Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

maciek1000000- dodaj jeszcze z 15-20% na nieprzewidziane wydatki. U mnie tynki po ok.23zł/m2 z materiałem. Przyłącze gazowe ok.2000, do tego projekt instalacji wewn.- 500zł + sama instalacja- koszt jeszcze nieznany. Woda i kanalizacja- projekt 700 + przyłącze h2o- ok.900zł. Kanaliza koszt rur fi 160, przykanalik miałem wcześniej- 250zł. Prąd ok. 600zł (2001rok), teraz nie wiem jaka jest cena. Doszedł koszt kabla- 600zł.

Okna dobrze zamawiać teraz - lepsze ceny, promocje w firmach.

 

przylacze gazu to 1600 u mnie , istalacje wewnetrzne mam w projekcie wiec chyba tego robic nie musze , prad wyjdzie jakies 2000 bo robie troszke wieksze przylacze, co do okien to i tak musze poczekac bo jak cos mi inaczej zrobia i zmieni sie gdzies wymiar to co ja z tymi oknami zrobie????

 

a suma o jakies pisalem tak mniej wiecej bez negocjacji czyli 80 tys to juz sobie wlasnie doliczylem do tego te 20 tys na roznie inne pierdoly, mam nadzieje ze sie nie przejade na tym wszystkim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi wewnętrzne- a masz inne niż we/wy? ;-)

 

Zielony ogród- deskowanie nie jest potrzebne do zabudowy poddasza użytkowego. Wystarczy membrana (nie folia) dachowa.

 

na wątku dachowym przeczytałam, że w przypadku poddasza uzytkowego (wełna między krokwiami) deskowanie jest konieczne; a membrany czy folie nie sa zbyt trwałe, sama wełna pod dachówka trochę ryzykowne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezet nie wszystko poszło do góry niektóre materiały zdrożały nie które staniały. Rożnica cen w stanie surowym w moim wypadku by nie była znacznie wyższa. Koszt ścian z bk by był droższy o max 3 tysiące na więźbę by wydał parę stówek więcej. Za beton z betoniarni bym, wydał teraz o 1400zł więcej. Blacha jest w tej samej cenie co była stal podobnie. Najwiecej poszła do góry robocizna, nie ceny materiałów budowlanych.

 

To mi podaj co staniało- pewnie są osoby zainteresowane- ja nie zauważyłem potanienia materiałów, bo choćby inflacja swoje robi, nie wspominając o cenie paliwa, które w ciągu 6 lat podrożało pewnie o jakieś 3 zł. A za tym drożeje wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile tak mniej wiecej kosztuje instalacja CO i CWU , podlogowka na piecu gazowym kondensacyjnym dla mojego projektu bo zupelnie nie wiem jaki to jest rzad wielkosci???

 

projekt miniaturka N z archonu

 

Od 10tys wzwyż, bez pieca?? Piec to 1 koszt, 2-instalacja co: podłogówka, czy grzejniki + osprzęt- to trzeba wyliczyć, 3-koszt instalacji gazowej wewnętrznej, 4-robocizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 10tys wzwyż, bez pieca?? Piec to 1 koszt, 2-instalacja co: podłogówka, czy grzejniki + osprzęt- to trzeba wyliczyć, 3-koszt instalacji gazowej wewnętrznej, 4-robocizna.

strzelasz czy wiesz??? ja nie mialem okazji jeszcze takiej instalacji robic bo akurat mialem w sumie wszedzie to gotowe dlatego pytam

piec to koszt okolo 7 tys juz z zasobnikiem CWU

ile wejdzie rurek na podlogowke w sumie nie wiem ale cos mi ktos kiedys pisal ze jakies 500 metrow czyli okolo 600zl

gaz chyba sie liczy na metry biezace instalacji??? moze wypowie sie ktos kto wiec cos wiecej niz ja ba w tym temacie nie wiem nic :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej strzelam, a koszt podłogówki trzeba policzyć zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło-stąd dopiero rozstawy rurek i na pewno nie po 1,2zł/mb, rozdzielacze, ew. pompka, sterowanie i dopiero koszt wyjdzie.

