Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

skusiłam sie na dwie rzeczy które miały byc bajeranckie - rolety elektrycznie sterowane i bateria prysznicowa z termostatem za 1000 zł, obu rzeczy załuję, nie sprawdzaja sie i tylko przysparzaja kłopotów. na szczęście zabrakło mi juz pieniędzy jak kupowałam baterię do kuchni i kupiłam tania i jest ok.

fascynuja mnie domki w Holandii i na wyspach - są małe, proste i śliczne, takie jakies od serca. nie wiem, na czym to polega, ale są naprawdę skromne,a aż chce sie do nich wejść. zwykłe pobielone cegły,czyste okna, drzwi wejściowe na poziomie chodnika, niskie, ale zawsze ozdobione pieknymi roslinami. uogólniam oczywiście, ale ta róznica rzuca się w oczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

skusiłam sie na dwie rzeczy które miały byc bajeranckie - rolety elektrycznie sterowane i bateria prysznicowa z termostatem za 1000 zł, obu rzeczy załuję, nie sprawdzaja sie i tylko przysparzaja kłopotów. na szczęście zabrakło mi juz pieniędzy jak kupowałam baterię do kuchni i kupiłam tania i jest ok.

fascynuja mnie domki w Holandii i na wyspach - są małe, proste i śliczne, takie jakies od serca. nie wiem, na czym to polega, ale są naprawdę skromne,a aż chce sie do nich wejść. zwykłe pobielone cegły,czyste okna, drzwi wejściowe na poziomie chodnika, niskie, ale zawsze ozdobione pieknymi roslinami. uogólniam oczywiście, ale ta róznica rzuca się w oczy

 

Bateria termostatyczna nie jest taka zła - używam jej pod prysznicem i jestem zadowolony. Holandia i Anglia też mi się podoba - ale pamiętaj, że mimo niewielkiego rozmiaru często to nie są tanie domy (w sensie materiałów, konstrukcji i oczywiście gruntu, na którym stoją). Choć muszę przyznać - nawet tandetnie zbudowane, tanie domy miewają naprawdę ładną architekturę.

 

Mam natomiast inne pytanie (zgodne z tematem wątku :)): czy pamiętasz może, ile kosztował cię strop (o ile pamiętam - drewniany), ocieplenie stropu, oraz konstrukcja i pokrycie dachu? Chodzi mi oczywiście o wartości orientacyjne. Myślę nad poddaszem nieużytkowym nad częścią domu o podobnej powierzchni i zastanawiam się właśnie, o ile podniesie mi to koszty budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie:p

Zielony ogrod ma deszcz na mysli a compi snieg zapewne

 

na wyspach i w holandii czesto pada ale snieg tam rzadko uswiadczyc i mrozy rzedu 15-20*(wnet niemozliwe)

w polsce natomiast i jedno i drugie z trzecim to standard ze tak sie wyraze

 

my mamy 2 schodki po 15 cm (do tego pod balkonem) na taras a i tak gdy zawieje podczas opadow sniegu to z 10 cm drzwi zakryte puchem:) - zabieram miotelke i ide odsnierzyc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Holandia i Anglia też mi się podoba - ale pamiętaj, że mimo niewielkiego rozmiaru często to nie są tanie domy (w sensie materiałów, konstrukcji i oczywiście gruntu, na którym stoją). Choć muszę przyznać - nawet tandetnie zbudowane, tanie domy miewają naprawdę ładną architekturę.

 

no coz jesli chodzi o anglie - piekne domy, tandetnie wykonane niestety - fuszera na kazdym kroku (robione przez angoli nie polakow) za ceny robocizny z kosmosu - materialy wcale nie takie drogie - do tego jak sie uwzgledni zarobki to maja taniej niz my (nawet pomimo drogiej robocizny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm

 

 

na wyspach i w holandii czesto pada ale snieg tam rzadko uswiadczyc i mrozy rzedu 15-20*(wnet niemozliwe)

w polsce natomiast i jedno i drugie z trzecim to standard ze tak sie wyraze

 

 

 

no ciekawe stwierdzenie......

