Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

powiem tak, jeśli ktoś jest w stanie praktycznie wszystko zrobić sam włącznie z pracami w środku - tynkami, wylewkami, hydrauliką, elektryką, gładziami itp to w 200 tys dla domu o pow 150 m2 powinien sie zmieścić spokojnie. Tylko skąd tyle czasu wziąć żeby robić wszystko samemu :/

 

Jesli zakladamy mieszkanie w naszym wymarzonym domu przez nascie lat, nie warto sie spieszyc z budowa, chyba ze oplacamy drogi wynajem mieszkania. Prosze pamietac, ze szybka budowa z reguly wspierana duzym kredytem to nie zawsze bedzie oplacalna inwestycja. Ilosc odsetek zaplaconych przez pierwsze lata kredytowania warta jest przemyslenia, czy chcemy sie wybudowac w pol roku z kredytem ogromnym czy moze znacznie mniejszym ale w rok czy dwa.

Poza tym pospiech na budowei potrafi generowac duze koszty. Kazdy kto chcial sie zmiescic w ciasnym grafiku wie o czym mowa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Piszę w tym wątku ponieważ, jest tu sporo specjalistów od taniego budowania. Mam zamiar budować taki domek, ogrzewany prądem:

Ściany zew. silikat 24 cm + styro 20cm, fundament 15cm styro, podłoga 20cm styro, dach 30cm wełny, WM z rekupertacją, garaż nieogrzewany odizolowany. Kable elektryczne grzejne w wylewce na parterze i poddaszu. Za ile, wg Was, mogę ten domek zbudować w stanie wykończonym bez mebli. Materiały wykończeniowe raczej bez szaleństw. Ekipę na SSO z więźbą mam umówioną za 30tys za robociznę. Do większości prac będę brał ekipy, sam mogę zrobić raczej drobniejsze prace. Działkę już mam. Dziękuję za wszelkie sugestie.

320 wzwyż

ile więcej - zależy od ciebie

już na starcie płacisz więcej o 10 niż ja za robociznę.

Ale gaz ci odejdzie..

poczytaj sobie dzienniki. Twój dom nie jest mały ani tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zakladamy mieszkanie w naszym wymarzonym domu przez nascie lat, nie warto sie spieszyc z budowa, chyba ze oplacamy drogi wynajem mieszkania. Prosze pamietac, ze szybka budowa z reguly wspierana duzym kredytem to nie zawsze bedzie oplacalna inwestycja. Ilosc odsetek zaplaconych przez pierwsze lata kredytowania warta jest przemyslenia, czy chcemy sie wybudowac w pol roku z kredytem ogromnym czy moze znacznie mniejszym ale w rok czy dwa.

Poza tym pospiech na budowei potrafi generowac duze koszty. Kazdy kto chcial sie zmiescic w ciasnym grafiku wie o czym mowa.

 

Pozdrawiam

 

w 2 lata małe szanse że wybuduje sie i wykończy cały dom, samodzielnie.. chyba że ktoś ma duuużo czasu

rozumiem że to podałes tylko dla przykładu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój dom buduje całkowicie samodzielnie wszystko wykonuje samodzielnie trwa to już parę lat, prace w pojedynkę ewentualnie z jednym pomocnikiem trochę trwają. Co do pewnych czynności takich jak tynki, czy wylewki lepiej dać je wykonać fachowcom, zrobią to szybko, a koszty nie są znaczne. Ja tynki kładłem samemu i trochę to trwało teraz na pewno samemu bym się w to nie bawił, lepiej zapłacić i maszynowo w 2 dni tynki będą skończone, to samo dotyczy wylewek jeden dzień i po sprawie, samemu nigdy nie zdołamy wykonać tak prostych wylewek jak wprawiona ekipa z mixokreta. Resztę prac jak najbardziej można wykonać samodzielnie, gdyż nie są już tak czasochłonne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

320 wzwyż

ile więcej - zależy od ciebie

już na starcie płacisz więcej o 10 niż ja za robociznę.

Ale gaz ci odejdzie..

poczytaj sobie dzienniki. Twój dom nie jest mały ani tani.

 

Ja jestem świadomy, że nie wybuduje tego domu za 200tys, chciałem tylko zapytać na ile mniej więcej się nastawiać. Jak wybuduję ten dom za 350tys to będę bardzo zadowolony. Robocizna była u Ciebie tańsza, ale to było w 2006 roku, a przez 6 lat chyba ceny trochę się zmieniły, więc nie uważam, że cena jest jakoś specjalnie wygórowana.

Co prawda mam wykształcenie techniczne, ale niestety nie mam za wiele wolnego czasu na budowanie samemu, więc raczej większość ekipy. Na szczęście mam własne mieszkanie, którego nie mam zamiaru sprzedawać, więc będzie czas żęby poszukać tańszych materiałów i ekip. Pozdrawiam i dziękuję za odzew.

