Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Trafiłem na ten temat, zacząłem go czytać od 1 postu, a tutaj widzę... 231 stron ;D

Ok, zostawię go sobie na dłuższą chwilę (albo 1 dzień!).

 

A więc żoną szukamy projektu domu. Celujemy w dom 100-120m2. Raczej parterówka, ale rozważamy intensywnie piętrowy.

Chcemy ogrzewać ekogroszkiem i mieć garaż dwustanowiskowy. Generalnie nie chcemy wydawać fortuny stąd chcemy wybudować dom w miarę prosty, aby dobrze się w nim mieszkało, a zaraz nie przytłoczył wydatkami.

 

Aktualnie wybraliśmy 3 parterowe. W sobotę jesteśmy umówieni z ekipą na rozmowy, tam im przedstawimy też kolejne nasze propozycje (piętrówki).

Chcemy im pokazać 3 parterowe i 3 piętrowe. Co do piętrowych finałowej 3ki nie mam, a więc nie pokazuję ;)

Działka ma 30x60, więc nie jesteśmy jakoś specjalnie uwiązani.

 

Mamy takie cele co do domu: strop teriva, piec na ekogroszek, prosta konstrukcja dachu (czyli dwuspadówka), pustak ceramiczny + ocieplenie lub jeżeli się uda to pustak ceramiczny/ocieplenie/cegła klinkierowa (ale pewnie koszty zjedzą i zostaniemy przy opcji ściany 2 warstwowej).

 

 

Czy byście mogli w dużym uproszczeniu ocenić ile kosztowałby wybudowanie takich domów?

Osobiście chcę wcelować w wydatki nie większe niż 220 tys. zł, a kuzyn postawił takiej wielkości dom (z ceramiki) za 170 tys.

Tyle, że on pracuje w składzie budowlanym, a więc i materiały sobie załatwił po dobrej cenie i sam też po budowie biegał (miał czas).

 

Co myślicie? Uda się zmieścić? Myślałem też dużo nad silikatami + ocieplenie, ale jakoś ceramika dla mnie to ceramika.

Czy jeżeli wykorzystać silikaty duża różnica będzie w porównaniu z ceramiką?

 

A oto i projekty:

 

Z91 w wariancie z garażem dwustanowiskowym

http://www.z500.pl/projekt/Z91,Maly-dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-3-sypialniami-i-duza-kuchnia.html#project-variants

 

Sielanka z dachem 30st. i garażem powiększonym

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/sielanka_30st_paliwo_stale/0/596#top

 

Irys 17/30 również z garażem powiększonym

http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/irys_17-30_paliwo_stale/0/702#top

Edytowane przez miszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Arturo72
Mamy takie cele co do domu: strop teriva, piec na ekogroszek, prosta konstrukcja dachu (czyli dwuspadówka), pustak ceramiczny + ocieplenie lub jeżeli się uda to pustak ceramiczny/ocieplenie/cegła klinkierowa (ale pewnie koszty zjedzą i zostaniemy przy opcji ściany 2 warstwowej).

-po co Wam teriva skoro ma być poddasze nieużytkowe ? Dla mnie szkoda kasy...

-instalacja ekogroszka jest droga biorąc pod uwagę równiez kominy.Dla mnie strata kasy...

-ceramika nie posiada żadych zalet a wręcz przeciwie a poza tym jest droga...

.

Czy jeżeli wykorzystać silikaty duża różnica będzie w porównaniu z ceramiką?

Różnica będzie spora,zwłaszcza jeśli wybierzesz 18cm różnica będzie ok.20zł/m2.

P.S.

Ja buduję parterówkę 118m2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Najmniejszy z tych domów ma 155m2, największy ponad 170m2

.

No co Ty gadasz ? Ja w tych linkach widzę małe parterówki po ok.110-127m2 ;)

No chyba,że komp mi zwariował :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Różnica będzie spora,zwłaszcza jeśli wybierzesz 18cm różnica będzie ok.20zł/m2.

P.S.

Ja buduję parterówkę 118m2 :)

 

http://allegro.pl/owczary-porotherm-termoton-p-w-25-megamax-i2435174802.html

http://allegro.pl/cegla-t-18-silka-silikat-silikaty-pustak-bloczek-i2445540269.html

 

nie przesadzaj.... Można postawić ścianę z ceramiki taniej, niż z silikatów. Tu 41zł do 38zł, nie licząc zaprawy.

