Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jak ktos chce to i za 150 tys taki wybuduje ,a jak ktos chce za 250 tys to tez wybuduje:)

za 50 tys raczej nie wybuduje:)

Całkowicie nie zgadzam sie ze stereotypem ze jak mały dom to tylko z poddaszem,ja nie wiem skad ten mit sie wziął .cos ktos klepnie na forum a potem ,,profesorowie,, powoielają. Mały dom z poddaszem uzytkowym ZAWSZE! bedzie troche drozej i troche ryzykowniej.Dleczego to opisal radziejs.

pozdrawiam

 

czy z poddaszem czy nie to zalezy glownie od dzialki na jakiej ma powstac budynek

 

masz miejsce na dzialce aby zachowac odleglosci od granic moze byc parterowka

 

ale jak miejsca na dzialce malo to aby uzyskac to sama powierzchnie idzie sie do gory (na boki sie nie da) - ot cala filozofia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest cały wątek na temat parterówka czy z poddaszem. w przypadku małego domu parterówka daje złudzenie większej przestrzeni, no i faktycznie jest bardzo prosta w budowie. a jeżeli ma to być dom na stare lata, to brak schodów, progów i skosów jest nie do przecenienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest cały wątek na temat parterówka czy z poddaszem. W przypadku małego domu parterówka daje złudzenie większej przestrzeni, no i faktycznie jest bardzo prosta w budowie. A jeżeli ma to być dom na stare lata, to brak schodów, progów i skosów jest nie do przecenienia.

 

ja myśle ze z poddaszem lepiej jeszcze zależy ile ktos ma kasy bo można wykończyć parter i mieszkać a poddasze zrobić np. Za kilka lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja za 5tys nawet zbuduję ....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiatę na samochód ;)

 

 

A tak serio ...

Ludzie po co a licytacja ?

 

Czytam i po prostu olbrzymia ilość wypowiedzi jest żenująca ...

Ci co budowali kilka lat temu przed boomem budowlanym mieli niemalże robociznę za bezcen , działki niemalże za darmo , materiały także dużo tańsze , więc nie dziwota że zbudowali tanio ...

 

Od roku 2006r ceny usług mocno szybują do góry. Obecnie fachowcy się cenią. Ci najlepsi pracują od kilku lat na zachodzie , gdzie jest olbrzymie zapotrzebowanie na budowlańców i zarabiają tam naprawde świetną kasę ...

Czasy fachowców za bezcen się skończyły , chyba że mamy do czynienia Pana Genia który wszystko potrafi i na wszystkim się zna i nie musi nic czytać ani się szkolić , bo on wie lepiej ...

 

Tanio można wybudować jak WSZYSTKO będziemy robić sami. Tyle że nie każdy ma odpowiednie uprawnienia , wiedzę , doświadczenie , wykształcenie i zdolności aby samemu budować. Nawet zatrudniając fachowców nie ma fachowcóe którzy wszystko potrafią zrobić sami ...

 

Jest takie powiedzenie " Jak ktoś uważa że zna się na wszystkim to ... nie zna się na niczym" ...

 

A co metrażu domu.

Pamiętajmy że do mieszkania dostajemy dodatkowo piwnicę. Dodatkowo w mieszkaniu nie potrzeba nam miejsca gdzie będziemy przechowywać maszyny/narzędzia do ogrodu i itd a w domu tak ...

Ideałem byłby więc mały domek , ale ze strychem albo piwnicą , a to już podnosi koszty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir, również jestem za tym, aby nie mydlić ludziom oczu tanim budowaniem. Jednak nie możesz stawiać argumentów tego typu, że w mieszkaniu piwnica, a w domu nic.... Nie wyobrażam sobie, że ktoś z oszczędności nie planuje garażu i jednocześnie zapomina o pomieszczeniu gospodarczym. A wcale nie jest takie oczywiste, że współcześnie budowane mieszkania mają piwnice. Vide Wilanów lub Ursynów itp. masz tam pod blokami drogie w zakupie garaże. Ludzie rowery i wózki trzymają na korytarzach lub tarasikach. Sprzęt ogrodowy spokojnie włożysz do małego domku ogrodowego. Mój teraz w LM stoi za 690zł, a sam go kupowałem za 590 w sezonie letnim 2009. Mieści się tam regał magazynowy, złożona kosiarka spalinowa, kosa spalinowa, spory opryskiwacz i wszystkie ręczne pierdółki.