 

Dodam tylko, że mam sporo znajomości. Jak do tej pory oprócz zakupu działki i zaliczki na prąd nie wydałem nic. A mam już prawomocne PnB. Kolega architekt zrobił mi projekt zupełnie za darmo, ale winny był mi przysługę.

Edytowane przez Crazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój dom buduje całkowicie samodzielnie wszystko wykonuje samodzielnie trwa to już parę lat, prace w pojedynkę ewentualnie z jednym pomocnikiem trochę trwają. Co do pewnych czynności takich jak tynki, czy wylewki lepiej dać je wykonać fachowcom, zrobią to szybko, a koszty nie są znaczne. Ja tynki kładłem samemu i trochę to trwało teraz na pewno samemu bym się w to nie bawił, lepiej zapłacić i maszynowo w 2 dni tynki będą skończone, to samo dotyczy wylewek jeden dzień i po sprawie, samemu nigdy nie zdołamy wykonać tak prostych wylewek jak wprawiona ekipa z mixokreta. Resztę prac jak najbardziej można wykonać samodzielnie, gdyż nie są już tak czasochłonne.

 

Zgadzam sie. Prace mokre jak tynki, wylewki to robota na gora 2 dni w malym domu, nie warto bo koszt tego stosunkowo niewielki i oszczednosci mizerne. Za 20, 30 tys mozna oddac grubsze roboty, i wtedy z pomoca 1, 2 osob spokojnie maly dom robisz w 2 sezony.

 

Przykladow dla malych domkow jest wiele. Plyta fundamentowa, jesli wczesniej poskrecasz stal (np w czasie oczekiwania na PnB) to kilka dni roboty dla 2,3 osob, mury parterowki np z BK w 2,3 osoby spokojnie w tydzien itp itd. DO takiego budowanai trzeba sobie dopasowac projekt, zeby sie potem nie meczyc z jakimis detalami w nieskonczonosc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Planuję budowę domu ok 130m2, z uzytkowym poddaszem na plycie fundamentowej. Jako, że praktycznie wszystko będę robił sam z pomocą rodziny myślę, że zmieszczę się w kwocie 200tys. lub nieznacznie ją przekroczę.

Ekipy będę potrzebował jedynie do dachu. Murarka, elektryka, hydraulika, przygotowanie pod plyte, kafelkowanie, ocieplanie, tynkowanie, plyty gk - we wlasnym zakresie. montaz okien z reguly jest w cenie zakupu.

Czas nie gra waznej roli w tym przedsiewzieciu. Będzie czas na analizę rynku i wyszukanie najlepszych ofert na materialy. Myślę, że braki ekip spowoduja duze oszczednosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziennik będzie na pewno, raczej prowadzony przez przyszla zone, ale bedzie :)

dodam jeszcze, ze wymienione w moim poprzednim poscie prace, wykonywane samemu z pomoca rodziny nie beda wykonywane po raz pierwszy w zyciu. akurat tak sie zlozylo, ze mam murarzy, gazurnikow, elektrykow, hydraulikow w rodzinie. moze jakis cieśla i dekarz sie jeszcze znajdzie :D

oczywiscie waznym pomocnikiem jest takze to forum, ktore na wiele spraw otwarlo mi oczy i mam nadzieje, bedzie mi pomagac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

podczytuję wypowiedzi w tym wątku i co do postu użytkownika gall86 to nasuwa mi się taka myśl,że za darmo nikt nic nie zrobi,ani kuzyn elektryk nie położy instalacji ani wujek hydraulik nie zrobi hydrauliki itd,pomóc,doradzić,sprawdzić to jak najbardziej,sama korzystam z takiej pomocy rodziny,ale jest to pomoc dorywcza bo każdy pracuje zawodowo i czasu wolnego brak,zresztą wyznaję starą zasadę ''kochajmy się jak bracia,liczmy się jak Żydzi''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crazy, jak zaczęłam w 2006, ale budowa była w 2007 a ceny wtedy oszalały. Wyobrazasz sobie cegłę po 2.5 zł ?

Niemniej 350 jest realne.

Z projekte od kolegi uważaj, ja się na takim przejechałam, trudno było go zbudowac ;)

 

 

