Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zgadzam się w 100%.

 

U nas jest tak, że wszyscy dookoła nam mówią, że ten dom jest za mały. I jakoś ciężko jest wytłumaczyć, że na więcej nas nie stać, że nie chcemy ryzykować. Wtedy słyszymy, że dom buduje się na całe życie, a przecież to doskonale wiemy. A najbardziej denerwujący jest fakt, jak wmawiają nam, że strop mamy zrobić lany bo może kiedyś zrobimy na górze drugie mieszkanie, a jak strop lany to odrazu podnieść dom o dwa pustaki. Do tego brak kominka w domu? Jejku niewyobrażalne!!! To przynajmniej mamy sobie komin wybudować by w przyszłości może jak nam się odwidzi by sobie wstawić. Wszystko fajnie pięknie, tylko za każdą pierdółkę trzeba płacić.

 

nie ma sensu robic rzeczy "bo może kiedyś". jedyną pewną rzeczą jest smierć i podatki; i nigdzie nie jest powiedziane, że dom sie buduje na całe życie. ja zawsze mówiłam, że jak juz w moim małym domku będe miała złote klamki i ściany wytapetowane pieniędzmi, to wtedy ewentualnie pomysle o czymś wiekszym, żeby gdzieś te pieniądze upchnąć.

 

wszyscy podnoszą domy o dwa pustaki. gdyby to było takie dobre, to przecież projekty gotowe już by to uwzględniały, bo jest ogólne parcie na podnoszenie ścianek kolankowych. skoro jednak w projektach tego nie ma, to musi być jakiś powód.

 

Dracula - faktycznie, pieniadze z kredytu lekko przyszły, lekko idą. a potem każda rata to wyrzeczenia w codziennym życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No i miejsce w ktorym mieszkamy - zawsze chcielismy tu mieszkac, ale teraz odkrywamy cos, czego nie wiedzielismy, np dzis na moim ogrodku pomiedzy drzewami bawily sie dwie wiewiorki .. :) Tu jest cudnie - cisza, spokoj a jednak wszedzie wszystko na wyciagniecie reki

 

Hm..... właśnie takiej działki szukam :)

Ale jak już jest coś fajnego to ceny kosmiczne. Nie wydam 200 tyś na działkę, bo mnie na to nie stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja znam ten ból :( nam też każdy chciał dom powiększać, bo salon to "klitka" bo skosy, a podnieście sobie kolankową, a powiększcie wykusz w jadalni...Każdy wie lepiej od nas co nam jest potrzebne :) też się musimy za każdym razem tłumaczyć dlaczego kominek nie jest szczytem naszych marzeń :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

moja subiektywna lista warunków, które musi spełnic lekkomyslny inwestor:

- unikanie okreslenia naprawdę ostatecznej wielkości budżetu na budowę ("jakos to będzie, pieniądze sie znajdą" - zazwyczaj sie gubią, a nie znajdują)

- kupowanie projektu sercem bez udziału rozumu (ach dom marzeń!)

- zakładanie z góry, że kosztorys domu jest zawyżony o połowę - zazwyczaj nie jest, niestety, wprost przeciwnie

- patrzenie na swój przyszły dom oczami znajomych i ludzi z ulicy, którym chcemy zaimponować - oni nam do budowy nie dołożą ze swojego portfela, dlaczego my mamy finansować cudze doznania wzrokowe

- traktowanie budowy jak misjii na resztę życia - maksymalny kredyt, maksymalny dom. a jak sie troche pomieszka, to dom zaczyna być tylko mieszkaniem, nie zwraca sie uwagi na wiele rzeczy, a wakacji się chce, ciuchów sie chce, nowego samochodu sie chce.

 

 

Zgadzam się ze wszystkim, ale niestety często myślę że uda mi się wybudować taniej niż innym. Wiem, błąd- jak już będę na etapie wyboru projektu to poproszę was o kubeł zimnej wody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To my mamy chyba bardzo wyrozumiałą rodzinę, bo słyszymy tylko ale pięknie, jak ładnie i wszystko się wszystkim podoba. Ale może to dlatego że widzą jak sobie łokcie obrywamy przy pracy i nie chcą nam jeszcze dokładać :p

Swiki naprawdę załatwiacie już działkę? A może zdradzisz gdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwitko a myślisz ,że my wpuszczamy? sami włażą :mad: najwięcej było jak tylko zaczynaliśmy. Pomagało rzeczowe ucinanie tematu :) Zaraz obok naszej działki są ogródki działkowe więc latem sporo ludzi się kręci, a z drugiej strony są 3 budowy zaczęte w tym samym czasie i po sąsiedzku też się podgląda :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane ze strony, którą podałeś

 

Powierzchnia całkowita 90 m2

Pokój dzienny 33,0 m2

Korytarz 5,5 m2

Sień 5,7 m2

Pokój 16,1 m2

Pokój 12,0 m2

Kuchnia 9,0 m2

Łazienka 5,0 m2

WC 1,7 m2

Kotłownia 2,0 m2

Taras (opcja)

CENA (netto) 198.000 zł

 

Za co trzeba zaplacić 198 tyś? Jakoś mało konkretnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 i swiki mają w 100% racje, ta wycena jest dużo przeszacowana. Wykonawcy lubią robić z materiałem, bo łatwiej im doliczyć więcej za robote.

