Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instalacja grzewcza z wymiennikiem ciepła czy bez


miraso

Recommended Posts

Witam. Proszę o poradę.

Chcę podpiąć do pieca z podajnikiem na eko groszek 28 kw podłogówkę na parterze ok. 100 m kw. powierzchni, dodatkowo 4 grzejniki, oraz na piętrze 6 grzejników wraz z podłogówką w łazience. Dodatkowo na letnie dni solary. Oczywiście wszystkie rurki w miedzi. Mam pytanie odnośnie instalacji. Jaką schemat przy takim rozwiązaniu byłby najlepszy.

„Fachowcy” proponują zamontowanie dwóch obiegów : pierwszy otwarty na piecu i CWU i poprzez wymiennik ciepła drugi obieg zamknięty dla podłogówki i grzejników. Czy nie lepiej jest zastosować jeden obieg otwarty z zabezpieczeniami? Jeżeli tak to jak miałby wyglądać? Piec ma możliwość sterowania pompą co, cwu, podłogówką, cyrkulacją, podpięcia regulatora temperatury . Pozdrawiam miraso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Zamiast solarów wstaw do kotłowni pompę ciepła do CWU za 5tyś i będziesz miał tanią wodę przez cały rok. A najlepiej zamiast tego wszystkiego wstaw pompę ciepła i nie zawracaj sobie głowy groszkiem. Poczytaj o wadach rozwiązania i pamiętaj jak ważną sprawą jest bezobsługowość i niskie rachunki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce wszędzie podłogówki z tego względu, że w dwóch pokojach na parterze będą na podłodze deski. Bardziej mnie nurtuje pytanie czy potrzebny jest wymiennik, który obniża temperaturę z pierwszego otwartego obiegu na drugi zamknięty ok. 10 -15 stopni C powodując stratę ciepła. Czy nie lepiej zrezygnować z wymiennika i wodę z temp. wychodzącą z pieca wypuścić na bojler, grzejniki i w podłogówkę? W piecu mógłbym ustawić temp. załączania pomp na cwu , co i podłogówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze stosowanie deski na podłoge nie wyklucza podłogówki.

Nie można tą samą temperaturą zasilać podłogówki i bojlera. Zawór mieszający przy kotle zapewni ochronę powrotu kotła i regulację temperatury zasilania podłogówki. Niestety połączenie grzejnikówi i podłogówki wymaga zastosowania kolejnego ukladu mieszającego, dlatego moja sugestia- 100 % podłogówki. Swoją drogą kiedyś można do niej podłaczyć pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie uważasz, że poprzez zastosowany wymiennik stracę trochę wytworzonego ciepła, które musi być "przemielone" przez w/w wymiennik. Przecież po nagrzaniu otwartego obiegu, drugi układ zamknięty ogrzeje się już w troszkę niższym stopniu. Przez to będę musiał podnieść temp. na kotle co przełoży się na ilość spalonego węgla.

Rozumiem, że zastosowanie otwartego obiegu na którym podłączony jest bojler to dobre rozwiązanie, ale czy ten drugi obieg zamknięty jest potrzebny ? Nie może być wszystko w jednym układzie bez straty ciepła, ale przy zastosowaniu układu mieszającego przy podłogówce,

Przy budowie instalacji chodzi mi o efekt końcowy - ilość zużytego eko groszku do uzyskania ciepła w domu, a nie koszt budowy instalacji, który może na początku wyjść trochę taniej, a później będą tego efekty w tonach węgla. Jak sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz Liwko ja nie lubie ograniczen... denerwuje mnie nocna taryfa (bo przy dziennej pci jest nieopłacalna) lubie komfort a spadek dzienny wielkosci 1-2st traktuję jako dyskomfort, nie lubie czegos takiego ze mam czekac na ciepła wode (a zużywam jej dużo) no i lubie ciepełko 23 to standardowa temperatura, pci wymaga na nas pewien rezim a ja budowowałem po to dom żeby nie być od niczego uzależniony..

 

Moja pompa zużyła przez rok 5000kWh. Gdyby pracowała w G11 zapłacił bym za prąd 2750. Widzisz jakąś tragedie? Ale skoro można skorzystać z taniej taryfy i płacić mniej to trzeba by było być szurniętym aby tego nie zrobić;)

Z ciepłą wodom to nigdy, powtarzam nigdy mi jej przy trzyosobowej rodzinie nie zabrakło.