alic, każda rodzina jest inna, ale zasada jest zawsze, że bliższa ciału koszula. Jak nie ma zleceń, to można za darmo u szwagra robić, jak się ma swoje zlecenia, to szwagier może poczekać, czasem dłuuugo. A czasem jeszcze rodzinę mozna stracić, bo zasada wzajemności bywa w jedną stronę tylko ;) Ale może akurat będzie dobrze... bo oszczędność to wielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na wstępie chciałbym się przywitać i podziękować za niezłą lekturę (mowa o wątku). Dała mi, później i żonie sporo do myślenia. Nawet więcej niż sporo. Jakby mózg zaczął myśleć inaczej. Mieszkamy w mieszkaniu 62m. Nie jest to zły bardzo metraż na dwie osoby + 2 kocurki :). Jednak w drodze jest ktoś jeszcze ;). Od paru laty jesteśmy w posiadaniu małej bardzo działki (szerokość 20m). Przed przeczytaniem (czytaj spędzeniu kilku nocy przy wątku) mieliśmy upatrzony projekt zgodny z wymogami naszymi jak i architekta miejskiego. Projekt to: http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2939_wróbelek . Oczywiście świadomi, iż na taki domek potrzebny i wielki kredyt. Sam mało zrobię podczas budowy- brak czasu i umiejętności. Jedynie znajomi instalację elektryczną, ja bardziej już wykończeniówkę estetyczną. Jak napisałem zaczęliśmy inaczej myśleć i po przeszukaniu sporej ilości projektów wpadł nam bardzo w oko http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/delicja . I teraz mam pytanie do doświadczonych (wszyscy zapewne bardziej doświadczeni ode mnie :)), czy w tytułowej kwocie zmieścilibyśmy się z prostym projektem - delicja. Zdaję sobie sprawę, że z projektem z poddaszem użytkowym to już kwota spora powyżej. Wiadomo, iż szukanie materiałów w dobrych cenach będzie na porządku dziennym. Tak samo mam pytanie odnośnie ogrzewania parterówki. Fajnie się czyta o grzaniu w podłodze prądem. Z tym, że nie lubimy mieć w salonie kafli. Tak samo w sypialniach. W tych pomieszczeniach raczej będzie drewno. Więc w podłodze będą tylko pozostałe pomieszczenia (kuchnia, korytarz, łazienka itp). Zaznaczam też, że gaz mamy przy działce w ulicy. Które ogrzewanie wyjdzie w tym wypadku korzystniej? Przy cięciu kosztów z kominka nie chcielibyśmy rezygnować - Lubimy. Jedyną zmianę jaką musielibyśmy zrobić w projekcie to inny kąt dachu. Wymogi dla naszej działki to 30-45 stopni. Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi odnośnie poglądowych kosztów jak i rozwiązań technicznych. Pozdrawiam. Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RafBet, nie słuchaj tych opowieści o tym jak to drewno się na podłogówkę nie nadaje. Poczytaj trochę forum. Ja mam w salonie deskę warstwową jatoba i mam ogrzewanie podłogowe. I znam wiele osób, ktore mają drewno na podłogówce. Nie dechy na legarach , ale odpowiednie drewno. Więc nie poddawaj się - nie musisz mieć płytek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też ponoć panele położyć - sam o to pytałem ;)

Co do samego projektu: to wejście zdaje mi się że może koszt podnieść troszkę, poza tym przeprojektowałbym rozkład tak aby kuchnia i łazienka były w jednej linii, możliwie najbliżej siebie. Ale ja się czepiam, mam lekkie zboczenie na temat cięcia kosztów i minimalizuję że przesadnie gdzie tylko się da :) Niech się jeszcze fachury wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Podczytuję ten wątek od dawna choć on mnie już nie dotyczy bo mój domek już wybudowany i w nim mieszkam:p.

Jeśli chodzi o kwotę 200 tyś.to myślę, że jeżeli wybierze się projekt domu tak do 100m2 i prostego w budowie ,oraz wiele rzeczy zrobi się samemu to jest to realna kwota na stan deweloperski a jak się ma dużo czasu ,umiejętności budowlane i nie spieszy się z budową to i stan pod klucz.

W moim przypadku projekt http://www.extradom.pl/projekt-domu-lk506-KRJ1190z małymi przeróbkami pow.użytk.100m2-kwota wyszła większa bo dom budowany przez fachowców(choć niektórych bym tak nie nazwała) i zastosowałam materiały nie z najniższej półki co oznacza nie najtańsze.Wolałam zaoszczędzić na wykończeniówce a nie na ścianach,dachu czy też oknach.U mnie stan pod klucz to 265 tyś. (ale można było taniej) Ogólnie moim założeniem była kwota 280tyś,do stanu z meblami i papierami -troszkę zabrakło.

 

mały dom-ja mam zrobioną podłogówkę w salonie na której są położone panele i jestem z tego bardzo zadowolona(jak na razie) .Są to panele firmy tarrket przystosowane do kładzenia na ogrzewanie podłogowe .W przypadku takiego ogrzewania stosuje się inny podkład pod panele -taki z dziurkami .

 

RafBet- Kwitko podała Ci linka do dziennika netki która buduje a w sumie wybudowała już delicję-tam dowiesz się więcej o samy domku i kosztach.

 

pozdrawiam

Edytowane przez ulciam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kwitko, zabieram się do lektury :).

No właśnie, paneli jakoś tak nie lubimy. Jesteśmy bardziej za drewnem / podłogi. Więc pewnie stanie na ogrzewaniu gazowym w kaloryferkach + podłogówka gdzie kafle (kuchnia, łazienka korytarz itp). Również będzie to dobre i w miarę tanie rozwiązanie? Oczywiście dogrzewać będziemy kominkiem.

Pozdrawiam. Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...