Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale na tradycyjny dom z cegieł czy betonu, z poddaszem, lukarnami, garażem w bryle i filarami -- nie wystarczy, niestety.

 

Szkoda, ze nawet starzy wyjadacze forum generalizuja i mijaja sie z prawda. Oczywscie taka kwota moze starczyc, trzeba zrobic dokladny kosztorys, zrezygnowac z paru luksusow i troche zrobic samu i sie da. Tylko trzeba sie do tego dobrze przygotowac. Budowa domu to bardzo zlozona inwestycja, na wielu etapach mozna duzo przeplacic ale tez duzo zrobic bardzo malym kosztem. DLa przykladu: u mnie na zabudoy z KG wydalem prawie 18 tys zl. Nie zrobilem z tego nic, a jakis cudow nie mam, za to netbet zrobil wszystko sam, ma o wiele wiecej poweirzchni krytej zabudowa i dal znacznie ponizej 5 tys (o ile dobrze pamietam). Takze prosze nie generalizowac :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Eskaa
Jakiś czas temu zastanawiałem się wspólnie z żoną nad budową domu po kosztach, tzn. do 250 tyś. Po rozeznaniu w temacie uznaliśmy, że to jak porywanie się z motyką na słońce. Zainwestowaliśmy w remont mieszkania, a na dom jeszcze odkładamy.

 

To zależy jaki chcesz dom i ile jeszcze musisz odkładać. Ja wolałabym mały i tani dom w miarę szybko niż odkładanie przez kilka lat i mieszkanie w tym czasie w bloku.

Można za 250 tyś wybudowac dom, ale tak jak poprzednicy napisali- prosty, mały, najlepiej parterowy, z dwuspadowym dachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na tradycyjny dom z cegieł czy betonu, z poddaszem, lukarnami, garażem w bryle i filarami -- nie wystarczy, niestety.

 

Niestety mylisz się- jak już wcześniej wytknięto. Co znaczy dom tradycyjny? Budowany z samej cegły, z drewnianymi stropami i kryty dachówką? Czy dziś nie używa się betonu? Poddasze to jakiś luksus i niewyobrażalne koszty? Garaż w bryle to ok. 15tys- fakt można nie budować. Filary to też tak wielki problem?

Jak się samemu nic nie zrobi na budowie to i 500tys będzie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na tradycyjny dom z cegieł czy betonu, z poddaszem, lukarnami, garażem w bryle i filarami -- nie wystarczy, niestety.

 

wyczuwam ironię (mam nadzieję, że to ironia)

 

bo od kiedy to tradycyjny dom to poddasze, lukarny, filary i garaż w bryle (szczególnie ten garaz w bryle to taka staropolska tradycja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słowo "dom" jest jak słowo "samochód" - co juz wiele osób na forum zauważyło. nikt nie pyta, czy za tyle a tyle kupie "samochód", tylko wymienia konkretna markę. Róznice w cenach domów są jeszcze wieksze niz w przypadku samochodów, i to nie mówie tu o rezydencjach i glinianych chatkach, ale o nawet podobnych domach.

Jeżeli mam tylko tyle pieniędzy, ze wystarczy mi np. na używaną corsę, to czy bede chodziła pieszo i zbierała na nowego mercedesa? życie ucieka, a efekt ten sam - jeżdżę. Oczywiscie nie ma porównania co do komfortu, ale zawsze to lepsze niz chodzenie pieszo (czytaj - mieszkanie w bloku na 38m2)

 

i jeszcze jedna mysl mi sie nasuwa - dworki, filary, tradycja.... takie budownictwo to tradycja szlachecka, wymaga pieniędzy. Jeżeli ktos chce dworek tanio, to będzie tandeta. Szlachta to była niewielka część narodu, czy wszyscy mamy przodków wśród szlachty? Wiekszość z nas to potomkowie ludu, który mieszkał w chatach (prostokąt z dwuspadowym dachem), i skąd te ambicje szlacheckie - nie wiem.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ogólnie zaczynam zauwazac tendencje pozytywne na rynku,coraz wiecej wyrasta domów kompaktowych.

