Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gazobeton, czyli beton komórkowy np. Ytong, Solbet, muruje się na zaprawę cienkospoinową. Ma ona o wiele lepsze właściwości wytrzymałościowe niż tradycyjna zaprawa murarska. Betonu nie używa się do murowania murów.

 

Robi się dyskusja nie na temat. Poszukaj sobie na forum, jest o tym sporo.

 

a spoina jest z?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

"Gazobeton, siporex, ytong, lekki beton komórkowy, o dużej liczbie porów i strukturze gąbczastej, otrzymywany przez spulchnianie świeżej masy cementowej pęcherzykami gazu wytwarzającego się na skutek dodania do zaprawy sproszkowanego metalu oraz hartowanie jej w parze o temperaturze ok. 180 °C przy ciśnieniu 1 MPa.

 

Gazobeton powszechnie stosowany jest w budownictwie ze względu na stosunkowo niski koszt produkcji (do produkcji gazobetonu wykorzystywane są materiały odpadowe, np. żużel, popiół). Gazobeton został wynaleziony w Szwecji i od 1934 jest tam masowo produkowany pod nazwami: siporex i ytong. W Polsce produkuje się gazobeton belitowy oraz tzw. pianogazosilikat."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=gkeb;4841010

Blachodachówka - wg. projektu to 208m2 powierzchni dachu. dałem 210. Może powinienem dac trochę więcej bo jakieś odpady będą. Nie wiem. 300 to wartość już bezpieczna? Przy 300m2 blachy koszt to 5000.

 

 

za bardzo upraszczasz. Cena dachu dla Ciebie to blachodachówka, wiązary i robocizna. Wcześniej materiał policzyłeś na 11000, teraz po dołożeniu blachodachówki wychodzi Ci 12500. A ja Ci dołożę jeszcze łaty, kontrłaty, membranę, taśmy na komin, oryginalny gąsior z blachy od producenta, rynny, dodatki. Koszt skoczy spokojnie do 15-16 tys.

Więc pierwsze obliczenia to 11 a teraz 16. Na innych obliczeniach też dodaj sobie od 20-40% to będzie ok. Koszt ścian to nie tylko pustak. Dojdzie zaprawa, plastpapa, dojdą nadproża nad drzwiami, oknami i już kolejne +20%.

 

p.s. blachodachówką za 16 zł??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

przypominam się co jakiś czas, bo jesteśmy na etapie wykończeniówkowym i wszystko poszło według założonego przed budową budżetu.

Może to dziwne co dla niektórych, ale udało się trzymać w ryzach a przy tym nie rezygnować z dobrych materiałów i technologi. I co najważniejsze budowanie przy użyciu wykwalifikowanych ekip, jedynie elektryka we własnym zakresie.

Licznik na razie stanął na 190.000pln, ale w tych pieniądzach jest ogrodzenie, taras, podjazd i chodnik z kostki, których wcześniej nie planowaliśmy. A pozostało już bardzo nie wiele - ocieplenie poddasza, ocieplenie i otynkowanie budynku plus płytkowanie, malowanie, meblowanie.

Zapraszam do dziennika na szczegóły.

Pozdrawiam i podtrzymuję nadzieję tym co marzą o domku w podobnych pieniądzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

przypominam się co jakiś czas, bo jesteśmy na etapie wykończeniówkowym i wszystko poszło według założonego przed budową budżetu.

Może to dziwne co dla niektórych, ale udało się trzymać w ryzach a przy tym nie rezygnować z dobrych materiałów i technologi. I co najważniejsze budowanie przy użyciu wykwalifikowanych ekip, jedynie elektryka we własnym zakresie.

Licznik na razie stanął na 190.000pln, ale w tych pieniądzach jest ogrodzenie, taras, podjazd i chodnik z kostki, których wcześniej nie planowaliśmy. A pozostało już bardzo nie wiele - ocieplenie poddasza, ocieplenie i otynkowanie budynku plus płytkowanie, malowanie, meblowanie.

Zapraszam do dziennika na szczegóły.

Pozdrawiam i podtrzymuję nadzieję tym co marzą o domku w podobnych pieniądzach.

jaki tp projekt ile mkw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup działke jeżeli dookoła są wyższe ceny a wg i tak się opłaca to najlepsza lokata oczywiscie jeżeli będzie pełna własność.

