Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czesc. Nie da sie nie zgodzic, z wywodami i podpowiedziami zawartymi...

Ja jeszcze dopisze, że 2000 może wystarczyc... tylko trzeba troche oszczedzac, troche miec swojego wkładu i działke, bo piszemy o samej budowie, a nie o kupnie działki, notariuszach, geodetach, mapkach i formalnosciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W Z12 myślałem o schodach modułowych (np. http://www.atriumsystem.eu/produkt,pl,schody-modulowe,atrium-mini.html) które można łatwo ustawić w małej przestrzeni. Okna jak już to w szczycie od strony południowej. Żadnych okien dachowych (koszta). Okna od ulicy (zachód) to byłyby fixy, tak samo okno w łazience. Otwierane byłoby tylko w większej sypialni na dole (od ogrodu), tarasowe (otwierane+fix) oraz szczytowe na poddaszu.

 

DEZET dlaczego uważasz, że D06 byłby tańszy od Z12?

Jeszcze dodam, że rezygnuje z wszelkich kominów - postawie raczej na rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Z12 myślałem o schodach modułowych (np. http://www.atriumsystem.eu/produkt,pl,schody-modulowe,atrium-mini.html) które można łatwo ustawić w małej przestrzeni. Okna jak już to w szczycie od strony południowej. Żadnych okien dachowych (koszta). Okna od ulicy (zachód) to byłyby fixy, tak samo okno w łazience. Otwierane byłoby tylko w większej sypialni na dole (od ogrodu), tarasowe (otwierane+fix) oraz szczytowe na poddaszu.

 

DEZET dlaczego uważasz, że D06 byłby tańszy od Z12?

Jeszcze dodam, że rezygnuje z wszelkich kominów - postawie raczej na rekuperator.

Myślałem tu głównie o koszcie dachu, w D06 można zrobić wiązary ze stropem parteru, w Z12 strop jest teriva i do tego więźba tradycyjna.

Poza tym pozbywając się wszelkich dodatków typu deski, płytki na elewacji, zamiast działówki z dziurawki suporeks 10-12cm, zamiast dachówki położyć blachodachówkę - zaoszczędzimy parę złotych. I przy bardzo podobnych wymiarach obu domów mamy te parę metrów więcej.

Projekt jest prosty, dużo można zrobić samemu. Rekuperator nie załatwia wszystkiego. Do ogrzewania i tak coś potrzebujesz- nie chcesz kominów, a masz dostęp do gazu ziemnego to można zastosować piec turbo i wydech przepuścić przez ścianę.

Nie sugeruj się opiniami o jakiejś kosmicznej cenie okien dachowych, ja mam 5 sztuk pcv po ..750/szt. i są bardzo fajne. Cennik producenta na stronie jest, ale jeśli znajdziesz przedstawiciela to cena będzie inna (czyt. niższa). No i ważna sprawa- na wszystko faktury- przydadzą się do odliczenia różnicy podatku vat na materiały budowlane- znów parę groszy z powrotem do kieszeni.

http://www.skylightpremium.pl/produkty,okna_dachowe_skylight_premium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony Ogród - jak miałbym nie pamiętać, skoro Twój dom mi się podoba. Nie tylko wizualnie (choć i to), ale i przez brak szablonowego podejścia do podejmowania deczji (na zasadzie "musi być to, musi być tamto").

 

All - dwie kwestie - rekuperator i podłogówka. Co do rekuperatora - nie chcę wszczynać świętej wojny. Wszystko zależy od uwarunkowań. Może być taniej i może być wygodniej zainstalować wentylację mechaniczną. Ja jestem raczej na nie ze względów pozafinansowych:

 

- jest to kolejna instalacja, która może się zepsuć i jest uzależniona od nośnika energii (prądu). Z mojego punktu widzenia im prościej, tym lepiej.