Zajrzyj tutaj i nie rób wielkich oczu ;-) :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=129585

Instalacja gazowa nie wiem jaki koszt- na pewno projekt wewnętrznej musi być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pisalem ze same rurki tyle kosztuja bo to wiem,a ze reszty nie wiem to dlatego pytalem, odnosnie linka naturalnie to juz czytalem i naturalnie nie cale bo by mi doby braklo , gdzies na allegro znalazlem 60zl za metr podlogowki, cena calkowica 3 cm styropianu folia rurki co 10cm ale dla mnie to troche duzo jakos sie wydaje,dlatego fajnie jakby ktos napisal ile go wyszla podlogowka robiona samemu a ile przez firme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pisalem ze same rurki tyle kosztuja bo to wiem,a ze reszty nie wiem to dlatego pytalem, odnosnie linka naturalnie to juz czytalem i naturalnie nie cale bo by mi doby braklo , gdzies na allegro znalazlem 60zl za metr podlogowki, cena calkowica 3 cm styropianu folia rurki co 10cm ale dla mnie to troche duzo jakos sie wydaje,dlatego fajnie jakby ktos napisal ile go wyszla podlogowka robiona samemu a ile przez firme

Jeszcze raz powtórzę- nie rób tego na oko.

3 cm styropianu pod posadzkę? Nieporozumienie. Bez sensu, nic to nie da. Położyłbyś tyle na elewacji? Rurki co 10 cm - może w łazience?!

Lepiej dobę stracić na czytaniu, niż potem płakać, że podłogówka nie działa. Asolt z forum prawdopodobnie robi wyliczenia w OZC za drobną opłatą.

Też wydawało mi się, że położę co 15-20cm wszędzie i ok. Poczytałem i zmądrzałem. A fachowców typu "będzie pan zadowolony" unikać jak ognia.

Robiąc samemu oszczędzasz na robociźnie, jak nie przeliczone, stracisz na koszcie rur (lepiej nie kupować tych najtańszych), a możesz też nigdy tego nie wyregulować. Jedna pętla ma mieć do 100mb, więc większe pomieszczenia mogą mieć np. 2 pętle. Teoretycznie to proste, praktyka pokazuje, że może być inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podacie ceny ile teraz kosztuje, m3 więźby, m3 desek, m3 betonu z betoniarni, tona stali, beton komórkowy?

 

Jestem na bieżąco, ponieważ zbieram oferty na materiały: m3 więźby to o 650 - 850 zł, deski 500 zł, m3 betonu 260zł, tona stali ok 3000zł, beton komórkowy nie wiem, gdyż interesowały mnie maxy. Jest zdecydowana różnica między cenami z 2006 roku a obecnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym nigdy nie dal styropianu 3 cm, przytoczylem tylko oferte z allegro, dlatego tez wole poczytac i posluchac co maja do powiedzenia ludzie ktorzy robili juz to i tamto samemu w domu ,bo o ile jesli chodzi o wykonczenie od stanu deweloperskiego do wprowadzenia sie nie mam najmniejszych problemow z kalkulacja bo w ostatnich latach robilem wiele mieszkan w ktorych mieszkalem o tyle najbardziej mnie martwi zeby nie spartaczyc stanu po SSO a przed stanem deweloperskim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek nie jest o domu spełniajacym potrzeby (to byłoby zbyt łatwe - nie ma oczym dyskutować), ale o domu za 200 tysięcy. to jest róznica.

moje potrzeby i marzenia to dom minimum 300m2 w angielskim stylu (lubie ten styl, mam potrzebe przestrzeni, lubie porzadek, więc pomoc domowa konieczna)

ale moje mozliwości to stodoła 90m2

i cóz, cały problem w uświadomieniu sobie róznicy między potrzebami i mozliwościami. trudno sie przyznać, że mozliwości sa niewielkie.

ale pytanie brzmi - czy mozna wybudować dom za 200 tysięcy. Dom - czyli kuchnia, łazienka i jakaś przestrzeń dzienna i nocna, co oczywiście mozna połączyć. Nie garaż, balkon czy piwnica, tylko po prostu mieszkanko zaspokajające podstawowe potrzeby bytowe, wolno stojące mieszkanko.

