Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ponoć pojęcie "okna standardowe" wykorzystuje się już tylko do definiowania rozmiaru okien w przykładowym cenniku.

 

Na marginesie - któryś z wykonawców (chyba elektryk) mówił mi, że w związku z brakiem standaryzacji rozmiarów okien, nie kradnie się już ich tak chętnie jak kiedyś. Teraz na tapecie (u drobnych złodziejaszków) są okna dachowe, które to występują w ustandaryzowanych rozmiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zastanawiam się czy czytasz co inni piszą? Każdy coś tu napisał o wielkości domu, kosztach. Malowanie? To drobiazg. Położysz kanalizację, wymurujesz ścianki działowe, postaw komin (nawet systemowy), zrób sam ocieplenie styropianem, rozłóż instalację elektryczną i wiele innych rzeczy- tu są pieniądze, które zaoszczędzisz.

Ja nie jestem ani stolarzem , ani murarzem, ani dekarzem, hydraulikiem i elektrykiem, ale robiłem to co na budowie możliwe - absolutnie sam! Wystarczy wiedza (między innymi z forum) zdobyta przez czytanie, oglądanie, pytanie i dużo samozaparcia.

 

Mam dokładnie identyczne podejście do tematu budowania (i do życia w ogóle). Wszystko robią ludzie, często "fachowcy" zrobią gorzej niż ktoś kto sam sobie wszystko przemyśli i dokładnie wykona. Ja masę wiedzy zdobyłem z forum, wiele właśnie z obserwacji zdjęć. Trzeba czytać wiele, porównywać, konfrontować, być krytycznym. Dzięki forum byłem mądrzejszy niż kliku fachowców, którzy mieli okazję przy moim domu coś zrobić. Czasem brakuje samozaparcia, ale naprawdę dużo można wykonać samemu. Wystarczy, że podejdzie się do projektu małymi kroczkami, codziennie, po kawałku do przodu. Trudne, ale wykonalne. W moim przypadku motorem tego zaparcia był mój Tata, za co mu serdecznie dziękuję. Cały dom, prócz dachu wybudowany "własnoręcznie" w 3 lata - oczywiście tip top nie jest, ale teraz to więcej takiej dłubaninki niż budowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki RadziejS za dobre słowo :-) Wg mnie wystarczy coś sobie dobrze zorganizować; dużo siedzę w necie- jak potrzebuję informacji, to jej szukam- często znajduję 2-3 sposoby rozwiązania problemu. Wybieram taki, który wydaje mi się najlepszy i jeszcze 5 razy przemyślę, zanim zrobię. Na razie mam na budowie jeden błąd zauważony przez forumowicza, ale jak sobie przypominam, to wszędzie gdzie oglądałem budowy, błąd był powielany. Da się go na szczęście naprawić. Jeśli ma się smykałkę, to naprawdę nie ma problemu, że się budowa nie uda... ona będzie tylko dłużej trwała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ją rozbierz ;-)

Chyba Cię straszy? Sorki. Rozbierałeś supereks 24cm klejony? Prędzej popęka i to w innym miejscu niż jest klej- już to przerabiałem.

Podciąć też nie bardzo jest jak, bo z drugiej strony jest wiązar, a to w sumie jest prawie 28mb do odcięcia.

Poza tym już jest położony dach. Mogę jeszcze na folii położyć/ wcisnąć styropian między łaty, żeby zaizolować trochę od góry; pomyślę czy to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to mój pierwszy post na forum, a ten temat przeczytany od pierwszego do ostatniego:) trochę mi to zajęło czasu, ale warto było...mam w planach wybudować 'dom w mirabelkach' z garażem, archon http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mirabelkach-g/m44b77e684744b ...z tym,że:

-garaż nieco zmieniony w formie a konkretnie z dachem dwuspadowym, nieco obniżony w stosunku do domu (czyli dodatkowy dach a nie wciągnięty do bryły) przejście z niego do domu po 2-3 schodach, a nad całością dodatkowy pokój: naturalne ukształtowanie działki zachęca do takiego rozwiązania

