Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Może 130tys € ?:lol2: Nie wiem co o takich budowach myśleć, ile w tym prawdy. Kolega na remont domu wziął 90tys. Zrobił 2 lub 3pokoje na poddaszu, wyremontował salon i kuchnię i dostawił kawałek werandy i kasa poszła. A gdyby budować, to gdzie tu jeszcze dach, ściany, fundamenty, instalacje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a ja twierdze, ze to jest mozliwe...

generalnie temat jak dla mnie nie ma sensu, bo mamy dwa obozy - jedni twierdza ze sie da inni, ze nie.

wszystko zalezy od wlasnego wkladu.

jak ktos zleca firmie i nie wie nawet gdzie mu buduja ten dom, to moze dac 200000 za SSO, jak ktos zrobi wszystko sam to zaplaci za materialy + ewentualnie jakies grosze dla pomocnika.

inna sprawa to materialy. jedni kupuja w najblizszym mozliwy skladzie/hurtowi, a inni jezdza i negocjuja ile sie da.

Moim zdaniem identyczny dom mozna postawic w bardzo roznych kwotach - od niewiarygodnie niskich po cholernie przeplacone.

Kolejna sprawa to wykonczenie domu. Tu duzo zalezy od charakteru inwestora/ow. Jak buduja dla siebie to moga wykonczyc ladnie i niedrogo, co innego jak ktos buduje na pokaz, zeby pokazac rodzinie czy znajomym. I tutaj także wykonczenie domu mozna zrobic w roznych kwotach, niekonicznie zaleznych od standardow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak- dlaczego? Użytkowe, czyli mieszkalne: ocieplenie ,łazienka, wc, ściany, sufity trzeba zrobić, rozprowadzić elektrykę, wodę, kanalizację, jakieś panele, czy płytki na podłogi- za darmo ?

 

Czyli jak mam dom parterowy, to lazienki, ocieplenie i sufit powstaje sam lub jest wyczarowany przez swietego mikolaja?

Czy w domu parterowym nie trzeba rozprowadzac elektryki, ani wody? podlogi kladzie sie w polowie?

OCzywiscie porownuje domy o podobnej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do domu za 100 tyś, widziałam że jest to możliwe. Przynajmniej bylo w 2006 roku, a ceny wcale się aż tak nie zmieniły. To dom kolegi z forum ale niedaleko mnie, miał zresztą mojego murarza. Wszystko policzył skrupulatnie i się zmieścił. Bez dzialki lecz z garażem.

Sekret żaden. Projekt indywidualny rysowany "żeby tanio budować" na bazie stodoły, bez żadnych ozdób. Powierzchni nie pamiętam, ale ponad 100 m plus garaż w bryle. Dom długi i dość chudy, ściany nośne tylko zewnętrzne, w środku podział cienkim BK, dach dwuspadowy kryty blachą. Więźba wiązarowa z desek, bez stropu. Murarz budował tylko tą skorupkę, wziął 1,5 za fundamenty i 6 za sciany. Dach robili sami z ojcem. Jedna łazienka a za jej plecami kuchnia (wspólne przyłącza). Poważnie, jak oglądałam ten dom, to zrozumiałam, ze można oszczędzić dużo i można budować tanio. Ale zacząć trzeba od projektu. No i... ten dom nie był ładny. Ozdobili go potem jakąś werandką, ale ...

Edytowane przez EZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli dom jest jest prostą stodołą, ale ma zachowane proporcje (wielkość okien duzo robi) i jest schludny plus uporządkowany teren wkoło plus trochę zieleni (jak nie pieniędzy to wystarczy trawa i kilka brzóz czy sosen) - to nie może byc brzydki. Brzydota nie zalezy od braku pieniędzy.

 

zresztą co tu duzo wymyślać - 4 ściany plus najprostszy dach, ile to może kosztować. W środku cokolwiek, nawet otwarta przestrzeń z jednymi drzwiami do łazienki - i juz da sie mieszkać. Chwala sie w "DOMO" takimi loftami z jedna przestrzenią......Sufit podwiesić, narzucić wełny na to, kominek pośrodku i juz sie mieszka. Niejeden mieszkaniec obskurnego wiezowca marzyłby o czyms takim. Woda - bateria w kuchni, bateria w łazience i spłuczka, prysznic albo wanna, bojler elektryczny (tanio wychodzi wbrew pozorom) i już.

 

Mozna mozna, tylko ludzie chcieliby wszystko.....w reklamy wierzą, popisywac sie chca....cóz, takie czasy.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam dom parterowy, to lazienki, ocieplenie i sufit powstaje sam lub jest wyczarowany przez swietego mikolaja?

Czy w domu parterowym nie trzeba rozprowadzac elektryki, ani wody? podlogi kladzie sie w polowie?

OCzywiscie porownuje domy o podobnej powierzchni.

