Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mój rozdzielacz co bez zaworków ????


papuch

Recommended Posts

Błagam tylko się nie sprzeczajcie...Domek jescze nie zamieszkały tylko grzanie włączone żeby można było zrobić wylewki- mamy mieć wylewki anhydrytowe i musi być w domu plusowo chociaż przez pierwszą dobę leżenia wylewek więc zdecydowaliśmy się uruchomić grzanie. Przed samymi wylewkami podłogówka ma być wyłączona i grzanie zostanie na kaloryferach żeby było na plusie. Obiegi podłogówki są 4 (fota z listopada) teraz są już 4 wykonane.

Każda z pętli ma od 16 do 18 metrów2. To dotyczy parteru.

 

 

Takich rozdzielaczy mamy w domu niestety 3... tzn 1 skrzynka na dole (ta z foto), 1 skrzynka do pomieszczeń nad garażem (bo też jest trochę podłogówki i grzejników) i 1 skrzynka na poddaszu bo też korytarz ma podłogówkę a reszta sypialni grzejniki. W każdej ze skrzynek spotykają się rurki podłogówki z rurami do kaloryferów ;-(

Radźcie.

Edytowane przez papuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jeżeli sprzeczka to na konkretne argumenty, ale GÓRA nam coś przysnęła może tryśnie jak wulkan lawą byle mądrą, a rzecz w tym że zawory RTL można stosować do podłogówki w korytarzach, wiatrołapach pomieszczeniach gdzie ludzie przebywają krótko, w łazienkach już nie bardzo bo kobiety spędzają tam dużo czasu, a o pokojach niema mowy bo w nich temperatura podłogi nie może przekraczać 29 stopni gdyż zagraża to zdrowiu osób tam przebywających, a tej normy zawory RTL nie są w stanie spełnić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to zabrzmi dziwnie ale moim zdaniem najłatwiej i najtaniej będzie .... jak ...... zrobisz wszędzie podłogówkę!

Pomyśl: 1 już przekombinowałaś i będzie gorzej

2 wszelkie przeróbki, mieszacze podniosą koszt instalacji 2 krotnie

 

Ze już masz kaloryfery? Zapomnij o nich teraz i już nigdy sobie nie przypomnisz. To tylko moje zdanie, nie mam żadnych tytułów ani na forum, ani w realu. Policz i porównaj. Acha na razie nie masz co porównywać, bo przecież nie wyliczenia tego palanta który popełnił ten koszmar. Ale koledzy na pewno doradzą.

 

może i dobra rada ale teraz musimy poczekać na 1950 bo ja w polskich cenach się nie orientuję, a ciekaw jestem realiów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw jak wygląda to ogrzewanie podłogowe u Ciebie bo tak jak te rozdzielacze to naprawdę współczuje. Porób zdjęcia jak masz rurki poukładane, jeżeli się orientujesz napisz ile metrów rury pex poszło na poszczególne pętle. A jeżeli nie wiesz to zobacz na rurę, metraż ma wybity na sobie. Lepiej się wstrzymaj z tymi wylewkami niech ktoś Ci dobrze tą instalacje obejrzy bo możesz pójść w jeszcze większe koszty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw jak wygląda to ogrzewanie podłogowe u Ciebie bo tak jak te rozdzielacze to naprawdę współczuje. Porób zdjęcia jak masz rurki poukładane, jeżeli się orientujesz napisz ile metrów rury pex poszło na poszczególne pętle. A jeżeli nie wiesz to zobacz na rurę, metraż ma wybity na sobie. Lepiej się wstrzymaj z tymi wylewkami niech ktoś Ci dobrze tą instalacje obejrzy bo możesz pójść w jeszcze większe koszty.