No chyba,że znasz tańśze źródło silikatów - sam chętnie skorzystam :)

,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uściśliłem, pow. użytkowej celowaliśmy w 100-120m2. Stąd też ciągle pomysł, aby uciec w piętrówkę, zamyka się tą przestrzeń w 2 kondygnacjach.

Co do pieca na ekogroszek, oczywiście to przemyślę jeszcze, ale rodzice mają i żyją od dawien dawna, ja też się na tym wychowałem ;) Akurat to mnie nie przeraża. Gazu ziemnego przy działce brak, w gaz "z butli" nie wiem czy bym chciał iść, a pompa ciepła - ach tutaj z kim rozmawiam to różnie. Działka pozwala na to, ale różne opinie o tym słyszałem (głównie od monterów). Po drugie, mam dosyć duże uczulenie na kurze i innego rodzaju latające rzeczy w powietrzu i boję się iść w podłogowe ogrzewanie.

Chyba, że mnie ktoś uświadomi, że to nie koliduje.

 

Co do ceramiki, tutaj akurat kieruję się głównie zdaniem rodziców i jakiś tam swoim przekonaniem/doświadczeniem. Oni mają dom w ceramice wybudowany (lata 80 powstawał) i zawsze pamiętam w domu w największe upały było chłodno i przyjemnie, a w zimie ciepło jak piecyk ruszył.

Edytowane przez miszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miszko:

1. Pow użytkowa nie jest tak ważna, jak użytkowa. Ten twój podwójny domek dla samochodów, który za jmuje 20% powierzchni Twojego domu też trzeba obudować ścianami, ocieplić, przykryć dachem i jakoś wykończyć (podłoga, ściany). Tak więc robiąc wyceny raczej rozmawiaj z ekipami o domu o powierzchni ~ 160m2

 

2. "Latające kurze" przy podłogówce to mit. Pochodzi z czasu pierwszych instalacji, w które wpuszczało sieę wodę o temp 40stC, jak nie więcej.

Przy 30-32 stopniach nie powstają ruchy konwekcyjne na tyle silne, by coś podnieść z podłogi. Paradoksalnie - takie ruchy powstają w okolicach grzejników - wystarczy popatrzeć, jak wyglądają po 3-4 sezonach ściany, na któych są zamontowane. Pompa ciepłą da rade ogrzać dom przez cały sezon, ba - w Twoim przypadku rade da sobie również pompa powietrzna, co dla Twoich monterów byłoby pewnie herezją :)

 

3. Jeśli chodzi o chłód w lecie, to dom z silkatów, jako bardziej akumulacyjny będzie ten stan utrzymywać nawet dłużej, niż dom z ceramiki. Poza tym, Twoi rodzice mają pewnie dom z ceramiki zwykłej, w tej chwili stosuje się ceramikę poryzowaną niższej akumulacyjności. Najmniej akumulacyjny jest gazobeton. A za ciepło w zimie i tak odpowiada ocieplenie (którego przy ścianach silikatowych powinnobyć a parę cm więcej, niż w przypadku ceramiki)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ok, racja, ale jak mówiłem w sobotę jesteśmy umówieniu z ekipą na rozmowy. Mamy 3 te parterówki i 3 piętrówki wstępnie wybrane. Piętrówki jeszcze nie pokazałem, bo jeszcze nie ma finalnej 3ki.

 

Garaż na 2 stanowiska to taka trochę nad wyrost zachcianka, ale jak już się buduje lepiej postawić na 2 miejsca, niż później pluć sobie w brodę - a trzeba było.

Choć zawsze można dobudować wiatę. No nic, kolejna rzecz do przemyślenia ile to będzie kosztować.

 

2. PP (pompa powietrzna) akurat dla nich herezją nie jest. Mówili oni o tych powietrze/grunt. Chodzi o to, że jak mówili, takie instalacje tracą na sprawności, ziemia musi odpoczywać, wymagany serwis oraz relatywnie jest drogi koszt takiej inwestycji, który tylko wydłuża jej zwrot. Stąd instalacje powietrze-powietrze nie są według ich mniemania złe - tylko że najdroższe jeśli chodzi o użytkowanie (najmniej sprawne w porównaniu z innymi wymiennikami ciepła).

