Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli dom będzie prosty, a parter będzie miał około 90m2 po podłogach, to myślę, że da się zamieszkać wydając 200 tys.

 

Wiadomo, że odkładanie wykończenia poddasza na później wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ale ma też swoje plusy i jest dość często praktykowane. Po pierwsze - jest czas na lekki oddech finansowy (zwłaszcza przy budowie z własnych funduszy, bo przy kredycie to nie wiem - dojdą raty do spłacania i może być trudno odłożyć te brakujące tysiące). Po drugie - zależnie od projektu odizolowanie wykończonego parteru od aktualnie robionego poddasza jest łatwiejsze lub trudniejsze, ale zawsze wykonalne, kwestia chęci, rozwieszenia odpowiednich przesłon, pozatykania otworów. Po trzecie - jeżeli rodzina jest w tej chwili 2+0, a planuje być 2+2 powiedzmy w ciągu najbliższych 5 lat, to inwestowanie w wykończenie sypialni, które zaczną być użytkowane za te parę lat i to przez mieszkańców płci nieznanej, naprawdę można sobie odłożyć. No i ostatnia kwestia - poddasze można zrobić do stanu, od którego reszta prac nie jest już bardzo uciążliwa, a nie trzeba od razu mieć kasy np. na wykończenie łazienki/łazienek, położenie okładziny podłóg, malowanie, tapetowanie i wiele drobiazgów wykończeniowych, które w sumie dają coś pomiędzy 20 a 50 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie zgadzam się z bowess-em. Fakt- najlepiej zrobić piętro do stanu, gdzie nie będzie "kurzu budowlanego", a wykończeniówka nie rozniesie brudu po całym domu.

Andrzej27 planuje jednak 140m2, nie 90, więc licząc nawet 1700zł/m2 wychodzi 238tys. Sposobem gospodarczym można zaoszczędzić, ale dobrze mieć kogoś zaufanego i znającego się na rzeczy do pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może w tym temacie dodam swoje 3 gr. i wyliczenia. Wszystko przeprowadzane dla projektu M83b. Sam projekt będzie upraszczany (zlicowane wejście, likwidacja kominów, likwidacja przejścia między garażem a domem, kuchnia przeniesiona na stronę garażu, a jej powierzchnia dodana do salonu). Ceny i metry zaokrąglałem w górę, bez rabatów. Ceny bloczków solbetu są takie jak podaje producent (można kupić dużo taniej).

 

Prace przedbudowlane:

 

Projekt domu M83b - 2000

Adaptacja - 1000

Mapka - 500

przyłącze prądu (20kW) - 3600

przyłącze wody - 1700

 

Razem jakieś 8800 + pewnie jakieś drobne na opłacenie wniosków. Zaokrąglając powiedzmy 10000.

 

Fundamenty (materiały):

 

Ławy fundamentowe (17m3 * 250) - 4250

Bloczki fundamentowe (46m2) - 3550

Styropian (SWISSPOR HYDRO) 10cm - 1200

Perlit w grunt (30cm) - 6700

beton na posadzke (115m2) -3500

 

Razem jakieś 19200 + pewnie jakieś dodatki, przyjmuję 20000

 

Ściany zewnętrzne (materiały)

Solbet 400 24cm (128m2) - 10250

Styropian SWISSPOR LAMBDA EPS 031 FASADA 30 cm - 7300

 

Ściany wewnętrzne (materiały)

Solbet 400 12cm (50m2) - 2000

 

Ściany razem 19550, dalej liczymy 20000

 

Dach:

Blachodachówka 210m2 - 3500

Drewno na wiązary 7,4m3 - 7400

 

Razem jakieś 10900 i znów zaokrąglamy 11000

 

Mam ofertę na robociznę fundamentów i ścian na 20000, robocizna dachu nie znam, policzmy kolejne 20000. Okna i drzwi 10000.