Jak znam rzycie od gmin zawsze sie opłaca kupowac.

Ja właśnie robie papierki kredytowe i powiem tak na zarobki 5000 netto dla 2 osób moge się ubiegać o kredyt z ratą 3000 zł mam działkę w pełni uzbrojoną tzn bez gazu ale do niego mam 6 m Ale niechcę gazu bo się nieopłaca.

Oczywiście kredyt 3000 to za dużo na nasz skromny portwel chce się zmieścić w 2000 zł miesięcznie albo mniej.

Uważam że jest budowanie domu i budowanie domu.

To co ktos postawi za 200 tyś można również wybudowac za 450

A zazwyczaj jak budujesz samemu a firmą to dolicz mniejwiecej ich pracę plus 30% pensji dla państwa(poodatki) więc suma sumarum wyjdzie jeszcze raz tyle.

Ukrajńców czy innych troszkę bym się obawiał bo widziałem jacy tam sa fachowcy i ciężko naprawde znależć dobrego niemyślącego 23 g na dobe o wódce.

Ja będę stawiał 168 m2 PU + garaż 38m2

Poniżej postaram się zaprezentowac mój w3łasnoręczny kosztorys a ten do banku bedzie zupełnie inny i mam nadzieje niewybrać wszystkich pieniędzy.

Bo koszt do Banku to 2300 zł za m2

I ok 1100 za m2 garażu.

Fundamenty z izolacjami i ociepleniem. Ocieplenie tylko domu ponieważ będzie osobnym a jednak przylegającym budynkem.

Fundament ocieplony styropianem z zewnątrz 20cm w środku 10 pod posadzką 30 cm budowany z bloczków wraz z GWC rurowym z PCV 36tyś zł

Sciany nadziemne z BK solbetwychodzi 78 zł m2 z robocizną murarzy bez ich pracy 53 zł 267m2 dom ok 21 tyś będę zaokrąglał by się nierozdrabniać i lepiej być mile zaskoczonym garaż 4900 zł stropy 3 razy terivia plus podciąg na parterze 38tyś ścianki działowe 9 tyś nadproża 800zł Stolarka okienna i drzwi zewnętrzne 16 tyś izolacja i pokrycie dachu 0,5 m styropianu 10 tyś izolacja ścian z tynkiem elewacyjnym (izolacja domu 25cm styro garaż 5 cm lub wcale licze z 5 cm)22 tyś

Scianki działowe BK 8 cm i ścianki noścne BK 24 cm 10 tyś Robocizna plus materiał. Posadzki 3500 tynki 8800 Podwieszane sufity 9 tyś instalacje Reku wraz z projektem 16 tyś

Instalacja Wodna i kanalizacyjna 3 tyś

Instalacja C.O 16 tyś

Podłogi 7 tyś

łazienki 16 tyś wraz z białym montażem

Instalacja elektryczna i odgromowa 2tys zł

Kominek 8 tyś

Orynnowania i oświetlenia 2-3 tyś

Powinienem się zamknąć w 250 pozostaje do zrobienia kuchnia z agd ok 15 tyś i umeblowac no i oczywiście pomalowac ale farba kosztuje ok 300 zł wałek 15 moze razy 4 bedę robił z żona to ze 2 połamiemy:)

Pużniej będę martwił się ogrodem podjazdem etc to akurat sam chałupniczymi metodami powoli zaczne wykonywać

Oczywiście na ćzęść prac np do stanu surowego będę zatrudniał ekipy a część wykończeń będę robił sam z rodziną za przysłowiową kawę.

Projekt mam indywidualny tak by rury nieszły przez całą chałupę.

Prosta kostka gierkowska :) W nowoczesnym stylu:)

Koszt działki 150 tys projekt geodeci papirkologie i wszystko to ok 8 tyś plus mase mojej pracy z porządkowaniem działki do budowy wycinka owocowych drzew. i zburzenie starej chałupy.

P.S Dlaczego uważam że gazu się nie opłaca.