Podsumowując: ludziska bądźcie odważni, jednak liczcie się z tym, że jeśli wynikną jakiekolwiek komplikacje podczas budowy, mogą pociągnąć za sobą nieoczekiwane koszty. Przykładów na forum jest mnóstwo, od niefachowo posadowienia domu po źle wykonaną więźbę. A to dopiero SSO. Jednym słowem czym mniej kasy tym więcej rozwagi i pilnowania wszystkiego. Potrzebna jest systematyka i trzymanie się założeń początkowych, szczególnie kosztorysu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam, stawiasz sobie domek ogrodowy albo ziemiankę :)

Owszem, fajnie mieć i garaż i piwnicę i strych, ale nie każdego na to stać.

 

A co do trudności - sama wymurowałam podest z bloczków betonowych. Przyznaję, początek wyszedł ciut krzywo ale za to jak się wprawiłam! Potem już śmigałam. I taka to skomplikowana robota, taka fachowa.... Drugi przykład - zakupiłam alarm. O, jeden z lepszych, cały komplet z czujkami itd. Dałam mężowi do zabawy. Mąż muzyk, Posiedział, pomyślał, zamontował. Działa drugi rok bezawaryjnie w przeciwieństwie do wyjącego ciągle a montowanego przez firmę u sąsiadów.

Jak ktoś jest tłumok, to i z wykopaniem dołu ma problem. Jak ktoś umie się uczyć - to ta cała budowlanka nie jest jakąś wiedzą tajemną. Inna sprawa, czy się chce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma porównania takich domów :)

Przeglądaj projekty i porównuj ;)

Wylicz powierzchnię fundamentów,odejmij lub dodaj koszt stropu drewnianego vs betonowy,odejmij lub dodaj schody,zabudowę poddasza,odejmij ocieplenie stropu,okna połaciowe,dodaj m2 tynków,odejmij wyposażenie łazienek,dodaj ściankę fundamentów.

Na 100% wyjdzie Ci,że parter jest tańszy od poddasza :)

 

wiadomo że parter jest tańszy ale poddasze można sobie wykańczać po trochu a na parterze mieszkać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi uświadomiłeś, że do dachu w domku piętrowym lub z uż.poddaszem, należy wsadzić do każdego pomieszczenia przynajmniej jedno okno połaciowe. Do tej pory się zastanawiałem czemu ludziska tyle kapuchy na okna wydają? A to te połaciówki są przecież czynnikiem podrazającym dach! I teraz słyszę, że parterówka jest mniej energooszczędna, hehe. Ja mam jeden wyłaz dachowy obok komina, a i to przeliczałem czy mi dostawiana 3,5m drabina nie wyjdzie taniej.Kominiarzowi to chyba obojętne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne większości z nas podoba się samochód FERRARI lub PORSCHE, dlaczego więc nie widzi się tych samochodów tak często na naszych drogach ?

Dlatego że zdecydowaną większość nas na nie nigdy nie będzie stać.

Zapewne każdy by chciał mieszkać w pięknym domu z basenem, wypoczywać w przepięknym ogrodzie w którym wszystkiego pilnuj doświadczony ogrodnik, a gdzie i jak mieszkamy to sami wiecie najlepiej dlaczego tak mieszkamy.

Jeżeli kogoś stać niech buduje WAWEL lub WERSAL, stać go, ma taką ochotę i chęci ja nic przeciw temu nie mam, ale jeżeli nas nie stać to przestańmy wierzyć w cuda że jakoś to będzie, że za kilka lat jak zaczniemy lepiej zarabiać to nasze domostwo będzie w sam raz, tylko co będzie jak za te kilka lat nie zaczniemy lepiej zarabiać ?