 

Zagęszczenie gruntu pod posadzki parteru 160m2 80 m3 4 800 To bardzo ciekawa cena, koszt wypożyczenia zagęszczarki to 60-100zł za dzień.

Koparka 100zł/h +wywrotka 60-100zł/h u mnie wyszło 11h pracy, ale wykop w ciężkim terenie i na głębokość 2,2mx85m2

Beton klasy B20 kosztuje około 220-250zł netto za m3.

Bloczki betonowe na fundamenty maksymalnie 3zł brutto z transportem. Jak poszukasz to znajdziesz taniej :)

Izolacja pionowa, w cene również wliczyli zapewne rapowanie ścian. Ale i tak troche za dużo.

Izolacja pionowa styropian fs20 gr 10cm 56 m2 4 200 Zapewne najtańszy styropian po 130-150zł brutto za m3 to jest 5,6m3 x 150zł =840zł, reszta robota.

 

A Ci fachowcy zapomnieli o stali na ławy? Kilka razy szukałem bo może wzrok mnie myli, ale nie znalazłem wzmianki o stali? W projekcie nie ma zbrojenia ław? Czy panowie poinformują Cię później że jeszcze za stal 2000zł + zbrojenie 5000zł ( po ich cenach) ?

 

I jeszcze jedno chciałem dodać, że cena 45tys za same ławy i fundamenty to sporo za dużo jak na domek za 200tys :)

heine84 - Tobie też dziękuję. wszyscy macie rację, tylko mnie, kobiecie, nie posiadającej doświadczenia w budowlance, naprawdę trudno połapać się w tym wszystkim. Na etapie urządzania miałabym dużo więcej do powiedzenia, a tak to.... sami widzicie, jak mi pięknie doliczają gdzie się da :mad:

Stal jest uwzględniona na 100%, nie mam jej w kosztorysie, ale na pewno wliczona w cenę -jeszcze kilka dni temu dzwonił do mnie, żeby uprzedzić, że od kwietnia znowu jej ceny pójdą w górę, i żeby się "zmieścić' w kosztorysie dobrze byłoby zacząć prace jeszcze w marcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie przebrnąłem przez cały wątek, ale tanio i przywoicie buduje Rembiewski.

Przykładowy domek ~200 tzł:

http://www.rembiewski.pl/?str=oferta&podstr=domytradycyjne&typ=parterowe&model=td90

 

A Ty firma jesteś , że vat-u nie doliczasz? Dodaj do 200tys. 23% i już pięknie rośnie do 246tysiaków. no trochę zwrotu dostaniesz ;)

"Tanio" jest dla tej firmy - minimum pracy -bloczki 42cm, tynki z 2 stron i gotowy dom.

Jak nie chcesz, nie potrafisz nic zrobić samemu, to jest to wyjście- kupić gotowca. W tej cenie zamieszkasz, ale np. za inny kolor na ścianach już musisz dopłacić, bo to

opcja. A czy przyłącza też są w tej cenie: prąd , gaz, woda, kanalizacja? Ja wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heine84 - Tobie też dziękuję. wszyscy macie rację, tylko mnie, kobiecie, nie posiadającej doświadczenia w budowlance, naprawdę trudno połapać się w tym wszystkim. Na etapie urządzania miałabym dużo więcej do powiedzenia, a tak to.... sami widzicie, jak mi pięknie doliczają gdzie się da :mad:

Stal jest uwzględniona na 100%, nie mam jej w kosztorysie, ale na pewno wliczona w cenę -jeszcze kilka dni temu dzwonił do mnie, żeby uprzedzić, że od kwietnia znowu jej ceny pójdą w górę, i żeby się "zmieścić' w kosztorysie dobrze byłoby zacząć prace jeszcze w marcu.

 

Ponieważ już o "kosztorysie" wszystko powiedziano, to najlepiej jak pisał Arturo- firmę pogonić. A tekst - "zaczynajmy, bo ceny pójdą w górę"- stara śpiewka wszelkich fachowców, aby tylko złapać klienta. Firmy doliczają do materiałów 10-15% kosztów pośrednich, mimo, że i tak mają przeważnie upusty w hurtowniach. Lepiej samemu załatwiać i dogadywać się co do terminu dostawy, żeby budowlańcy mieli zajęcie i nie czekali na materiał.

