Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Domek Ceres ktoś na forum buduje lub może był już niedawno w tym wątku. Choć też może być problem z kątem dachu- WZ często nakazuje kąt dachu od 30*.

Moim zdaniem można się zmieścić w 200tys.

Ten drugi ekstrawagancki, jak napisano wyżej- może być problem począwszy od WZ. Sprawy techniczne, to inna sprawa.

 

Są osoby, które zrealizowały dom do 200tys.- jeśli dobrze pamiętam Zielony ogród. W trakcie realizacji jest np. dom wmnich.

 

witajcie,

fakt, mój domek naprawde kosztował ok.200 tys., ale słuchajcie, jak ostatnio został skomentowany przez kochaną ciocię, która zobaczyła dom na zdjęciu: "mówiliście, że oni dom wybudowali, a to nie dom, tylko szopa pod lasem"

 

takie życie.....nie ma piętra, nie ma balkonów, nie ma wykuszu - to nie dom; czyli wniosek jest jeden - za 200 tys. nie wybudujesz domu, ewentualnie jakąs szopę. to juz lepiej w bloku z płyty siedzieć (jak ta moja ciocia zresztą)

na szczęście mnie to tylko śmieszy, nic więcej.

po pobycie w Holandii czy Anglii - tam ludzie sa bogatsi a wszyscy wiemy jak mieszkaja (w wiekszości proste domki) przeszły mi wszelkie ambicje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

takie życie.....nie ma piętra, nie ma balkonów, nie ma wykuszu - to nie dom; czyli wniosek jest jeden - za 200 tys. nie wybudujesz domu, ewentualnie jakąs szopę. to juz lepiej w bloku z płyty siedzieć (jak ta moja ciocia zresztą)

na szczęście mnie to tylko śmieszy, nic więcej.

po pobycie w Holandii czy Anglii - tam ludzie sa bogatsi a wszyscy wiemy jak mieszkaja (w wiekszości proste domki) przeszły mi wszelkie ambicje.

 

Szopa pod lasem lub ewentualnie stodoła - tak jak nasz dom został nazwany, także będzie bardzo prosty, na rzucie prostokąta z dwuspadowym dachem, bez balkonów, wykuszy, itd. Taka mentalność ludzi w Polsce - ma być na bogato i bardzo tradycyjnie, dworkowato-kiczowato, bo inaczej to nie dom...Jestem świeżo po wizycie w Skandynawii i w tej obrzydliwie bogatej Norwegii jakieś 90% domów to były właśnie zwykłe, dwuspadowe "szopy", "stodoły" - na ogół oszalowane, fakt, bardzo zadbane, z zagospodarowana działką, w sumie nawet nie aż tak duże powierzchniowo. My się nie przejmujemy już takimi opiniami o naszym domu, jak dla mnie obciachowe są własnie te wszystkie na ogół koszmarne pseudodworki, bezsensownie połamane dachy, pokraczne psujące proporcje domu wykusze....Patrząc wstecz najładniejsze domy jednorodzinne jakie przetrwały do naszych czasów to zwykłe proste chałupy/domy wiejskie, proste domy poniemieckie tudzież różnego pochodzenia zabudowa zagrodowa. Oczywiście tradycyjny dwór, pieczołowicie odrestaurowany zgodnie ze stanem pierwotnym to inna bajka, ale nie ma on nic wspólnego ze współczesnymi "kopiami". Tradycyjna architektura wiejska, tudzież skandynawia na prawdę może być źródłem inspiracji dla współczesnych domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz łatwiej zaszokować otoczenie prostotą domu niz jego udziwnieniem (np. wmnich - nawet tutaj jej dom zbiera opinie, że z tym minimalizmem to sie za daleko posunęła). prostych domów jak na lekarstwo.

ale to pewnie wciaż jeszcze odreagowywanie po smutnej PRL-wskiej przeszłości - tylko dlaczego młodzi ludzie nie znajacy przeszłości dają sie w to wkręcić? w środku minimalistyczne wnetrze, a na zewnatrz kolumny, przypory i pogiety dach

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na własnym przykładzie przykładzie przekonałem się, że nawet urzędnicy gminni mają klapki na oczach: "chce pan w baraku mieszkać?" Stwierdziłem, że nie zamierzam na starość czołgać się po schodach do sypialni, ale "świadomy" swojej wiedzy urbanista zadecydował- dach 30-45* mając na uwadze sąsiednią zabudowę. A ja sąsiaduję z budynkiem, który ma płaski dach!! Mogłem się odwoływać, ale to znowu czas, czas... Co ciekawsze na drugim końcu wsi powstał drugi Irys z dachem jaki ja zamierzałem zrobić. Brak słów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadłam dzisiaj z fakturami od SSZ do teraz, żeby sprawdzić, jak wyglądały nasze koszty instalacji i wykończeń. SSZ kosztował 83 478zł, instalacje i wykończenia 95 551zł. Razem 179 029. Do tego projekt z adaptacją, usługi geodety, przyłącza i ogrodzenie działki za 16 200. Czyli mając "gołą" dzałkę budowa kosztowała 195 229 złotych polskich. Wykończenia są z tańszych, choć niekoniecznie badziewnych (dużo polowania na różne okazje, wyprzedaże, końcówki), większość robocizny własnoręczna - w tych 179 tysiącach koszty fachowców to 19 600zł. Ważna informacja - taka budowa własnymi siłami trwała 3 lata, ale zamieszkać można było po jako takim wykończeniu parteru, czyli po niecałych 2 latach.