 

Tak ... chyba wiele prawdy jest w tym, że nawet jak budujemy dom za małe pieniądze to chcemy aby spełniał jakieś normy. Np moja mama ma zabudowę kuchenną za kilkaset złotych, ocieplenie domu tylko jednej ściany, okna najtańsze jakie były, drzwi też, na podłodze w łazience do dziś wykładzina bo na takie coś ich było stać. Ja oglądam płytki za 130 zł i innych nie chcę bo ma być ładnie skoro łazienka mała to wiele nie będzie kosztować ... cóż chyba nie umiem mieć domu najtańszego a nie wiem czy na inny mnie stać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wątku dachowym przeczytałam, że w przypadku poddasza uzytkowego (wełna między krokwiami) deskowanie jest konieczne; a membrany czy folie nie sa zbyt trwałe, sama wełna pod dachówka trochę ryzykowne

 

Jak myślisz- napiszą inaczej na "wątku dachowym"- odbiera się "chleb" deskowiczom. Mam membranę na dachu, przeleżała poprzednią zimę nie pokryta w całości blachą- nie zdążyłem - i nic się nie stało! Wiesz, są folie i folie- opisuję u siebie, jaki szajs dokupiłem na kawałek garażu. Samej wełny nie położyłbym w życiu- pewnie by ją z czasem wydmuchało spod dachu. Jeśli ktoś chce, może deskować, ale tu tniemy koszty, nie rezygnując z dobrodziejstw nowych technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy wydaje na ile go stac,ale czytajac niektore wypowiedzi nie moge pojac jak wam sie udaje az tyle wydawac.ja w ubieglym roku kupilem maxa z hadykowki(sciany 29 i12)na caly dom (lmb27 powiekszony do 100m)za 10tys.komplet dokumentow(proj.adaptacja itd i to taka ze z oryginalu niewiele zostalo)kosztowala mnie 5tys.na razie bylem u dwoch ekip i za postawienie samych scian(bez fundamentu)obydwie powiedzialy 5tys,za fundament(zamierzam robic we wlasnym zakresie)powiedz.2tys.drewno na strop i dach 4tys(za jakies 3tys bede mial swoje)do tego drut tona dwunastki i 500kilo szostki 3.8tys(ale fundament bedzie zarobisty i podwojnie zbrojony,chodziak caly zbrojony szostka.caly fundament bedzie lany(pojdzie mi 10tys na beton)pytalem o kierownika kolege ktory sie wybudowal w ubieglym roku o kierownika-600zl.wstepnie o blachodachowke i rynny-6tys .pytalem hydraulika o cwu i co.powiedzial materialy ze sredniej polki calosc z robocizna do 17tys.ktos powie ze moze tanio bo bez dachowki ze stuletnia gwarancja.czy centralne bez pompy ciepla.bez obaw mi na pewno snu to w moim domku zaklocac nie bedzie tym bardziej ze jak tak bedzie szlo to nie bede mial dozywotniego kredytu(zreszta przy dochodach troche ponad 3tys na 4 osoby i tak nikt by mi go nie dal)nie dajmy sie zwariowac,zarobki sa groszowe(w wiekszosci)a ceny chca wszyscy miec jakbysmy zyli w normalnym kraju i zarabiali po 2-3tys ale euro nie zlotych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pisalem ze same rurki tyle kosztuja bo to wiem,a ze reszty nie wiem to dlatego pytalem, odnosnie linka naturalnie to juz czytalem i naturalnie nie cale bo by mi doby braklo , gdzies na allegro znalazlem 60zl za metr podlogowki, cena calkowica 3 cm styropianu folia rurki co 10cm ale dla mnie to troche duzo jakos sie wydaje,dlatego fajnie jakby ktos napisal ile go wyszla podlogowka robiona samemu a ile przez firme

 

nie mas zielonego pojęcia o czym mówisz. Oczywiście, że możesz kupic metr rury PEX za 1,2-1,5zł w markecie, ale tę rurę możesz sobie co najwyżej w .... wsadzic a nie w wylewkę. Lepsza (bezpieczna) rura np Comap, około 3zł/metr brutto.