Ludzie powoli zmieniaja priorytety,tandeta i nowobogactwo powoli zaczyna byc wypierane przez prostote,energooszcedne rozwiazania(wiadomo wszystko drozeje),dom powoli przestaje byc pokazówka dla znajomych a czesto staje sie alternatywa dla drogich mieszkań w centrach.To naturalne trendy,na zachodzie juz to przerobili 30 lat temu.Dlatego tam preferuje sie małe proste domy,sa one po prostu ,,do uzytku,, -nie na pokaz czy na wystawe:)

Dlatego zawsze pisze ze da sie spokojnie postawic do 100m2 w cenie do 150 tys zł,niestety mity ciezko sie przełamuje:)

Ostatnio nawet zauwazyłem ze znana firma projektujaca obnizyła wyceny kosztorysowe niektórych swoich projektów nawet do 30 % kosztów budowy pod klucz.

Ostatnio zrobiłem sobie symulacje i wyszło po bardzo dokładnym kosztorysie ze prosty dom o powierzchni ok. 90-100 m2 da sie spokojnie postawic pod klucz w cenie kupna kawalerki 35 m2 w centrum miasta pow. 100 tys ludzi. Spowodowane jest to jednak mniejszymi cenami za materiały,oraz tym ze ceny robocizny lekko spadły porównujac nawet z 2008-2009 rokiem.To co sie obecnie dzieje w sferze politycznej i finansowej w strefie euro(bankructwo ),pozwala liczyc ze za 1-2 lata jak przyjdzie jeszcze wiekszy kryzys ceny jeszcze spadną. Takze mysle ze teraz mamy swietny okres na budowanie w Polsce.

pozdrawiam

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę, co miałem na myśli.

 

Czy da się zbudować dom za 200-250 k PLN? Z całą pewnością -- TAK.

Czy będzie to dom gotowy do zamieszkania, z balkonem, wykuszem, lukarną, skomplikowanym wielospadowym dachem z dachówki ceramicznej, garażem w bryle -- będzie trudno, raczej się NIE uda.

 

Mając mniejszy budżet albo trzeba szukać oszczędności na "udziwnieniach" w rodzaju lukarny czy wykuszu, garażu w bryle, niektórych materiałach, albo trzeba więcej zrobić samemu.

 

Pisząc o "tradycyjnym" domu miałem na myśli taki, jaki teraz buduje się w Polsce najczęściej, czyli dom a la dworek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego nie mozna na siłę dostosowywać budżetu do domów, "jakie teraz buduje sie w Polsce najczęściej". Jeżeli budżet jest stały i nie możemy go zmienić, to należy zmienic dom (projekt).

 

przypomniało mi się jeszcze - czytałam kiedys cos tam o ikei. oni projektowanie nowego produktu zaczynaja od ... projektowania ceny. dziwne mi sie to wydało, ale cos w tym jest.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tłumaczę, co miałem na myśli.

 

Czy da się zbudować dom za 200-250 k PLN? Z całą pewnością -- TAK.

Czy będzie to dom gotowy do zamieszkania, z balkonem, wykuszem, lukarną, skomplikowanym wielospadowym dachem z dachówki ceramicznej, garażem w bryle -- będzie trudno, raczej się NIE uda.

 

Mając mniejszy budżet albo trzeba szukać oszczędności na "udziwnieniach" w rodzaju lukarny czy wykuszu, garażu w bryle, niektórych materiałach, albo trzeba więcej zrobić samemu.

 

Pisząc o "tradycyjnym" domu miałem na myśli taki, jaki teraz buduje się w Polsce najczęściej, czyli dom a la dworek.

 

To jest wlasnie zastanawiajace skad ten ciag do takich a nie innych domow. Mam ostatnio jednego inwestora na tapecie, ktory uparl sie na dach kopertowy (nad garazem w bryle kojelna koperta). Dach ten w porownaniu z typowym 2-spadowym daje roznice w samym materiale ponad 30 tys zl. Maly domek ok 130 metrow bez garazu. Inwestor ma okreslony budzet, ale z powodu tego dachu i kilku innych mniej waznych detali moze miec problem sie w nim zamknac. Niektorzy jeszcze dlugo beda dojzewac do rozsadnego inwestowania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koperta=prestiż, dwuspadowy=biedak

słyszałam na własne uszy ("co, taka nauczycielka może mieć dach kopertowy, a mnie nie stać?")

