Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

że ptaki i gryzonie to na własne oczy widziałam, ale że mrówki.....

u mnie mrówek zatrzesienie, niedługo mi kostkę brukową wyniosą na plecach, ale przyzwyczaiłam sie do nich - taka fauna lokalna. chociaż nie smierdzą, tak jak myszy w styropianie.

jakby nie patrzeć - styropian delikatny jest, chroni go jedynie klej i siatka - tu bardzo wiele zależy od wykończenia. Jakaś centymetrowa dziurka w listwie startowej myszce wystarczy, ze by wraz z rodzina się wprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po przeczytaniu wszystkich 214 stron tego wątku (uff..) i ja postanowiłem przyłączyć się do dyskusji.

 

Od jakiś dwóch lat przeżywamy z żoną mała huśtawkę decyzji. Dom czy mieszkanie... mieszkanie czy dom... Na początku miał być dom, mamy nawet ważne i aktualne PnB projekt Oliwka z HB Studio tylko, że... no właśnie. Stwierdziliśmy, że ten dom jest jednak dla nas za duży i za drogi (taka nas fantazja ułańska wtedy poniosła, bo myśleliśmy tylko o metrach użytkowych) . Mieszkanie już prawie mieliśmy kupione ale jednak nie wyszło i znowu padło na dom ale... tani i mały.

 

Mamy działkę 14 arów 6 kilometrów od centrum 100tys. miasta w którym mieszkamy, dokładnie w miejscu w którym chcielibyśmy mieszkać. Działka prawie w pełni uzbrojona, brak tylko gazu i kanalizacji (ale ta się już robi).

 

Przeczytanie tego wątku tylko umocniło mnie w decyzji o budowie domu małego i taniego.

 

Nasze WZ przewidują: dach dwuspadowy o kącie nachylenia dachu: około 45 stopni i to jest to co nam nie pozwala zasnąć. Z miejsca eliminuje to wszystkie projekty parterówek, które nam się podobają.

 

I teraz... czy postawimy za tytułowe 200:

 

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/vanessa_paliwo_stale/0/744#top

 

albo co bardzo nam się podoba (tylko ta kotłownia nie z tej strony):

 

http://www.z500.pl/projekt/Z12,Dom-z-dachem-dwuspadowym-i-opcja-zagospodarowania-poddasza-latwy-w-budowie.html

 

Wkład pracy własnej: wykończeniówka (oprócz co, sufitów, wylewek podłóg i tynków sami). Nie boje się też specjalnie fundamentów i murowania (raczej braku czasu na to) dach fachowcy.

 

A może wam wpadł gdzieś w oko projekt, który spełniał by założenia:

- dach dwuspadowy o kącie nachylenia 45 stopni.

- powierzchnia maks. 100m2 użytkowej

- 3 sypialnie + salon

- kotłownia na opał stały (myśle o prundzie ale te zakorzenione w głowie stereotypy)

 

Chyba tyle. Czekam na wasze komentarze.

 

P.S.

kwitko - Czemu nie dom z wejściem na łazienkę??

ZO - żebys Ty mogła moją żone uświadomić!!! Chociaż widzę postępy!;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z12 przewija się w tym wątku co kilkanaście stron :) Ten dom spokojnie z pracą własną za ww kwotę można postawić.

Vanessa będzie droższa- mnie się nie podobają ścianki kolankowe, czy jak to nazwać na spadzistym dachu- obróbki= komplikacje- nie dla mnie.

Większe domy są i będą ogrzewane prądem- prądowy też się tu udzielają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z mężem przez 10 lat się miotałam , czy na pewno dobrą decyzją było kupienie mieszkania w bloku. Trochę opowiem moja historię.;)

Jako młodzi po ślubie marzył nam się mały domek z własnym ogrodem. Ale za radą teściowej (ach te teściowe:rolleyes:) kupiliśmy jednak mieszkanie.

Bo przy domku dużo pracy, palenia w piecu itp. i itd. I tak staliśmy się właścicielami własnego M-4.

Na początku myślałam , że teściowa ma rację. Człowiek pracował od rana do wieczora, w mieszkaniu ciepło.O nic nie trzeba się matrwić.

Aż w końcu na świat przyszła córeczka i nowi sąsiedzi. I zaczęło się. Wnoszenie wózka na drugie piętro, ciągłe awantury sąsiadów, ich libacje.

Coraz bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że popełniłam błąd.

I podjęłam z mężem decyzję, że sprzedajemy mieszkanie, kupujemy działkę i się budujemy.

Wielu osobom to sie nie spodobało.:p I zaczęła się misja przekonania nas ,że robimy źle.

Ale dopiełam swego i w tym roku ruszyła nasza budowa.

Warto realizować swoje marzenia, bo one wrócą jak bumerang.

Buduj i kropka. Nie słuchaj "życzliwych" ludzi.

Jeśli chodzi o projekt uważam, moim skromnym zdaniem, że jest to realne.

Ja mam pow. zabudowy 152 m2, dach 255 m2 i chcę się zmieścić w kwocie ok.350- 400 tyś.Więc uważam,że jeśli Twó domek jest mniejszy o połowę, to i kwota 200 tyś.jest realna.Trzymam kciuki za Was !;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

franco103 tak mnie na studiach na projektowaniu uczyli. Że niby tak nie elegancko wejście na wc, że pierwsze co wprowadzany gość widzi to łazienka, a powinien widzieć wizytówkę domu, salon. Ale przecież budujesz dom dla siebie, a nie dla gości :) Jeżeli Tobie to nie przeszkadza to projekt naprawdę super. A macie zamiar robić poddasze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

franco napisz jak wolisz - parterówkę z większym strychem, czy użytkowe poddasze. Nigdzie nie jest napisane, że musisz poddasze zamieszkiwać. :) Osobiście bardziej podoba mi się Z12 - podobny do mojego Kokosza. :D

 

DEZET nie będę wiedziała dokładnie ile gazu na co mi idzie, bo nie spisałam licznika w dniu kiedy przełączyłam kocioł na tryb letni. Może gdyby to były duże kwoty to bym miała motywację, żeby obadać na co tyle kasy idzie i prowadziłabym zapiski, a tak jak jest, to po prostu mam lenia. :)

manika - trzymam kciuki za Twoją budowę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robi żadnej różnicy czy dom będzie z parterowy czy z poddaszem mnie ograniczają tylko WZ. Wygląd zewnętrzny domu w ogóle mnie nie interesuje. Chodzi tylko o funkcjonalność środka.