Teksty w stylu że bez garażu, piwnicy i przydomowego warsztatu nie da się żyć mnie nie przekonują, ja uważam że się da żyć i to całkiem fajnie, widziałem kilka domów które mają spory metraż ale z funkcjonalnością to bym polemizował.

Dlatego musimy sobie uświadomić że największe oszczędności to można zrobić już na etapie wyboru projektu.

Dwa identyczne domy w kosztach mogą się różnić i to znacznie, zależy gdzie budujemy, jak budujemy, z czego budujemy, oraz kto nam buduje.

Jeszcze tylko taka uwaga dotycząca domów drewnianych lub szkieletowych,

Nie wierzcie w cuda, taka technologia nie w naszym kraju, a kasy kosztuje prawie tyle samo co murowane domostwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rób parterówkę - projekt indywidualny. Dom - prostokąt, ściany nosne tylko zewnetrzne, dach wiazarowy, strop - brak (gk podpięte do wiazarów). Bo na taki z poddaszem to już gorzej. Koniecznie się upierasz? I pewnie jeszcze ze stropem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze - nie wiem jak budujecie za takie pieniądze - ja w tej chwili jestem po elewacji zewnetrznej i zostalo mi 120 tys na: tynki, hydraulike, co, zabudowe poddasza, płot, droge i całą reszte wykonczeniowki . Przydałyby się też jakieś meble (kuchnia, łazienki, że o reszcie nie wspomnę) Watpie czy zmieszcze sie w 350 tys. Jeżeli te 120 tys. o ktorych pisze nie starczy mi na to co pisze bede mial duzy problem bo i srodkow brak a kredyt trzeba zaczac splacac. Po splaceniu raty zostaje 2800 na życie, jedno dziecko małe, drugie w drodze. faktem ze prosta wykonczeniowke zrobie sam (malowanie, panele, czesciowo plytki). domek jak juz pisalem 130 mkw (w podpisie). Ale jestem dobrej myśli - jakoś to będzie...

 

na tynki 14-15 tys

hydraulika indywidualnie (ja na 150m2, część podłogówka a cześć grzejniki, na wavinie, bez grzejników, ale z pompami w kotłowni) wydałem 10 tys

piec, nie wiem jaki. Dobry ekogroszek to z 10 tys (a stacja pogodowa ?...), dorzuć urządzenia dodatkowe, podłączenie ..strzelam 5, 7 tys..?

zabudowa poddasza z ocieplenie wełną 25 cm to 13-15 tys

kup tanie panele, kup farbę, drzwi wewn, płytki to chyba minimum 15 tys (choć ja sobie tego za 15 tys słabo wyobrażam!). Robocizna samodzielnie

kuchnia czyli meble i sprzęt to 20 tys wyjdzie

łazienka tylko mała na dole to z 8 tys

najtańszy płot z siatki powlekanej, 1,8 wys., to z 4 tys za 100mb (z robocizną, z słupkami)

a co z elewacją i ocieplenie ... 20 tys

a droga, brama, elektryka, .... Ja szczerze życzę Ci powodzenia. Będzie kosztować Cię to dużo pracy i wyrzeczeń przy wykończeniu, ale może jakoś się uda. Ja bym chwilowo na pietrze łazienkę odpuścił. Garaż też bym wykończył minimalnie (posadzka i tynk). Na CO i elektryce nie ma co oszczędzać bo o zmiany i poprawki będzie trudno. Drogę jakąś z żużlu, szutru czy co tam się da, na pierwsze 2-3 lata może być potem się coś zmieni ...itp idt

 

p.s. ja na podobne wykończenie liczę 200 tys, czyli wyjdzie 220 tys. Z rekuperacją, lepsza elektryka, i do ogrodzenia 30 arow (ale łanie z frontu tylko 20 mb) reszta siatka ;( a zapomniałem brama garażowa na 5,5 m szeroka ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...