1 dzień. Zamawiasz beton na fundamenty- już wykonane wykopy, zbrojenia i szalunki- zalewają.

2 dz. Przyjazd bloczków i cementu na ściany fundamentowe- murują ze 2 dni.

5 dz. Przyjazd materiału na ściany- murują np. 2 tygodnie, a Ty masz czas na zorganizowanie kolejnych materiałów. I tak trzeba to etapować.. i pilnować ekipy.

 

Beton zamówisz 2 dni wcześniej, po uzgodnieniu z ekipą , kiedy chcą lać ławy, wieńce, itd. Z tym w betoniarniach nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja znam ten ból :( nam też każdy chciał dom powiększać, bo salon to "klitka" bo skosy, a podnieście sobie kolankową, a powiększcie wykusz w jadalni...Każdy wie lepiej od nas co nam jest potrzebne :) też się musimy za każdym razem tłumaczyć dlaczego kominek nie jest szczytem naszych marzeń :)

A to już tak jest w naturze ludzkiej, że są pewne rzeczy dla nas niewyobrażalne i ciężko nam pojąć jak inni mogą myśleć inaczej. Sam często się łapię na tym, że nie potrafię zrozumieć jak można mieć dom bez kominka ;-) Ale oczywiście skoro mnie się nie podoba chodzenie po marketach a gro populacji to uwielbia to tka musi być ze wszystkim. Już wiele razy napisałem, że ja jestem z tych co dom budują dla kominka i ogrodu a nie odwrotnie ;-). Natomiast podnoszenie ścianki .... za to powinni łeb ucinać. Już ktoś wcześniej tu napisał. Jak chcesz mieć wyższe piętro to kup taki projekt a nie podnoś ściankę a potem dom z zewnątrz będzie wyglądać jak z karykatury.

 

Zgadzam się ze wszystkim, ale niestety często myślę że uda mi się wybudować taniej niż innym. Wiem, błąd- jak już będę na etapie wyboru projektu to poproszę was o kubeł zimnej wody :)

 

Jak ja żałuję, że wcześniej nie trafiłem tutaj. Może moja obecność jest próbą ukojenia ran po pierwszym domu? Jako kompletnemu laikowi wydawało mi się, że zbuduję dom za 500 tys. Każdy kto wybudował ten projekt (Dandys) twierdził, że się nie zmieścił w tej kwocie. Ale ja mam taką niestety upartą naturę, że musiałem nauczyć się na własnych błędach. Mój dom zamknął się prawdopodobnie (prawdopodobnie bo sprzedałem go i nie ja już kończyłem) w kwocie grubo ponad 750tys! Popełniłem wszystkie możliwe wymienione błędy przez Zielony Ogród.

 

- budowa z materiałem przez jedną ekipe (wybrałem najtańszą ale w okresie bumu budowlanego więc ceny były kosmiczne)

- drogi kierownik budowy

- nieskalkulowane koszty przyłączy, architekta, projektów itp itd

- źle wybrany projekt (marzeniami nie rozumem) - dużo za duży, a bo goście będą mieli gdzie spać, a bo dzieci będą miały swoją wymarzoną łazienkę, wykusze, garaż w bryle, dodatkowe pokoje bo może dzieci przybędzie

- budowa na zasadzie "tysiąc czy dwa tysiące złotych nie stanowi różnicy przy tak ogromnej kwocie kredytu"

- rata kredytu dobrana na maksa - (nie starczało na prąd po podwyżkach stóp procentowych)

 

I żeby było jasne wykańczałem potem dom kupując na Allegro, więc się niech nie wydaje komuś, że jak będzie miał projekt 200m2 i będzie kupował tanie rzeczy to nie popłynie. Kuchnię montowałem sam, sam układałem podłogi i robiłem sufity podwieszane, za darmo miałem położoną gładź, drzwi wewnętrzne za 700 zł z ościeżnicą itp itd ... a kasy brakowało i brakowało

 

Uczcie się więc na przykładzie tych co popełnili błędy i nie obrażajcie nawet jak ktoś Wam dosadnie napisze że Wasz projekt jest do d...y ;-)

Mam nadzieję, że w przyszłym roku napiszę na tym wątku że mi się udało zmieścić nie w 200 tys a choćby w 350 (bo zakładam 400) i mam nadzieję, że jak będę czytał to co właśnie napisałem nie pomyślę "ale Ty znów głupi i naiwny byłeś" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...