 

szczególnie w grudniu w 2010 opady śniegu w UK i Irlandii były dramatyczne (poprzednia zima to samo). W Irlandii grudzień był najzimniejszym miesiącem od chyba 50 lat i mrozy dochodziły nawet w Dublinie do -15C co jak na ich takie przeciętne budownictwo jest dramatem.

O zasypanych sniegiem lotniskach nie wspomnę, sam przesiedziałem na jednym kilkanaście godzin.

 

takie przeciętne domy w UK czy IRL są faktycznie tandentne, szczególnie te stare, budowane tak 30-50 lat temu. Bez ocieplenia - nie potrzeba było, bardzo niskie kondygnacje, malutkie pokoiki, rury na zewn (teraz zamarzają.........). Wynika to raczej z panującej tam biedy te kilkadziesiąt lat temu i bardzo wysokich cen terenu. Bez porównania do tego są stare domy z czerwonej cegły mające często >100 lat o wysokich pomieszczeniach ale nawet teraz po przecenach rzędu -60-70% są kosmicznie drogie i nie są to domy na kieszeń przeciętnego obywatela tamtych krajów.

 

No ale tam nikt nie buduje domów samodzielnie, systemem gospodarczym.............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam natomiast inne pytanie (zgodne z tematem wątku :)): czy pamiętasz może, ile kosztował cię strop (o ile pamiętam - drewniany), ocieplenie stropu, oraz konstrukcja i pokrycie dachu? Chodzi mi oczywiście o wartości orientacyjne. Myślę nad poddaszem nieużytkowym nad częścią domu o podobnej powierzchni i zastanawiam się właśnie, o ile podniesie mi to koszty budowy.

Sprawdzę w zeszycie, jakiś czas dokładnie spisywałam koszty, potem mi przeszło. Sufit mam podwieszany – stelaż „na krzyż” do konstrukcji dachu, płyty gipsowe, folia i 30 cm wełny, na strychu tylko pomosty do chodzenia, trzymamy tam kufer z pamiątkami, narty i pudła po sprzęcie RTV. Musze przyznać, że dobrze sufit zrobili, bo nic nie popękało, mimo że konstrukcja dachu jeszcze pracowała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm

 

Zielony ogród ogrod masz swietny po prostu - uwielbiam takie okolice, do tego bez przepychu skromnie,zielono i pieknie

w domku zreszta jak widac na zdjeciach rowniez gustownie, skromnie - co uwazam za atut - ale wszystko dobrane i pasujace do siebie - zero zbednych (wizualnie) rzeczy bez przepuchu i zbednego bajeranctwa

 

 

takie pytanie - gdzie można obejrzec ten ogród...............................???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bateria termostatyczna często się kłóci z przepływowymi podgrzewaczami wody i zasobnikami o małej pojemności.

 

no własnie ja mam bojler 80l i to był głupi pomysł z ta baterią. Wody w zupełności wystarcza, ale często trzeba baterie wykręcac i czyścić sitko, bo troszkę pyłu i juz woda zimna tylko leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie - gdzie można obejrzec ten ogród...............................???

 

nie ma dziennika ani porządnych zdjęć, nie planowałam "wystepów" tutaj, ale może to jeszcze nadrobie, bo tu jest całkiem sympatycznie. jest tylko watek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152318-M72-Zielony-ogród&highlight=zielony+ogr%C3%B3d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie ja mam bojler 80l i to był głupi pomysł z ta baterią. Wody w zupełności wystarcza, ale często trzeba baterie wykręcac i czyścić sitko, bo troszkę pyłu i juz woda zimna tylko leci.

Nie to, ze radziłbym przeróbki w kotłowni, ale łatwiej chyba porządny filtr właśnie tam zainstalować. Bo przecież to chyba nie rurki tak pylą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie - gdzie można obejrzec ten ogród...............................???