U mnie w domu 102m2 (120 po podłodze) weszło ponad 600m rury - już masz 1800zł sam materiał. Ze spinkami około 2tys. Styropian + folia i dylatacja - około 1500zł. Rozdzielacze x 2 około 500zł. Juz masz 4k zł. Piony z miedzi i podejscie do pieca (oprócz tego podejścia pod "drabinki" w łazienkach), czyli rury, złączki, otulina. miedż cholernie droga. Myślę, ze ten materiał wyszedł około 1500zł. Nastepnie kotłownia. Uzbrojenie, czyli pompy (LFP w A klasie energooszczędności), zawory, rury, kształtki i masa innych pierdół około 4k zł (w tym same pompy x 3 1500zł). Dlaczego trzy?? Jedna do podłogówki, druga do CWU, trzecia do obiegu grzejników łazienkowych. Piec. Na ekogroszek firmy Heiztechnik z podajnikiem, pogodówką i obrotową retortą. 8k zł. Zbiornik na CWU 200l Viessman Vitocell z nierdzewki stojący, używka, w super stanie, 1800zł.

Materiały na kompletny system CO+CWU - około 19k zł.

Jeśli robisz sam, na tym koszty sie kończą.

 

ja za robociznę, czyli rozłożenie folii, styropianu, folii do podłogówki, rurek, dylatacji, zepnięcie tego razem w rozdzielaczach, wyciągnięcie pionów, podłączenie drabinek w łazienkach, wstawienie pieca, uzbrojenie kotłowni, przelanie rur i uruchomienie pieca 3 tys. zł po sporej znajomości.

RAZEM około 22 tys. zł. To są realne koszty CO+CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ... chyba wiele prawdy jest w tym, że nawet jak budujemy dom za małe pieniądze to chcemy aby spełniał jakieś normy. Np moja mama ma zabudowę kuchenną za kilkaset złotych, ocieplenie domu tylko jednej ściany, okna najtańsze jakie były, drzwi też, na podłodze w łazience do dziś wykładzina bo na takie coś ich było stać. Ja oglądam płytki za 130 zł i innych nie chcę bo ma być ładnie skoro łazienka mała to wiele nie będzie kosztować ... cóż chyba nie umiem mieć domu najtańszego a nie wiem czy na inny mnie stać

 

normy dom musi spełniać, musi byc ciepły i bezpieczny, o tym nie pisze bo to każdy wie

ty piszesz o kwestii wygladu

często ludzie nie maja ładnie wykończonego domu, bo włąsnie za bardzo zaszaleli z samym projektem i wszystko wydali na stan deweloperski - kwestia priotytetów, indywidualna oczywiście

ale dom ciepły, w którym mozna wygodnie sie umyć, ugotować i wyspać jest juz jednak domem - i mozna go wybudować za 200 tys. wygodnie - czyli zgodnie z zasadami ergonomii, które jakies tam są wymyslone.

jak masz więcej - budujesz za więcej

jak nie masz a nie chcesz tanio - nie budujesz, wynajmujesz i też żyjesz

to, że nie chcesz, bo wolisz nic niz tanio - nie znaczy, że nie mozna.

 

chociaz pewnie przydałoby sie tytuł watku zrewaloryzować o inflację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz- napiszą inaczej na "wątku dachowym"- odbiera się "chleb" deskowiczom. Mam membranę na dachu, przeleżała poprzednią zimę nie pokryta w całości blachą- nie zdążyłem - i nic się nie stało! Wiesz, są folie i folie- opisuję u siebie, jaki szajs dokupiłem na kawałek garażu. Samej wełny nie położyłbym w życiu- pewnie by ją z czasem wydmuchało spod dachu. Jeśli ktoś chce, może deskować, ale tu tniemy koszty, nie rezygnując z dobrodziejstw nowych technologii.

 

ja tez mam membranę (tyvec to membrana? teraz zwątpiłam) i przetrwała nieprzykryta huragan, który złamał nam 7 drzew, nie mówiąc o oberwaniu chmury. jedyne zagrożenie to upływ czasu. ale mam nieuzytkowy strych i nie martwie sie o wentylacje czy inne rzeczy - jest łatwy dostep do więźby w razie czego, a sufit podwieszany daje nieograniczone mozliwości przeróbek, remontów i napraw, nawet w przypadku zalania. juz to wykorzystuję, bo zmieniłam koncepcje pokoju i dokładam dodatkowe lampy i przekładam żyrandol w inne miejsce - za to kocham sufit podwieszany.

 

ale robiąc poddasze uzytkowe to troche strach bez desek i papy.....przecieki pewnie nie do odnalezienia bez zdjęcia dachu czy zrycia sufitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...