 

na zachodzie Europy i w Stanach same biedaki....

 

No prosze, tej wersji jeszcze nie slyszalem :) Za ta roznice w cenie mozna zrobic np. ogrod zimowy, wtedy dopiero by sasiadm pekla gula z zazdrosci :p

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie nad budową domu dom o powierzchni 110mkw znalazłem firme która wybuduje mi ten dom za 200tys za stan deweloperski mam pytanie co zostanie do zrobienia do stanu pod klucz??????????????????????????

 

O panie, drugie tyle :) Wykonczenie podlog, scian sufitow, lazienki, kuchnia, AGD, meble, oswietlenie, i pare innych. Poza tym niezla lista rzeczy wokol domu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej27 my możemy ci odpowiedzieć mniej więcej, co zostanie, na podstawie tego, co wiemy od rodziny, znajomych, albo sami mieliśmy parę lat temu. Pojęcie stan deweloperski niestety nie jest precyzyjne i różni deweloperzy różnie to rozumieją. Muszą być instalacje, tynki, posadzki - to na 100%. Najlepiej poproś w tej firmie o wykaz elementów, które zostaną zrobione. miloszenko wypisał, co zwykle zostaje. Do tej listy dodam, że bywają stany deweloperskie bez drzwi i ościeżnic wewnątrz.

 

Co do tradycji, to cóż - może to taka Nowa Świecka po prostu. :) "Tradycja! Chodź do tatusia! A butków nie zamocz."

 

Za 250 tysięcy można wybudować nieduży, prosty w konstrukcji dom, nawet rękami wynajętych ekip, ale bardzo pilnując wydatków i wykazując sporo własnego zaangażowania (wybór odpowiednio niedrogich rozwiązań, negocjacje, poszukiwanie okazji itp.). Fiszermen nic nie napisał o założeniach i potrzebach, ani o tym dlaczego uznali, że jeszcze nie pora na budowę. Dla rodziny 2+5 na przykład i zakładając, że w domu mają mieszkać 2 auta, to raczej nie ma szans. No i kwestia wykończeń - niektórzy nie inwestują w wykończeniówkę (podejrzewam, że moje dzieci byłyby zdolne zarysować podłogę z korundu ;) ), niektórzy chcą zrealizować pewne swoje marzenia, czasem trochę posnobować. A to robi sporą różnicę w kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej27 my możemy ci odpowiedzieć mniej więcej, co zostanie, na podstawie tego, co wiemy od rodziny, znajomych, albo sami mieliśmy parę lat temu. Pojęcie stan deweloperski niestety nie jest precyzyjne i różni deweloperzy różnie to rozumieją. Muszą być instalacje, tynki, posadzki - to na 100%. Najlepiej poproś w tej firmie o wykaz elementów, które zostaną zrobione. miloszenko wypisał, co zwykle zostaje. Do tej listy dodam, że bywają stany deweloperskie bez drzwi i ościeżnic wewnątrz.

 

Co do tradycji, to cóż - może to taka Nowa Świecka po prostu. :) "Tradycja! Chodź do tatusia! A butków nie zamocz."

 

Za 250 tysięcy można wybudować nieduży, prosty w konstrukcji dom, nawet rękami wynajętych ekip, ale bardzo pilnując wydatków i wykazując sporo własnego zaangażowania (wybór odpowiednio niedrogich rozwiązań, negocjacje, poszukiwanie okazji itp.). Fiszermen nic nie napisał o założeniach i potrzebach, ani o tym dlaczego uznali, że jeszcze nie pora na budowę. Dla rodziny 2+5 na przykład i zakładając, że w domu mają mieszkać 2 auta, to raczej nie ma szans. No i kwestia wykończeń - niektórzy nie inwestują w wykończeniówkę (podejrzewam, że moje dzieci byłyby zdolne zarysować podłogę z korundu ;) ), niektórzy chcą zrealizować pewne swoje marzenia, czasem trochę posnobować. A to robi sporą różnicę w kosztach.

 

myśle o projekcie z firmy z500 kojarzysz moze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...