urzedu odnosnie pola potem ruszamy z adaptacja projektu wiec rozwazamy rozne opcje. a jak sie ogolnie mieszka w tym domku? jakie rady po jakims czasie mieszkania co by tam jeszcze zmienic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

My jeszcze nie mieszkamy, dopiero na wiosnę się wprowadzimy. Wybiliśmy dodatkowe okno na klatce schodowej, bo wydawała nam się ciemna, mamy dodatkowe wyjście na taras - ale to zależy od usytuowania domu. Akurat ta ściana u nas jest południowa i z tej części tarasu będziemy korzystać częściej. Teraz z tej strony zrobiłabym główne wyjście na taras a to drugie wyjście (które u nas jest od wschodu) zmniejszyłabym do jednego skrzydła tylko. Wszystko widać na zdj domu które zamieściłam trochę wyżej. Jeśli buduje Pani ten dom z garażem, z pewnością podniosłabym dach do wysokości dachu domu, zrobiłabym tam wejście od strony pokoju i zagospodarowałabym to jako garderobę i pralnie. My mamy tam tylko strych na który wchodzi się z garażu. Bardzo żałuję że nie podniosłam tego dachu, no ale jest za późno. Pomiędzy salonem i kuchnia postawiliśmy ścianę - bo nie lubimy zapachów z kuchni ;-). Zwiększyliśmy łazienkę na dole kosztem pokoju. Nasza czteroosobowa rodzina pomieści się u góry, ten pokój na dole będzie pełnił rolę biblioteki i pokoju na gości więc nie zależało nam żeby był duży. Pralnie zrobiliśmy w łazience na górze, trochę zmniejszając ten największy pokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia nas tez pewna sprawa, mianowicie planujemy rozpoczac budowe zaraz po zimie, narazie papierkowa robota:( i chcielibysmy sie w przyszlym roku takze wprowadzic, czyli bez tzw "zimowania" domu. co sadza o tym osoby ktore juz wybudowaly dom lub maja doswiadczenie? czy do aby napewno dobry pomysl?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 4 weeks później...

Mam pytanie odnośnie zmian w projekcie domu z75? Czy salon jest rzeczywiście mały? A koszt budowy do wprowadzenia się? My jesteśmy prawie zdecydowani na ten projekt, ale nie wiem czy koszty podane przez pracownie z500 są realne?

I jeszcze jedno pytanie na temat ogrzewania: jakie macie piece i jakie macie średnie koszty ogrzewania zimą???

Edytowane przez kalinamaj
dodanie pytania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trudno odpowiedzieć na pytanie o rozmiary salonu, bo to zależy od potrzeb. Cały dom jest mały więc i salon nie może być duży. Na pewno jest mało ustawny. My nie mamy kaloryferów więc jakoś dało się tam poustawiać meble. Dla nas jest w sam raz. Pomysł półokrągłej ścianki powinien odpaść na wstępie. Zamiast kominka zrobiliśmy tam jadalnię i to był dobry pomysł.

Koszt budowy ze strony nie jest realny. Nas ten domek pod klucz wyniósł około 260kpln. Oszczędzaliśmy jak tylko się dało.

Kocioł mamy gazowy. Ogrzewanie zimą+ ciepła woda + kuchenka to 1100m3/rok czyli około 2700pln.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas salon jest w sam raz, ale wiem, że dla niektórych jest on za mały. Fakt - mało ustawny - ale bez przesady.

Koszt ogrzewania od sierpnia do końca lutego to jakieś 675m3 czyli ok. 1600-1700zł (ogrzewanie+ciepła woda+2 palniki kuchenki - bo pozostałe dwa to indukcja). Piec mamy gazowy kondensacyjny Viesmanna, a oprócz niego rekuperator (ale bez gwc).

To co piszą w wycenach - to bajka. My zakładaliśmy ok. 240k + 20% na nie przewidziane wydatki i taki też wzięliśmy kredyt. Ale w trakcie budowy zmieniliśmy kilka rzeczy i wyszło drożej. Między innymi zainwestowaliśmy mocno w docieplenie i instalacje grzewcze wysokiej klasy. Poza tym domek stawiała nam firma i raczej nie oszczędzaliśmy - więc do zamieszkania wyszło nam 330k, a licząc z kosztami dodatkowymi (przygotowanie placu budowy, papierkologia itp., umeblowanie, częściowe urządzenie ogrodu) prawie 400k. Jeszcze z 15k wyłożymy na całkowite wykończenie i umeblowanie domu, a potem już tylko ogród ;-)

rafpud - bardzo ładnie urządzony ogród! U nas taki efekt - to może za dwa-trzy lata dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - część tej kwoty to typowe wyposażenie domu i zagospodarowanie terenu wokół domu. Zresztą w mojej okolicy to nie są jakieś kosmiczne pieniądze, skoro znajomi niedawno kupowali mieszkanie w stanie deweloperskim (a więc do dość sporego jeszcze wykończenia) za 380k za 78m2 i z wykończeniem to ich grubo ponad 400k wyszło. Tak samo jak średnia cena nowych mieszkań (nie domów) - ponad 4k za m2. Także nie uważam, że w moim przypadku to jakoś przesadnie wysoka kwota. Oczywiście znajdą się tacy, którzy taki sam domek postawią i zamieszkają w nim za połowę tej kwoty - budując samemu tzw. systemem gospodarczym i...chwała im za to. Natomiast ja ani nie posiadam wystarczających umiejętności do samodzielnego budowania domu, ani tym bardziej nie posiadam na to czasu. Natomiast co do domu - to przepychu nie ma, są za to nowoczesne instalacje - dzięki którym użytkowanie tego domu jest bardzo komfortowe i...tanie zarazem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 2 months później...

Witam Wszystkich :welcome:,

razem z mężem zdecydowaliśmy się na budowę domu z75. Podoba nam się ten niewielki domek. Czytałam to forum kilka razy i już mogę z góry podziękować za wszystkie podpowiedzi jak budować i na co zwrócić uwagę. Niektórzy z Was uważają ten dom za niewielki, ale jest to pojęcie względne. Chciałabym zweryfikować moje pojęcie "niewielki" i w związku z tym mam pytanie do rafpud czy byłaby możliwość obejrzenia Twojego domku. Jesteśmy z Lublina.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Kupiliśmy ten sam projekt i jesteśmy teraz na etapie adaptacji .

Na wiosnę ruszamy z budową, okolice Krakowa, bardzo prosimy o ew. sugestie co do samej budowy , użytych materiałów , kosztów itd. Może ma Pani sprawdzoną ekipę budowlaną,?

Jeżeli to nie sprawiło by wielkiego kłopotu chętnie zobaczyli byśmy jak wygląda taki domek w środku?

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...