23oC przy grzejnikach to taki sam komfort cieplny jak 21 przy podłogówce. Nigdy poniżej tej temperatury nie schodzę a w ostatni weekend miałem w domu prawdziwy tropik.

I niestety jesteś mocniej od domu uzależniony ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Bobka budowniczego, jeżeli to nie problem. Jaką masz ustawiona temperaturę na piecu i jak regulujesz pompami (ze sterownika na piecu czy w jakiś inny sposób). Chciałbym, aby cała regulacja była na sterowniku na piecu ze względu na płeć żeńską (w czasie mojej nieobecności). Fachowcy mi mówią, aby założyć pompę na obiegu otwartym, która będzie tłoczyć wodę, dodatkowo zawory i trójnik oraz drugą pompę na cwu również na otwartym obiegu. Czujnik ma regulować temp bojlera. Niby będzie można ustawić priorytet na cwu , a w razie nagrzania bojlera po wyłączeniu pompy puścić na ogrzanie domu. Następnie wymiennik tuz za nim drugi obieg zamknięty i na nim pompę do tłoczenia wody na grzejniki i pompę wody do podłogówki z mieszaniem wody. To mieszanie wody wygląda tak że woda od wymiennika miesza się z wodą płynąca z powrotu podłogówki (pobierana jest automatycznie w razie wystąpienia za wysokiej temp). Przy podłogówce czujnik podłączony do sterownika przy piecu aby regulować temperaturę od … do … . Czy widzisz jakąś wadę w tym co napisałem. Wiem ze ciężko bez schematu, ale chodzi mi o jakieś minimum - sytuację wyjściową do budowy instalacji. Na koniec cały ten zestaw chciałbym podłączyć do regulatora temperatury i sterować tym w korytarzu, bo wiem, że są duże oszczędności przy jego zastosowaniu. Tak w ogóle to się zastanawiam czy montować pompę na obiegu otwartym na cwu, skoro ten obieg ma być taki mały, przecież krążąca woda i tak ogrzeje ten bojler. W razie czego podaję mój mail - [email protected]. Dzięki z góry. No i jeżeli to nie tajemnica to ile masz m2 domku i jakie dzienne zużycie ekogroszku przy takiej pogodzie jak obecnie. Pozdrawiam. Mój dom ma mieć 100 m2 na dole + 40 m2 garaż oraz poddasze użytkowe po odjęciu skosów jakieś 55 m2, dach dobrze ocieplony 25 cm wełna(15 + 10) i ściany trójwarstwowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem na priva pytanie do ciebie ale nie dostałem odpowiedzi więc spytam oficjalnie. Dlaczego uparłeś się na ten groszek i solary? Okazuje się że domek będzie 100m2 a taki to już spokojnie można zrobić nawet ogrzewany prądem w drugiej taryfie i do tego PC do CWU i temat z głowy. Inwestycja 10 000 + ileś na lepsze ocieplenie lub inwestycja w PC która wyjdzie taniej niż to co teraz robisz. Nie rozumiem i zapewne nie tylko ja.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu szukam rozwiązania. Mam pytanie również do Ciebie plamiak. Mój dom ma być z poddaszem użytkowym, jeżeli zastosowałbym podłogówkę na dole to jak rozwiązać problem ogrzewania na górze. Przy oknach dachowych, a ma być ich 8 sztuk muszą być grzejniki, aby mi się okna nie pociły. I kwestia grzejników w łazienkach, nie wyobrażam sobie nie mieć grzejników w w/w pomieszczeniach choćby ze względu na ręczniki, które muszą na czymś wyschnąć po kąpieli. Jak masz u siebie, podłogówka bez wymiennika, a łazienki, oraz poddasze jeżeli masz? Chodzi mi o instalację krok po kroku jeżeli to nie problem. No i cały czas kwestia tytułowa Wymiennik zastosować czy nie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Liwko, ja jest otwarty na wszelkie propozycje. Podaj mi tylko koszt pompy i jaki typ oraz jak działa w praktyce, jeżeli to nie problem. Jak kwestia kominów, oraz innych potrzebnych do tego celu rzeczy w domu (kominy Schidla czy jak tam się pisze poprawnie już stoją). Średnica komina ceramicznego 20 cm, w jakie inne kwestie musi być wyposażona kotłownia (siła, ilość gniazdek) ile miejsca to zajmuje, itd, itp. ........ bo jestem zielony jak trawa na wiosnę w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na problem z parowaniem okien pomoże dobra wentylacja. Drabinki na ręczniki mogą być zasilane tak samo jak podłogówka i wystarczy do ich suszenia. Zastanów się nad taką ilością okien dachowych. Ja w projekcie miałem 8 a wywaliłem 4. Dzisiaj najchętniej wywalił bym jeszcze jedno. Latem po stronie południowej gorąco a zimą jak spadnie śnieg i tak nic przez nie nie widać.