 

mądra myśl, te fotki mogą dać lepszy pogląd na sprawę, połóż metr przy rurkach tak żeby go było widać na zdjęciu to będzie łatwo ocenić czy to dobrze położone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam wam pare fotek pętli:

to część salonu, pod oknem jest teraz kaloryfer a z przodu będzie jeszcze kominek (z płaszczem wodnym- ale to dopiero jak będzie kasa czyli za rok)

 

http://lh3.ggpht.com/_RSNEQunpnbg/TO_f80ikrlI/AAAAAAAACNc/m38Bvh4Sj6M/s400/_DSC7360.JPG"

 

druga część salonu

 

http://lh5.ggpht.com/_RSNEQunpnbg/TQku_VPWsHI/AAAAAAAACUQ/E2T7hXItdEE/s400/_DSC7703.JPG"

Już pisałam że pętle mieszają się w pomieszczeniach np jedna pętla ogarnia gabinet + część salonu, 2 pętla jadalnia + część kuchni itd.

 

Instalator przez telefon nie chce gadać ale twierdzi że wszystko jest dobrze- umówimy się z nim jak da radę w poniedziałek.

Ale zrozumcie że my jesteśmy laicy co do tego i można nam wcisnąć kit dużych rozmiarów ;-(

Więc chyba zrobię tak że poproszę go o schemat niech mi rozrysuje jak on zaplanował całą instalacje - może wtedy wam to pokażę i coś będzie jaśniej ;-( albo nie... zapłacone ma już 2 wpłaty ale jeszcze mamy ostatnią wpłatę i teraz nie mamy zamiaru mu tego wpłacić dopuki się to nie wyjaśni.

Ja nawet nie wiem do czego służy 'zawór trójdrogowy" więc jak mu powiem "panie, gdzie zawór" to on mi na to może powiedzieć "u pani to nie jest potrzebne" itd a ja pomyśle ...hm facet przecież ma uprawnienia to chyba wie o czym gada ;-(

Proszę tylko nie piszcie "jak się nie wie jak budować to się nie zabierać do budowy' bo to nie są budujące porady.

Instalator był nam polecony przez gościa co nam mury stawiał i okazało się że też robił u męża kolegi z pracy- tam też jest podłoga i kaloryfery na jednym rozdzielaczu.

Edytowane przez papuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka spokojnie by wystarczyła grzejnik był zbędny. W innych pomieszczeniach z grzejnikami też masz podłogówkę czy tylko są grzejniki ? Jeżeli wszędzie gdzie są grzejniki jest i podłogówka to zapewne instalator w kotłowni założy zawór mieszający ustawi niską temperaturę która będzie szła zarówno na grzejniki jak i na podłogówkę, ale to tylko moje domysły. Tylko w takim wypadku grzejniki będą ciepłe lub letnie, a nie gorące i pracując z taka mocą ich sprawność w dogrzewaniu tak naprawdę będzie znikoma.

Najlepiej poproś instalatora niech Ci narysuje schemat twojej instalacji i wtedy dopiero będzie wiadomo jak naprawdę twoja instalacja ma wyglądać, bo teraz to nie wiadomo czy ta podłogówka to jest dodatkiem do grzejników czy grzejniki są dodatkiem do podłogówki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że instalator wszędzie dał tak samo długie pętle wiec wszędzie przepływy będą takie same. Akurat kominek wpiąć pod podłogówkę to najmniejszy problem mieszacz wyrówna temperaturę. Problem będzie jak sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, w jednych może być za gorąco a w innym za zimno. No chyba że instalator po to wpoił te grzejniki żeby nimi sterować i doregulowywać temperaturę ( w pomieszczeniu ciepłym grzejnik się skręci a w pomieszczaniu chłodniejszym odkręci).