 

Jeśli dobrze pamiętam, pytałeś o koszt poddasza użytkowego- na parterze też masz pokoje, łazienkę, itd., chyba, że budujesz na palach lub do wc będziesz latał na górę :p

Na poddaszu robisz to niejako drugi raz, więc koszt prawie x2. Czytaj ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja wybudowałem dom co prawda jeszcze go kończę ale jak bym miał 130 tyś to już bym dawno w nim mieszkał. Ruszyłem z budową mając w kieszenie 40tyś oszczędności, a resztę wydaje na bieżąco z moich skromnych dochodów. W tej kwocie wybudowałem dom z stanie surowym zamkniętym z oknami. Praktycznie wszystkie prace wykonywałem samodzielnie bez ekip. Najdroższa jest wykończeniówka tu rozpiętość kosztów może miedzy poszczególnymi inwestorami być znaczna. Mi do domu wystarczą drzwi wewnętrzne z marketu za które płace po 300zł szt, a inni płacą za drzwi po 2tyś, ja kupuje płytki po 40zł m2, inni po 100zł, mi wystarczy kominek za 3 tys inni płacą po 6-8 tyś. Ja planuje na meble w kuchni wydać 2-3tyś i wykonać je samodzielnie a inni kupią meble za 15tyś wiec sam widzicie jakie mogą być różnice w cenie. W większości przypadków połowa kosztów jakie ponoszą inwestorzy przy budowie domu to koszty ekip które to wszystko wykonują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę popadacie w skrajności:

Zielony ogród proponuje dom jednoizbowy,

bladyy78 - wybudował za 40tys.+ comiesięczne wypłaty- ile lat Ci to zajęło i ile już naprawdę wydałeś?

an-bud kupił dworek i wyremontował z 480m2 - 100m2 i mieszkać już można. Pisze: "większy remont od budowy domu" - czyli wydał na początku grosze, a potem włożył w remont... xxx zł??

bitter nie wyobraża sobie gotowej chaty za 130tys.

Ja sobie mogę wyobrazić, ale... no właśnie: jaka powierzchnia, ile pokoi, łazienka z wc, czy osobno, gabinet, spiżarnia. Wybierałem projekt nie najtańszy, lecz taki jaki będzie spełniał moje oczekiwania i potrzeby (!!) w zakresie ilości pokoi, ich rozkładu, moich potrzeb i upodobań. Nie będzie tam super drogich rzeczy (ale np. drzwi za 300zł, o których pisze bladyy78 ), mają być funkcjonalne,ale i nie najtańsze. Ot, tylko tyle i ...aż tyle.

Zdawać sobie trzeba sprawę z tego, że pewne rzeczy muszą kosztować i nie kupi się suporeksa na dom za 2zł, bo on kosztuje 3-4 razy więcej.

Na niektórych pracach możemy oszczędzić- choćby kopanie pod przyłącza- u mnie wołali 50zł/m. Część kopałem sam, część chłopaki kopali po 10zł/h- wyszło taniej, a kilkadziesiąt metrów było. Przykłady można mnożyć.

Edytowane przez DEZET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego stan surowy z jednym pomocnikiem wystawiłem w 4 miesiące. Koszt 40 tyś to materiały na ściany fundamenty i dach i okna, robocizny nie liczę bo była moja w cenie tej jest również robocizna ekipy która kładła blacho-dachówkę za położenie blachy zapłaciłem 4 tyś . Jak by mi to wszystko robiła firma od podstawa to zapewne bym wydał o 30tyś więcej. Dom to prosta konstrukcja z dachem dwuspadowym o powierzchni ok 100m2 z doprojektowanym garażem dwu-stanowiskowym o pow. 50m2 nad którym znajduje się taras.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę popadacie w skrajności:

Zielony ogród proponuje dom jednoizbowy,

bladyy78 - wybudował za 40tys.+ comiesięczne wypłaty- ile lat Ci to zajęło i ile już naprawdę wydałeś?

an-bud kupił dworek i wyremontował z 480m2 - 100m2 i mieszkać już można. Pisze: "większy remont od budowy domu" - czyli wydał na początku grosze, a potem włożył w remont... xxx zł??

bitter nie wyobraża sobie gotowej chaty za 130tys.

Ja sobie mogę wyobrazić, ale... no właśnie: jaka powierzchnia, ile pokoi, łazienka z wc, czy osobno, gabinet, spiżarnia. Wybierałem projekt nie najtańszy, lecz taki jaki będzie spełniał moje oczekiwania i potrzeby (!!) w zakresie ilości pokoi, ich rozkładu, moich potrzeb i upodobań. Nie będzie tam super drogich rzeczy (ale np. drzwi za 300zł, o których pisze bladyy78 ), mają być funkcjonalne,ale i nie najtańsze. Ot, tylko tyle i ...aż tyle.

Zdawać sobie trzeba sprawę z tego, że pewne rzeczy muszą kosztować i nie kupi się suporeksa na dom za 2zł, bo on kosztuje 3-4 razy więcej.

