Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To chyba musi być projekt indywidualny. Jak sprytnie zaprojektowany, to niekoniecznie jest to prowokacja :) , choć też czekam na kosztorys. Czy np. ta oczyszczalnia się w nim mieści?

 

Ok, może nie w całości, ale "nurtujące" jest to że całość mają wykonać ekipy.

mały dom, brak kominów, ogrzewanie elektryczne więc nie ma kosztownej kotłowni. to oszczędności. ale żeby poprawnie wykonać inst. elektryczna, alarmową, went mech z rekuperacją to trzeba nieco doświadczenia i wiedzy mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wmnich, ja tez myslalam, ze to prowokacja. To super .. jak wybudujecie za te pieniadze, to bedziecie przykladem dla innych :D

 

A tutaj masz linka do instrukcji, jak wstawiac zdjecia

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117333-JAK-WKLEIĆ-ZDJĘCIA

Edytowane przez Aleksandryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedurę wklejania zdjęć należy zacząć od ich zmniejszenia do np. 600x450 pixeli - szybciej się ładują i mieszczą się na stronie.

Można to zrobić w Irfan view:

- Otwieramy zdjęcie i jednocześnie naciskamy Ctrl+R

- Otwiera się okno Zmiana Rozmiaru obrazka- zaznaczone muszą być opcje - "Zachowaj pierwotne proporcje" i "Wyostrz po...."

Rozdzielczość może być 72-100dpi. Ustawiamy "Nowy rozmiar" w okienku i klikamy Ok. Następnie zapisujemy zdjęcie na dysku.

- Uruchamiamy stronę do wrzucenia zdjęć na serwer - (ja korzystam z tinypic.com i poniżej opis z tej strony www).

- Otwiera się okno wyszukania pliku- klikamy "Przeglądaj"

- Wybieramy zdjęcie do umieszczenia w otwartym okienku i naciskamy Otwórz

- Klikamy na UPLOAD NOW

- Wpisujemy wyświetlony kod (wyrazy) z obrazka i ponownie UPLOAD NOW

- Czekamy na załadowanie zdjęcia. Po chwili pojawi się fotka i z drugiego okienka: "IMG Code for Forums & Message Boards" kopiujemy link do zdjęcia.

- Otrzymany link wklejamy do swojego dziennika budowy lub galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki "wmnich" za moje przemyślenia- ale przeczytałem w Twoim DB o usuwaniu jakiegoś gruzu, więc myślałem o starych fundamentach. A co do przemilczeń to stąd, że były chyba ze 3 pytania o projekt- a Ty milczałaś ;-) Zrób zdjęcie rzutu budynku z projektu i wszystko będzie jasne dla forumowiczów.

Kosztorys - sobie, a życie sobie. Jak się coś zrobi samemu to się tego nie liczy- mnie wyszło, że koszty robocizny dochodzą do 40% kosztów budowy. To na pewno realnie zaoszczędzone pieniądze- jeśli się chce i potrafi to zrobić... z głową.

 

Co do samego budowania - drobne sprawy, takie jak gwoździe, wkręty, itp drobiazgi pochłaniają sporo kasy. Fakt położenie instalacji elektrycznej, to lekka przeginka za wywiercenie otworów na puszki i uchwyty na przewody. Narzędzia: wiertarka (i tak musi być na budowie), wiertło płaskie do puszek fi 60mm- casto...- 6zł, wiertło 5-6mm ok. 1zł. Przewody - warto przemyśleć wszystkie możliwe miejsca, gdzie się przyda włącznik, czy gniazdo. Nie wiem czy te 300mb przewodu Wam starczy- wydaje się dużo, ale nie prowadzi się teraz kabli do puszek instalacyjnych, a bezpośrednio do tablicy rozdzielczej, żeby wydzielić obwody.

Instalacja ogrzewania- to zależy od indywidualnego podejścia. Elektryczne jest tanie w zakupie i instalacji- drogie w eksploatacji. Wszystko zależy od dostępu do mediów.

Oczyszczalnia przydomowa- wydaje mi się , że taniej wyjdzie jej zakup niż budowa betonowego szamba- i tak tego wydatku nie da się uniknąć, jeśli w pobliżu nie ma instalacji kanalizacyjnej.

Koszt budowy na poziomie 1700zł/m2 jest na pewno REALNY. Gdybyśmy budowali domy o powierzchni dużego mieszkania (do ok. 80-90m2) to spokojnie 200tys wystarczy. Budujemy jednak większe, stąd i większe koszty. Co do cen robocizny- negocjować, negocjować!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt budowy na poziomie 1700zł/m2 jest na pewno REALNY. Gdybyśmy budowali domy o powierzchni dużego mieszkania (do ok. 80-90m2) to spokojnie 200tys wystarczy. Budujemy jednak większe, stąd i większe koszty. Co do cen robocizny- negocjować, negocjować!!!