 

Są fajne parterówki ale nie ten kąt nachylenia dachu, są fajne z poddaszem ale nie ta powierzchnia, a ja po zabawie z poprzednim projektem nie chce żadnych zmian w projekcie, adaptacji itp. itd. Projekt ma pasować od razu. Rezygnuje np.z kominka, bo podobają mi się kozy. Jakaś fajna, obłożona szamotem i spełni swoja role jak kominek, a i tak ma służyć tylko do zapalenia przy "sobocie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listwa startowa .... a ja chciałem kleić styropian fasadowy na fundamentowy bez żadnej przerwy - można tak?

 

Można- tak będę robił. Pianka między styropiany.

Umyślam tylko zamiast listwy startowej zrobić podcięcie w styropianie a'la kapinos i przed klejeniem pokryć tą stronę styropianu klejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A posiadacie może namiary na kogoś kto już buduje/zbudował z12?

 

Czy może mi ktoś wytłumaczyć prosty schemat ogrzewania elektrycznego? ZO jak to jest u Ciebie?

 

A co tu do tłumaczenia?- ogrzewanie podłogowe elektryczne to kable zalane w wylewce, do tego czujnik temperatury i sterownik. Wszystko razem złączone i do prądu podłączone. Każde pomieszczenie ma swój obwód i sterownik- łatwiej o regulację. Oczywiście ilość kabli grzejnych trzeba dobrać do zapotrzebowania pomieszczeń na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET dziękuje za odpowiedź.

 

Szukam jakiegoś dziennika budowy z12 czy zdjęć wnętrz ale nie bałdzo. Niby taki fajny projekt ale jakoś nie ma ogromu budujących.

 

Z tego co już zdążyłem poczytać wykonanie ogrzewania elektrycznego trzeba zlecić jakiemuś fachmanowi (a przynajmniej wykonanie jego projektu i obliczeń jakie to ogrzewanie ma być). Jak będzie z takim ogrzewaniem na poddaszu? Czy betonowa wylewka na kable nie będzie za ciężka?

Edytowane przez franco103
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co już zdążyłem poczytać wykonanie ogrzewania elektrycznego trzeba zlecić jakiemuś fachmanowi (a przynajmniej wykonanie jego projektu i obliczeń jakie to ogrzewanie ma być). Jak będzie z takim ogrzewaniem na poddaszu? Czy betonowa wylewka na kable nie będzie za ciężka?

 

cały system ogrzewania elektrycznego podłogowego jest prosty jak budowa cepa...

 

na poddaszu będą wylewki czy nie...?

 

kable układasz w zwykłej posadzce z mixokreta ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poddaszu jak w projekcie strop lany albo z terivy. Jak to ma się do podłogówki i wykonania bufora z wylewki.

 

Jak by to było proste jak budowa cepa to bym nie pytał. Dla mnie prosta jak budowa cepa to jest mina TM62M, bo to znam. Odpowiadaj normalnie albo wcale.

 

Kable grzewcze w wylewce, która jest buforem ciepła, a tym wszystkim steruje co? Żeby prąd ciągnęło tylko w II taryfie? Na każdy pokój trzeba taki sterownik czy steruje tym jedna skrzynka? Ile trzeba prądu na takie 70m2? kV czy kW chodzi mi przyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadaj normalnie albo wcale.

 

 

no to masz normalnie ...;)

 

każde pomieszczenie ma własną pętlę ogrzewania i sterownik na ścianie ...

moc kabla dobieramy na zasadzie 1m2 podłogi pomieszczenia razy 70w ( tyle będzie mocno dość;) )

czyli jak pomieszczenie ma np. 15m2 to potrzebujemy kabla o mocy 1050w...

patrzymy w tabeli producenta który przewód ma najbardziej zbliżone parametry i taki kupujemy...

każde pomieszczenie wymagające ogrzewania tak samo ...

dla całego domku o powierzchni 70m2 będzie łącznie ok. 5000w

 

na ułożone na podłodze docieplenie kładziemy folię, na folię dajemy maty zbrojeniowe...

do tych mat mocujemy kable rozłożone równomiernie na całej powierzchni...

od puszki sterownika na ścianie dajemy rurkę dla czujnika temperatury podłogi...

końcówkę rurki dajemy ok.50 cm od ściany i na środku pomiędzy ułożonymi kablami...

wszystko zalewamy posadzką lekko unosząc siatki...

do każdego sterownika dajemy oddzielny kabel i bezpiecznik w tablicy ...

 

podłączamy sterownik ustawiamy i gotowe...;)

 

na podłogę dajemy płytki, panele, wykładziny ...

 

w łazience dodatkowo montujemy grzejnik drabinkę z grzałką elektryczną do suszenia ręczników ...

 

ps. sterowniki zawsze ustawiamy na temperaturę w pomieszczeniu, ewentualnie z ograniczeniem temp. podłogi ...

nigdy na samą temperaturę podłogi...

( no chyba że chcemy całą zimę latać i coś przestawiać...;) )

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...