 

na zdjeciach w jej poscie:)

 

co do temp na wyspach - co ze spadl tam snieg??dla nich 10 cm sniegu to paraliz komunikacyjny, a -5* to tragedia i oszczedzajcie energie - wypowiedz rzadzacych

ten kraj jest do niczego nie przygotowany a w polsce to zaczatek zimy dopiero

a to ze bylo 7 dni w roku po -15* nie swiadczy o tym ze maja srogie zimy - bo przez ostatnie 20lat to wlasnie 2 ostatnie zimy daly im popalic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm
na zdjeciach w jej poscie:)

 

co do temp na wyspach - co ze spadl tam snieg??dla nich 10 cm sniegu to paraliz komunikacyjny, a -5* to tragedia i oszczedzajcie energie - wypowiedz rzadzacych

ten kraj jest do niczego nie przygotowany a w polsce to zaczatek zimy dopiero

a to ze bylo 7 dni w roku po -15* nie swiadczy o tym ze maja srogie zimy - bo przez ostatnie 20lat to wlasnie 2 ostatnie zimy daly im popalic

 

skoro wiesz wszystko lepiej, nawet na temat zimy w UK czy IRL...................

 

nie pdejmuję polemiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak radzi JurekM - nie rezygnować! Jeśli kiełkuje myśl o własnym domu, to pierwszym krokiem jest działka. Ziemia prawie nigdy nie tanieje. Wziąć 15000 kredytu na rok i kupić. Zobaczycie jak się żyje z ratą 1500 zł/mies to raz, a dwa - będzie już od czego zacząć jak się kredyt spłaci. Bank inaczej popatrzy na inwestora, który ma już działkę.

Po spłacie kredytu na działkę wybrać projekt, załatwić formalności i startować do hipotecznego!

Przy średnim nakłądzie włąsnej pracy (czyt. do wszystkiego ekipy) moja ciotka w zeszłym roku wybudowała Dom Miniaturkę z Archonu (85 m2 pow. użytk) za 200 tyś złotych z wszystkimi formalnościami + całą wykończeniówką + meble + kuchnia i dwie łazienki - no po prostu na gotowca !!! (wiadomo, że bez ogrodzenia i kostki wkoło).

JA zamierzam się zmieścić w 320 000 ze wszystkim na gotowo z domem znacznie większym (170m2 pu), ale rzy znacznie większym nakładzie własnej pracy. MAm obecnie SSO, oprócz tynków i wylewek wszystko do końca robię już sam. Mam 2 ręce i łeb na karku, to sobie poradzę! (Odpuszczam tylko instalację gazową - bo wiadomo, i płytki, bo zwyczajnie nie umiem i nie czuję się na siłach, no i jeszcze schody drewniane).

Poza tym robiąc samemu wiesz co masz, robisz powoli i dokładnie bo dla siebie!

WNIOSEK: Kupować glebę i jazda do przodu! Ktoś ma w podpisie na FM że marzenia nie są po to by je mieć, tylko by je spełniać !

 

Też kupiłem najpierw działkę 1200m2 pod wrocławiem jakiś czas temu. Wtedy m2 kosztował 30 PLN teraz prawie 200. Dom prawie 200m2 z pomieszczeniami gospodarczymi. Ocieplenie we własnym zakresie, płyty gk, płytki, na razie nie mam jeszcze tynku wykończonego tarasy i bramy wjazdowej. Wydatki na smą budowę- 320 tys. Nie oszczeędzałem na ociepleniu - 30 cm wełny mineralnej na dachu, ściana gazobeton 36,5 Ytong + 8 cm styropianu. Na wielu rzeczach można oszczędzić - mam podłogówkę i zamiast drogich kafli położyłem super panele polimeryzowane chyba z Kronospanu - wyglądają jak drewno i są cieplejsze od zwykłych no i tyle nie kosztują

http://www.kronoarena.pl/Sections/1075_914_brilliance-floor/6576_panele-podlogowe.aspx

Kocioł na ekogroszek Siemko za 5 tys. itd Jeszcze dużo roboty przede mną, ale koszty kredytu mnie nie zbijają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 2mm
nie ma dziennika ani porządnych zdjęć, nie planowałam "wystepów" tutaj, ale może to jeszcze nadrobie, bo tu jest całkiem sympatycznie. jest tylko watek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152318-M72-Zielony-ogród&highlight=zielony+ogr%C3%B3d

 

bardzo ładny dom, wnętrza i ogród.

i ta piwniczka z winem........... :)

 

pozwolę sobię na pytanie:

 

ta roślina na środku z takimi wielkimi liśćmi to co to jest?? chyba nie rabarbar?? :)

 

http://i3.fmix.pl/fmi1539/88a4cbb8001640554ceeae75/zdjecie.jpg

 

 

dzięki i pozdr/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...