Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Staram się o nowy kredyt bo ten który posiadam jest drogi. Mam przyznane 400 tys. Wczoraj właśnie się dowiedziałem, że nowego tańszego kredytu dostanę tylko 300 tys kredytu. Chciałem mieć zapas 100 tys na wszelki wypadek. No i teraz mam zagwozdkę ... brać? Masakra. jak sobie ostrożnie liczę to na tę moją budę powinno wystarczyć ale boje się, że skończy się z jedną nieskończoną łazienką, niepomalowaną elewacją, brakiem płytek w niektórych częściach domu itp ;-) Oby nie skończyło się na braku kuchni! ... Masakra ... dylematy dylematy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak weźmiesz mniejszy, to będzie Cię dopingować do oszczędności. Bo tak to człowiek sobie podczas budowy myśli: 'a to jednak warto od razu zrobić, na tym nie ma co oszczędzać, to się buduje na 50 lat, jak już robić to porządnie' i potem wychodzi wszystko drożej :)

Sam tak mam, że poszerzyłem dom o metr, bo mi wszyscy mówili z rodziny, że to tylko metr, a buduje się na lata, tylko że przy murach to żaden koszt, ale potem wychodzi 18m2 więcej podłóg... W swoim kosztorysie nie przewidziałem, że tyle mnie wyjdzie gaz (instalacja 9m na zewnątrz plus 3 w środku) - oferta na 5tys netto (!), woda - już drugi raz poprawiam, prąd muszę pociągnąć 20 metrów pod ziemią, bo mi postawili z dalszej strony (mimo 2tys za przyłącze, które zapłaciłem), oczyszczalnia - 9tys. Boję się myśleć o tarasie, w kosztorysie wrzuciłem 15tys... A uporządkować plac - nie mówię o kostce, ale sama czarna ziemia kosztuje ponad 30zł za m3. Ogrodzenia nie robię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo "domu na 50 lat" - proponuję wymienić, co w domu wytrzyma 50 lat, a co trzeba będzie wymieniać jeszcze w czasie spłacania kredytu wzietego na budowe.

50 lat wytrzymają:

mury

może dach?

kable w podłodze zalane betonem?

podłoga z kamienia

 

30 lat daję:

tynkom

instalacje? nie jestem pewna, trudno przewidzieć postep technologiczny

rozmaite kafelki, o ile ktos zniesie modne dzisiaj kafelki przez 30 lat

podłogi z naturalnego drewna

 

20 lat:

okna

dobra armatura

biały montaż

przeróżne zabudowy z płyt GK (nie jestem pewna, czy nie dłużej)

zabudowy meblowe kuchni

drzwi

rynny

 

 

10 lat

piece CO

tańsza armatura

podłogi z paneli

 

 

nie mam pojęcia, jak mogą zachowywać się tynki na styropianie, czy 30 lat przetrwaja bez remontu? nie wiem.

trochę strzelałam, prosze mnie poprawić

 

 

te przemyslenia chyba warto brac pod uwage przy obliczabiu wielkości i harmonogramu spłaty kredytu.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rudi - ja zycze Wam jak najlepiej ale posluchaj tych ktorzy kiedys budowali/remontowali - jak sie przeprowadzicie to juz sie nie bedzie chcialo, bo i po co, bo inne rzeczy wazniejsze, bo na biezaco bedzie cos do zrobienia itd.. pozatym bedziecie mieli wieczna budowe - zero wakacji itd - no i ciagle ludzi po domu krecacych sie i trzaskajacych, brud... nie lepiej jednak zbudowac szybszym sposobem nawet za kredyt ale naraz. Z piwnicy bym rezygnowala- chyba ze masz nieotrzebna kase i chec wlasnie wsadzenia tam bilardow itd - koszt inwestycji piwnicy jako kotlowni - bezsensowny - lepiej isc w inny system ogrzewania ( i nie daj sie tak mezowi, Ty takze zima na ferie nie wyjedziesz bo kto domu dopilnuje... pozatym to Ty bedziesz palila siedzac z dziecmi w domu jak on w pracy bedzie...) a kanaliza- pisalam powyzej - niewpinalabym sie na sile jezeli tak wychodzi no i pomysl o pompach -sa napewno takie urzadzenia i zero problemow ze spadkiem.

wiem co to znaczy remont. przeszlam ich juz kilka (w malym mieszkaniu) i jakos zyje. nawet po tych doswiadczeniach jestem sklonna pomieszkac jeszcze troche w ten sposob zamiast brac wiekszy kredyt. nikt nie bedzie chodzil i trzaskal bo wszystko bedziemy robic sami lub z pomoca rodziny. o takie sprawy sie nie martwie.

 

co do ogrzewania to wiadomo ze wygodniej byloby gazem lub pradem ale tym razem maz mial wiecej argumentow co do grzania paliwem stalym (Was juz nie mam zamiaru przekonywac i wymieniac tych argumentow..) ja w piecu palic nie bede. bedzie z podajnikiem. zanim trzeba bedzie go ponownie zasypac (czy wyczyscic piec-1x na tydz/2tyg.) maz zdazy wrocic z pracy wiec bez obaw :) na ferie nigdy nie jezdzilam i jezdzic nie bede bo nie lubie sie zima z domu ruszac :) a latem przeciez nie trzeba domu ogrzewac. poza tym 50m dalej mam tescia i szwagra z ktorymi bardzo dobrze nam sie zyje wiec w razie czego zaopiekuja sie domem piecem psem i kwiatkami :p

 

w kazdym razie nie bede juz zasmiecac watku bo juz mi kilka osob uwage zwrocilo ze to nie tutaj powinnam pisac, choc zagladac bede dalej :)

pozdrawiam i powodzenia zycze wszystkim budujacym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rudi Mała Mi :rolleyes:- nie chodzi o zasmiecanie i przekonywanie

po prostu z piwnicą nie zmieścisz się w 200 tys., ale przeciez nie musisz - nigdzie nie napisałas, że musisz zmieścic sie w 200 tys. Odradza sie piwnicę osobom, które MUSZĄ sie zmieścic w 200-250 tys.

ale przecież nikt ci nie będzie ściemniał, że "dasz radę, będzie tanio, buduj", bo to nieprawda.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te przemyslenia chyba warto brac pod uwage przy obliczabiu wielkości i harmonogramu spłaty kredytu.

