Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mój rozdzielacz co bez zaworków ????


papuch

Recommended Posts

Witam, potrzebuję porady odnośnie rozdzielacza co- mam zamontowany taki bez zaworków na każdej z rur- widziałam że ludzie mają zaworek przy każdej rurze... ja nie. dlaczego? tzn czy to konieczne, czy mam zrobić opr instalatorowi? Mam szafkę jak na fotce. Zawory są po jednym na szynie górnej i dolnej i tyle.

 

http://lh3.ggpht.com/_RSNEQunpnbg/TQkudWTk9YI/AAAAAAAACUY/2MjSDd9gut0/s640/rozdzielacz.jpg"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeśli ten Twój instalator taki AS że ma równe opory na wszystkich pętlach to zawory nie potrzebne, ale jakoś mi się w to nie chce wieżyć, to chyba zwykłe partactwo sprawdź czy rurki powrotne mają tę samą temperaturę, jeżeli nie to trzeba wstawić zawory najlepiej typowe do tych rozdzielaczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 pętle do podłogówki i nie jest to tak że każde pomieszczenie ma swoją. Wiatrołap ma razem z przedpokojem, kuchnia wchodzi na jadalnie itd. Nie ma tego zaworu RTL na 100proc. Są zawory zdaje sie na wyjściu wody ale nie ma na powrocie (muszę to sprawdzić)- to są te białe gałki widoczne na dolnej szynie - to podłogówka. A reszta - rury w czrwonej otulinie to rury do kaloryferów- czy one potrzebują zaworów czy wystarczy sterowanie z danfosa? sory za te pytania ale ja laiczka w tej materii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rozdzielacz który masz to się nadaje ale pod kaloryfery a nie do ogrzewania podłogowego. Do podłogówki jest inny rozdzielacz. Dodatkowo przy takim rozdzielaczu jak masz te 6 obwodów co idzie na grzejniki powinny mieć na zasilaniu i na powrocie zamontowane zaworki żeby w razie awarii dało się odłączyć jeden lub więcej grzejników, a reszta nadal żeby sobie pracowała. U ciebie w razie czego odcinasz całe ogrzewanie a nie tylko uszkodzony obwód.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dajcie sobie na wstrzymanie,

wcale nie jest powiedziane że jest to zrobione źle,

 

może parę pytań,

z tego co widzę to masz 3 obwody podłogówki,

czwarty jest jedynie powrót,

nie widzę zasilania,

zawory na powrocie, na pewno są termostatyczne,

mogą to być zawory RTL lub RTLo podobnie,

tylko nie założono głowic,

teraz pytanie,

jakie masz powierzchnie podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałam z małżem który przepytał instalatora. A instal mówi że nie montuje zaworów bo po kilku latach z zaworów cieknie i jest mega problem żeby wymienić takie zawory w skrzynce. Co do awarii i odcinania kaloryferów to ... czy mówimy o awarii rur zalanych betonem w podłodze??? Bo jeżeli awaria grzejnika to zawór zamykający jest podobno przy każdym grzejniku.

Czy rzeczywiście powinny być dwie różne skrzynki do kaloryferów i do podłogówki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to jest 90 m2 powierzchni,

to rzeczywiście dał plamę i powinnaś to na nim wymóc, żeby zrobił to zgodnie ze sztuką,

na RTL-e to zbyt duża powierzchnia,

powinno to być zrobione albo za pomocą grupy pompowej sterowanej trójdrogowym zaworem termostatycznym,

albo za pomocą zaworu trójdrogowego z siłownikiem sterowanego z automatyki kotła,

zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie wymaga oddzielenia obiegu grzejnikowego od obiegu ogrzewania podłogowego,

czyli dość poważna ingerencja w instalację

 

przykre,

ale musisz to zrobić,

 

a zawory do grzejników nie są konieczne,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałam z małżem który przepytał instalatora. A instal mówi że nie montuje zaworów bo po kilku latach z zaworów cieknie i jest mega problem żeby wymienić takie zawory w skrzynce. Co do awarii i odcinania kaloryferów to ... czy mówimy o awarii rur zalanych betonem w podłodze??? Bo jeżeli awaria grzejnika to zawór zamykający jest podobno przy każdym grzejniku.

Czy rzeczywiście powinny być dwie różne skrzynki do kaloryferów i do podłogówki???

 

z tego wynika że ten pan "INSTALATOR" niema zielonego pojęcia o czym mówi, nie pozwolił bym mu na żadne poprawki bo jeszcze coś więcej zepsuje, wezwij kogoś kompetentnego, a tego zmuś do oddania pieniędzy, i na czarną listę z nim żeby ktoś więcej się nie nacią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jeszcze raz- 1950 wkradł się błąd w powierzchni podłogówki- małż obliczył że jest tego 69m2 a obiegów jest 4. W dwóch pomieszczeniach są dodakowo kaloryfery (1 w małym pokoju i 2 w salonie- dla wsparcia) w łazience poza podłogówką jest drabinka.

Jeśli dalej powiecie że nie ma innej rady tylko oddzielne rozdzielacze to będę musiała coś kombinować w tym kierunku ;-(

 

W tej chwili grzanie uruchomione, wata na poddaszu na 1/3 pow dachu, brak sufitów, czyli ciepło ucieka - na dziś temperatura -10 a temp zadana na piecu 50, wewnątrz jest 10 stopni.

Edytowane przez papuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to coś co masz na powrocie to są zawory rtl to możliwe że działać Ci to będzie, jednak instalacja jest według mnie jest w dalszym ciągu wykonana niepoprawnie. Zawory rtl stosuje się na ogół w pojedynczych pomieszczeniach gdzie nie opłaca się montować osobnego rozdzielacza, jeżeli tych odwodów jest więcej tak jak u Ciebie to taki rozdzielacz powinien być zamontowany. Niech się jeszcze wypowie ktoś inny ale ja bym u siebie tego tak nie zrobił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta powierzchnia niema nic do sprawy, niemożna z jednego rozdzielacza puścić podłogówki i grzejników bo mają różne temperatury pracy (szczegółowo kolega napisał Ci powyżej), dla podłogówki musisz mieć zawór mieszający, a potem dopiero zawory od których się zaczeło

jak masz pisać głupio, to lepiej nic nie pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...