- należę do ludzi, dla których regularne zabiegi konserwacyjne potrafią być przeszkodą nie do przejścia. A tu jednak i filtry trzeba wymienić i raz na jakiś czas przewody wypadałoby wyczyścić co najmniej raz na kilka lat. Już widzę oczami wyobraźni rok bez wentylacji w domu, bo filtry się zapchały, albo wentylator spalił i ciągle nikt nie ma czasu, żeby się tym zająć.

- kolejne urządzenie, którego obsługi trzeba się uczyć. A ja najbardziej lubię rzeczy, które włączę i o nich zapomnę i których nawet nie da się szczególnie regulować.

- szum. Nawet bardzo delikatne odgłosy urządzeń domowych potrafią mnie drażnić, szczególnie w nocy, przypuszczam że i w tym wypadku nie byłoby inaczej.

 

Powody są więc w 100 % subiektywne. Żeby było śmieszniej są to równocześnie powody, które przemawiają za ogrzewaniem podłogowym w całym domu. Bo to jest instalacja typu zrób i zapomnij. Z podłogówką ciężko tylko pogodzić moje preferencje co do podłóg - lubię drewno na podłodze i wyląduje na większości powierzchni. Ponadto lubię dywany. Nie muszą przykrywać szczelnie wszystkiego, ale w każdym pomieszczeniu powinien być choć jeden niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz gdzieś rozbite koszty na poszczególne etapy? Patrząc na mój projekt i twój różnią się tylko dachem. Co do rozwiązań to ja planuje dużo droższe okna, więcej ocieplenia (20 styro w posadzce na ścianach i 40 wełny), reku (ale tu chodzi nie o oszczędność tylko o komfort), ogrzewanie wodne oraz okna trzyszybowe. Czyli dom dużo bardziej ocieplony i może się okazać, że nie warto ... Mój kosztorys jest przesadzony ale pewne rzeczy nie. Np dach kosztować mnie ma 60 tys (na gotowo wieźba pokrycie materiał i robocizna) i nie znalazłem ani jednej firmy i hurtowni gdzie mogę jeszcze coś zmniejszyć. Robocizna 50zł za m2 sam dekarz cieśla 40 zl za metr a ceny materiałów z allegro. I jeszcze jedno pytanie kominek masz z płaszczem bo nie doczytałem?

dach masz pewnie czterospadowy, dlatego tyle wychodzi

kominek mam bez płaszcza, sa nawiewy do sypialń (kurzy sie sufit)

a ocieplenie - obliczałam, a jakże, mozna nawet zaoszczędzić 60% tego co teraz wydaję - ale w mojej chałupce te 60 % to jest raptem 1200 zł rocznie, przez 10 lat 12 tys, a co ja za to kupię (nie wystarczy na lepsze okna, dodatkowe ocieplenie, pompę ciepła, rekuperator) - tym bardziej, że 1200 zł na rok to nie problem, a wybudować dom cieplejszy o 60 % to juz bardzo duży wydatek (musiałabym brac kredyt) Poza tym te wszystkie urządzenia wymagają jakiegoś jednak zainteresowania ze strony właścicieli, a my nic....jak w bloku. Jak cos się zepsuje, to koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa
Zielony ogród mam straszny niedosyt zdjęć waszego domku........ Piękny jest i coraz częściej myślę nad budową podobnego. Brakowało nam w projekcie trzeciego pokoju ( mamy dwójkę małych dzieci, które jeszcze kilka ładnych lat z nami będą mieszkać) , ale na szczęście jest juz wariant z trzema pokojami :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze zdjęciami jest ten problem, że trzeba najpierw posprzątać...

jeżeli chodzi o naj naj w okolicy - jest na pewno naj-niższy w okolicy.

