Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Eskaa

Jeśli w sumie mają być 4 sypialnie , w domu mają mieszkać osoby starsze i osoba na wózku, to tylko parterówka. Za 400 tyś postawisz taki dom, oczywiście pod warunkiem, że te sypialnie nie mają mieć po 20 m i że macie jakieś pojęcie o budowaniu i potraficie sami coś zrobić.

Dużo zależy od projektu, który wybierzecie.

Edytowane przez Eskaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomożecie:

mam działkę, mam pozwolenie na budowę,

nie mam na ten projekt pieniędzy -lepiej to stwierdzić teraz niż później, więc nie jest źle ;)

w zasadzie pożegnałam się więc z ideą budowy w tym miejscu w najbliższym czasie

ale czytając ten wątek, zastanawiam się czy może jest jednak jakaś szansa - i tu potrzebuję ewentualnej zachęty/wskazówki lub też gwoździa

no więc:

na dom z wykończeniem (średni standard, cokolwiek to znaczy) mogę mieć 400 tys

no to w czym problem?

w tym, że działkę mam stromą, i jak nic wychodzą piwnice

w tym, że muszą być minimum dwie sypialnie ma parterze, bo wózek inwalidzki i osoby starsze,

więc i wejście musi być po pochylni, bez schodów, co przy piwnicy się komplikuje

w tym, ze dach musi byc 30-45 stopni

no i potrzebne 4 sypialnie (lub 3 sypialnie plus gabinet)

te 2 sypialnie na parterze zwiększają obrys, co zwiększa piwnice i strych...

po prostu nie wiem czy to się w ogóle da, czy też muszą znaleźć płaską działkę i zwykłą parterówkę budować

??

 

Bardzo trudno ocenić, czy starczą te pieniądze na taki dom - projekt zapewne indywidualny, inne wymagania, co do pomieszczeń dla inwalidy, dojazdy do domu, itp.

A w ogóle to dziwne pytanie- skoro masz pozwolenie na budowę , to masz już projekt - a teraz się zastanawiasz co tam ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marchew, u mnie w domu nie bedzie w najblizszej przyszlosci inwalidow ani osob starszych (odpukac), ale stawiam parterowke bez schodow, pochylnia zamiast schodow, bez piwnicy, progow itp. Powodem wyboru takiego domu jest wygoda! Wygoda ludzi (na razie) zdrowych! Nie rozumiem zupelnie jak mozna inwalidom i staruszkom fundowac dom pietrowy z piwnica? No chyba, ze zalezy Ci na tym aby nie wchodzili oni na gore ani do piwnicy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burzysz moje wyliczenia z których wychodzi, że okna muszą być lepsze. Normalnie mam już mętlik. Co do łazienki tak oceniam to po sobie i dla mnie może nie być kostki przed domem ale druga łazienka (albo choćby kibelek) musowo. U mnie na szczęście much nie ma, komary dopiero wieczorem. Pies uwielbia wybiegać milion razy na podwórko więc przy ładnej (patrz nie błotnistej ;-) pogodzie taras non stop otwarty i tutaj okno HS (przesuwne) jest nieocenione bo nie zajmuje miejsca. Gdyby nie fakt, że będę budował z silikatów to sprawdził bym jak to jest mieć nieocieplony dom z betonu komórkowego. Bo ocieplenie można zrobić później. Niestety silikaty muszą być ocieplone i trudno.

 

żeby nie było, że tylko chwalę - beton komórkowy ma wadę, która w pewnych lokalizacjach może byc poważna -słabo izoluje akustycznie. mam go bez ocieplenia, bo on sam w sobie jest już ociepleniem (w dotyku jest ciepły jak styropian)

 

nie chce burzyć żadnych obliczeń, na pewno lepsze okna są lepsze niż gorsze okna, normalne, chodzi tylko o to, co zyskujesz za pieniądze, które w nie włożysz. jeżeli ja płące za całe ogrzewanie, łącznie z drewnem do kominka, niecałe 2 tys. rocznie, to dopłacając 15 tys. za okna tracę fundusze na ogrzewanie na 7 - 8 lat. Do tego odsetki od kredytu, i robia sie koszty równe ogrzewaniu na 10 lat. Plus to, co mając nawet najlepsze okna i tak musisz wydać, bo przecież nie przestaniesz zupełnie grzać mając lepsze okna.Czyli kwestia tego, ile masz czasu na zwrot inwestycji. Ja nie jestem młoda i nie mam czasu, wszystko co zwraca sie dłużej niz 10 lat i nie jest niezbędne wyeliminowałam. Jeżeli jesteś młody, masz teraz pieniądze a w przyszłości mozesz ich nie mieć, to pewnie warto tak inwestować, bo może kiedyś te pareset zł mniej za ogrzewanie cie uratuje. Ja mysle bardziej o dzisiaj niz o przyszłości, w końcu nie jesteśmy wieczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Młody już nie jestem bo "40 lat minęło jak jeden dzień ;-)" ale jednak z pewnych rozwiązań boję się zrezygnować. Okna trzyszybowe w przypadku dużego przeszklenia domu (u mnie stosunek okien do murów to 1 do 3) to dla mnie byłą podstawa. Do tego okno przesuwne po prostu dla wygody niestety za koszmarną cenę. No jak zwykle, życie zweryfikuje co było lepsze. Choć gdybym wcześniej trafił na Twoje posty to kto wie czy Zielony ogród nie byłby moim projektem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz tak duze przeszklenia, to pewnie ma to sens.

