Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, śledzę wątek już długi czas.

Co myślicie o takiej konfiguracji, my wierzymy, że uda się zamknąć budowę w 200 tyś... a w dodatku nie płacić potem za dużo za rachunki.

Dom z32.

http://www.z500.pl/projekt/z32,maly,domek,tani,i,latwy,w,budowie,idealny,dla,osob,majacych,niewielka,dzialke.html

 

Ściany: ERED 24 + 15 styro (lub 20 cm)

Dach: nieodeskowany - dachówka ceramiczna Röben,

ocieplenie dachu 25-30 cm wełny

Kominek (chyba z rozprowadzeniem ciepła do pokoi na górze i dole - nie wiemy czy warto...)

Dwie tartfy: ogrzewanie : piece akumulacyjne, podłogówka w strategicznych miejscach, łazienki i wiatrołap.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Bojler - ciepła woda

W domu 2 dorosłe osoby i 10 letnie dziecko

Jak na razie ciągniemy do SSO - wyszło ok 50tyś z dokumentacją (która kosztowała ok 8 tyś)- nie mamy jeszcze mat. na dach - wycena( z 4 oknami dach) 12 tyś i komina 2,5tyś, robocizna do zapłaty 12 tyś... czyli SSO ok 76 tyś

 

I jak oceniacie.

Rozprowadzać ciepło z kominka czy nie??

 

 

Kominek dla bajeru i w razie "W" ? Przy schodach ?

 

Nie rozprowadzać - jest na środku domu . Otworzysz drzwi

u góry , będzie ciepło na piętrze . Zamkniesz , więcej ciepła

zostanie na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dechy ,papa , mają jeszcze jedną zaletę. Można odwlec o kilka lat

wydatek na dachówkę i jej położenie. Wprowadzasz się , sporą

kwotę przeznaczając na doposażenie wnętrza. Dachówka np. po

5-ciu latach , to przeważnie załatane dno w portfelu , lub zakup

lepszej , na którą wcześniej nawet byśmy nie spojrzeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem u siebie w okolicy ok.50km nikogo,który by takie coś stosował.

Także nie jest to plus praktyczny ;)

Równie dobrze można mieszkać 5 lat w nieotynkowanym lub niewymeblowanym domu ale za to z pełnym deskowaniem i papowaniem :)

P.S.

eniu/Piotrze-w kominkach lepiej Ci/Wam wychodzi doradzanie :)

 

 

To nie było do Ciebie . Mądry zrozumie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To nie było do Ciebie . Mądry zrozumie...

To nie chodzi,że ja głupii nie zrozumiem ale przestań/cie głupio doradzać,lepiej zajmij/cie się kominkami-to Ci/Wam naprawdę lepiej wychodzi.

Zamiast doradzać mieszkanie jedynie pod papą po kilka lat...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi,że ja głupii nie zrozumiem ale przestań/cie głupio doradzać,lepiej zajmij/cie się kominkami-to Ci/Wam naprawdę lepiej wychodzi.

Zamiast doradzać mieszkanie jedynie pod papą po kilka lat...

 

 

 

Pod papą i deskami...

 

Nie podkręcaj się , bo Ci żyłka wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci/Wam będzie,pod papą i deskami proponujecie kilka lat przeżyć w nowym domu...

P.S.

Nie rzucaj/cie takich propozycji bo ktoś może pomyśleć,że z kominkami podobnie doradzacie...

Żyłka już mi wyszła z przepracowania ;)

 

 

Jak ktoś pomyśli , to dam sobie z tym radę . Byleby bezmyślni

się nie wcinali

 

 

dobranoc:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie pomylials sie? Bo na pustaku jest spora roznica cos chyba kolo 3 zl wiec przy 150 metrach to 4500 zl?? (okolo) czyli koszt robocizny za styro.

