Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak to ogrzać ???


jackgal

Recommended Posts

Witam!!

Jestem nowy na forum przejrzałem setki postów i nie uzyskałem jednoznacznej informacji tak więc mam do Was pytanie.

 

Buduję dom parterowy gdzie do ogrzania będzie około 150 m2. W domu będzie zainstalowana podłogówka + drabinka w łazience i może zwykłe grzejniki w sypialni i pokojach dzieci bo będą tam dywany wiec raczej z podłogówki w tych miejscach zrezygnuję.

 

Ponieważ na działce mam pełne uzbrojenie w tym gaz to tez będzie zainstalowany piec gazowy ale ponieważ ogrzewanie samym gazem jest drogie chciałbym dołożyć kominek z płaszczem wodnym.

 

I teraz moje pytania oczywiście pytania dotyczą okresu grzewczego:

 

Czy jest możliwość połączenia tych dwóch systemów w taki sposób że gdy napalę w kominku to piec gazowy będzie automatycznie odcięty a ja będę miał ciepłą wodę np : do kąpieli i podłogówka będzie działać

 

Czy w sytuacji gdy w domu będę miał wystarczająco ciepło i będę chciał uzyskać ciepłą wodę (bez palenia w kominku) do np kąpieli idzie ją uzyskać z kotła gazowego nie uruchamiając ogrzewania podłogówki

 

I na koniec może ktoś ma taki system w domu zainstalowany i może coś podpowie co i jak jaki piec gazowy jaki kominek z płaszczem wodnym itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są twierdzące. Wszystko, co chcesz, da się jakoś zrobić.

 

ALE ja osobiście nie widzę sensu łączenia ze sobą tych źródeł ciepła.

 

Bo gaz ziemny jako taki jest całkiem tani. Oczywiście drewno jest tańsze, ale nie na tyle, by w sensownym czasie instalacja kominka z płaszczem wodnym się miała Ci zwrócić.

 

Jeśli koniecznie chcesz mieć kominek, postaw raczej na kominek z dystrybucją gorącego powietrza. Tym bardziej, że to parterówka. Wyjdzie taniej, a oszczędności też będziesz mógł mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tych systemach więc pytam i zbieram informację. Tu nie chodzi o to czy zakup kominka z płaszczem wodnym ma mi się zwrócić tylko o tańsze ogrzewanie budynkua tym samym tańsze użytkowanie i mniejsze rachunki na przyszłość. Przy opcji "kominka z dystrybucja gorącego powietrza" rozumiem że nie ma możliwości podłączenia podłogówki a ogrzewanie domu odbywa się przez nadmuch ciepłego powietrza tylko co mi po tym skoro podłogi będą zimne no chyba że bedą zasilane z pieca gazowego czego chciałbym uniknąć ze względu na koszta

 

No chyba że się mylę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że to ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym będzie tańsze tylko iluzorycznie. To oczywiście mocno zależy od szczegółów Twojej sytuacji, ale jeśli np. weźmiesz kredyt na dodatkowe kilka tysięcy PLN po to, by zbudować sobie taki kominek i podłączyć go do instalacji, dość długo będziesz musiał nim ogrzewać, by zakup Ci się zwrócił. A skoro się nie zwróci, to o jakim oszczędzaniu mowa? To już lepiej dociepl sobie dom za te pieniądze i postaw byle kominek jako źródło awaryjne.

 

Przy ogrzewaniu nadmuchowym podłogi będą mniej więcej tak samo zimne, jak przy ogrzewaniu grzejnikami. Oczywiście, do kominka powietrznego nie da się podłączyć ogrzewania wodnego, chyba że przez dodatkowy wymiennik zainstalowany na przewodzie kominowym. Jego moc nie będzie dość duża, by ogrzać cały dom przez ogrzewanie podłogowe, ale powinna wystarczyć, by nieco podnieść temperaturę podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz pojawi się Liwko ze swoją PC i wykaże bezsensowność Twojego myślenia a wyższość swojej teorii. Hallo Liwko. Sorrki nie mogłem się powstrzymać.