Na niektórych pracach możemy oszczędzić- choćby kopanie pod przyłącza- u mnie wołali 50zł/m. Część kopałem sam, część chłopaki kopali po 10zł/h- wyszło taniej, a kilkadziesiąt metrów było. Przykłady można mnożyć.

 

wątek nie jest o domu spełniajacym potrzeby (to byłoby zbyt łatwe - nie ma oczym dyskutować), ale o domu za 200 tysięcy. to jest róznica.

moje potrzeby i marzenia to dom minimum 300m2 w angielskim stylu (lubie ten styl, mam potrzebe przestrzeni, lubie porzadek, więc pomoc domowa konieczna)

ale moje mozliwości to stodoła 90m2

i cóz, cały problem w uświadomieniu sobie róznicy między potrzebami i mozliwościami. trudno sie przyznać, że mozliwości sa niewielkie.

ale pytanie brzmi - czy mozna wybudować dom za 200 tysięcy. Dom - czyli kuchnia, łazienka i jakaś przestrzeń dzienna i nocna, co oczywiście mozna połączyć. Nie garaż, balkon czy piwnica, tylko po prostu mieszkanko zaspokajające podstawowe potrzeby bytowe, wolno stojące mieszkanko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego stan surowy z jednym pomocnikiem wystawiłem w 4 miesiące. Koszt 40 tyś to materiały na ściany fundamenty i dach i okna, robocizny nie liczę bo była moja w cenie tej jest również robocizna ekipy która kładła blacho-dachówkę za położenie blachy zapłaciłem 4 tyś . Jak by mi to wszystko robiła firma od podstawa to zapewne bym wydał o 30tyś więcej. Dom to prosta konstrukcja z dachem dwuspadowym o powierzchni ok 100m2 z doprojektowanym garażem dwu-stanowiskowym o pow. 50m2 nad którym znajduje się taras.

 

No w takie bzdury to już nie uwierzę. Jak pisałem sam materiał na mój dom (100m2) kosztować będzie ok 40 tys i ceny mam z internetu i negocjowane z hurtowni! A wchodzi w to beton na fundamenty, słupy i nadproża, bloczki fundamentowe, papa i inne folie izolacyjne, dysperbity i takie tam oraz silikaty na ściany zewnętrzne i działowe. Mój dom nie ma idealnego kształtu czyli nie jest zbudowany na polu kwadratu ale jak spojrzycie na rzut to nie jest jakiś mocno powiększający koszt materiałów. Skoro ty w tej kwocie miałeś materiały jeszcze na dach!!! i okna to co to za chata? Nie pisz takich bzdur bo przeczyta to ktoś kto ma 100 tys w kieszeni, porwie się na budowę domu i zostanie z SSO do końca życia bo taki dom ciężko teraz sprzedać. Możęsz przedstawić kosztorys? Ilość materiału oraz ceny jakie płaciłeś za ten materiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam, pytałeś o koszt poddasza użytkowego- na parterze też masz pokoje, łazienkę, itd., chyba, że budujesz na palach lub do wc będziesz latał na górę :p

Na poddaszu robisz to niejako drugi raz, więc koszt prawie x2. Czytaj ze zrozumieniem.

Czytam ze zrozumieniem. Jeżeli mam 130m2 po podłogach to czy parterowka czy 8 pietrowka na panele wydaje tyle samo (analogicznie kafelki, czy ogrzewanie podlogowe). Sporo poraterówek ma kibelek i lazienke osobno, albo nawet 2 lazienki. Ja planuje na dole kibel + umywalka, a na gorze lazienka z prysznicem + ew. wanna.

Jedyny koszt, który na pewno podnosi koszty domu z poddaszem użytkowym to strop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ze zrozumieniem. Jeżeli mam 130m2 po podłogach to czy parterowka czy 8 pietrowka na panele wydaje tyle samo (analogicznie kafelki, czy ogrzewanie podlogowe). Sporo poraterówek ma kibelek i lazienke osobno, albo nawet 2 lazienki. Ja planuje na dole kibel + umywalka, a na gorze lazienka z prysznicem + ew. wanna.

Jedyny koszt, który na pewno podnosi koszty domu z poddaszem użytkowym to strop.

 

nie jedyny, niestety:

 

strop

schody

utracone m2 powierzchni na schody (dziura musi byc spora - w małym domu to kilka straconych metrów i na dole, i na górze)

dłuższe kominy

dodatkowy wieniec (z tego co obserwuję - przy podniesionej scianie kolankowej)

 

i owszem, paneli kupisz tyle samo, ale podłogi po której możesz chodzić a nie sie czołgać sporo mniej pod skosami

 

i jeszcze mi sie przypomniało - przy uzytkowym poddaszu musisz zrobic pełne deskowanie i papę, a jak masz zwykły nieuzytkowy strych wystarczy dachówka, tak jak od wieków sie robiło, i nie ma problemów z wentylacją więźby.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...