-okna PCV z jednostronnym kolorem bez jakichś szaleństw (myślę że na korzyść obniżenia kosztów) na pewno to półokrągłe na tylnej elewacji będzie wyprostowane i będzie to okno, na frontowej być może też (chociaż strasznie się nam podoba), likwidacja jednego na bocznej elewacji, w gabinecie okno zamiast tarasowych, likwidacja bocznych w wykuszu w salonie

-likwidacja 'wcięcia' (podciągu?) na tylnej elewacji-tam gdzie ta kolumna - byłoby to zrównane po obydwu stronach wykusza

-likwidacja balkonu na tylnej elewacji

-dach:dachówka ceramiczna albo nawet blachodachówka

-ściany porotherm lub MAX, dobre ocieplenie, tynk + klinkier(już posiadam)

-piec na ekogroszek

To chyba najważniejsze, a ponadto: koszt robocizny które muszę ponieść wyłącznie:hydraulika w całości, większość elekrtyki (z małym wkładem własnym), jeśli będzie dachówka to koszt jej położenia, no i oczywiście koszt wykopania ławic i humus czyli koparka.

Reszta prac we 'własnym zakresie' ale na najwyższym poziomie ;) Dodatkowo drewno na szalunki, stemple 'za darmo', zakup materiałów możliwy w dobrych cenach (nie że po kosztach ale na pewno mogę w większości liczyć na dobre ceny), wszelkie narzędzia mam, posiadam też trochę drobnych a przydatnych rzeczy...wykończeniówka w jakimś standardzie, nie będę szukał oszczędności tam gdzie nie powinienem ale też nie będę miał WC za kilka tysięcy (no wiadomo o co chodzi) przynajmniej na początku:jawdrop: czas bardzo mnie nie goni, mamy gdzie mieszkać nie ponosimy na to dodatkowych kosztów, ponadto jesteśmy młodzi :) no i wiadomo działka też jest:) i teraz najważniejsze pytanie za ile mogę to najtaniej wybudować? :D zmieszczę się w tych magicznych 200tys...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem wrzucić moje wydatki i szacunki dla mojego domu bo dalej nie mogę wyjść z podziwu dla ludzi budujących za 200 tys. Ja na samo wykończenie domu wydam 100 tys.

Poniżej co wydałem i co wydam:

 

http://img32.imageshack.us/img32/4039/koszty.jpg

 

 

Zapomniałem dodać link do projektu:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-w-ogrodzie,1951,1,0.htm

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to mój pierwszy post na forum, a ten temat przeczytany od pierwszego do ostatniego:) trochę mi to zajęło czasu, ale warto było...mam w planach wybudować 'dom w mirabelkach' z garażem, archon http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mirabelkach-g/m44b77e684744b ... no i wiadomo działka też jest:) i teraz najważniejsze pytanie za ile mogę to najtaniej wybudować? :D zmieszczę się w tych magicznych 200tys...

 

Witaj na forum! Niestety muszę trochę ostudzić Twój zapał. Nie zmieścisz się w tych "magicznych 200tys." Nawet licząc dużo pracy własnej- budynek jest "skomplikowany" - dużo wygibasów w ścianach, dach z lukarnami, zmiana dachu nad garażem i dodatkowe pomieszczenie. Minimalne koszty netto masz tam podane 257tys. Skłonny byłbym twierdzić, że może to być kwota brutto przy gospodarczym sposobie budowy. W kosztorysach orientacyjnie ok.40% to koszty robocizny (tak było u mnie). Niemniej nie rezygnuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem wrzucić moje wydatki i szacunki dla mojego domu bo dalej nie mogę wyjść z podziwu dla ludzi budujących za 200 tys. Ja na samo wykończenie domu wydam 100 tys...........[/url]

 

W myśl przysłowia: "tak krawiec kraje, jak mu materii staje" - Ciebie stać to wydasz, większości raczej się nie przelewa.

 

Niespełna 100m2 parterówki. Co to znaczy: "dach pokrycie- 9,45 tys; dach materiały- 22tys; dach więźba- 24tys"?