ma takie spostrzeżenie: w jednej z sypialni, tej południowej, zamiast okna jak w projekcie dalismy takiej samej szerokości, ale tarasowe. Pokój jest mały, 12 m2, a okno spore, 1,5x2,2 chyba. I w tym pokoju da się zauwazyć szybsze wychładzanie po zmroku, a w dzień bardzo szybko sie nagrzewa od słońca. Teraz, w te słoneczne dni, jest tam w ciągu dnia gorąco bez ogrzewania. Więc przy duzym przeszkleniu niewielkiego pomieszczanie odczuwalny jest wpływ warunków zewnetrznych. Nie wiem, czy okna trzyszybowe powstrzymują promieniowanie podczerwone w jedna i druga stronę.

A tak przy okazji-teraz słońce jest nizej i wpada do środka, i w całym domu w ciągu dnia robia się 23stopnie bez właczania ogrzewania. Nie mam firan, pewnie tez dlatego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się mocno zastanawiałem nad oknem "tarasowym" do sypialni. Zamysł był taki aby rano latem otworzyć okno i chłonąć przyrodę ;-) ale w końcu zamysł padł. W końcu można przejść parę kroków na taras. A drugi pomysł był taki aby w nocy sobie popatrzeć na oświetlony ogród. Jak się wprowadziłem do nowego domu to tak mi się podobało spoglądanie przez okno tarasowe na ogród, że nie chciałem iść do sypialni na piętrze ;-) Jednakże doszedłem do wniosku, że śpiąc na parterze potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i jakoś przy oknie z parapetem mam subiektywnie większy spokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wasze posty i też zaczynam się zastanawiać czy zmieszczę się w 200 000zł... Chce z mężem wybudować z216 http://www.z500.pl/projekt/z216,Tani,w,realizacji,ekonomiczny,w,utrzymaniu,maly,wygodny,dom,dla,kazdego.html#project-costs . W kosztorysie szacunkowym jest napisane że metodą gospodarczą to można go postawić za 132 000zł. Myślicie że to możliwa cena do zbudowania takiego domku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 86 m2 pow. uzytkowej w opcji parter z poddaszem wyjdzie drożej niz taki sam parterowy. Masz takie warunki dzialkowe, ze wybralas dom z poddaszem?

Poza tym nie wierze, ze taki nowoczesny dom z wodotryskami, 4 sypialniami, z 2 pelnymi lazienkami , schodami, postawi sie za 200 tys. PLN.

 

Moze taki zbudujesz:

http://www.z500.pl/projekt/z72,Tani,w,realizacji,dom,parterowy,z,latwym,w,budowie,dachem,dwuspadowym.html

 

martyna8 z calym szacunkiem, ale albo budujesz dom w stylu wminch lub ostatecznie projekt Zielony Ogród albo budujesz cacko za 250-300 tys. PLN. Zdecyduj!!!!

 

Zielony Ogród zbudowała dom niesamowicie prosty, bez poddasza uzytkowego, czyli bez schodow i bez stropu oraz tylko z dwiema sypialniami i jedna lazienka.!! I to byla podstawa sukcesu, ze 2 lata temu zmiescila sie w kwocie 220 tys. PLN. 2 lata temu!!!!!!!

 

Przeciez nie wybrala tanich materialów Ytong i dachowka ceramiczna i prosze dala rade... A wmnich postawila na brzydki pulpitowy dach :D ;) , gdzie większośc inwestorów prędzej dała by sobie rękę uciąć, niż zbudować takiego "pokraka". A ona taki zbudowała i cieszy się teraz jego wykańczaniem.

I nie wiem czy ma strop bo nie sledzę jej dziennika tak dokladnie.

 

Przepraszam, ze tak stawiam was do pionu, ale naprawde badżcie realistami..... :sad:

Na forum był taki temat z budowa 150 metrowego z wielospadowym dachem za 350 tys. PLN i co? Temat padł smiercia naturalną.