 

Razem wychodzi mi 111000. W tej cenie nie ma instalacji. Na pewno coś pominąłem w swoich wyliczeniach. Jak mi pokażecie co brakuje to postaram się to dopisać i zobaczymy ile wyjdzie do stanu surowego zamkniętego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie policzyłeś bardzo wielu rzeczy:

- stal zbrojeniowa - potrzeba od cholery, a wcale tania nie jest

- strop - nic nie napisałeś jaki będzie. Zresztą jaki by nie był trochę kosztuje

- więżba i blacha to nie wszystko. W cenie pokrycia dachu jest mnóstwo innych, wcale nie tanich rzeczy

- roboty ziemne, wbrew pozorom sporo kosztują, no chyba, że będziesz jechał sztychówką

- drewno budowlane - deski szalunkowe, stemple - tanie nie są

- śrubki, gwozdzie, szpilki....i mnóstwo innych drobiazgów. Nazbiera sie całkiem spora sumka.

- klej do gazobetonu. To co dostaniesz od Solbetu (worek na paletę bloczków) to stanowczo zbyt mało. Pod warunkiem, ze kupisz bloczki do których klej dokładają, bo do wszystkich nie dokładają.

- rynny.

Sam kończę teraz dach, buduje z Solbetu. Koszt robocizny 37 tys. z pokryciem. Dom 100m2 + 20m2 garaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam.

- Stal to 2x wieniec o długości ok 75mb (600mb fi12mm + strzemiona) Nie wiem jaka to może być waga i cena.

- Dom jest parterowy bez poddasza użytkowego - strop bezpośrednio na tym. Łącznie koło 115m2 stropu z nidy i na tym wełna do ocieplenia.

- Powierzchnia dachu to 210m2, tyle samo muszę liczyć folii?

- Roboty ziemne to ściągnięcie humusu jakieś 180-200m2 - nie wiem ile to będzie kosztować, firma budująca posiada swój sprzęt do tego.

- Drewno budowlane - szalunki na wieniec i kilka stempli na otwory okienne i drzwi - jaki może być koszt?

- Klej do gazobetonu - fakt nie policzyłem. Przy Solbecie liczyłem 80zł za m2 czyli 11,43 za bloczek. Widziałem oferty tego samego produktu w okolicy 7zł więc różnica powinna pokryć zakup kleju. Gdyby liczyć te metry po 7zł to na bloczkach zaoszczędzę jakieś 5900

- Rynny - 32-35 mb przy dachu i 3 spusty po jakieś 3,5 mb

 

Każda sugestia, że coś zapomniałem przydaje się w takich wyliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czego ja nie doliczyłam rozmyślając o tym samym: koparka, kierbud, piasek, mazie na fundamenty, kleje na sciany, nie masz stropu? taka tania blachodachówka? nie deskujesz dachu? nie foliujesz dachu?

jakiś blaszak? ogrodzenie choć tymczasowe?

 

Powyżej już pisałem o stropie, kleju. Dachu nie chce deskować, ocieplenie będzie na stropie.

Blachodachówka to GERARD ROOFS® z posypką. Na allegro sprzedają po 33,14 za arkusz. Na m2 przypada 2,17 arkusza, to na mój dach przypada jakieś 97 arkuszy + jakiś odpad (dach dwuspadowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie policzyłeś bardzo wielu rzeczy:

- stal zbrojeniowa - potrzeba od cholery, a wcale tania nie jest

- strop - nic nie napisałeś jaki będzie. Zresztą jaki by nie był trochę kosztuje

- więżba i blacha to nie wszystko. W cenie pokrycia dachu jest mnóstwo innych, wcale nie tanich rzeczy

- roboty ziemne, wbrew pozorom sporo kosztują, no chyba, że będziesz jechał sztychówką

- drewno budowlane - deski szalunkowe, stemple - tanie nie są

- śrubki, gwozdzie, szpilki....i mnóstwo innych drobiazgów. Nazbiera sie całkiem spora sumka.

- klej do gazobetonu. To co dostaniesz od Solbetu (worek na paletę bloczków) to stanowczo zbyt mało. Pod warunkiem, ze kupisz bloczki do których klej dokładają, bo do wszystkich nie dokładają.

- rynny.

Sam kończę teraz dach, buduje z Solbetu. Koszt robocizny 37 tys. z pokryciem. Dom 100m2 + 20m2 garaż.

