Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie garażu rekuperatorem


vip42

Recommended Posts

Póki co pochłaniają mnie inne zagadnienia związane z budową, jednak w kiedy przyszedł mi ten pomysł do głowy, dokonałem obliczeń, z których wyszło, że ten układ będzie miał moc około 300W (przy sprawności 100%). Trzysta wat mocy ciągłej przy chodniku o wymiarach 6mx1,5m to ponad 30W/m2. Pytanie jaka będzie sprawność układu?

Elektryczne maty grzejne mają moc 300W-500W na m2. Nie mam doświadczenia, ale wydaj mi się, że maty włącza się okresowo. Co jaki czas i na jak długo? Płyta ogrzewana powietrzem z rekuperatora będzie grzała cały czas. Czy to wystarczy do odśnieżenia? Nie wiem. Wydaje się, że powinna.

Wiele pytań.

 

Nie mam doświadczeń praktycznych, ale "teoryzując":

Wpuszczenie ciepłego+wilgotnego powietrza do ogrzania ścieżki/podjazdu przed domem spowoduje, skroplenie się pary wodnej w kanałach i jej ewentualne zamarznięcie i zatkanie tych kanałów. Wydaje mi się, że to nie zadziała.

Ja także nie mam doświadczenia w praktycznego, ale:

Zawsze można wpuścić styropian pionowo po bokach (na kształt krawężnika). Wówczas uzyskujesz izolowany po bokach kanał, wilgotny a więc doskonale transportujący ciepło z ziemi, z ogrzewaną płytą u góry.

Woda tak łatwo nie zamarza (posiada duże ciepło właściwe), a jeśli już zamarznie to osiądzie na ściankach i nie powinna spowodować zatkania układu, najwyżej część ścieżki będzie zaśnieżona.

 

Pewnie Adam sprowadzi mnie na ziemię.

Edytowane przez pawelpiwowarczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No temat ciekawy.

Mam wyrzut reku (bez GWC) do garażu, ale ręcznie regulowany. Albo 50% wpada do garażu i 50 % na zewnątrz, albo 100 % na zewnątrz.

Bałem się kłopotów z wilgotnością, o kt. uprzedzał HenoK.

 

W tej chwili mam wyrzut powietrza schłodzonego przez powietrzną PC do garażu. Grzeje mi ono wraz z quasi GWC dla ubogich (brak izolacji cieplnej posadzki) garaż. Przy -19 st. C na zewn. wewnątrz mam 3,5 st. C.

Temp. oscyluje wokół od tych 3,5 st. C do 6 st. C (jak dłużej jest koło -3 do +3) to temp. wzrasta do 7-8 st. C.

 

Kontroluje codziennie wilgoć w garażu.

Rzeczywiście jest duża (śnieg i błoto z samochodu powoli paruje), ale póki co - dzięki wentylacji grawitacyjnej - nic się leje po ścianach, czy bramie garażowej (tu raz lekko nastąpiło szronienie). Kuriozalnie im niższa temp. na zewn. tym łatwiej jest mi odprowadzić wilgoć poza dom, działa bowiem skuteczniej went. grawitacyjna.

 

Jak będzie dalej ? Zobaczę.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a gdzie kolega ma reku, ja jeszcze nie zamontowałem u siebie. Mam w planie na górze (2piętro, a dom jest z piwnicą), jednak teraz dało mi to do myślenia z tym wylotem do garażu. Zastanawiam się czy nie będzie warto zaplanować może reku w piwnicy, wtedy będzie możliwe rozbudowanie o GWC, oraz skierowanie wydmuchu do garażu.

Ma ktoś GWC?, czy jest z tego jakiś zysk? (biorąc pod uwagę wzrost poboru mocy związany z oporami dodatkowymi GWC- ssania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam wentylację mechaniczną. Jak już pisałam na forum, wentylacja mechaniczna pełni u mnie zimą funkcję wietrzenia, gdyż dom ma ponad 200 m2 podłóg a mieszka nas tylko 3, wentylacja wychładza jednak dom a dodatkowo zasysa dym z okolicznych kominów. Rekuperator mam na nieużytkowym nieocieplonym poddaszu - źle, bo powinna być w temperaturze dodatniej i muszę go zawijać na zimę w wełnę - może w końcu ocieplę to nieszczęsne poddasze. Mam przepustnicę pozwalającą kierować mi zużyte powietrze albo na zewnątrz albo do garażu.

Ja nie widzę żadnych wad takiego rozwiązania. Wilgoć - rekuperator, mój na pewno, skrapla wilgoć i odprowadza ją do kanalizacji, smrodów nie ma żadnych, czasami moze zdarzyć zapach potrawy o intensywnym zapachu - bigos, smażone mięso itp, szczególnie dla głodnego są one nieprzyjemne. W garażu, który jest nieogrzewany - ale jest tam piec na drewno do CO opalany 6-23 temperatura wynosi teraz podczas mrozów 6-8 stopni. Rekupertora teraz używam ok 2 godz. dziennie. Mieszkam 4 zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...