Co do samych monterów to są to ludzie, którzy głównie serwisują/montują instalacje przemysłowe. Montują też na domach jak im wpadnie takie zlecenie.

 

3. Tak, rodzicie mają tą starą cegłę i pustkę między warstwami. Widziałem już parę porównań między silikat/ceramika i stąd moje gdzieś tam myśli, aby iść w silikat bo "na papierze" wydaje się mieć lepsze właściwości akumulacyjne i niską przewodność termiczną nawet lepszą niż ceramika. Z hałasami akurat w miejscu gdzie jest działka nie mamy problemów, więc plus na korzyść ceramiki (lepsze tłumienie) jest tutaj drugorzędny.

 

Fotohobby, a Ty masz dom z silikatów? Masz pompę ciepła?

Edytowane przez miszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Po drugie, mam dosyć duże uczulenie na kurze i innego rodzaju latające rzeczy w powietrzu i boję się iść w podłogowe ogrzewanie.

Chyba, że mnie ktoś uświadomi, że to nie koliduje ...

 

Bardziej Ci kurz będzie latał jeśli zdecydujesz na grzejnki. Zauważ, że wszędzie nad grzejnikami robią się smugi od płynącego kurzu. Przy podłogówce nic takiego nie będziesz miał. Unoszący się kurz przy podłogówce to mit. Naprawdę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Powietrze-woda, ale pewnie trzeba mieć jakiś zbiornik wody koło domu? U nas brak.

Ja na poważnie myślę o takim tandemie

Do CO piec na ekogroszek.

Do CWU w okresie od wiosny do jesieni pompa powietrzna.

Intensywnie myślę nad kolektorami słonecznymi. Generalnie budowę chcemy zacząć od nowego roku, więc jeszcze mamy czas na podejmowanie dużych decyzji.

 

3) A masz silikaty na nośnych, do tego ocieplenie? Wełna? Robisz 2 warstwową ścianę? Lub inaczej, poczytam sobie Twój dziennik ;)

Edytowane przez miszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miszko - z własnego doświadczenie podpowiem - wstrzymaj się z budową kilka miesięcy (tudzież do wiosny)- w tym czasie czytaj, czytaj, czytaj to forum.

Po pytaniach widać, że dopiero zaczynasz przygodę z budową (jak każdy z nas kiedyś). A dom to cały system. Kolejne decyzje muszą być spójne. Największe oszczędności to dobry projekt (ale nie tylko rozkład pomieszczeń, ale też konstrukcja, ogrzewanie, wentylacja).

Rozwiązania z czasów rodziców, "bo tak się robi" niekoniecznie się sprawdzają dziś. Np z tą ceramiką: to już nie ta sama ceramika dziś (o czym wyżej). Okna dziś szczelne, co oznacza inne rozwiązania wentylacyjne. Grzejniki są dobre pod nieszczelnymi oknami (np z nawietrznikami), podłogówka lepiej się ma z oknami szczelnymi (ale wtedy może wentylacja mechaniczna raczej).

Jeśli Twoim priorytetem są niskie koszty budowy (budżet 220tys na to raczej wskazuje), to przeczytaj cały ten wątek i wątek domu za 300 tysięcy (pewnie zmienisz spojrzenie na garaż dwustanowiskowy i ścianę trzywarstwową).

Potem przemyśl kwestię kosztów eksploatacyjnych - ile jesteś gotowy płacić za ogrzewanie. Jeśli zostaniesz przy ekogroszku, to możesz od biedy budować dom normowy. Jeśli zechce Ci się jednak większego komfortu i zdecydujesz się na pompę ciepła, wówczas będzie warto poczytać wątki o domach energooszczędnych. Wtedy masz lektury na kilkanaście tygodni pewnie.

Nie licz, że fachowcy za Ciebie podejmą te decyzje. Każdy z nich w najlepszym wypadku pomyśli tylko o tym, w czym się specjalizuje. A dom to system. Ty musisz skoordynować wszystkie wybory.

To jest pasjonujące wyzwanie.