37tys to co to za dach????????????????????????????????/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już odpowiadam.

- Stal to 2x wieniec o długości ok 75mb (600mb fi12mm + strzemiona) Nie wiem jaka to może być waga i cena.

- Dom jest parterowy bez poddasza użytkowego - strop bezpośrednio na tym. Łącznie koło 115m2 stropu z nidy i na tym wełna do ocieplenia.

- Powierzchnia dachu to 210m2, tyle samo muszę liczyć folii?

- Roboty ziemne to ściągnięcie humusu jakieś 180-200m2 - nie wiem ile to będzie kosztować, firma budująca posiada swój sprzęt do tego.

- Drewno budowlane - szalunki na wieniec i kilka stempli na otwory okienne i drzwi - jaki może być koszt?

- Klej do gazobetonu - fakt nie policzyłem. Przy Solbecie liczyłem 80zł za m2 czyli 11,43 za bloczek. Widziałem oferty tego samego produktu w okolicy 7zł więc różnica powinna pokryć zakup kleju. Gdyby liczyć te metry po 7zł to na bloczkach zaoszczędzę jakieś 5900

- Rynny - 32-35 mb przy dachu i 3 spusty po jakieś 3,5 mb

 

Każda sugestia, że coś zapomniałem przydaje się w takich wyliczeniach.

ile powierzchni ma dom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumieliśmy sie. 37 tys. za cały SSO łącznie z pokryciem dachu :)

 

stal - na swój domek kosztowała mnie między 3 a 4 tys. zł. Stal to nie tylko wieniec. Stal to ławy, słupy, podciagi, nadproża.

roboty ziemne to nie tylko sciągnięcie humusu. Wykop pod ławy, zasypanie fundamentu (koszt materiału do zasypania), wjazd na plac budowy (musisz czymś utwardzic, bo dostawcy nie wjadą, czyli kupić np żwir).

deski szalunkowe - koszt około 600 zł kubik. Ja kupiłem dwa kubiki, było "na styk".

strop jednak będzie - jaki by nie był, kilka tys. będzie kosztował.

nadproża - systemowe, czy lane??

cement, piach do murowania ścian fundamentowych. Ja przy budowie z Solbetu zużyłem półtora palety cementu i 15 ton piachu.

odwodnienie (no chyba, że ultra dobre warunki gruntowe) - sama rura drenarska to grosze w porównaniu ze zwirem. Ja po bardzo dobrych znajomościach (i cenach) kupiłem 24 tony za 1000 zł bez faktury.

rynny - tytanowo cynkowe Lindab, mniejsza ilość niż u Ciebie - 2 tys. zł.

folia na dach - tyle co pokrycia, licząc po 2,50 m2, już Ci wychodzi parę stówek.

papa na izolację poziomą. Bedziesz potrzebował kilka rolek, ale te kilka rolek to ze 3 stówy się uzbiera.

kierownik budowy - 2 tys. trzeba liczyć, no chyba, ze ktoś w rodzinie ma uprawnienia.

prąd?? - jeśli budowlany, to rb-tka kilka stówek będzie kosztowała.

instalacja odgromowa - nie wiem czy planujesz. Ja bedę miał. Bednarka, uchwyty, drut - kilka stówek kosztuje.

odprowadzenie deszczówki?? - jesli jest burzówka to spoko. Jak nie ma , to albo zbiornik, albo studnia chłonna. Do tego "opaska" wokół budynku. Nie mały koszt.

rozprowadzenie kanalizy pod chudziakiem - kilkaset złotych z robocizną.

można tak bez końca.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumieliśmy sie. 37 tys. za cały SSO łącznie z pokryciem dachu :)

 

stal - na swój domek kosztowała mnie między 3 a 4 tys. zł. Stal to nie tylko wieniec. Stal to ławy, słupy, podciagi, nadproża.

roboty ziemne to nie tylko sciągnięcie humusu. Wykop pod ławy, zasypanie fundamentu (koszt materiału do zasypania), wjazd na plac budowy (musisz czymś utwardzic, bo dostawcy nie wjadą, czyli kupić np żwir).