 

PS Ten dom podoba mi sie :cool:

 

http://www.z500.pl/projekt/z252,Maly,parterowy,domu,z,jasnym,wnetrzem,otwartym,na,ogrod,dwie,wersje,kuchni.html#project-general-info

 

W ogole ta pracownia ma super domki, ktore kupuje sie "oczami" ;)

Edytowane przez Aleksandryta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa
Aleksandryta spójrz na Netbeta....... Wiem, że mało jest ludzi , którzy tak jak on wszystko własnymi rękami budują , ale jak się ktos uprze to da się wybudować dom w tej kwocie ( 200 tyś) . Netbet wybrał projekt, który ma ponad 130 m i jak dalej będzie budował tak jak do tej pory to zmieści się w tych magicznych 200 tyś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleksandryta spójrz na Netbeta....... Wiem, że mało jest ludzi , którzy tak jak on wszystko własnymi rękami budują , ale jak się ktos uprze to da się wybudować dom w tej kwocie ( 200 tyś) . Netbet wybrał projekt, który ma ponad 130 m i jak dalej będzie budował tak jak do tej pory to zmieści się w tych magicznych 200 tyś.

 

Netbet to sie chyba poki co zmiescil w 130 tys jak dobrze pamietam ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz sama nie wiem... Wydawało mi się ze z216 da się postawić za 200 000zł... jeszcze myślałam o z212

http://www.z500.pl/projekt/z212,Maly,dom,z,poddaszem,uzytkowym,tani,w,budowie,i,ekonomiczny,w,uzytkowaniu.html#project-costs

ten jest chyba troche tańszy w budowie

 

Musisz poswiecic chwile czasu na wstepne obliczenia bedziesz wiedziala ile czego potrzeba. Stan deweloperski dosc latwo oszacowac. Materialy przeliczasz w excelu (w projekcie podaja ilosc metrow sciany, podlog itp), robocizne mozesz wystatiwc do wyceny na jkaims portalu typu http://www.szukaj.... .pl , co do wykonczeniowki to zaloz sobie ze przynajmniej pojdzie tyle co wczesniej, albo i doloz z 50% :) Nie da sie generalnie odpowiedziec w ilu sie zmiescisz bo trzeba do wszystkiego wybrac technologie i wykonawce. Jak widac z wielu przykladow mozna dosc mocno zejsc z kosztorysow, ale mozna tez sie w nich juz na wstepnym etapie nie zmiescic.

 

Czym wiecej przeliczysz i wycenisz wczesniej, tym mniej przeplacisz i bedziesz wiedziala ile na co warto dac, a i tak trzeba te 3 domy wybudowac zeby ten ostatni nie byl przeplacony i wymarzony :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wasze posty i też zaczynam się zastanawiać czy zmieszczę się w 200 000zł... Chce z mężem wybudować z216 http://www.z500.pl/projekt/z216,Tani,w,realizacji,ekonomiczny,w,utrzymaniu,maly,wygodny,dom,dla,kazdego.html#project-costs . W kosztorysie szacunkowym jest napisane że metodą gospodarczą to można go postawić za 132 000zł. Myślicie że to możliwa cena do zbudowania takiego domku?

Martyna, spójrz, ile ten dom ma drogich niepotrzebnych rzeczy: klatka schodowa (zabiera mnóstwo miejsca w tak małym domu), drogi balkon, drogie ocieplenie skosów, pod którymi i tak mozna sie tylko poczołgać. Sypialnia 7m2 z 5 m2 skosów to naprawdę klaustrofobiczna klitka. Gdybym miała maleńka działkę zmuszającą mnie do budowy takiego domu nie w parterze, to stawiałabym kostkę, bez skosów.

 

a dom wmnich dla mnie nie jest brzydki , raczej minimalistyczny- w jego przypadku ogromnego znaczenia nabiera eleganckie wykończenie i zieleń wkoło.

w ogóle chyba przeceniamy wygląd zewnetrzny domu. czy jak ktos kupuje mieszkanie w mieście to aż tak bardzo zwraca uwagę na wygląd zewnetrzy budynku? czy za to, aby budynek z zewnatrz bardziej sie nam podobał warto dopłacic np. 30% ceny samego mieszkania?

czy satysfakcja z czyjegoś podziwu jest warta rujnowania domowego budżetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się mocno zastanawiałem nad oknem "tarasowym" do sypialni. Zamysł był taki aby rano latem otworzyć okno i chłonąć przyrodę ;-) ale w końcu zamysł padł. W końcu można przejść parę kroków na taras. A drugi pomysł był taki aby w nocy sobie popatrzeć na oświetlony ogród. Jak się wprowadziłem do nowego domu to tak mi się podobało spoglądanie przez okno tarasowe na ogród, że nie chciałem iść do sypialni na piętrze ;-) Jednakże doszedłem do wniosku, że śpiąc na parterze potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i jakoś przy oknie z parapetem mam subiektywnie większy spokój.

 

akurat to duże okno w sypialni u mnie to kaprys córki, która bywa w domu raz na dwa tygodnie.(miała chłopaków w nocy prosto na taras wyrzucać).... nie był to moim zdaniem najlepszy pomysł, ale niech ma dzieciak.... na szczęścia z poczuciem bezpieczeństwa nie mam problemu, bardziej byłam zestresowana śpiąc na pietrze, bo odruchowo nasłuchiwałam, co sie na dole dzieje. mam pieski, przy których nawet drzwi na noc zapominam zamykać.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...