 

Co do podobania się - różne są gusta. Mi bardziej odpowiada nasz "prostak", ale wyglądający schludnie i czyściutko, niż różne ozdobne domy, które latami stoją w wersji "zaciągnięty na szaro", bez opasek, boniowań i innych dodatków, które miały zrobić urodę domu, a często optycznie bardzo poprawiłyby proporcje, które w wersji gołej nie są zbyt dobre.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są osoby, które zrealizowały dom do 200tys.- jeśli dobrze pamiętam Zielony ogród. W trakcie realizacji jest np. dom wmnich.

 

Zielony ogród bardzo dobrze znam, nie raz oglądałem zdjęcia jej domku i czytałem jej wypowiedzi. To Ona dała nam nadzieję i wiarę. Można powiedzieć, że jest prekursorką domów do 200tyś. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa
Witam, zainteresowanym małym i tanim domkiem polecam Z-91 studio500, bardzo fajny układ, tani, dach dwuspadowy, same plusy- nie ma się czego doczepić:D

 

Fajny projekt, ale bardziej podoba mi się Antek bez garażu ( choć jest o 10 m mniejszy).http://www.tooba.pl/projekt-domu-Antek-B/a,s_pd,idp,11358.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antek bardzo fajny ale dach kombinowany, poza tym bryła też nie jednolita występy itd nie wiem jak to na cenę wpłynie, z91 jest uroczy w swej prostocie, umiejscowienie pg z kominkiem b.nowocześnie a przy tym też kilka miejsc na szafy wnękowe, dodatkowo wielkość pokoi bardziej mnie satysfakcjonuje. Wszystko jednak zależy od oczekiwań, moje spełnia Z91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Eskaa

Zgadzam się ,że z 91 jest prostszy , ale Antek też nie jest skomplikowany. Wiele osób budujących Antka wyrównuje kuchnię z salonem, taras tez można wyrównać -choć ja osobiście nie zrobiłabym tego, bo uważam, że taras jest cudowny :)

Nie widzę żeby dach był kombinowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antek - fajny; gdy szukałam projektu dla siebie to jeszcze go chyba nie było; deach wygląda prosto, jedyna kombinacja to ganek, z którego przy drastycznym cięciu kosztów mozna zrezygnować (takie dwie kolumny i wysuniety daszek wbrew pozorom ładnych parę tys. kosztują).

podobny układ kuchni i pomieszczenia gospodarczego jak w Zielonym Ogrodzie Muratora - mogę polecic rozwiązanie, w którym z pomieszczenia gosp. sa jeszcze drzwi do kuchni. szczególnie przydatne jest to na wsi - dla nas jest takie jakby przejście "brudne", zostawiamy tam po drodze do kuchni kalosze, zakupy, warzywa, kurtki ogródkowe itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

fakt, mój domek naprawde kosztował ok.200 tys., ale słuchajcie, jak ostatnio został skomentowany przez kochaną ciocię, która zobaczyła dom na zdjęciu: "mówiliście, że oni dom wybudowali, a to nie dom, tylko szopa pod lasem"

 

takie życie.....nie ma piętra, nie ma balkonów, nie ma wykuszu - to nie dom; czyli wniosek jest jeden - za 200 tys. nie wybudujesz domu, ewentualnie jakąs szopę. to juz lepiej w bloku z płyty siedzieć (jak ta moja ciocia zresztą)

na szczęście mnie to tylko śmieszy, nic więcej.

po pobycie w Holandii czy Anglii - tam ludzie sa bogatsi a wszyscy wiemy jak mieszkaja (w wiekszości proste domki) przeszły mi wszelkie ambicje.

 

witam:) jeśli chodzi o domy w Holandii to rzeczywiście w większości są bardzo proste... ja po dwóch latach już nie umiem na nie patrzeć dlatego ciesze się ze w Polsce jest moda na bardziej wymyślne domy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam:) jeśli chodzi o domy w Holandii to rzeczywiście w większości są bardzo proste... ja po dwóch latach już nie umiem na nie patrzeć dlatego ciesze się ze w Polsce jest moda na bardziej wymyślne domy:)

 

ale Cena Czyni Cuda

 

co do wymyslności - myślę, że dopiero za kilkadziesiąt lat ktoś oceni gust dzisiejszych inwestorów; ja juz sie pogubiłam co jest ładne, a co nie. wiem tylko, że prostota zawsze sie obroni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zastanawiałem się wspólnie z żoną nad budową domu po kosztach, tzn. do 250 tyś. Po rozeznaniu w temacie uznaliśmy, że to jak porywanie się z motyką na słońce. Zainwestowaliśmy w remont mieszkania, a na dom jeszcze odkładamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu zastanawiałem się wspólnie z żoną nad budową domu po kosztach, tzn. do 250 tyś. Po rozeznaniu w temacie uznaliśmy, że to jak porywanie się z motyką na słońce. Zainwestowaliśmy w remont mieszkania, a na dom jeszcze odkładamy.

 

Wszystko zależy od tego jaki dom chcemy wybudować. Na dom do 110m2, z prostym dachem , parterowy 250000zl spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...