Nie wiem, czy takie 'prognozy' warto brać pod uwagę...

Zresztą chyba zbyt pesymistycznie podchodzisz do sprawy (oprócz dachu - mojej więźbie nie daję więcej niż 30 lat :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda jestem przed rozpoczęciem inwestycji i doświadczenie zerowe (teraz walczę pomiędzy wyborem projektu typowego ew. decyzja na indywidualny) ale podchodzenie do tematu domu za 200 to chyba na zasadzie tylko wejścia po bandzie na minimum. Raz ograniczenie metrażu, dwa wszystkie elementy, które ew. da się kiedyś wymienić - najtańsze, jedynie co to nie szczędziłbym na trwałości elementów których podmienić się nie da. Zakładając że bryła prosta, konstrukcji potanić wiele się nie da, nie oszczędzałbym na stolarce i rurarzu instalacji, który będzie zalany posadzkami i tynku. A reszta po minimum byle się wprowadzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jaki może być koszt SSO tego projektu http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW03.html zamierzam ten dom budować mam działkę i jestem na etapie załatwiania pozwolenia. Czy stówka wystarczy na robotę i materiały. Ławy i zbrojenie zrobię sam izolacje też

 

Przecież to łatwo policzyć- masz m2 ścian minus okna + ścianki działowe- cena z wybranego materiału i policzysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy takie 'prognozy' warto brać pod uwagę...

Zresztą chyba zbyt pesymistycznie podchodzisz do sprawy (oprócz dachu - mojej więźbie nie daję więcej niż 30 lat :) )

 

może faktycznie zbyt pesymistycznie, bo swoje doświadczenia opieram na materiałach z lat 80-tych, 90-tych plus współczesna chińszczyzna. wszyscy znajomi zmieniają dachy, wymieniają piece, kłada nowe podłogi nie po raz pierwszy zresztą- a to przeważnie domy z lat 70-tych, 80-tych.

ja juz mam do wymiany baterię w kuchni (2,5 roku)

jeśli kredyt jest na 30 lat, to niestety trzeba sie liczyć z remontem w trakcie jego spłacania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zakładam, że będzie potrzeba poważnego remontu w ciągu 30 lat. Nie wiem jak z oknami, ale chyba jest postęp w tej dziedzinie. Instalacje po 30 latach? Wymieniałem elektrykę w mieszkaniu z lat 50 i działała jeszcze. Kocioł u rodziców 15-letni viessman działa bez żadnych napraw, 'konserwator' twierdzi, że jeszcze długo będzie. No ale w sumie to ciężko ocenić jak obecne sprzęty będą się zachowywały. Pewnie jak człowiek spłaci kredyt, to pomyśli o nowym - na remont :):) Bo co to za życie bez kredytu... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jaki może być koszt SSO tego projektu http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW03.html zamierzam ten dom budować mam działkę i jestem na etapie załatwiania pozwolenia. Czy stówka wystarczy na robotę i materiały. Ławy i zbrojenie zrobię sam izolacje też

 

Zagladnij do tego watku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185795-Projekt-BW-03-pracownia-Jelenia-G%C3%B3ra/page1

Ja w maju startuje z bw-01, kontaktowałem sie z osobami, ktore taki domek juz maja w ssz i srednio podawany koszt to 140k.

Powodzenia.

Edytowane przez m&m0123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagladnij do tego watku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185795-Projekt-BW-03-pracownia-Jelenia-G%C3%B3ra/page1

Ja w maju startuje z bw-01, kontaktowałem sie z osobami, ktore taki domek juz maja w ssz i srednio podawany koszt to 140k.

Powodzenia.

 

Albo do tego, bo domek podobny: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?51630-Czy-kto%C5%9B-buduje-Oliwk%C4%99 ale tam jest dużo czytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to łatwo policzyć- masz m2 ścian minus okna + ścianki działowe- cena z wybranego materiału i policzysz.

 

Tak wiem można policzyć ale jeszcze nie mam projektu zakupionego i nie wiem ile jest m2 ścian. Jak by ktoś podał to sobie policzę ile pustaków i ile $ dla murarza i będę na co mnie stać na początku. Będę budował systemem gospodarczym mam dobrego murarza który budował u mojego kumpla, robota pierwsza klasa, przy betoniarce pracy się nie boje i robiłem to już kilka razy. Firmy żadnej brał nie będę bo oni ostatnią skórę z człowieka zedrą. Cieśla i dekarze też niejeden dom robili.I jak czytam wątki na forach ile ludzie płacą to mi włosy dęba stają. Kumpel płacił co prawda dwa lata temu 12zł za m2 wymurowania muru.Chyba o taką budowę chodzi w wątku " do 200tys"

Dobrym przykładem jest dziennik budowy NETbeta

Edytowane przez jaro4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...