Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam takie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania terenu:

...

2. Nakazuje się:

1) przeznaczenie na cele powierzchni terenu biologicznie czynnej nie mniej niż 40%

powierzchni działki budowlanej;

2) stosownie w budynkach dachów stromych dwu- lub wielospadowych.

3. Dopuszcza się zastosowanie dachów płaskich lub o innym niż określono w ust. 2 kącie

nachylenia połaci dachowych w budynkach usługowych i hurtowniach.

...

I tak się zastanawiam, że oszczędności mogę szukać w podziale budynku na mały z dachem dwuspadowym (jako mieszkalne) i budynek usługowy. Może dałoby się to jakoś połączyć w jeden budynek. Budynek mieszkalny to np. łazienka, salon z aneksem kuchennym na parterze i sypialnią na poddaszu a w pomieszczeniu usługowym było by miejsce na studio (foto - jako działalność usługowa), pomieszczenie gospodarcze, pokój (garderoba-przymierzalnia) i wc. Oba budynki łączyłyby sie np poprzez wiatrołap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mam takie zapisy w miejscowym planie zagospodarowania terenu:

 

I tak się zastanawiam, że oszczędności mogę szukać w podziale budynku na mały z dachem dwuspadowym (jako mieszkalne) i budynek usługowy. Może dałoby się to jakoś połączyć w jeden budynek. Budynek mieszkalny to np. łazienka, salon z aneksem kuchennym na parterze i sypialnią na poddaszu a w pomieszczeniu usługowym było by miejsce na studio (foto - jako działalność usługowa), pomieszczenie gospodarcze, pokój (garderoba-przymierzalnia) i wc. Oba budynki łączyłyby sie np poprzez wiatrołap.

 

I gdzie te oszczędności widzisz? Na ćwiartce dachu, bo tyle "zaoszczędzisz". MPZT nakazuje dach stromy, ale ile stopni? Jeśli może być np. 15 stopni to rób z wiązara deskowego przygotowanego na budowie. Będziesz miał od razu przygotowany strop. Spojrzałem na Twój dziennik i plany- powierzchnia ok. 95m2, parterówka. Można minimalizować koszty, ale jak sam będziesz robił- każda ekipa pociągnie z kieszeni. Żeby tylko z tego ekonomicznego (planu budowy) nie zrobił się "smok" ciągnący kasę na późniejsze ogrzewanie takiego taniego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zapisie jest "dach stromy" co jak się orientowałem u lokalnego architekta to 30 albo 35 stopni.

A oszczędność? Może połowa domu byłaby pod dachem płaskim.

 

Wierz mi lub nie- wcale to taniej nie wyjdzie. Przeliczałem sobie, gdybym miał zrobić na garażu zamiast dachu dwuspadowego - płaski dach i wcale to nie było tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podliczyłam stan 0 - co prawda temat jeszcze nie jest zamknięty, bo nie ma posadzki na gruncie i częściowo kanalizy, ale wiem ile to będzie kosztowało - i w sumie wyjdzie 23 tys, łącznie z robocizną. Budżet zakładał 20, ale niedoszacowałam (i to grubo!) prac ziemnych, które pochłonęły znaczną część tej kwoty. Dobra wiadomość za to jest taka, że papierologia, na którą było przeznaczone 5 tys, zamknęła się w 4 z małą końcówką. Od jutra, jak dobrze pójdzie, mury idą w górę, a co za tym idzie - sprawdzam zgodność kolejnych założeń budżetowych ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę - bloczków m6 wyliczyłam 12 palet, okazało się, że trochę zabrakło, więc dokupiłam trzynastą ;)

Betonu poszło niecałe 10m3. Bloczki po 2,50, beton po 277 za kubik plus 307 pompa (wszystko zdążyli w godzinę dowieźć i wylać :)).

Powierzchnia zabudowy 94 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej. dzieki, pytalem aby sobie porownac ile tego wyszlo u was, bo podsumowanie wyszlo ci zupelnie sympatyczne.

 

pamietasz moze po ile blczkow bylo na kazdej palecie ?

 

ale dociekliwy:D

przeca ty rypiesz sam ... wiec chyba pora uwierzyć w siebie, że wychodzi ... najtaniej!

nawet jak wydasz z tysiaka wiecej to co?:lol2:

 

NETbet

 

p.s.

słupek gitesowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiadomo ze najtaniej :)

 

slupeczek faktycznie wyglada fajnie... mysle ze chyba wlasnie o to nam chodzilo, ale efekt bedzie dopiero jak beda oba slupki, oraz obie korespondujace z nimi scianki... no i osadzony w jednej z nich kominek :)

