Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rura doprowadzająca z zewnątrz powietrze do kominka - izolacja


puoyui

Recommended Posts

Witam,

W nowo budowanym domu tuż pod ślepą wylewką grubości około 8 cm przebiega rura PCV srednicy 160 mm doprowadzająca powietrze z zewnątrz do paleniska kominka.

Na ślepą wylewke połozone będzie 10cm styropianu i na to jeszcze 5cm wylewki.

 

Pytanie czy zimą gdy temeperatura powietrza spadnie do -15 / -20 stopni podłoga nad rurą doprowadzającą powietrze nie bedzie przemarzała przy takiej izolacji jak wspomniana powyzej ? Czy warto zastosowac inna izolacje nad rura ?

 

Z gory dziekuje za porady,

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie komplikuj sobie życia.Starczy spokojnie a jak nie jesteś pewien to obłóż jeszcze rurę dodatkowo wełną do poddaszy.

 

Przy takiej rurze przemarzanie będzie znacznie intensywniejsze, niż poprzez ściany. Wiatr będzie powodował ciągłą wymianę powietrza na ściankach. Ja osobiście mam czerpnię, ale powietrze jest zasysane 40 (czterdzieści) metrów od domu, rura poprowadzona jest głęboko w ziemi i to gwarantuje, że ziemia ogrzewa podczas przepływu.

 

Widzę dwa rozwiązania: albo zastosować przedłużkę tej rury doprowadzającej powietrze i na zewnątrz domu tę przedłużkę poprowadzić w ziemi (ziemia ogrzeje zmrożone powietrze), albo w domu zastosować lepszą izolacją, niż tę, która jest na ścianach.

 

Pozdr!

Arek Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie mojej czerpni, tej, która ma wlot 40 metrów od domu (średnica rury 30 cm). Ziemia owszem ogrzewa, ale z czasem jej sprawność spada. Gdy mróz atakuje ponad tydzień, to przy zasysaniu (zasysanie grawitacyjne) powietrza o temp. -20 st, na wlocie w piwnicy, bo tam czerpnia kończy swój bieg, w kotłowni jest około -5 st. Gdyby czerpnia kończyła swój bieg w salonie, to powietrze o takiej temperaturze by wiało po nogach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie mojej czerpni, tej, która ma wlot 40 metrów od domu (średnica rury 30 cm). Ziemia owszem ogrzewa, ale z czasem jej sprawność spada. Gdy mróz atakuje ponad tydzień, to przy zasysaniu (zasysanie grawitacyjne) powietrza o temp. -20 st, na wlocie w piwnicy, bo tam czerpnia kończy swój bieg, w kotłowni jest około -5 st. Gdyby czerpnia kończyła swój bieg w salonie, to powietrze o takiej temperaturze by wiało po nogach.

 

Zrobiłeś sobie dziurę w domo o średnicy 30 cm ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ,ale nie taką wielką i bezpośrednio w palenisku.Pomysł z robieniem zamrażarki z piwnicy może i dobry, pod warunkiem ,że zrobiony świadomie.

No chyba że czegoś nie załapałem ( zrozumiałem ,że fi 300 dochodzi do piwnicy i tam się kończy ,z piwnicy czerpiemy ewentualnie dalej - jeśli tak to potwierdzam że "dom jest źle zbudowany").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...