Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bardzo dużo cienkich rys na ewewacji i odpadanie baranka


Recommended Posts

Witam serdecznie.

W kupionym domu pojawiły się na elewacji włoskowe pionowe rysy (kilka - kilkunaście cm).

Elewacja jest ocieplona styropianem 12 i położony tynk baranek, który został pomalowany. Rys jest mnóstwo, i na pewno wcześniej ich nie było. Rysy są na każdej ścianie (najwięcej na zachodniej). W rogach okien i drzwi również pojawiły się rysy ale tam są to rysy ukośne.

Dom stał 7 lat w stanie surowym, a 2,5 roku temu został wykończony i zamieszkany. Zauważyłem również, że odpadają ziarna tynku. Co się dzieje z tą elewacją i co może być przyczyną takiego stanu. Bardzo proszę o pomoc. Mogę wysłac fotki na priv jeżeli jakiś specjalista chciałby to obejrzeć.

Edytowane przez Piotrco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem załączniki. Takich rys jest bardzo dużo (kilkadzisiąt) ale trudno je sfotografować. Na jednym zdjęciu widać miejsca po odpadnięciu ziarenek tynku. Zdjęcia trzeba oglądać w dużym powiększeniu. Pod tynkiem jest siatka. Nie wiem dokładnie kiedy był kładziony tynk. W 2008 roku, na wiosnę lub w lecie.

P1080536..jpg

P1080535..jpg

P1080534..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawidłowo wykonane zbrojenie, zbyt małe lub całkowity brak zakładów siatki na siatkę! Pęknięcie od narożnika w górę świadczy o braku zakładu siatki z jednego narożnika na drugi. Brak wzmocnień poprzecznych w narożnikach otworów okiennych.

Odpadający tynk może świadczyć o tym, że został on wykonany przy zbyt niskiej temperaturze. Jednak nie można wykluczyć także wady tynku cienkowarstwowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za informacje. Trochę mnie zdziwiło, że wada wyszła dopiero 2,5 roku po tynkowaniu. Czy to nie jest dziwne ? Niestety nie wiem, jaki to tynk i gdzie był kupowany, więc z reklamacji u producenta nic nie wyjdzie. Mam jeszcze pytanie, czy takie wady elewacji są wyłącznie wizualnym aspektem, czy może to skutkować poważnymi konsekwencjami. Jak ewentualnie to naprawić ? Dodam, że takie rysy są co kilka (kilkanaście) centymetrów i czy to również wina siatki ? Edytowane przez Piotrco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobne rysy: ja stawiałbym że było tynkowane w lecie. Kiedy było bardzo gorąco. Wtedy, wskutek szybkiego odparowania wody, powstały pierwsze malo widoczne rysy. Potem woda i dwie zimy dokończyły dzieła.Tynk - prawdopodobnie silikat. Ale to tylko teoria - nie wiem czy do końca trafna. Jeśli tak to północna sciana powinna wyglądać najlepiej.

 

Jak naprawić? Raczej od nowa siatka (juz nalożona prawidłowo) i ponownie tynk. To wersja wypasiona i raczej gwarantująca sukces. wersja bez gwarancji to dobra farba elewacyjna. Zagruntować a potem pomalować. Powinna pokryc rysy i wzmocnic tynk. Ale wady połozenia siatki pozostaną np - pękające naroża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...