Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Udzielę ci rady od serca bo jestem od ciebie duuużo starsza. To co chcesz zrobić dla swojej rodziny to piękna rzecz. Nie martw się zatem o dom dla samochodu. Wiata mu też wystarczy, zaznacz miejsce parkingowe i tyle. Nie poświęcaj 30 lat zmartwień na samochód. Buduj ten dom i już. Tak jak ci ktoś tu już napisał za ten garaż to urządzisz ten dom, jak skromnie to jeszcze ci zostanie. Mam wielu znajomych, którzy mają graciarnię w garażach, a samochody stoja na wjeżdzie bo im się tez i nie chce do garażu wjeżdżać. To co nasze samochody dostaną w kość na polskich drogach to już postanie przez kilka godzin pod chmurką mu bardziej nie zaszkodzi.

Podejmij męską decyzję dom,drzewo i syn/może być córka/ nikt nie wspomniał o domu dla samochodu. Bardziej martwilabym się o psa. Tudzież papugę.

Pozdrawiam

Oj, jakie to mądre. Taka "oczywista oczywistość" a tak ciężko przebija sie do świadomości niektórych.

Stać cię na garaż? Buduj. Nie stać cię, nie wiadomo czy na dom wystarczy? Jeżeli tak to garaż jest ostatnią rzeczą o której powinieneś myśleć. Garaż to drogi luksus, czasem nieużyteczny zupełnie bo zamienia się w rupieciarnię. Luksus taki sam jak basen, sauna, siłownia czy sala telewizyjna. Samochód pod chmurka czy lepiej wiatą by śniegu nie odgarniać przetrwa tyle co w garażu. Jak ktoś w bloku mieszka to garaż jest marzeniem, lusterka nikt nie urwie, nie porysuje auta w nocy tyle że na własnej posesji to już miejsca mieć nie będzie. Niektórzy o tym zapominają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie twierdzę, że za 200 tys. da się wybudować każdy dom, a już na pewno nie taki jak przykładowo

http://www.mgprojekt.com.pl/all/all/natalia.jpg czy http://www.mgprojekt.com.pl/all/all/julka.jpg.

Takie bryły w mojej okolicy są i na przestrzeni ostatnich 4-5 lat były zdecydowanie najczęściej wybierane przez inwestorów. Są to domy za 350-500 tys, zależnie od konkretnego projektu i metrażu.

 

Dom to rzecz nabyta, ale obciążona bardzo dużym bagażem emocji. W końcu to zwykle największa inwestycja w życiu. Przy budowie bierze się pod uwagę odległą przyszłość, dom to taki trochę dar dla pokoleń. Dużo łatwiej i naturalniej niż przy zakupie np. samochodu rodzi się myśl, żeby wydać więcej - trochę się wyżyłować. Dołożyć kolejne metry kwadratowe dla dzieci, wnuków i samochodów, których często w momencie budowy wcale nie mamy, zrealizować trochę marzeń estetycznych typu lukarny, balkony, niestandardowe kolory. No i jeszcze kwestia tego, że rodzina i znajomi pobudowali domy tej wielkości i ozdobności i reklamują nam takie a nie inne rozwiązania. Grunt to zdrowe podejście. Mało kasy - dom mały i prosty, dużo kasy - dowolne dyspozycje finansowe. Czy koniecznie trzeba wziąć maksymalny możliwy kredyt i zbudować maksymalny możliwy dom?

 

Gdzieś już pisałam, że im intensywniej użytkowany samochód, tym mniej przydatny okazuje się garaż. Sąsiedzi, którzy odwożą dzieci do przedszkoli czy dziadków, jadą do pracy, odbierają dzieci, codziennie jeżdżą samochodem po zakupy, do różnych instytucji, nawet nie zawsze wjeżdżają na posesję. Często stawiają auto przed bramą, żeby niepotrzebnie nie manewrować, a zimą najwyraźniej wolą oskrobać trochę szyby niż ośnieżać podjazd do garażu bladym świtem. Ciekawe, czy w momencie ewentualnej sprzedaży auta zaznaczają, że było garażowane. :)

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić,że 36cm BK zaniża ogólny wynik ;)

No chyba,że nie istotne są koszty ogrzewania...