Bo za gaz abonament zimą jest 10 zł ale latem 100 zł Latem płomyczek jest niebieski a zimą żółty czyli kaloryczność gorsza. Grzejąc bufor w nocnej taryfie wychodzi 0,27 gr za kwh w gazie wychodzi 0,24 a prąd jest bardziej wydajny pzdr wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S Dlaczego uważam że gazu się nie opłaca.

Bo za gaz abonament zimą jest 10 zł ale latem 100 zł Latem płomyczek jest niebieski a zimą żółty czyli kaloryczność gorsza. Grzejąc bufor w nocnej taryfie wychodzi 0,27 gr za kwh w gazie wychodzi 0,24 a prąd jest bardziej wydajny pzdr wszystkich

 

Ciekawe gdzie masz prąd po ,27zł za kWh? A gdzie opłaty stałe- są zarówno przy gazie jak i prądzie? Czy prąd jest bardziej wydajny hmmm...

Tabelka cen nośników energii:

http://gaspol.pl/porownanie-nosnikow-energii-160/

 

A tu inne porównanie- kosztu zakupu energii do wytworzenia tej samej ilości energii :

http://www.rurociagi.com/spis_art/2004_1/ceny-nosn-energ.html

 

No i jeszcze to:

http://www.axan.pl/Porownanie_wartosci_opalowej.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej.K wizja fajna, ale chyba trochę zbyt optymistyczna. Planujesz wybudować za 1250 zł za m2 (przyjęłam, że masz jakieś 200m2 podłóg domu), a na swoim przykładzie i po wypowiedziach w tym wątku widzę, że dobrze jest, jeżeli uda się utrzymać w okolicy 2 tys. zł/m2 po podłogach, a przy dużym wkładzie robocizny własnej i bardzo ekonomicznym w budowie projekcie może to być coś w okolicy 1800, 1700 zł - wmnich ma koszty rzędu 1660zł za m2, ale kwota 1500zł/m2 wydaje mi się już granicą nie do przejścia. Za 250 tys. moim zdaniem można myśleć o domu do 120m2 powierzchni użytkowej.

 

Masz już dogadaną ekipę murarzy za 25zł od metra? W mojej okolicy niestety nie ma takich. Policzyłeś koszt schodów? Wspominasz o izolacji dachu (stropodach?) styropianem, a nic na temat wierzchniego pokrycia - izolacji przeciwwodnej i odprowadzenia wody. Koszt instalacji elektrycznej całkowicie nierealny - liczysz razem z odgromową, a za 2 tys. nie kupisz nawet materiałów samej instalacji wewnętrznej, chyba, że wystarczy ci jedno gniazdko na pomieszczenie.

 

Ponieważ ostatnio malowaliśmy poddasze, to nasuwa mi się kwestia drobiazgu, jakim jest farba. Poddasze mamy 50m2 po podłodze i raczej 300zł nie starczyło. Wprawdzie regipsy gładkie, więc już żadnych gładzi nie trzeba, ale zawsze jakiś grunt, potem tania emulsja jako podkład, żeby droższą lateksową wykończyć jednowarstwowo.

 

No i kwestia ostatnia - ponieważ paliwo drożeje, a gospodarka porobiła się niezbyt przewidywalna, trzeba liczyć się z ewentualnym podwyżkami cen materiałów i usług, więc kosztorysy lepiej robić z trochę większym zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowees

Koszt instalacji to tylko zakup materiałów bo instalacje i część wykończenia będę robił osobiście z rodziną .

A część instalacji takiej jak gniazdka przełączniki gniazda antenowe tel juz posiadam więc nieliczę .Tak samo swojej pracy niepotrafię wyliczyć bo niby miałbym sobie zapłacić i odprowadzić podatki:jawdrop:

Pokrycie dachu to papa i jego krycie wraz do izolacji jest doliczone materiał na pokrycie płaskiego dachu to 900 zł :) Owiele taniej niż w przypadku dachówki.

Oczywiście że jestem Optymistą wolę być dobrej myśli :)

Sory za błędy ale mam taką wielką wadę że gdy piszę to niepatrze na monitor a póżniej jak czytam to czytam zazwyczaj treść niezagłebiając się czy wstawiłem ( u w słowie gUra)

Najmocniej przepraszam jak kogoś tym uraziłem.