jako dzieciak spedzałam wakacje w chałupie pod strzechą i najlepiej wspominam ten bliski kontakt z ziemią, z trawą, bez schodów i poręczy, najlepiej nawet bez progów. I zielsko wchodzace przez okna do domu. Na szczęcie aby takie marzenia spełnić nie trzeba duzo pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym się zapytać osób, które już mieszkają w swoich domkach o to za ile się urządzili. Chodzi mi o wszystkie meble łącznie z meblami kuchennymi i sprzętem, jak również sypialnie i salon ( łącznie z karniszami, roletami, firankami i żyrandolami) oraz łazienka (wanna, umywalka, prysznic muszla itd), wiatrołap. Chodzi mi o całe wyposażenie domu, ale nie licząc podłóg i parapetów i takich. czy jest ktoś w stanie podać choć przybliżoną kwotę? A Ci którzy są w trakcie budowy, może już myśleli ile przeznaczą na umeblowanie się? Ja myślałam o kwocie 50tys.zł i wiem, że mi wystarczy - siedziałam z kartką i spisywałam z allegro - i nie są to najtańsze rzeczy. Tylko zastanawiam się co warto kupić drożej, a w co nie trzeba inwestować więcej. Na pewno wiem, żeby nie kupować tanich baterii umywalkowych, wannowych czy do zlewozmywaka - nauczka po moich rodzicach - wszystkie mają do wymiany po 5latach używania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa

To ile ktoś wydał na umeblowanie domu w niczym ci nie pomoże. Piszesz, że sprawdziłaś ceny na allegro i wiesz, że wystarczy ci 50 tyś, więc w sumie po co pytasz innych?

Koszt umeblowania domu zależy od bardzo wielu czynników-m.in. metrażu domu i poszczególnych pomieszczeń, ilości domowników, dochodów itd.itd.

Ktoś kupi meble do kuchni za 20 tyś, ktoś inny za 50. Podobnie z cenami szaf, stołów, krzeseł i całą resztą.

Bardziej logiczne jest pytanie o to na czym można oszczędzić.

Ja nie miałam zbyt dużo gotówki, więc na meble z najwyższej półki nawet nie spoglądałam. Ale nauczyłam się też ,żeby nie kupować najtańszych.

 

Rzeczy tanie z których po 3 latach użytkowania nadal jestem zadowolona to: zwykłe panele po 30-40 zł, drzwi wewnętrzne z marketu za 400 zł, meble dla dzieci Ikea, wszystkie łóżka zamówione u górali na allegro ( połowę tańsze niż w sklepach), drewniane karnisze z allegro, które w porównaniu do tych metalowych były smiesznie tanie. Reasumując- niemal wszystko na allegro jest tańsze niż w sklepach, ale warto szukać sprzedawcy w swojej okolicy, tak aby zamówiony towar odebrać osobiście i przy okazji sprawdzić na żywo jak wygląda.

 

Totalną porażką jest u nas narożnik z eko-skóry, który po 3 latach nadaje się tylko do wyrzucenia. Podobno ( tak mi powiedziano w salonie BRW) każdy mebel z eko skóry prędzej czy później popęka, więc lepiej zainwestować w naturalną skórę, lub w kanapy i narożniki z materiału, który po ściągnięciu można wyprać w pralce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. sprzęt do kuchni ( i nie tylko ) warto kupić przy okazji akcji typu "weekend bez vatu" :)

 