 

 

Taka różnica mi wyszła. Wyszło mi, że na ściany zewnętrzne solbet 40cm potrzebuję 14 385,69zł. Natomiast na ściany z suporeksu 8500zł + styropian 10cm ( 30,90zł/m2 i 10cm to może być niewystarczająco) wychodzi 4936,89zł. Czyli ściana dwuwarstwowa wychodzi 13 436,89zł. Więc jest 1000zł różnicy? Jest. A jeszcze trzeba doliczyć klej do styropianu i robociznę za jego położenie, czyli nawet drożej taka ściana może wyjść. To są moje obliczenia i oczywiście mogę się gdzieś pomylić. Ale cen nie brałam z kosmosu, tylko z allegro:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Ty przy ekogroszku bedziesz cos miala w zapasie? Przeciez teraz ogrzewania nawet na wegiel nie dzialaja grawitacyjnie wiec jak nie ma pradu to chocbys nie wiem jak palila to jedyne co mozesz zrobic to tylko zagotowac wode w piecu bo na dom i tak Ci nie pjdzie, to samo z gazem. Kazde zrodlo ogrzewania potrzebuje pradu wiec do kazdego musialabys miec alternatywe. U mnie odkad mieszkam 5 lat (w mieszkaniu mowie) to bylo kilka dni gdzie nie bylo pradu od 8-15 i chyba tylko raz czy dwa nie bylo z powodu awarii na kilka godzin - podloga jest jeszcze ciepla przez te kilka godzin a tak ocieplony dom wymaga duzej ilosci czasu by wychlodzil sie a w najgorszym wypadku jak bedzie awaria to kupie wtedy agregar pradotworczy lub piec na pelet z komora zamknieta spalania ew piecyk na biopaliwo i damy rade, ale nie mozemy zabezpieczyc sie na wszystkie ewentualnosci i to nie ma sensu.

Ja myślałam raczej o dodatkowym elektrycznym. Ale tylko ze względu na to, że jak się wróci do domu z pracy by szybko nagrzać w domu lub jak będzie jakaś awaria pieca, by było coś dodatkowego. Agregat prądotwórczy chyba kupimy, ale to raczej po pierwszym braku prądu, zobaczymy jak to wtedy wygląda i jak sobie poradzimy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie deski plus papa czy folia...

widziałem podarte i zrobione byle jak membrany, ale także zapleśniałe i przeciekające deski z papą...

nawet najlepszy system da się spier..., a ten najgorszy zrobić dobrze;)

co kto lubi i chce...

 

 

 

Zgadza się kolego , też widziałem. Ile lat ktoś musiał nie dbać o papę,

żeby doprowadzić do takiego stanu ? 10 ? Nie posługujmy się skrajnymi

przykładami bo to jakby szukanie zaczepki. Piszę o tym co mnie w

życiu spotkało i co widziałem w swojej karierze zawodowej . W odróżnieniu

od niektórych młodych ludzi , którzy na etapie wykopów doradzają o...

dachu. A drzewa na ich dach jeszcze rosną :D Poczytali forum i doradzają.

Często dobrze , ale czasem trafią na minę i klops. Ja zbudowałem

trzy domy dla siebie . Mam agregat . Przydaje się , ale nie użyłem go

ani razu do wspomagania ogrzewania , bo nie było takiej potrzeby .

Dom z ceramiki stygnie 1-2 stopnie na dobę. Za to meczyk jak mi

prąd wyłączyli - obejrzałem :). W kanadyjczyku agregat byłby jak znalazł.

Taka konstrukcja stygnie o kilka stopni w ciągu nocy (warto w takim

domu zrobić ścianki działowe z cegły - trochę zakumuluje).

 

W pracy odwiedzałem średnio 10 budów miesięcznie , więc napatrzyłem

się wystarczająco na folie dachowe , by twierdzić ,że przypadków gdzie

miało być taniej , a wyszło jak wyszło , było mnóstwo .