Przy 1W z 36cm BK będą...oj bardzo duże,także dodaj sobie za rok,dwa koszt ocieplenia 10-15cm styro :)

P.S.

Z ciekawości ile masz m2 dachu ?

Bo ja na 250m2 na angobę "taniej" ceramiki mam wycenę ok.20tys.zl( z membraną)

 

powierzchni użytkowej dokładnie 102,5m2. Dachu coś koło 120m2.

czy BK zaniża ogólny wynik?? Hmmm. Metr kw. sciany z solbetu 36 - 14,90zł x 7 szt. = 104,30 zł. Ceramika wyjdzie sporo taniej. Co do ocieplenia. Nie planowałem. Wszystko zależy od funduszy. Elewacje będziemy robić na końcu. Być może pokusimy się o jakieś 5cm styro. Koszt elewacji w takim wypadku wzrośnie o koszt materiału (styro, klej i kołki) i nieznacznie w robociżnie. Koszty ogrzewania są ważne, ale nie popadam w paranoję. Jak czytam niektóre wątki na tym forum, ile ludzie ładują izolacji w ściany, podłogi.....to śmiać mi się chce. Mam praktycznie nieograniczony dostęp do drewna w baaardzo atrakcyjnej cenie - liściaste twarde 80 zł brutto za m3 (nie mp!!). Obecnie na budowie składowane już ponad 20m3 drewna włąsnorecznie porąbanego i ułożonego (dąb, buk i jesion).

 

Wczoraj dostałem od znajomego wycenę na okna. Okna PCV Gealan sześciokomorowe w okleinie drewnopodobnej (jednostronnej). Do tego rolety zewnętrzne w okleinie. W drzwiach tarasowych na parterze i piętrze, rolety na elektrycznych siłownikach. Reszta ręczna. Koszt okien ze wstawieniem 10400 brutto, w tym okna 5700, a rolety 4700.

Uważam, że za 200 tys. można prosty domek o metrażu w okolicach 100m2 postawić. Oczywiście bez szaleństw w wykończeniu i dużym nakładem pracy własnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna za 5700 zł??? Co to za okna ile metrów? Ja za porządne okna znanej i cenionej firmy muszę zapłacić 25 tys (32m2 okien w tym jedno przesuwne w systemie HS). Śmiejesz się z grubych styropianów? To poczekaj aż zamieszkasz w swojej lodówce jednowarstwowej z BK. Będziesz napieprzał codziennie o 5 rano do pieca i dowalał drewna albo co gorsza walił to do kominka 10 razy dziennie. Po każdym naładowaniu drewna trzeba zamieść podłogę i wytrzeć kurz. A jak nie będzie Ci się chciało wstawać to dzieci będą się budzić i codziennie szczękać zębami mówiąc "Tato zimno mi!" I to wszystko dlatego, że żałujesz wydać 5 tys na styropian??? Ogarnij się człowieku i zejdź na ziemię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolege co pobudował dom 112m2 stan surowy zamknięty okna są dach już zrobiony i wyniosło go około 80tys zł i robił tez jako pomocnik wiec sie da pobudować dom do 150tys zł ale jak ktoś mysli czy będzie w stanie pobudowac dom za 200tys zł i w tym bedzie stał i miał ręce w kieszeni i patrzył jak robią ludzie to mi sie wydaję że braknie nawet 300tys zł ale to jest moje zdanie .

