Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzięki bardzo za wszystkie sugestie. Wydawało mi się, że domek parterowy wyjdzie drożej od tego...ale na razie jestem dopiero na etapie dowiadywania czego nie wiem:) Chatka to jeden z pierwszych projektów jakie wpadły mi w oko, ale oczywiście szukam dalej. Z jednej strony dobrze byłoby kilka miesięcy się przygotowywać, czytać i wybierać, ale z drugiej trochę goni nas czas, bo dopiero teraz pojawiły się jako takie możliwości finansowe, a chcemy zdążyć rozpocząć w tym roku, żeby załapać się na "Rodzinę na Swoim". Dzisiaj jestem w pracy na nocce, więc przeczytam następne kilkadziesiąt stron w tym na pewno wspomniane dzienniki. Właśnie zapoznałem się z naszym mpzp i widzę, że dach może mieć maks 45st.. Jeśli chodzi o wymiary działki to one nas nie ograniczają, mamy 2ha. Działka rolna z dopuszczalną zabudową, będziemy wznosić siedlisko ;P.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wydawało mi się, że domek parterowy wyjdzie drożej od tego
To zależy co masz w planie zagospodarowania.Jeżeli dach w przedziale np 35-45 st,to buduj w górę,bo postawisz parter i na to musisz dać drogą,wielką czapę.A jak plan umozliwia 10-15 st,to parter jest lepszy-brak skosów,odchodzi koszt schodów i miejsce na nie,bryła jest uproszczona także technologicznie(nie musisz lać stropów).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I u mnie dach 30stopni, ale warto pamiętać, że wielkość poddasza zależy też od wymiarów budynku- inaczej będzie gdy budynek ma np. 8m szerokości, a inaczej jak ok.11m (mój). Wtedy miejsca zdecydowanie więcej.

 

Łukasz- 5 lat na papierologię? Przyznam, że trochę dziwne założenia sobie stawiasz. Nie wiem co Cię śmieszy w pytaniu o mpzp- od tego zależy co będziesz mógł zbudować, więc nie ma w tym nic śmiesznego. Budowanie pokoju, żeby sobie urządzić "graciarkę"- od tego podobno są pomieszczenia gospodarcze;)

Masz jeszcze czas, dużo czasu na przemyślenia. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 lat w budownictwie to szmat czasu.

Po pierwsze nie wiadomo jaki za 5 lat będzie plan zagospodarowania,koszty budowy mogą być 30% niższe,ale też i 50% wyższe.Nie chce już tu wspominać o zmianie przepisów budowlanych,bo już coś się szykuje na temat obligowania inwestorów do posiadania solarów lub pomp ciepła,a prezes Rączka ostatnio narzekał że ministerstwo zbyt wolno wprowadza regulacje unijne dotyczące standardów budownictwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze chcieli normalnie dopłacać do energooszczędności, a nie jak teraz pseudo-dopłaty do solarów (z zyskiem... dla banku).

Raczej wątpię, by budowa była tańsza, z podwyżkami paliwa droższe będzie wszystko, a zarobki??- wielka niewiadoma.

Ale ja nie odradzam budowania- sam żałuję, że decyzja o budowie, z powodów życiowych przyszła tak późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I u mnie dach 30stopni, ale warto pamiętać, że wielkość poddasza zależy też od wymiarów budynku- inaczej będzie gdy budynek ma np. 8m szerokości, a inaczej jak ok.11m (mój). Wtedy miejsca zdecydowanie więcej.

 

U mnie też 30 stopni, a szerokość budynku w osiach 7 m ;) Ale poradziłam sobie inaczej - wysoko podniesione ścianki kolankowe i powierzchni poniżej 1,9m mam w całym domu jakieś 4 m2 :) No i nie trzeba robić okien połaciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też 30 stopni, a szerokość budynku w osiach 7 m ;) Ale poradziłam sobie inaczej - wysoko podniesione ścianki kolankowe i powierzchni poniżej 1,9m mam w całym domu jakieś 4 m2 :) No i nie trzeba robić okien połaciowych.

Tylko Ty Kocurze zaprojektowałaś mega nowoczesną stodołę,a wiesz jak trudno jest jeszcze u nas inwestorów przekonać do takich brył nawet jak są ekonomicznie bardzo przemyślane :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz 789 dlaczego tak bardzo upierasz się przy salonie 40 m i kuchni 12-13 m? Gdyby wystarczył ci salon 30 m i kuchnia 10 , miałbyś o wiele więcej projektów do wyboru a przecież dla jednej osoby to nie jest mało. Powiem więcej - ja dla 4 osobowej rodziny nie potrzebuję więcej miejsca :)

Oczywiście bogatemu wolno, ale jeśli rozmawiamy o tanim budowaniu to chyba pora zejść na ziemię.

e

Zgadzam się . Wracając do pierwotnego wątku dom za 200 tys.Czy jest to możliwe ? Pewnie tak, choć w roku 2012 będzie b. ciężko. Przed 2005 możliwe, teraz już wątpliwe. Jednak gdy masz możliwości własne lub rodzinne warto walczyć, bo nic nie da się porównać z mieszkaniem we własnym domu. Wracając do projektów b. ekonomicznych, które warto brać pod uwagę to :

I . PROSTA BRYŁA BUDYNKU, DACH 2-SPADOWY BEZ UDZIWNIEŃ, jednak wskazany garaż a nie wiata(mimo wszystko w tym ostatnim jest sens bo można go" z braku laku" wykorzystać jako pomieszczenie na wszystko, jak nie ma chwilowo pieniędzy to chwilowo wiata z możliwością przeróbki na garaż- pamiętać o odległości od granic działki )

II Chyba jednak o dziwo piętrowy i choć tu wszystkich zaskoczę to tańszy niż parterowy(mniejsze fundamenty i dach!-najdroższy w całym sso, brak okien dachowych, możliwy na małą działkę ) i z użytkowym poddaszem (dalej ten dach i kłopotliwe ocieplenie tegoż, potrzebna spora działka), schody żelbetowe ok

II. Technologia- cóż, choć kłóci się to z moimi własnymi wyobrażeniami o ścianach 2 -warstwowa, oczywiście styropian , dachówka cementowa(dużo tańsza od ceramicznej a w wydaniu wielu firm niemieckich b. dobra) i choć najtańszy na pewno NIE tynk akrylowy, bo elewacja po 5-7 latach do remontu

III. Wnętrze:

1) salon -nieduży ok. 20 m2 starczy spokojnie, bo trzeba pamiętać, że to nie salon i sala balowa tylko pokój dzienny, z jadalnią łącznie ok. 30 m2

2)kuchnia 8-10 m2 , choć kobietom marzy się często większa to lepiej spędzić czas w ogrodzie niż na gotowaniu w zamkniętym pomieszczeniu-wspomnicie moje słowa:))))

3)dla każdego po jednej sypialni, osobiście uważam,że sypialnie powinny być spore ale w domu super ekonomicznym 10-12 m2 musi wystarczyć.

4) łazienka z prysznicem lub wanną , oczywiście prysznic b. ekonomiczny w eksploatacji-8 m2

5) toaleta 4m2

6) pomieszczenie gospodarcze + kotłownia w mojej opinii w domu z max zminimalizowana powierzchnią najważniejsze miejsce, bo nie będzie gdzie podziać większości rzeczy miń -10 m2

7) komunikacja ?

Pozdrawiam i życzę szczęścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...