 

Wiem można zainstalować firefoxa ale mam transfer internetu 16kb/s więc samo otwarcie tej strony dość długo trwa niemówiąc o ściąganiu.

 

z postępu moich prac postaram się poinformować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romero, witaj w klubie.

 

Patrząc na swoją budowę, przychylam się do stanowiska, iż koszt rzędu 1900-2000zł/m2 jest, przy większym domku, jak najbardziej realny. Pojawia się jakiś tam efekt skali. Przy chatach w okolicach 90-100m2, fachowcy wydziwiają, że mało roboty, w związku z czym koszt jednostkowy będzie większy.

 

Z drugiej strony, znam gościa, który buduje dom (prawie) li tylko przy pomocy rodziny. On, syn, teść syna i ktoś tam jeszcze. Wyjątek stanowiły wykopy, (częściowo) dach, instalacje, okna. Beton kręcili sami, murowali sami, tynkowali sami, ocieplali sami. Prawdziwa chata za pół ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduj. Potrwa lata ale jak będziesz tego chciał to osiągniesz cel. Ale praktycznie to nie ważne ile byś nie włożył to zawsze będziesz do przodu na tej inwestycji i jeśli zdecydujecie że jednak inwestycja jest ponad wasze siły, to nie zależnie czy będziecie na etapie fundamentów,ścian, stropu, czy dachu to zawsze przy sprzedaży będziecie do przodu (zakładając że budujecie systemem gospodarczym)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt instalacji to tylko zakup materiałów bo instalacje i część wykończenia będę robił osobiście z rodziną .

A część instalacji takiej jak gniazdka przełączniki gniazda antenowe tel juz posiadam więc nieliczę .Tak samo swojej pracy niepotrafię wyliczyć bo niby miałbym sobie zapłacić i odprowadzić podatki:jawdrop:

Pokrycie dachu to papa i jego krycie wraz do izolacji jest doliczone materiał na pokrycie płaskiego dachu to 900 zł :) Owiele taniej niż w przypadku dachówki.

Oczywiście że jestem Optymistą wolę być dobrej myśli :)...

 

Liczysz koszt materiałów - ja też tak liczyłem;-( Powierzchnia całkowita z garażem -151m2- wydane ok.150tys. w tym oprócz oprócz pracy ekipy przy postawieniu murów wszystko wyłącznie (!) moja praca. Czyli ok.1000/m2 - fajnie, ale gdzie do końca? Brak instal. elektr. (materiał mam), tynki gipsowe zrobi firma, bo ja nie zrobię tak dobrze- koszt ok. 3tys. Posadzka- to na pewno zrobi firma, bo nie uśmiecha mi się "przerzucać" 30ton piasku+ cement - robocizna wyniesie ok1700zł- czy warto się zamęczać?

Jakoś "przeboleję" te 5tys. na fachowców- resztę znowu będę robił sam. Jak zamknę się w 220tys będzie super.

To,że jakieś drobne elementy masz nie znaczy, że nie liczą się do całości kosztów budowy... chyba, że to darowizna ;-)

Nie dałeś odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie dotyczące prądu i gazu?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz koszt materiałów - ja też tak liczyłem;-( Powierzchnia całkowita z garażem -151m2- wydane ok.150tys. w tym oprócz oprócz pracy ekipy przy postawieniu murów wszystko wyłącznie (!) moja praca. Czyli ok.1000/m2 - fajnie, ale gdzie do końca? Brak instal. elektr. (materiał mam), tynki gipsowe zrobi firma, bo ja nie zrobię tak dobrze- koszt ok. 3tys. Posadzka- to na pewno zrobi firma, bo nie uśmiecha mi się "przerzucać" 30ton piasku+ cement - robocizna wyniesie ok1700zł- czy warto się zamęczać?

Jakoś "przeboleję" te 5tys. na fachowców- resztę znowu będę robił sam. Jak zamknę się w 220tys będzie super.

To,że jakieś drobne elementy masz nie znaczy, że nie liczą się do całości kosztów budowy... chyba, że to darowizna ;-)

Nie dałeś odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie dotyczące prądu i gazu?!

 

220tys za stan do zamieszkania????????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...