Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

piuma - to jeden z najbardziej typowych układów funkcjonalnych. Projektów gotowych pod te wymagania jest naprawdę sporo i myślę, że warto poszukać.

 

To, o czym warto pamiętać, to kilka prawidłowości:

 

- jeden większy otwór okienny jest z reguły tańszy i prostszy do wykonania, niż kilka mniejszych.

- jeżeli chcesz budować tanio, zapomnij o lukarnach, wykuszach itp. przyjemnościach. Na wizualizacji cieszą oko, ale jak trzeba wysupłać na nie pieniądze albo wyjątkowo długo babrać, to okazują się mniej przyjemne.

- balkony są wrogiem taniego budowania.

 

Czyli - można postawić takiej samej wielkości i funkcjonalności dom jak Truskawki odczuwalnie taniej albo mniejszym wysiłkiem. Porównaj sobie zresztą kilka projektów z tej samej pracowni o podobnej wielkości. Z tego co wiem kosztorysy Archonu są w miarę OK, ale pamiętaj o tym, o czym pisano wyżej niedoszacowaniu kosztów wykończeniówki. Kosztorys zakłada najtańsze drzwi z marketu, tanie plastikowe panele, podstawowe płytki, takiż biały montaż. Większość budujących ma ochotę na coś lepszego, a to oznacza wyższe koszty. Podawane kwoty są też kwotami netto. Jakkolwiek VAT w budownicwie raczej nie jest powszechnie stosowany ;), pewnie w optymistycznym wariancie zapłacisz go kilkadziesiąt tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie kupuj gotowego projektu. rozrysuj sobie projekt domu (rzuty) na kartce papieru. Byle w podstawie był na planie prostokąta. Bez wykuszów, bez balkonów. Dach dwuspadowy bez lukarn i okien dachowych. Znajdźcie jakiegoś znajomego studenta budownictwa (wystarczy 3 rok studiów) i on za góra 1000 zł "przerysuje profesjonalnie" ten projekt. W małym domku obliczać nie ma co jeśli tylko nie projektuje się jakich cudactw (podciągów żelbetowych, słupów itp). Więźbę student "zaprojektuje" jako krokwiowo-jętkową z belek o przekroju 8x20 (krokwie spięte podwójnymi jętkami) i taka więźba wytrzyma wszystkie rodzaje pokryć, które można zastosować na dachu małego domku (jakieś 200 m2 powierzchni połaci dachowych). Jak już projekt gotowy, wystarczy poszukać jakiegoś małego biura projektowego i z jakieś kolejne 1000 zł Panowie zalegalizują cały projekt.

Myślę, że 2 tys PLN za projekt szyty na miarę to nie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo ma być ładnie z zewnątrz, z fajerwerkami, albo fajnie, wygodnie wewnątrz. Albo chcesz płacić kaskę za to, że znajomi i sąsiedzi powiedzą szczerze, że masz ładny domek (nieszczerze i tak wszyscy powiedzą, że ładny - to tak jak z brzydkim dzieckiem - matce nikt nigdy tego w oczy nie powie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załamujcie rąk, jeśli planujecie budować "tymi rencami" to rozsądnie wybierając projekt można zamknąć się w 100000.

Mam to przećwiczone, w zeszłym roku dom brata a w przyszłym mój :)

Do najcięższych prac fizycznych gdzie nie potrzeba żadnych umiejętności brać miejscowych "fizoli", kosztują niewiele a naprawdę zaoszczędzą wam czas i siły, które można wykorzystać na inne prace.

Z moich doświadczeń to nie warto, jeśli nie ma się w tym doświadczenia, samemu robić - więźby (krycie można robić pod warunkiem "łatwego pokrycia" - blacha, gont bitumiczny) i wylewek. Resztę można śmiało samemu zrobić jeśli ma się zdolności manualne i ewentualnie jakiegoś doradcę do poszczególnych etapów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załamujcie rąk, jeśli planujecie budować "tymi rencami" to rozsądnie wybierając projekt można zamknąć się w 100000.

Mam to przećwiczone, w zeszłym roku dom brata a w przyszłym mój :)

Do najcięższych prac fizycznych gdzie nie potrzeba żadnych umiejętności brać miejscowych "fizoli", kosztują niewiele a naprawdę zaoszczędzą wam czas i siły, które można wykorzystać na inne prace.

Z moich doświadczeń to nie warto, jeśli nie ma się w tym doświadczenia, samemu robić - więźby (krycie można robić pod warunkiem "łatwego pokrycia" - blacha, gont bitumiczny) i wylewek. Resztę można śmiało samemu zrobić jeśli ma się zdolności manualne i ewentualnie jakiegoś doradcę do poszczególnych etapów.

 

Za dach nie mamy zamiaru się brać, bo nie umiemy :)

Za 100 000 ssz?

 

Znalazłam jeszcze takie cudo: http://gotowe-projekty-domow.pl/dp_jaworze_nowe_k.htm oczywiście z kilkoma zmianami, np. usunięcie balkonu bocznego, zmiana okiem w łazienkach i kotłowni na wyższe,przesunięcie kominka na ścianę z kuchnią (przy wejściu do salonu), wygospodarowanie w kuchni małej spiżarki na ścianie z wiatrołapem, w salonie dodanie jednego okna na ścianie tylnej, oraz przesunięcie okna ze ściany bocznej na tylną w pokoju na parterze. Zastanawiam się czy zamist okna dachowego nad schodami nie dać okna na ścianie. Poza tym projekt jest oki.:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musicie się zdecydować czy chcecie budować dom marzeń czy prosty i przez to tańszy w budowie dom. Projekty które podajecie nie są tanie ani proste w budowie. Takim domem jest niepodpiwniczony dom parterowy bez użytkowego poddasza z prostym dachem dwuspadowym krytym lekkim poszyciem np blacho-dachówką. Warunek działka odpowiedniej wielkości. Poprawne wykonanie zabudowy i ocieplenia poddasza jest bardzo trudne, kosztowne i pracochłonne i jedyne uzasadnienie to mała działka. Zastanów się nad priorytetami. Niektórych założeń nie da się "pożenić" ;(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...