deski szalunkowe - koszt około 600 zł kubik. Ja kupiłem dwa kubiki, było "na styk".

strop jednak będzie - jaki by nie był, kilka tys. będzie kosztował.

nadproża - systemowe, czy lane??

cement, piach do murowania ścian fundamentowych. Ja przy budowie z Solbetu zużyłem półtora palety cementu i 15 ton piachu.

odwodnienie (no chyba, że ultra dobre warunki gruntowe) - sama rura drenarska to grosze w porównaniu ze zwirem. Ja po bardzo dobrych znajomościach (i cenach) kupiłem 24 tony za 1000 zł bez faktury.

rynny - tytanowo cynkowe Lindab, mniejsza ilość niż u Ciebie - 2 tys. zł.

folia na dach - tyle co pokrycia, licząc po 2,50 m2, już Ci wychodzi parę stówek.

papa na izolację poziomą. Bedziesz potrzebował kilka rolek, ale te kilka rolek to ze 3 stówy się uzbiera.

kierownik budowy - 2 tys. trzeba liczyć, no chyba, ze ktoś w rodzinie ma uprawnienia.

prąd?? - jeśli budowlany, to rb-tka kilka stówek będzie kosztowała.

instalacja odgromowa - nie wiem czy planujesz. Ja bedę miał. Bednarka, uchwyty, drut - kilka stówek kosztuje.

odprowadzenie deszczówki?? - jesli jest burzówka to spoko. Jak nie ma , to albo zbiornik, albo studnia chłonna. Do tego "opaska" wokół budynku. Nie mały koszt.

rozprowadzenie kanalizy pod chudziakiem - kilkaset złotych z robocizną.

można tak bez końca.....

 

to ile planujesz wydać na swój dom??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile planuję?. Około 320000 bez działki. Wydałem do tej pory około 120 tys. (w tym do końca zapłacona robocizna za SSO, materiał na ścianki działowe i 4000 zaliczki na okna). Domek mały, o bardzo prostej konstrukcji. WB-3303 z pracowni Agrobisp.

W tch 320000 chcielibyśmy zmieścic się również czesciowo z mebelkami :). Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile planuję?. Około 320000 bez działki. Wydałem do tej pory około 120 tys. (w tym do końca zapłacona robocizna za SSO, materiał na ścianki działowe i 4000 zaliczki na okna). Domek mały, o bardzo prostej konstrukcji. WB-3303 z pracowni Agrobisp.

W tch 320000 chcielibyśmy zmieścic się również czesciowo z mebelkami :). Zobaczymy.

 

dużo jak na taki mały dom co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stali to tak jak pisałem (może źle to wyraziłem) 75mb stali w ławie (po 4 pręty + strzemiona) i taka sama ilość w wieńcu. Nie ma żadnych podciągów ani słupów. Nadproża systemowe poza garażem (solbet nie ma takich długich).

Dzięki za wyliczenie co brakuje. Pozwoli to dokładniej policzyć całość.

 

Pomimo braków w tym co podałem to czy kwota 150000 jest możliwa za stan surowy zamknięty? Ocieplenie, część instalacji będę chciał wykonać sam i tym samym trochę jeszcze zaoszczędzić.

 

Staram się upraszczać projekt by na tym zaoszczędzić (dlatego likwiduje kominy, upraszczam bryłę i likwiduję trochę ścian wewnątrz). Samo przesunięcie kuchni daje sporo, bo łazienka, wc i kuchnia są blisko siebie i nie muszę ciągnąć dodatkowych metrów rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak piwnicy i poddasza.

http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-i-cynie-wariant-ii,1651,1,0.htm

Jest rzut i przekrój domu. Lustrzane odbicie. Garaż położony od strony północnej. O zmianach planowanych pisałem powyżej. Jeszcze się do końca nie przekonałem do tego projektu ale jak na razie 80% jestem na TAK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości.

 

Adaptacja - mam wycenione na 900zł

Mapka - mam 3 ofert między 450 a 500 zł, wytyczenie budynku - była mowa o 90 zł za oś chyba.