A tak na poważnie to kominek z płaszczem wodnym to porażka. Przedmówcy mają rację. Wszystkich co znam podniecali się kominkiem z płaszczem wodnym przez pierwszy sezon. Teraz nie palą w ogóle z względów wielokrotnie omawianych na forum. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę robił nowego wątku, odświeżę tan. A mianowicie jeśli możecie mi doradzić. Planuję budowę i chcę sobie wcześniej w głowie wszystko ułożyć. Ogrzewanie: piec na gaz jako gł źródło bezobsługowe. Dla zmniejszenia kosztów w większe mrozy i dzięki temu że mam dostęp do dobrego taniego drzewa piec na paliwo stałe. Te dwie historię chcę zebrać jakoś do kupy. Myślę o buforze jakimś tylko nie wiem jak to pogodzić. W lecie nie będę palił w piecu na stałe żeby ogrzać 1000L wody coby się w ciepłej wykąpać, w zimie zaś czy można z jednego zbiornika pobierać ciepło i do podłogówki i do cwu?? zapewne tak ale co z latem i cwu?? może ktoś z Was ma dwa źródła ciepła, jak macie to rozwiązane?? może 2 bufory, jeden na lato drugi na zime?? Dodam jeszcze że: będzie nas 4 jak skończymy inwestycję, domu po podłodze 190m parter+ poddasze. Na parterze tylko podłogówka + drabinka w łazience, na górze grzejniki i podłogówka w łazience. Na chłodne dni (początek jesieni, koniec zimy) chcę wpiąć rurę od kominka za reku tworząc takie jakby wymuszone DGP (widziałem taki projekt went.mechanicznej na tym forum)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może w lecie cwu przepływowo grzać piecem gazowym. Bo jakoś mi się nie uśmiecha kopcić z pieca w lecie. A w tym buforze i tak woda jest grzana warstwowo to nie można tam jakiego termometra wsadzić i gdy po niżej jakiegoś poziomu wody temp spadnie poniżej zadanej temp to się piec włącza i dogrzewa bo w sumie ciepła i tak idzie do góry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam!!!

Chyba faktycznie zrezygnuję z systemu "kominek z płaszczem wodnym" bo trochę drogo to wychodzi - natomiast bardzo mnie zainteresował system DGP - może ktoś coś więcej opowie a jak taki posiada to oceni czy warto czy zrobiłby to jeszcze raz gdyby się budował. No i jeszcze jedna opcja zostaje czyli rekuperator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dolączam sie do pytania do szanownej elity .Czym ogrzać CO +CWU ?

Dom na wsi 100m2 plus 35 m 2 nieogrzewanego garażu , parterowka z poddaszem nieuzytkowym, z betonu komorkowego .Stan surowy wiec prawie wszystkie chwyty dozwolone.

Jest komin systemowy Schiedel projektowany po kominek z doprowadzeniem powietrza pod lawa.

Dom bedzie uzytkowany na razie weekendowo.Zdecydowany jestem na WM plus GWC zwirowy jak starczy kasy .Dom bedzie raczej dobrze ocieplony - obecnie fundamenty i lawa 10 cm styropianu +folia kubelkowa, na razie wylewka na podlodze na gruncie .

BRAK GAZU i ni enalezy sie go spodziewac w najblizszych 5 latach, prad w drugiej taryfie , duza ilosc drewna opaLowego (ponad 1.5 ha lasu) .

Preferowana nie ekonomiczność tylko wygoda użytkowania , zdalne wlączanie , tygodniowe programowanie.

 

Wstępnie myslalem o ogrzewaniu CO podstawowym elektrycznym uzupelnianym kominikiem z plaszczem .

CWU niezalezny zasobnik elektryczny okolo 120 ltr lub powietrzna pompa ciepla z zasobnikiem np Hewalex.

Chetnie podesle projekt do wgladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...