Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ytong, solbet i inne białe betony komórkowe są OK( bo zawierają piasek). Problem jest z gazobetonem vel suporexem który zamiast piasku ma popioły lotne czyli właśnie wszystko to co zostaje ze spalenia węgla w elektrowniach, wielkich piecach itd. A to już syf do kwadratu. Owszem żyć w tym można ale czy warto? Przez resztę zycia będziesz miał satysfakcję, że zaoszczędziłeś 1000zł i zamiast zdrowego materiału ściany masz z domieszką radioaktywnych substancji. Każdy producent ma nr dopuszczenia więc teoretycznie wszystko jest OK( tak jak z paliwem na stacjach benzynowych). Ale czy to oznacza że nie są przekraczane normy?

Jeśli chodzi o promieniotwórczość to ludzie jej niedoceniają bo jej nie widać. Więc przed radonem też nie zabezpieczają się. A jak jedno dołożymy do drugiego plus okoliczni sąsiedzi spalający w piecach co się da(worki, butelki,papę,płyty meblowe itd) to nie dziwmy się że średnia długość życia w Polsce jest bardzo niska(w porównaniu do innych krajów UE)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I jaki zrobisz z tego użytek, skoro nie ma to znaczenia przy izolowaniu styropianem ściany zewnętrznej?

 

 

Sciana nie jest od oddychania.

Ale dobrze byłoby, by podobnie jak ciepło, potrafiła zakumulować wilgoć wtedy, kiedy jest jej nadmiar i oddała wtedy, kiedy wilgotność w pomieszczeniu maleje.

Dla mnie silikat jest niemal idealnym materiałem. Niemal, bo ciężko się go docina i bruzduje.

Szczególnie przy budowie parterówki, gdzie 18cm bloczek jest jak znalazł - tym bardziej, ze umożliwia zastosowanie ścian o mniejszej grubości, nawet biorąc pod uwagę dodatkowe 2-3cm styropianu więcej, jakie należy zastosować .

Po silikacie stawiam drewno klejone HBE (drogo), potem gazobeton i ceramikę.

 

Kiedyś czytałem o doświadczeniu ze swiniami, którym pobudowano chlewy z drewna, ceramiki i gazobetonu. Noc spędziły z drewniamym, a gdy go wywieziono w ceramicznym.

No, ale to tylko świnie.... :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gazobeton robiony jest z żużla. Może nie każdy wie ale na kopalni wielu górników nosi osobiste wskaźniki napromieniowania. A dlaczego? Bo węgiel zawiera pierwiastki promieniotwórcze.

 

Mało kto wie, że elektrownia konwencjonalna produkuje więcej odpadów promieniotwórczych, niż jądrowa. Tyle ,że są one rozsiane w milionach ton żużla, jakie produkuje. Tym żużlem zasypuje się nieczynne wyrobiska podziemne, albo... produkuje z niego pustaki :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firewall: choćby w Bełchatowie, ale nie tylko

"Dużą, a zarazem bardzo znaczącą inwestycją w elektrowni był montaż instalacji suchego odpopielania. Wykorzystanie tej instalacji pozwoliło na znaczne zmniejszenie niekorzystnego wpływu elektrowni na środowisko naturalne oraz ograniczenie ilości powstających odpadów. Instalacja suchego odpopielania to system rurociągów, które popiół zatrzymywany na filtrach przesyłają do retencyjnych zbiorników. Tam popiół poddawany jest specjalnemu nawilżaniu, a następnie dzięki podajnikom taśmowym, transportowany jest do wyrobiska górniczego. W czasie transportu popiół jest zwilżany, dzięki czemu redukuje się zapylenie po drodze. Przechowywania popiołów w wyrobisku górniczym jest bezpieczne dla otaczającego środowiska. "

 

i w KWK Chwałowice:

"Technologie wykorzystania popiołów lotnych w górnictwie podziemnym.

 

Instalacje do stosowania popiołów lotnych w postaci mieszanin popiołowo-wodnych w podziemnych wyrobiskach górniczych tzw. instalacje podsadzkowe projektowane są indywidualnie, w zależności od uwarunkowań lokalizacyjnych, żądanej wydajności rodzaju stosowanych dodatków oraz innych uzgodnień z zakładem górniczym. Projektowanie odbywa się w zespołach inżynierskich o wieloletnich doświadczeniach, z wykorzystywaniem systemów komputerowego wspomagania projektowania CAD, ASIX i innych."