 

Wracam do papy :D

Budując swój drugi dom , stanąłem przed dylematem . Dachówka

czy podłogi (kończyła się kasa). Wybrałem deski, wprowadziłem się,

a dachówkę położyłem po trzech latach. Jak ktoś się wstydzi swojego

dachu z papy - musi poczekać , nazbierać kasy . Na tym forum są

ludzie w podobnej sytuacji i pisanie o tym ma sens - choćby Arturo

nie znalazł takiego domu w promieniu 500 km od siebie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do papy :D

Budując swój drugi dom , stanąłem przed dylematem . Dachówka

czy podłogi (kończyła się kasa). Wybrałem deski, wprowadziłem się,

a dachówkę położyłem po trzech latach. Jak ktoś się wstydzi swojego

dachu z papy - musi poczekać , nazbierać kasy . Na tym forum są

ludzie w podobnej sytuacji i pisanie o tym ma sens - choćby Arturo

nie znalazł takiego domu w promieniu 500 km od siebie:D

Moi rodzice po pięciu latach dopiero teraz będą robili elewację, tzn. mają dom ocieplony, ale nie mają koloru (nie wiem czy dobrze to ujęłam). Wcześniej mieli po prostu inne priorytety, także da się bez niektórych rzeczy zamieszkać. Ale Ci którzy budują z kredytu wydaje mi się, że muszą zrobić wszystko. Mają wypłacane transze na dane rzeczy do zrobienia i musi to być skończone. Ale nie jestem pewna na 100% czy tak jest.

 

A tak swoją drogą, to daliście mi i mężowi nieźle do myślenia z tym ogrzewaniem. Czyli jak będę miała ogrzewanie elektryczne i brak gazu, to komin jest zbędny? czy jeszcze do czegoś jest potrzebny? No i chyba przy ogrzewaniu elektrycznym raczej zostawić kominek?

 

wmnich Zazdroszczę Wam, że możecie wybudować taki domek. Też z chęcią bym postawiła z prostym dachem. Ale niestety warunki zabudowy zrobiły swoje i wymóg 30stopni naprowadził nas na taki, a nie inny projekt. Choć już dziś wiem, że mogliśmy wybrać jeszcze tańszy w realizacji projekt.

Edytowane przez weronikka1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice po pięciu latach dopiero teraz będą robili elewację, tzn. mają dom ocieplony, ale nie mają koloru (nie wiem czy dobrze to ujęłam). Wcześniej mieli po prostu inne priorytety, także da się bez niektórych rzeczy zamieszkać. Ale Ci którzy budują z kredytu wydaje mi się, że muszą zrobić wszystko. Mają wypłacane transze na dane rzeczy do zrobienia i musi to być skończone. Ale nie jestem pewna na 100% czy tak jest.

 

A tak swoją drogą, to daliście mi i mężowi nieźle do myślenia z tym ogrzewaniem. Czyli jak będę miała ogrzewanie elektryczne i brak gazu, to komin jest zbędny? czy jeszcze do czegoś jest potrzebny? No i chyba przy ogrzewaniu elektrycznym raczej zostawić kominek?

 

wmnich Zazdroszczę Wam, że możecie wybudować taki domek. Też z chęcią bym postawiła z prostym dachem. Ale niestety warunki zabudowy zrobiły swoje i wymóg 30stopni naprowadził nas na taki, a nie inny projekt. Choć już dziś wiem, że mogliśmy wybrać jeszcze tańszy w realizacji projekt.

 

 

 

Każdy ma jakieś doświadczenia , które mogą się diametralnie różnic.

Niektóre porady , to czysto teoretyczne założenia, które mogą się

sprawdzić lub nie (+pierwsze zdanie tego wpisu :)).

Dobrze mieć jakąś alternatywę , gdy się okaże.......... (wpisz co chcesz).

 

W kwestii komina.

 

Gdy się okaże ,że będzie potrzebny , możesz go wtedy zbudować . Nie należy

to jednak do miłych przypadków , bo i rewolucja w świeżo pomalowanym

domu i koszty większe...

Może rozważ fakt , że pustaki keramzytowe z kominów systemowych (jakiegokolwiek

systemu), to kosz poniżej 100 zł za mb. Stawiając taki szyb w domu , możesz go zaślepić

i otworzyć jak zajdzie potrzeba lub zapomnieć , odżałowując parę stówek. Rury

do środka (stalowe lub ceramiczne) można kupić i włożyć , jak zajdzie taka potrzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posługujmy się skrajnymi

przykładami bo to jakby szukanie zaczepki. W odróżnieniu

od niektórych młodych ludzi , którzy na etapie wykopów doradzają o...

dachu.