pionan masz racje źle napisałem na to wychodzi że działka ma byc coś 20x 40 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolege co pobudował dom 112m2 stan surowy zamknięty okna są dach już zrobiony i wyniosło go około 80tys zł i robił tez jako pomocnik wiec sie da pobudować dom do 150tys zł ale jak ktoś mysli czy będzie w stanie pobudowac dom za 200tys zł i w tym bedzie stał i miał ręce w kieszeni i patrzył jak robią ludzie to mi sie wydaję że braknie nawet 300tys zł ale to jest moje zdanie .

pionan masz racje źle napisałem na to wychodzi że działka ma byc coś 20x 40 :)

 

a ile mkw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitter, przecież napisałem jakie okna. Na profilach gealana - wystarczy przeczytać. Ile metrów?? Nie wiem, nie bardzo mnie to obchodzi. Dostałem wycenę, jestem zadowolony, temat załatwiony, odszedł do listy spraw załatwionych.

Co do mojej "lodóweczki", nie martw się, w końcu ja tam będę mieszkał. Poza tym w końcu mamy ocieplenie klimatu, więc siłą rzeczy bedzie coraz cieplej :D. Jeszcze trochę i będziesz zrywał swoje pół metra styropianu :D. Wspomnisz moje słowa.

 

Ja mam kolege co pobudował dom 112m2 stan surowy zamknięty okna są dach już zrobiony i wyniosło go około 80tys zł i robił tez jako pomocnik wiec sie da pobudować dom do 150tys zł ale jak ktoś mysli czy będzie w stanie pobudowac dom za 200tys zł i w tym bedzie stał i miał ręce w kieszeni i patrzył jak robią ludzie to mi sie wydaję że braknie nawet 300tys zł ale to jest moje zdanie .

pionan masz racje źle napisałem na to wychodzi że działka ma byc coś 20x 40 :)

 

Słusznie napisane. Jak ktoś ma dwie lewe ręce, to tanio domu nie zbuduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pionan a mieszkasz już czy roztrząsasz teorie? Bo ja mieszkam i przeżyłem kominek z płaszczem i wiem ile kosztuje ogrzewanie a dom ma dobrze ocieplony według norm (12 cm styro, 25 wełny). Co by było gdybym miał jednowarstwową ścianę i kiepskie okna? Dwa razy więcej drewna (a spaliłem 22m) i rachunki za gaz pewnie kilka tys.

 

Nie zamierzam Cię przekonywać ale też się tak wymądrzałem zanim postawiłem dom a okazało się, że w wielu kwestiach się myliłem. Teraz mam pokorę wobec tych co mają większe doświadczenie ode mnie i jak mi ktoś dobrze radzi to zamiast się wymądrzać to zastanawiam się kilka razy czy przypadkiem nie ma racji. A ocieplenie klimatu polega ostatnio na tym, że jak w Szczecinie nie było zimy przez 10 lat to teraz są największe mrozy w Polsce i zima zaczyna się już w październiku.

 

Ja swój dom policzyłem i wiem ile zużyję energii i dlaczego na ścianach będę miał 20cm styro (choć uważam że to i tak mało) na suficie 40cm wełny a w podłodze co najmniej 20 a okna będą trzyszybowe za 3 razy tyle co Ty dałeś. Po to że jak Ty będziesz targał to drzewo i zamiatał pod kominkiem to ja będę sączył browara i przytulał moją kobitkę.

 

Nie wiem dlaczego miałbym ten mój styropian zdzierać. Raczej o nim zapomnę a Ty co rok będzie klął pod nosem tnąc i rąbiąc drewno. Swoją drogą mieszkasz w bloku czy w domu? Przytargałeś, pociąłeś i porąbałeś kiedyś 20 m dobrego twardego drewna opałowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w domu, nieocieplonym, poniemieckim. Jakoś specjalnie nie męczy mnie ogrzewanie tego domu (na spólke z ojcem). czy pociąłem i porąbałem raptem 20m drewna?? Pewnie, ze tak. Ostatni mój wynik - 4m3 jesiona w 6h - pocięte w klocki i porąbane. I to nie żadną łuparką, a siekierą (fiskarsem co prawda, ale jednak ręcznie).