Instalacja ta jest pionierskim rozwiązaniem i czy będzie działa prawidłowo nie wiadomo. Ale przecież jest wiele rzeczy które działają pomimo ze logika mówi że nie powinny wiec i może tu będzie wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

podłogówka na dole to 99 procent. Dwa kaloryfery żeby dogrzać mur pod oknami (mamy jednowarstową ścinę czyli bez styro),

Na górze w sypialniach kaloryfery a podłogówka tylko w korytarzu,

kocioł to Vailant eco TEC plus i zasobnik 180l

dlaczego kominek- bo docelowo to gaz miał być dodatkowym systemem a kominek z płaszczem miał ogrzewać dom przez większość czasu - tyle że się kasa uszczupliła i na tą chwilę na kominek nie ma środków ale za rok będzie (kominek Lazar Westa)

Jeśli chodzi o temperaturę rurek to do wczoraj wszystkie były dość ciepłe (tylko wczoraj przy -10 mąż sprawdzał i wyczuł że jeden obieg jest chłodniejszy od reszty)

 

blady - powiem mu żeby mi rozrysował schemat i wam go zapodam. Myślę że w poniedziałek człowiek będzie miał mnie na karku od rana to zdobędę szczegóły. I to by było na tyle jeśli chodzi o radosne święta...

Edytowane przez papuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może wypadało by to podsumować,

- na pierwszym zdjęciu dalej widzę trzy zasilania i cztery powroty z RTL-ami

- jeżeli powierzchnia podłogówek to od 14-16 m2 to RTL jest nieporozumieniem,

- ze zdjęć wynika, że rozstaw rur mieści się pomiędzy 12-15 cm co daje na jeden obwód długość rur 100 m2 i więcej,

na tym to RTL już w ogóle się nie nadaje a i długość obwodów może być za duża,

- brak stref brzegowych,

- brak dylatacji,

-brak układu mieszającego a w tym przypadku musi być, taki jak chociażby TEN i tak prawdę mówiąc dla Ciebie byłby najlepszy,

lub TAKI,

- zastosowanie rozwiązania takiego jak masz w tej chwili, (z RTL-ami), nie jest błędem, ale trzeba wiedzieć co się chce osiągnąć

a Twój instalator niestety wie, że dzwoni, ale nie wie w którym kościele,

 

konkludując:

jeżeli nie masz jeszcze wylewek, można wszystko poprawić ale musi to zrobić ktoś kto wie o co w tym wszystkim chodzi/

moja rada, podziękuj temu Panu i może zatrudnij Instalatora a nie fachofca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja rada- znajdź szybko kogoś kto ci przerobi "TO" co zrobił tamten. Zrobienie tylu m2 podłogówki na 4 obiegach, połączonych na rozdzielaczu z grzejnikami... i te pętle- jak można tak sobie wyjeżdzać z jednego pokoju na drugi -czy on nie słyszał o dylatacjach...

 

Jeśli tego nie przerobicie, myślę, że będziecie żałować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do pętli to juz po obtokach bo zalana posadzka ;-( dziś - bo nie mogli czekać ;-( ale za rozdzielacz się wezmę i nie popuszczę draniowi ;-( Jestem tym przybita bo ten człowiek ma wszelkie możliwe uprawnienia do prowadzenia firmy i zrobił tak podstawowy błąd... przecież nawet jak się wpisze w google : Podstawowe błędy w instalacji podłogówki - to problem rozdzielacza jest na liście ;-(

To już druga wpadka w tym domu. Zaufałam już gościowi od kominów i zbudował z dziurawki - bo tak się robi. No to skoro tak się robi... no i teraz ciekną mi dwa kominy;-( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do pętli to juz po obtokach bo zalana posadzka ;-( dziś - bo nie mogli czekać ;-( ale za rozdzielacz się wezmę i nie popuszczę draniowi ;-( Jestem tym przybita bo ten człowiek ma wszelkie możliwe uprawnienia do prowadzenia firmy i zrobił tak podstawowy błąd... przecież nawet jak się wpisze w google : Podstawowe błędy w instalacji podłogówki - to problem rozdzielacza jest na liście ;-(

To już druga wpadka w tym domu. Zaufałam już gościowi od kominów i zbudował z dziurawki - bo tak się robi. No to skoro tak się robi... no i teraz ciekną mi dwa kominy;-( .

 

Twoja wola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...