Kierownik budowy jest w rodzinie

 

Fundament - 45,16 m2 podają w projekcie, fundamenty maja jakies 63 mb, przyjmując na wysokość 1m (grunty to piachy, strefa przemarzania 0,8m) mamy 63m2. Styropian SWISSPOR HYDRO na allegro za 260 za m3, przy grubości 10cm daje cene 26zł za m2. Fundamenty po stronie zewnętrznej mają 54 mb, można policzyć że to 54m2 x 26 = 1404 zł.

 

W ścianach troche namieszałem jak widze. 128m2 to ściany zewnętrzne. Przyjmując 63 mb fundamentu i wysokość ścian do 3m mamy 189m2 ścian nośnych (- wszelkie otwory) to nam da cene 15120 zł za solbet 24 po cenie producenta i jakieś 10000 po cenach w hurtowni jakie widziałem. Ścian wewnętrznych wyjdzie jeszcze mniej. Jak już pisałem, upraszczam wnętrze. Rezygnuje z pokoju od frontu - w to miejsce trafi kuchnia, a przestrzeń zajmowana przez kuchnie zostanie otwarta i dołączona do salonu. Same ściany wewnetrzne to jakieś 20 mb przy zakładanej wysokości pomieszczeń 2,6m (w projekcie jest 2,5) to daje jakieś 52 m2.

 

Blachodachówka - wg. projektu to 208m2 powierzchni dachu. dałem 210. Może powinienem dac trochę więcej bo jakieś odpady będą. Nie wiem. 300 to wartość już bezpieczna? Przy 300m2 blachy koszt to 5000. Sam sufit to 143m2. to jakieś 100 płyt nidy (w 2 warstwach) po 17 zł czyli 1700zł (można przyjąć nawet 2000) + śruby, siatka, gips.

 

Perlit na podłoge wg. pomysłu bodajże Adama z wątku o ciepłej podłodze na gruncie. Liczone po cenie 200zł za m3 (można kupic taniej).

Okna to 4 po 150x150 (chyba, że coś się zmieni) w tym 2 to fixy. Wyjście na taras to jakieś 3,5x2,2 dzielone na 3 lub 4 części i tylko środkowa otwierana (reszta to fix). Wychodzi jakieś 17m2 powierzchni szklanej.

 

Styropian na ściany faktycznie kupuje się na końcu i mozna tą kwote odjąć od całości.

 

Dodatkowo pytanie ile mogą kosztować tynki gipsowe wewnętrzne za m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć i rozwiać wątpliwości. .(..) Dodatkowo pytanie ile mogą kosztować tynki gipsowe wewnętrzne za m2?

U mnie koszt tynków gipsowych będzie ok 23-24zł/m2. Przyglądam się Twojemu projektowi i nie odbiega on parametrami (poza kształtem) za bardzo od mojego.

Powierzchnia dachu - przyjąłeś 210m2 mój ma ok 230m2. Konstrukcja wiązarów prefabrykowanych kosztowała mnie ok 30tys z montażem. Sporo kosztują obróbki blacharskie- czasem dekarze mają swoją giętarkę i kupują blachę płaską gnąc ją na budowie- trochę taniej. Jeśli sam zrobisz wiązary na swój dom na pewno wyjdzie taniej. A może warto zapłacić i dać do zrobienia w fabryce. Potrzebną ilość blachy wyliczy Ci dokładnie sprzedawca z projektu. Ścianki planujesz z 12cm, ja robię z 8+2cm tynk i będzie 10cm. Koszt za suporeks z Prefabetu i klej wyniósł mnie ok 15000( policzyli w hurtowni ile kleju potrzebuję). Robociznę za fundamenty i ściany planujesz 20tys- warto się targować - ja dałem ok 13tys.

Drugi raz czytam na forum o perlicie- chyba taniej dać styropian na podłogi.

Dobra rada- NIGDY nie mów budowlańcom i w sklepach, hurtowniach, że się na czymś nie znasz! Lepiej doczytać niż potem oglądać coś spartolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...