Moje zdanie takie. Podłogówka wszędzie + drabinka, PC lub prądem, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Komfort przy kosztach takich samych jak z twoim pomysłem. Zanim zaczniesz poczytaj i popytaj bo czasami możesz żałować. Nie zamierzam cię na nic naciągać, ja ci po prostu dobrze radzę.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dom z poddaszem o pow. 119 m2. W zasadzie to są dwa domy-bliźniak- z rodzicami. W obu domach tylko podłogówka i kotły na ekogroszek 17 kW. Obie instalacje są prawie takie same, pracują w układzie otwartym, regulację temperatury zapewniają zawory mieszające 4d. W moim domu zawór ten jest sterowany automatyką pogodową, u rodziców na razie ręcznie.

Wszystkie instalacje wykonałem sam, temat ogrzewania podłogowego zgłębiałem długo przed rozpoczęciem budowy. Poczatkowo również myślałem o wymienniku, ale rozwiązanie to ma kilka wad: 1. strata ciepła - wbrew temu c niektórzy sądzą wymiennik powoduje stratę a nie zysk ciepła, 2- nie zapewnia regulacji temperatury w układzie, 3 - nie zapewnia ochrony powrotu kotła, 4 - powduje konieczność zastosowania drugiej pompy w układzie zamkniętym Z tych powodów zainteresowałem się zaworami 4d które: 1- zapewniają ochronę kotła przed zimnym powrotem, 2- regulują temperaturę zasilania podłogówki. Zawór 4d umieszczony jest zaraz za kotłem i woda którą wypuszcza do podłogi ma jednakową temperaturę zarówno na parterze jak i na poddaszu. Temperaturę wposzczególnych pomieszczeniach ustawiłem za pomocą dławienia przepływów na rozdzielaczach.

Moja instalacja jest prosta i tania, pracuje w niej jedna pompa obiegowa i druga do ładowania bojlera. W instalacji rodziców kociol jest jedynym sterownikiem, u mnie mam sterowanie pogodowe,

Pytasz o poddasze - mam wszędzie podlogówkę, również pod panelami i w sypialniach. Rozwiązaniem parujących okien połaciowych jest sprawna wentylacja, a nie grzejnik pod każdym. W łazienkach można zastosować drabinki zasilane wodą z podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Liwko, ja jest otwarty na wszelkie propozycje. Podaj mi tylko koszt pompy i jaki typ oraz jak działa w praktyce, jeżeli to nie problem. Jak kwestia kominów, oraz innych potrzebnych do tego celu rzeczy w domu (kominy Schidla czy jak tam się pisze poprawnie już stoją). Średnica komina ceramicznego 20 cm, w jakie inne kwestie musi być wyposażona kotłownia (siła, ilość gniazdek) ile miejsca to zajmuje, itd, itp. ........ bo jestem zielony jak trawa na wiosnę w tym temacie.

 

Sama pompa to koszt od 10tyś + odwierty lub kolektor płaski albo pompa powietrze-woda. Jeżeli masz nie małą działkę i dobre warunki kolektor płaski na taki domek to około 5-8 tyś w zależności czy zrobisz samemu czy firma. Reszta w kotłowni podobna. Do tego robisz wszędzie podłogówkę. Szkoda że masz już komin, kominy? Masz już kominy wentylacyjne? Potrzebna jest siła a miejsca zajmuje tyle co lodówka. Koszt ogrzania takiego domu to około 1000zł rocznie i około 100zł na osobę na CWU.

Ja mieszkam z pompą już drugą zimę i nigdy nie było problemów że zimno (większość gości twierdzi że mamy za ciepło 21-22oC przy podłogówce=23-24 przy grzejnikach. W łazienkach jeszcze cieplej) lub brak CWU. Właśnie solary nie zapewnią ci 100% CWU i czasami trzeba je wspomagać grzałką. Rachunek za zeszły rok to 1500zł za CO i CWU. Dom 133m2, 3 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...