Tak patrzę na kosztorys: kuchnia 8,3m2 - wykończenie 20000- szalejesz, sama będzie gotować?;-)

Poza tym działkę trzeba oddzielić od kosztów, bo za 200tys ma być wybudowany dom, bez zakupu działki i zagospodarowania terenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to tak stać mnie na taki dom ale też chciałbym aby był w miarę tani. Jak oddzielisz działkę to wyjdzie 348 tys. Ten kosztorys to moje szacunku na podstawie wycen od wykonawców. Wersja skrócona więc może nie do końca zrozumiała. Pewne ceny wydaja mi się lekko zawyżone. Co do kuchni to policzyłem tam meble do zabudowy wraz z urządzeniami - płyta indukcyjna, piekarnik, mikrofala, zlew kran, zmywarka meble pod zabudowę. Można to oczywiście wyrzucić bo ktoś może ma już te sprzęty ale to i tak niewiele zmieni. Ja przyjąłem meble w cenie 12-15 tys. Wiem, że to nie mało ale nie chcę mebli z marketu za tysiąc złotych. Każdy z tej tabelki może sobie odjąć co chce. Pokazałem ją, że by zobaczyć jak daleko jest od 350 tys do 200. Wybudowałem już pierwszy dom i go nie skończyłem i sprzedałem. Nowi właściciele zamkną się pewnie w budżecie 900tys ale to dom z innej kategorii niż omawiany tutaj. Wiem jednakże co oznacza budowa i nawet pilnowanie wydatków co do grosza nic nie daje. Oczywiście są regiony Polski w których można zaoszczędzić na robociźnie ale ja zawsze szukam pytam i wybieram z 5 firm najtańszą ale poleconą! i co okazuje się, że niestety tanio nie jest. Zapewne mogę wyciąć jeszcze z tego kosztorysu 50-60 tys ale to i tak zostanie 290-300 tys! Gdzie tu do 200. Mogę zmienić dach na dwuspadowy z blachodachówką - zaoszczędzę pewnie z 20 tys no to mamy najlepiej licząc 270-280 tys. A przyjąłem takie kwoty bo wiem, że nigdy przy kosztorysach nie bierze się pod uwagę jakis gwoździ, śrubek, sznurków, kleju, złamanej łopaty, taczki i takich pierdółek, które robią naprawdę ogromny koszt. Wolę się pomylić na plus i cieszyć, że zaoszczędziłem. Jak ktoś od razu założy 200 tys i się przejedzie to moze nie skończyć domu a to już tragedia. Mieszkałem rok w takim domu, z betonowymi schodami, tarasami itp. Na szczęście niewiele mi zabrakło ale i tak było to frustrujące i sprzedałem dom i buduję tańszy.

 

Na pewno jak zacznę budowę będę prowadził dokładny kosztorys to nabierze to więcej sensu i będę pisał o konkretach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi nie udało sie wybudować w 200 tyś i nawet nie zamierzałam. niewiele da się zrobić w pojedynkę a na pomoc rodziny nie każdy może liczyć. Bylam w domy wybudowanym za 170 tysięcy. budowa lata 2008-2009. mury sami stawiali, dach fachowiec ale blacha trapezowa. poddasze tynki i wylewka, zero drzwi i podłóg na górze. do górnej łazienki kupiona armatura ale płytki już nie. dolna bez płytek a za prysznic robił brodzik z zawieszoną folią. schody najprostsze drewniane ażurowe.

wierzę że są osoby którym się udało ale efekt jak dla mnie takiego domu nie jest imponujący. I nie chodzi tu o kibelki za kilka tysięcy jak ktoś napisał wyżej ale o ogólne wrażenie rozbabranej budowy.

ostatnio znajoma się zapytała za ile wybuduje. powiedziałam jej że jak chce spać spokojnie to niech liczy 2 tys za metr. jak jej zostanie to super, najwyżej nie weźmie kolejnej transzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum! Niestety muszę trochę ostudzić Twój zapał. Nie zmieścisz się w tych "magicznych 200tys." Nawet licząc dużo pracy własnej- budynek jest "skomplikowany" - dużo wygibasów w ścianach, dach z lukarnami, zmiana dachu nad garażem i dodatkowe pomieszczenie. Minimalne koszty netto masz tam podane 257tys. Skłonny byłbym twierdzić, że może to być kwota brutto przy gospodarczym sposobie budowy. W kosztorysach orientacyjnie ok.40% to koszty robocizny (tak było u mnie). Niemniej nie rezygnuj!