Edytowane przez marchew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak z budową to dopiero od nowego roku (a raczej wiosny). Stąd teraz czytam, czytam, czytam i rozmawiam.

Co do fachowców to wiem, nie wiążę z żadną ich wypowiedzią. Wszystkie rozmowy staram się brać na sucho i przy konfrontacji z wypowiedziami innych wyciągać jakieś meritum sprawy.

 

Co do ściany 3 warstwowej to dla mnie ideał, koszty pewnie powiedzą co innego i zostanę przy 2 warstwowej. Stąd też pomysł na silikaty, a nie ceramikę.

 

Dla mnie priorytetem jeśli chodzi o ogrzewanie to jak najniższe koszty jeśli chodzi o kupno i eksploatację.

Stąd pomysł na ekogroszek + jakiś pomysł na ogrzewanie CWU + kominek z płaszczem wodnym.

 

Planuję podnająć ekipę na SSO, a resztę robić przy pomocy zaprzyjaźnionych osób/ekip oraz co się da samemu.

Edytowane przez miszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miszko, trochę mylisz pojęcia.

 

Pompa powietrze-powietrze, to pompa wykorzystująca energię cieplną zawartą w powietrzu i oddająca ją w tej samej postaci, ogrzanego powietrza. Czyli jest to po prostu ogrzewane nadmuchowe.

Pompa powietrze woda wykorzystuje ten sam nośnik energii, ale oddaje go w postaci wody, czy to do podłogówki, czy (w wyższej oczywiście temperaturze) do CWU.

 

Silikaty mają lepszą przewodność ciepła, niż ceramika (czyli gorszą izolacyjność), dlatego też też, aby osiągnąć pożądany współczynnik lamda należy docieplić je nieco grubszą, niż w przypadku ceramiki warstwą styropianu/wełny.

I przy okazji - jeśli planujesz ścianę 2W, to uważam, że nie ma sensu docieplać wełną, bo nic nie zyskujesz a zapłacisz więcej.

Ja dopiero zaczynam budowe. Ale po roku bycia tutaj idąc do pracowni architektonicznej wiedziałem, czego chcę i dlaczego tego chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikaty mają lepszą przewodność ciepła, niż ceramika (czyli gorszą izolacyjność), dlatego też też, aby osiągnąć pożądany współczynnik lamda należy docieplić je nieco grubszą, niż w przypadku ceramiki warstwą styropianu/wełny.

Prawdopodobnie masz na myśli współczynnik U, czyli współczynnik przenikania ciepła przez całą przegrodę (ścianę).

Współczynnik lambda, to współczynnik przewodzenia ciepła, ten określa dany materiał budowlany i jest niezmienny.

http://materialy.budowlane.edu.pl/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_przewodzenia_ciep%C5%82a

http://materialy.budowlane.edu.pl/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_przenikania_ciep%C5%82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miszko - to i ja dodam coś od siebie. Buduję Irysa i liczę, że do zamieszkania zamknę się w 220-230tys. ale to głównie własna praca- jak chcesz to zajrzyj do DB. Koszt dotychczasowy też jest. Garaż jednostanowiskowy to koszt ok. 15tys.- policzone! a dwustanowiskowy pewnie dodać trzeba min.10tys. To się tylko tak wydaje, że to 3 ściany, dach i brama.

Najpierw dobrze pomyśl, co jest Ci niezbędne, czy warto przy założeniu niskiego budżetu ładować kasę w garaż. W Irysie ma prawie 8m, więc na upartego 2 auta wejdą - warto chyba się pomęczyć za te 10tys. z wyprowadzaniem autka?!

 

Materiał na ściany- budowałem z suporeksu, bo jest łatwy w obróbce, ceramika dla mnie jest materiałem "niebudowlanym", silikatu nie znam. I tak najważniejsze jest ocieplenie.

 

Zastanawiam się po co spotkanie z ekipami? Oni mają Ci wybrać projekt, który będą budować? Z ekipą można rozmawiać, jak się ma lub chce kupić określony projekt, a nie robić casting. Oni wybiorą najprostszy w budowie- skroją jak za droższy.

 

Poza tym , jeśli dużo nie zrobisz we własnym zakresie, to wątpię w zakończenie budowy na poziomie 220tys. w tych przedstawionych projektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...