 

 

 

 

 

uważasz że szukam zaczepki??

odnośnie doradców..., jak bym słuchał co ludzie doradzają to dzisiaj miał bym kotłownie z piecem na węgiel, 5cm styro na ścianach i15 wełny na suficie, taras do ulicy itd. itp.

na szczęście mam swój rozum i z niego korzystam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz że szukam zaczepki??

odnośnie doradców..., jak bym słuchał co ludzie doradzają to dzisiaj miał bym kotłownie z piecem na węgiel, 5cm styro na ścianach i15 wełny na suficie, taras do ulicy itd. itp.

na szczęście mam swój rozum i z niego korzystam;)

 

 

 

Nie napisałem że szukasz zaczepki , tylko używasz skrajnych , mało obiektywnych przykładów,

które na takie zaczepki mogą wyglądać:cool:

 

Ale skoro używasz rozumu , to wszystko jasne i bardzo mnie cieszy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A tak swoją drogą, to daliście mi i mężowi nieźle do myślenia z tym ogrzewaniem. Czyli jak będę miała ogrzewanie elektryczne i brak gazu, to komin jest zbędny? czy jeszcze do czegoś jest potrzebny? No i chyba przy ogrzewaniu elektrycznym raczej zostawić kominek?

To chyba dobrze,że myśli wszak dom buduje się na lata a do budowy trzeba być dobrze przygotowanym.Ja się "uczyłem" budować przez dwa lata zanim zacząłem i tak mnie opętało,że będę grzał prądem ;)

Jeśli nie będzie gazu a jedynie sam prąd to oba kominy są zbędne (na projekcie widzę,że masz dwa),chociaż ja bym kominek jednak zostawił.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielony ogród mam straszny niedosyt zdjęć waszego domku........ Piękny jest i coraz częściej myślę nad budową podobnego. Brakowało nam w projekcie trzeciego pokoju ( mamy dwójkę małych dzieci, które jeszcze kilka ładnych lat z nami będą mieszkać) , ale na szczęście jest juz wariant z trzema pokojami :)

 

Ja też się zakochałam w tym domku. Niestety w MPZP mam warunek kąta nachylenia dachu 30-45 st., a ten projekt ma tylko 20. Buuu:cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że ciężko będzie namówić kogokolwiek na grzanie prądem kto nie ma pojęcia o tzw. zapotrzebowaniu na ciepło. Ja każdemu komu mówię, kto ma dom czy mieszkanie, że będę grzał prądem to się w głowę puka. Stereotypy są tak mocne, że trudno komukolwiek wytłumaczyć, że jest takie równanie

 

koszt ogrzewania = (cena instalacji grzewczej + koszt paliwa)/ilość lat kiedy instalację trzeba wyremontować

 

Gaz jest troszkę tańszy od prądu w II taryfie jakieś 20% ale koszt pieca, komina i przyłącza to jakieś 15 - 20 tys przy dobrym piecu kondensacyjnym. Przy groszkach i innych świństwach to nawet nie wiem ale chyba jeszcze więcej doliczając koszt składowania materiału i syfu wokół tego. Nie mówię już o sytuacji wyjazdu na święta do rodziny jak się podajnik zatnie i dom się wyziębi o ile nie zamrozi.

 

Ale podstawą jest DOBRE OCIEPLENIE. Jak ktoś nie wie ile to jest dobre to proponuje bardzo rozsądne rozwiązanie. Znaleźć fachowca który zajmuje się robieniem certyfikatów energetycznych (ale takiego co sie na tym zna) koszt jest to kilkaset złotych i macie czarno na białym ile Wasz dom zużyje energii w roku. Poda wam w kWh. Pod to podstawicie sobie cenę prądu w II taryfie i już wszystko wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...