 

Dziękuje za odpowiedź;) hmm te 250tys to i tak nie najgorzej...nie wiem na ile opisałem szczegółowo i zrozumiale te zmiany które chcemy wprowadzić ale mam nadzieję że obniżą trochę koszty w stosunku do kosztorysu bo właśnie dzięki nim chcemy uzyskać nieco prostszą bryłę (np. elewacja tylna byłaby uproszczona bo likwidujemy ten podcień i kolumne a zostawiamy tylko prosty wykusz z jednym oknem, na pewno zlikwidujemy co najmniej jeden balkon)...z racji tego że wszystkie decyzje dopiero przed nami (w tej chwili czekamy na mapkę do celów projektowych od geodety, mamy już wypis i wyrys, projekt jeszcze nie zakupiony) nadal zastanawiamy się jeszcze nad tym garażem. Garaż jest potrzebny nam na pewno, kwestia czy przy domu czy osobno. Za przemawia fakt ukształtowania działki, bo idealnie pasuje, no i to że przydałby się jednak ten dodatkowy pokój (w oryginalnym projekcie chcielibyśmy przenieść łazienkę w miejsce jednego pokoju, a w jej zrobić pralnie-pom.gosp.-oglądaliśmy na żywo mirabelkę i niestety pomieszczenie to nie jest rewelacyjne na łazienkę, wręcz trudno tam coś sensownego zrobić) a dodatkowo chcielibyśmy zmieścić tam kotłownie, oryginalna będzie chyba za mała (jest za mała?) przy ogrzewaniu na paliwo stałe, wiadomo że musi się w niej zmieścić też opał a dodatkowo przydałoby się wyjście z niej bezpośrednio na zewnątrz. Przeciw oczywiście koszty, nawet z tego co tu doczytałem sięgają kilkudziesięciu tys...no a u nas doszłyby jeszcze koszty dość dużych zmian w projekcie. Widzę że jesteś dobrze zorientowany:cool: myślisz że ile 'zaoszczędzilibyśmy' budując ten domek bez garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirabelki - czemu akurat Dom w mirabelkach, skoro wymaga tylu zmian? Nie lepiej byłoby znaleźć od razu projekt bardziej zbliżony do planu prostokąta i z dwuspadowym dachem nad garażem? No i jeszcze, żeby kotłownia była pod paliwo stałe. Wykończenie zewnętrza w stylu i kolorach mirabelek jeżeli bardzo się podoba, można zrobić na każdej podobnej bryle. Chcesz dom o naprawdę sporym metrażu. Nawet włożenie własnej robocizny w tak dużym wymiarze, na koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych nie poradzi - nie ma co marzyć o 200, a moim zdaniem i o 250 tysiącach. To po prostu jest duży dom. Taki dom bez garażu to 30-40 tys. mniej. Może odpowiadałoby Wam coś o podobnym programie użytkowym, ale w wersji tak ze 20m2 mniejszej? Coś w typie Aresa II, albo któryś projekt z Dobrych Domów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam postawić troche mniejszy pod klucz za 150tyś bez mebelków i agd ale da się projekt chatka II mg-projekt samo biuro podaje taki kosztorys. Jeśli to jest duzy dom to może być problem, ale po co takie domy. Rodzina 2+1 na 70-90m2(użytkowa) w zupenosci się zmieści przecież to i tak dwukrotność małego mieszkania w bloku.Koszty utrzymania mniejsze dochodzi taras gdzie też można odpocząć(zależy od lokalizacji działki).Trzeba brać siły na zamiary i dobrze ocenić potrzeby nie wszystko musi być ze złota. Jest parę dzienników z niskimi kosztami budowy domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirabelki - czemu akurat Dom w mirabelkach, skoro wymaga tylu zmian? Nie lepiej byłoby znaleźć od razu projekt bardziej zbliżony do planu prostokąta i z dwuspadowym dachem nad garażem? No i jeszcze, żeby kotłownia była pod paliwo stałe. Wykończenie zewnętrza w stylu i kolorach mirabelek jeżeli bardzo się podoba, można zrobić na każdej podobnej bryle. Chcesz dom o naprawdę sporym metrażu. Nawet włożenie własnej robocizny w tak dużym wymiarze, na koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych nie poradzi - nie ma co marzyć o 200, a moim zdaniem i o 250 tysiącach. To po prostu jest duży dom. Taki dom bez garażu to 30-40 tys. mniej. Może odpowiadałoby Wam coś o podobnym programie użytkowym, ale w wersji tak ze 20m2 mniejszej? Coś w typie Aresa II, albo któryś projekt z Dobrych Domów?