moim zdaniem, takie akcje to jedna wielka ściema ;) ja przy okazji remontu kuchni wszystkie sprzęty kupiłam w sklepie internetowym z możliwością odbioru z punktu wydań. Za cały sprzęt zapłaciłam o ok. 1000 zł mniej w porównaniu ze sklepami z AGD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy w temacie domów za 200tys.zł, więc raczej nie będzie tu osób, które kuchnie mają za 20tys.zł. Ale bardziej chciałam się upewnić czy uda mi się w miarę fajnie urządzić domek za taką cenę. Nie mieszkam w Polsce także też dokładnie nie wiem na co mam zwracać uwagę czy też gdzie szukać by było możliwie w przystępnych cenach. Również nie znam się na markach firm, które są dobre, a które nie. Ale dzięki Tobie właśnie się dowiedziałam, że jest coś takiego jak weekend bez vatu:) O eko skórze wiem, dlatego zostanę przy jakimś dobrym materiale. Na prawdziwą skórę szkoda mi trochę kasy, a i nie przepadam za nią. Mam teraz skórę, fakt zbawienie przy małych dzieciach ale zimna...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku potrzebna jest kuchnia, stół z krzesłami i łóżko. teraz myślę, że to dobrze, że nie urządzalismy wszystkiego od razu, bo w czasie budowy nie ma czasu na porządne przenyslenia, no i mieszkając już ma się wiele dobrych pomysłów. Jedynie kuchnie trzeba zaplanować wcześniej. W cenach przystepnych dla normalnego człowieka można kupić fajną kuchnię w Ikei, my zapłaciliśmy za same meble 6 tys. Sprzęt faktycznie w sklepach internetowych najtaniej. Teraz latam po tym forum, bo będę ostatecznie urządzać sypialnię....cieszę sie teraz z tego "kłopotu" tak jak z budowy, bo urządzanie sie jest fajniejsze niż juz mieszkanie później.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa
moim zdaniem, takie akcje to jedna wielka ściema ;) ja przy okazji remontu kuchni wszystkie sprzęty kupiłam w sklepie internetowym z możliwością odbioru z punktu wydań. Za cały sprzęt zapłaciłam o ok. 1000 zł mniej w porównaniu ze sklepami z AGD.

 

 

Niekoniecznie ......... Często oglądałam sprzęt do kuchni w MM i w weekend bez vatu naprawdę było taniej. Ale zgadzam się, że w necie można kupić jeszcze taniej.

Mam znajomych, którzy właśnie oddali sprawę do sądu-kupili sprzęt do całej kuchni , zapłacili i towaru nigdy nie dostali.

Moja rada- za sprzęt płacimy przy odbiorze !!! I naprawdę warto czytać komentarze innych kupujących.

 

Lubię kuchnie z Ikea, podobają mi się wizualnie , są funkcjonalne i cena jest rozsądna.

Pisząc o kuchni za 20 tyś, myślałam o meblach i całym wyposażeniu. Oczywiście wiele zależy od metrażu, sugerowałam się swoją kuchnią, która ma 12 m i mniej więcej tyle nas kosztowała ( w tej cenie stół, krzesła, lampy, halogeny , rolety na duże okno tarasowe itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Siebie dodam taką małą radę, żeby w takich MM czy innych "badać rynek".

To znaczy wpadamy do sklepu spisujemy ceny towarów, które nas interesują na tygodniu ew robimy zdjęcie telefonem, jest szybciej. Bowiem często jest tak, że towar w czwartek idzie cenowo w górę, aby potem przecenić go a piątek o 23%. Nie wiem jak to się ma w przypadku agd ale z elektroniką się sprawdza. Zwłaszcza w drobnej elektronice.

Weekend bez vatu i inne napędzają masę osób do sklepu, którym potem dzięki takim "promocjom" udaje się wepchnąć jakiś towar.

Warto mieć przy sobie telefon z dostępem do internetu albo zadzwonić do kogoś, żeby te ceny zweryfikował z cenami allegro, czy cenami na skąpcu i innych. Często bywa tak, że magiczna promocja wychodzi drogo albo przeceniany jest towar, który sie nie sprzedaje (z jakiegoś powodu) i zalega na magazynach.

Może brzmi to trochę paranoicznie ale jeżeli mowa o domu na którym trzeba oszczędzać warto to wziąć pod uwagę. A na Allegro warto patrzeć na komentarze. A najlepiej szukać dystrybutora w regionie i płacić przy odbiorze.

Eskaa, jeżeli twoim znajomi faktycznie zawarli umowę przez allegro (czyli de facto klikeli kup teraz) to obejmuje ich program ochrony kupujących allegro. Muszą tylko doczytać warunki. Mój brat w ten sposób odzyskał pieniądze z transakcji tylko, że to było 'tylko' 800zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...