 

Dziś buduje się mieszkania "dla ludu" coś kole 50m2 ;) więc dom połowę większy + np: garaż, pom. gosp. to prawie rozpusta. Dach to tylko stropodach taki jak tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179981-Ekstremalnie-tani-ciepły-dom -wlasnym młotkiem to koło 2 tyś. zł. za materiał

To jest dopiero prowokacja ;)

Edytowane przez an-bud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda "dom dla ludu"? Mam na myśli naprawdę tanie budownictwo jednorodzinne. W Archonie kategoria "projekty małych domów" obejmuje te do 150m2. "Rodzina na swoim" to domy do 140m2. Można sobie pomyśleć, że widocznie taki musi być dom. Do tego oczywiście garaż w bryle lub doklejony, zestaw aktualnie modnych ozdobników i wychodzi, że trzeba mieć przynajmniej jakieś 350 tys, żeby w ogóle myśleć o budowie. No a skąd tyle wziąć? Jedyna realna szansa dla większości to kredyt, a ponieważ kosztorysy wysokie, to kredyt na jakieś 30 lat jak nic. Pewnie dla gospodarki, banków, rynku itp. dobrze, żeby wszyscy po prostu tak budowali. No ale co w sytuacji, kiedy ktoś zwyczajnie nie potrzebuje tych metrów, nie chce kredytu na 30 lat, ma inne pasje, na które woli wydawać pieniądze, a dom ma tylko zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkaniowe. Wydaje mi się, że prosty i tani domek (pierwszy dom młodych małżonków, domek dla pary emerytów, ale też dla mniej zasobnej rodziny 2+1 czy 2+2) mógłby wyglądać jakoś tak:

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/garaz_1988_18_28574_300x204_crop_mark_rozmiar-niestandardowy.jpg

To jest muratorowy projekt budynku gospodarczego. http://projekty.muratordom.pl/budynki-gospodarcze/projekt_budynek-gospodarczy,1988,2,45.htm?nr=15

W pomieszczeniu 2 na przykład część dzienna - wydzielona kuchnia w sąsiedztwie łazienki, żeby daleko instalacji wod-kan nie rozciągać, łazienka trochę powiększona kosztem pomieszczenia 4, którego reszta rozdzielona na dwie sypialnie, albo dwie sypialnie i małe pomieszczenie gospodarcze. To tylko taka ogólna koncepcja, bo można trochę zwiększyć szerokość a zmniejszyć długość takiego domku, no i nie musiałby być on przy samej granicy działki.

Przydałby się kosztorys - może okazałoby się, że za 120 tys. można by taki domek postawić, a może i na nowe meble by starczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie- u mnie kotłowni nie będzie. Co i cwu gazowe z pieca 2funkcyjnego z zamkniętą komorą spalania, wiszącego w łazience. Bez komina, bo w piecu turbo można zastosować specjalny kanał współosiowy, wypuszczony bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną. Dodatkowo kominek- dlatego jest jeden komin wentylacyjno-spalinowy.

Wmnich- komin musisz mieć, choćby wentylacyjny- chyba, że będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Faktem jest, że czasem lepiej "oddać się" swojej pracy i zarobić na fachowców, ale my przeważnie pracujemy na etatach za stałą pensję i grosik więcej nie skapnie.

Nie dla mnie "wyrabianie" m3 drzewa w lesie- żeby było "taniej" w ogrzewaniu. Wolę więcej wydać na lepsze okna, ocieplenie, bo to potem nie bardzo można poprawić- zwłaszcza elewację. W planach jest też rekuperator, ale nie wiem czy finanse pozwolą na realizację.

Na lokacie nie oszczędzisz, bo zysk zje podatek Belki lub/i inflacja;-)

bowess - "domek dla ludu" wg mnie - prosta bryła, parterowy (lub z poddaszem użytkowym) do ok.80m2, rozkład pomieszczeń dowolny- ściany pozwalające na dowolną aranżację, dach 2spadowy z wiązarów (droższy niż jednospadowy, ale ładniejszy, lepiej pasujący do pozostałej zabudowy- przeważnie z takimi dachami).

Problemem dzisiaj jest zakup działki- niestety ceny są wysokie. Dostęp do mediów też jest istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś chce budować z kredytem polecam lokate w amber gold 15% rocznie

Szczerze? Wątpię w te wysokie lokaty- najczęściej drobnym drukiem jest coś w stylu "nie odpowiadamy za nie osiągnięcie zamierzonego zysku...itd."

Poza tym gdybym miał gotówkę, nie budowałbym na kredyt- wydaje mi się to oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te 140m2 to cała powierzchnia po podłogach, to przy prostej konstrukcji i instalacjach powinno starczyć wspominane wielokrotnie 2 tys. za metr, więc 280 tys. Przeciętnie uzdolniony manualnie człowiek jest w stanie włożyć robociznę za kwotę z przedziału 10-30 tys., więc Tobie, jako stolarzowi powinno się udać wybudować za 250-260 tys. Jeżeli te 140m2 to powierzchnia użytkowa, to tak jak hary uważam, że i 300 może braknąć. No i jeszcze określenie "w miarę prosty" - bardzo pojemne. :) Trudno wyczuć, co to za miara. Dla jednego to będzie typowa stodółka, ewentualnie z jakimiś przyozdobnikami na elewacji, które nie będą wpływały na konstrukcję, a dla innego to już może być i wykusz i ze dwie lukarny i ganeczek z kolumnami i balkon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te 140m2 to cała powierzchnia po podłogach, to przy prostej konstrukcji i instalacjach powinno starczyć wspominane wielokrotnie 2 tys. za metr, więc 280 tys. Przeciętnie uzdolniony manualnie człowiek jest w stanie włożyć robociznę za kwotę z przedziału 10-30 tys., więc Tobie, jako stolarzowi powinno się udać wybudować za 250-260 tys. Jeżeli te 140m2 to powierzchnia użytkowa, to tak jak hary uważam, że i 300 może braknąć. No i jeszcze określenie "w miarę prosty" - bardzo pojemne. :) Trudno wyczuć, co to za miara. Dla jednego to będzie typowa stodółka, ewentualnie z jakimiś przyozdobnikami na elewacji, które nie będą wpływały na konstrukcję, a dla innego to już może być i wykusz i ze dwie lukarny i ganeczek z kolumnami i balkon.

mam na myśli aby parter zrobić do 200tys a poddasze póżniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...