Edytowane przez Tomasz Antkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś podliczyłam stan 0 - co prawda temat jeszcze nie jest zamknięty, bo nie ma posadzki na gruncie i częściowo kanalizy, ale wiem ile to będzie kosztowało - i w sumie wyjdzie 23 tys, łącznie z robocizną. Budżet zakładał 20, ale niedoszacowałam (i to grubo!) prac ziemnych, które pochłonęły znaczną część tej kwoty. Dobra wiadomość za to jest taka, że papierologia, na którą było przeznaczone 5 tys, zamknęła się w 4 z małą końcówką. Od jutra, jak dobrze pójdzie, mury idą w górę, a co za tym idzie - sprawdzam zgodność kolejnych założeń budżetowych ;)

 

uwierz , nigdy sie nie zamykaja w zakładanej kwocie :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te założenia to całkiem dobra rzecz, my na początku ich nie mieliśmy, miało być tanio, jak najtaniej. Wyszło jak wyszło, czyli całkiem nieźle. Dziś liczyłam (robiłam kosztorys do końca budowy) i wyszło że musimy wydać jeszcze min 75 tys. Czyli razem wyjdzie 180 tys. UWAGA ze wszystkimi nowymi sprzętami i meblami na parterze!!! Poddasze skończone ale ze starymi mebelkami. Kurcze, jakoś mało! Chyba czegoś nie doliczyłam, muszę jeszcze posiedzieć nad tym kosztorysem :-P Ale będę się go trzymać!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 200tyś. wystarczy żeby pobudować domek do 150m2. Trzeba mieć głowe na karku siłę woli ZAKASAĆ RĘKAWY i można się zmieścić. Ważną sprawą jest robocizna ,jeśli się wykona do80% roboty samemu to i towary nie muszą być z dolnej półki. Ja też kupiłem projekt i to spory i zamierzam go od samych fundamentów postawić po strop i więżbę dachową.a jeśli będę miał jakiś problem jak i co zrobić to się skonsultuje z murarzami,, a tych napewno każdy ma w swoim środowisku. Oczywiście do tego trzeba mieć trochę wolnego ale jeśli nie zależy na czasie to żaden problem. Druga sprawa,to jeśli ktoś włoży ręce do kieszeni i będzie chciał się przyglądać jak domek sam się buduje, no to za tą kwotę nie da rady. Brat wybudował dom no działkie mamy swoją, nie ma jeszcze dachu stan wydatków razem z robocizną (a murarze wzieli 28tyś )wyniosło go 70 tyś w 90 mysle ze sie zmieści stan surowy otwarty. Ale sam nic nie robi. Dom ma 204m2. Więc widzicie 28 tyś za pobudowanie w to miejsce można mieć cały dach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 200tyś. wystarczy żeby pobudować domek do 150m2. Trzeba mieć głowe na karku siłę woli ZAKASAĆ RĘKAWY i można się zmieścić. Ważną sprawą jest robocizna ,jeśli się wykona do80% roboty samemu to i towary nie muszą być z dolnej półki. Ja też kupiłem projekt i to spory i zamierzam go od samych fundamentów postawić po strop i więżbę dachową.a jeśli będę miał jakiś problem jak i co zrobić to się skonsultuje z murarzami,, a tych napewno każdy ma w swoim środowisku. Oczywiście do tego trzeba mieć trochę wolnego ale jeśli nie zależy na czasie to żaden problem. Druga sprawa,to jeśli ktoś włoży ręce do kieszeni i będzie chciał się przyglądać jak domek sam się buduje, no to za tą kwotę nie da rady. Brat wybudował dom no działkie mamy swoją, nie ma jeszcze dachu stan wydatków razem z robocizną (a murarze wzieli 28tyś )wyniosło go 70 tyś w 90 mysle ze sie zmieści stan surowy otwarty. Ale sam nic nie robi. Dom ma 204m2. Więc widzicie 28 tyś za pobudowanie w to miejsce można mieć cały dach.

 

Wszystko się zgadza, wrzuć jeszcze namiary swojego projektu. Będzie można porównać, bo u mnie też zabudowa całkowita to 151m2 i w trakcie robót i dotychczasowe koszty policzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość za to jest taka, że papierologia, na którą było przeznaczone 5 tys, zamknęła się w 4 z małą końcówką. Od jutra, jak dobrze pójdzie, mury idą w górę, a co za tym idzie - sprawdzam zgodność kolejnych założeń budżetowych ;)

 

Cała papirusologia 4 tyś! Jak to zrobiłaś? Sam projekt to koszt 2 tyś. zł.

Jakoś nie mogę uwierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, uwierz :) Projekt indywidualny (czyli bez adaptacji) 2700 - ale w tym moja praca, bo koncepcyjny narysowałam sama. Operat dla banku - 300.

Reszta to pomniejsze koszta, typu jakiś wypis, wyrys, zud, proj. wod-kan, geodeta. Ale u nas za żadne warunki się nie płaci - w energetyce dostałam ze free zaświadczenie, że prund na działce jest już, a wodociągi i gazownia bez opłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...