Dlatego mirabelka że właśnie ten dom najbardziej nam odpowiada WEWNĄTRZ, zewnętrzne wykończenia ma dla nas role drugoplanową:) nie wybieraliśmy projektu, jak czasem się zdarza, dlatego że ładna wizualka i to jeszcze elewacji:jawdrop:...wymaga zmian to fakt, dlatego bierzemy też pod uwagę możliwość wykonania projektu indywidualnego-za kilka dni spotkanie z architektem, więc zapewne dużo się nam rozjaśni, na razie wszelkie nasze wizje są właśnie nasze:cool: zobaczymy jak wyceni koszt zmian w gotowym projekcie, a ile chciałby za wykonanie indywidualnego zbliżonego do Mirabelki. Każdy wie że wybór projektu łatwy nie jest, a od ich ilości można dostać oczopląsu;) ale my szukaliśmy baaardzo długo, różne były bardziej lub mniej brane pod uwagę, ale ostatecznie stanęło właśnie na tym. Widzieliśmy go również 'na żywo' i tylko nas utwierdziło w przekonaniu że to nasz dom:D...metraż niby spory, choć zależy kto jest do jakiego przyzwyczajony...obydwoje wychowaliśmy się w domach jednorodzinnych, obecnie mieszkamy w domu pow. 200m, od dziecka znam komfort posiadania własnego pokoju a nie dzielenia go z rodzeństwem (chciałbym żeby moje dzieci również to miały), krótkie epizody w bloku (w tym jeden z wielkiej płyty z karaluchami wychodzącymi z wsypu:jawdrop::D) skutecznie mobilizują do budowy:) więc dla nas jest na miarę oczekiwań. Dach, mimo lukarn, nie jest chyba aż tak skomplikowany żeby bardzo odbiło się to na kosztach. Zdaję sobie sprawę że większy dom to więcej materiałów dlatego też pytam tutaj o zdanie, o realne koszty okiem już wybudowanych albo budujących. A co do samego ostatecznego kosztu to nie zakładam że zmieścimy się w 200 czy 250 bo jak nie to będzie tragedia, ale chciałbym wybudować na tyle tanio na ile się da nie tracąc na jakości/komforcie ale w tez w granicach rozsądku -nie zamierzamy inwestować w jakieś wynalazki które to niby zwracają się JUŻ za 30 lat:jawdrop::p., i ogólnie to moim skromnym zdaniem dom służy do MIESZKANIA, a w dzisiejszych czasach zdarza się że głównie do spania... No i zupełnie na marginesie, bo nie wiem na ile może to mieć znaczenie, to dodam że póki co zamierzamy budować się bez kredytu, więc w razie W zawsze pewnie będziemy mogli się nim poratować, ale wolelibyśmy tego jednak uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie ciągle zastanawia ten pęd do garażu w bryle budynku lub wolnostojącego. Tak jakby każdy był mechanikiem i sam przy samochodzie dłubał. Komfort ciepłego wnętrza w samochodzie można uzyskać za 2-3 tyś montując sobie webasto podłączane do sieci energetyczne, nawet autko samo się odśnieży :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...