 

ale koniec z tym off-topem :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta to co o bk firewall pisze :) szkoda tylko że słowa nie są poparte dowodami. Kolego firewall może najpierw poczytasz sobie o bk szarym a później zaczniesz pisać swoje teorie spiskowe.

Nie wiem czy wiecie ale od 1980r firmy produkujące bk szary muszą go podać pod względem promieniotwórczości. A tu przytoczę jeden z wielu artykułów które są dostępne na necie na temat bk szarego.

Promieniotwórczość naturalna wbrew głoszonym niekiedy opiniom, stężenie naturalnych pierwiastków promieniotwórczych w betonie komórkowym jest podobne a w wielu przypadkach niższe aniżeli w innych materiałach budowlanych. Stężenia ww. pierwiastków kształtują się w betonie komórkowym popiołowym na poziomie cegły i wyrobów ceramicznych, uważanych w powszechnej opinii za materiały najzdrowsze; w betonie komórkowym piaskowym stężenia te są znacznie niższe. Według prowadzonych od 1980 r. systematycznych badań nie zdarzyło się aby w betonie komórkowym popiołowym wystąpiło przekroczenie dopuszczalnych wartości współczynników f1 i f2 określających promieniotwórczość naturalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bladyy: a gdzie wyczytałeś w moich postach,że producent nie ma certyfikatu na to że promieniotwórczość ich materiału jest w normie?? Kwestia co chcesz w domu mieć. Masz suporex twoja sprawa. Ja go mieć nie będę. Każdy wybiera co chce, jednak powinien sobie zdawać sprawę co wybiera.

Nie wiedziałem że zawartość substancji promieniotwórczych w węglu i popiołach to teoria spiskowa i wymysły oszołomów. Więc moi dawni wykładowcy nimi byli. Trudno, przeżyję( oni pewnie też).

Przez 10 lat mieszkałem w budynku z suporexu i żyję. Ale budując dla siebie nie zrobię z tego ścian.

W socjalizmie budowanie z tego materiału mogę zrozumieć(kupienie czegokolwiek graniczyło z cudem i dodatkowo był najtańszy), ale teraz przy niskich cenach dobrych materiałów nie mogę pojąć optowania za tak złym materiałem. Naprawdę niewielki zysk finansowy na zakupie tego materiału nie jest tego wart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś Ci Kolego pomyliły się epoki - socjalizm i suporeks? Prędzej pustak żużlowy i to robiony samemu na podwórku. Nie wiem skąd Twoje uprzedzenie do BK, czy ta Twoja ściana z ceramiki będzie zdrowa, tego i tak nie jesteś w stanie zweryfikować, zwłaszcza po 10-letnim "naświetlaniu" BK. Wybierasz inny materiał -ok i tyle, a szerzenie niewiarygodnych i niepopartych "teorii" w stosunku do dzisiejszych materiałów budowlanych niczemu nie służy.

Na tym kończę dyskusję w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile masz lat, ale suporex( czyli beton komórkowy na bazie popiołów) był sprzedawany już w latach 70-tych w naszym kraju( a czy wcześnej to nie wiem), więc socjalizm to był i to jak najbardziej realny.

Dezet - nie wiedziałem że jesteś Administratorem forum i kończysz dyskusje w wątkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile masz lat, ale suporex( czyli beton komórkowy na bazie popiołów) był sprzedawany już w latach 70-tych w naszym kraju( a czy wcześnej to nie wiem), więc socjalizm to był i to jak najbardziej realny.

Dezet - nie wiedziałem że jesteś Administratorem forum i kończysz dyskusje w wątkach.

 

W latach 70-tych to miałem ok 10lat, ale porównywanie tego co było 30- 40 lat temu do obecnych materiałów jest przesadą, jak porównanie syrenki do peugeota 3008.