Poza tym, widze, ze kolega nie posiada krzty poczucia humoru. Przecież o ociepleniu klimatu pisałem z przekąsem, szczególnie w odniesieniu do ostatnich dwóch lat, czego mój drogi przedmówco wyraznie nie zauważyłeś. No cóż.

Nie martw się o mnie. Poradzę sobie.

przypominam, że temat nie dotyczy drewna, browarów i kobitek, tylko domu za 200 tys. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie ostatnio chodzi mi po głowie - jaka grubośc musiałoby miec ocieplenie ze styropianu, żeby w ogóle nie ogrzewać domu? jeżeli ktos wydaje na ogrzewanie 1200-1500 zł na rok, to czy warto dom docieplać, żeby zaoszcędzić np. 500 zł rocznie? Przez 20 lat da nam to oszczedność 10 tys. zł, a ile musimy wydać, aby takie docieplenie zrobić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie takie łatwe.. dalsze ocieplanie styro ścian fakt coś daje, bo efekt strat jest liniowy względem gr ocieplenia, ale udział strat przez przenikanie przez mury % zmniejsza się względem innych strat.

tu trzeba by kombinować w tych miejscach gdzie straty % są duże i tam szukać rozwiązań na "docieplenie" lub eliminację strat. napewno takim elementem są okna, drzwi, wentylancja. z wentylacją da się coś zrobić - zainstalować WM z reku. okna - też można jakieś z kryptonem (lepszy od argonu), a jeszcze lepiej jakby robili próżniowe :) drzwi - też się da grubsze z 5-7cm pianki. tylko czy taki upgrade nie będzie kosztował majątku i "zwróci się" za 30 lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba taniej wyszłaby przeprowadzka do Włoch albo Hiszpanii...tam chyba bez problemu mozna postawic dom za 200 tysiecy.

 

Właśnie!! Ceny nieruchomości w Polsce są mocno przesadzone! Od 2005 nakręcała się spirala cenowa i działka , która w 2004 kosztowała 30 000 obecnie jest wystawiona za 120 000 .Cztery razy więcej!! Czy wy zarabiacie 4 razy więcej niż parę lat temu bo ja nie . To że na tę działkę nikt się nie łakomi to już inna sprawa .

Co do cen na zachodzie to znam przypadek gdzie sprzedano w 2007 mieszkanie w Polsce i za te pieniądze kupiono dom w Dani .To tyle w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wpadł mi w oko projekt Nina II z Horyzontu (http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/nina_ii/0/236) wersja bez garażu. Oczywiście z pewnymi zmianami. Bardziej otwarta przestrzeń między kuchnią, salonem i korytarzem - mniej ścian i drzwi wewnętrznych. Co myślicie o tym projekcie jako tani w budowaniu? Na czym jeszcze można by zaoszczędzić albo jak to bardziej zoptymalizować?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kandydat do taniego budowania. Mam podobne zdanie co do ścian przy salonie i kuchni, a jeszcze po likwidacji tej oddzielającej salon od korytarza można by łazienkę zrobić większą - na planie prostokąta albo pięciokątną z drzwiami ma ściance po ukosie i wtedy trochę przestawić poszczególne sprzęty, bo teraz wc lekko zagradza dojście do kotła i pralki. Szkoda tylko, że w wiatrołapie nie zmieści się szafa i nie ma drugiego wc. Za to przy kuchni spory schowek/spiżarnia. Dom ma okna tylko na dwóch elewacjach. Jaka będzie jego orientacja w terenie? Gdzie wypadnie północ?

 

A widziałeś może projekt Słoneczny?

http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/2762-sloneczny.html

To tak dla porównania - troszkę mniej komunikacji, wygospodarowane drugie wc i kotłownia dzielona ze schowkiem, zamiast z łazienką, ale też 5m2 mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...