Adminem nie jestem, ale mogę być, jeśli dobrze płacą ;). Chodziło mi o zakończenie mojej dyskusji w wątku nt. który wywołałeś odnośnie BK ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co poniektórzy próbują narzucać innym swoje poglądy, to z czego budujesz firewall guzik mnie obchodzi, nie narzucam nikomu z czego ma budować i co kupować i Tobie też to proponuje bo narzucanie swojej koncepcji innym zazwyczaj źle się kończy. A jak tak bardzo zależy ci na tym żeby twój dom jak najmniej promieniował to nie wybieraj ceramiki tylko sylikaty lub bk biały który jest ponad 3 krotnie mniej promieniotwórczy niż ceramika.

I przytoczę ci jeszcze coś

 

Radioaktywność jest zjawiskiem naturalnym i jeżeli jej wielkość nie przekracza dopuszczalnego poziomu nie stanowi zagrożenia. Źródłem promieniowania są zawarte w surowcach mineralnych pierwiastki: potas, rad, tor oraz radon. Zagrożenie radiacyjne może występować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Dla przykładu hałdy takich odpadów przemysłowych jak popioły lotne z węgla kamiennego czy żużle paleniskowe i hutnicze wykazują z reguły bardzo wysoką zawartość naturalnych pierwiastków promieniotwórczych. Wiele z tych odpadów znalazło zastosowanie do produkcji materiałów budowlanych. Są stosowane do wykonywania podbudowy dróg i ulic, ale również przy produkcji niektórych cementów czy materiałów ściennych. Dla przekładu są powszechnie stosowane do „odchudzania” gliny w procesie produkcji ceramiki. W niektórych cegielniach stanowią nawet ponad 25 % zawartości cegieł czy pustaków ceramicznych. Popioły lotne wykorzystywane są również do produkcji niektórych betonów komórkowych (tzw. „szarych”).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami materiały budowlane stosowane do wznoszenia budynków powinny mieć ograniczoną zawartość naturalnych izotopów promieniotwórczych.

 

Ich stężenie określane jest dwoma współczynnikami, które nie mogą być większe niż: f1 ≤ 1,2 oraz f2 ≤ 240 Bq/kg (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 3.12.2002)

 

materiał budowlany-----------------f1<1,2----f2<240 Bg/kg

silikaty----------------------------------0,16--------20

beton komórkowy piaskowy---------0,16--------20

beton zwykły---------------------------0,22--------24

keramzytobeton-----------------------0,36--------32

ceramika-------------------------------0,54--------70

żużlobeton-----------------------------0,56--------80

beton komórkowy popiołowy--------0,60--------90

Edytowane przez bladyy78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami materiały budowlane stosowane do wznoszenia budynków powinny mieć ograniczoną zawartość naturalnych izotopów promieniotwórczych.

 

Ich stężenie określane jest dwoma współczynnikami, które nie mogą być większe niż: f1 ≤ 1,2 oraz f2 ≤ 240 Bq/kg (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 3.12.2002)

materiał budowlany-----------------f1<1,2----f2<240 Bg/kg

silikaty----------------------------------0,16--------20

beton komórkowy piaskowy---------0,16--------20

beton zwykły---------------------------0,22--------24

keramzytobeton-----------------------0,36--------32

ceramika-------------------------------0,54--------70

żużlobeton-----------------------------0,56--------80

beton komórkowy popiołowy--------0,60--------90

 

To teraz powiedz ile waży 1m2 ściany z ceramiki poryzowanej ( i jaką daje średnio zawartość naturalnych izotopów promienitwórczych w m2 ) a jaka jest waga 1m2 ściany z silikatów . Pokaż mi tę oszałamiającą różnicę w zawartości naturalnych izotopów promieniotworczych pomiędzy 1m2 ściany z ceramiki poryzowanej a z silikatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz powiedz ile waży 1m2 ściany z ceramiki poryzowanej ( i jaką daje średnio zawartość naturalnych izotopów promienitwórczych w m2 ) a jaka jest waga 1m2 ściany z silikatów . Pokaż mi tę oszałamiającą różnicę w zawartości naturalnych izotopów promieniotworczych pomiędzy 1m2 ściany z ceramiki poryzowanej a z silikatów.

 

zrób te same porównanie z bk białym piaskowym....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi w jakim celi mam ci cokolwiek pokazywać ?Jest wujek Google poszukaj. Nie przytaczałem tego żeby udowadniać wyższość jednych materiałów nad innymi. Napisałem tylko czyste fakty i na nich się opieram. Na tym również kończę tą polemikę bo temat zszedł na inny tor niż powinien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...