Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tego co zauważyłam, system gospodarczy jest rozumiany dwojako - albo jako osobiste zasuwanie na budowie, przy pomocy przysłowiowego szwagra ;), albo jako wyszukiwanie tanich ekip do każdego etapu osobno, pilnowanie zaopatrzenia itd - czyli zajęcie się całą logistyką w celu znalezienia jak najkorzystniejszych cenowo rozwiązań. Myślę, że wielu inwestorów łączy jedno z drugim i takim systemem można uzyskać spore oszczędności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Wam,

 

Ja do domu za 200 tys nie aspiruję, w założeniach nie chcieliśmy przekroczyć 250 tys. Czy się uda? Nie wiem, raczej nie, choć związane jest to raczej ze świadomą zmiana kilku rzeczy na droższe, niż niekontrolowanym przekroczeniem budżetu. Aktualny stan, po zamówieniu bramy i ostatecznym zamknięciu budynku wyniesie nas około 173 400 pln. W tym są wszystkie koszty, łącznie z dofinansowaną przydomową oczyszczalnią ścieków, instalacją CO (podłogówka i rozprowadzenie instalacji pod grzejniki na wszelki wypadek) i CWU, instalacją elektryczną, wylewkami, tynkami gipsowymi Diamond i wykonaniem projektowanej charakterystyki cieplnej. Brakuje pieca (nad tym jeszcze się zastanawiamy, czy eko groszek czy PCI powietrzna), części instalacji WM i rekuperatora, no i całej pozostałej części wymaganej do zamieszkania :bash:

 

Budynek ma prostą bryłę, ale jest dość spory (166 m po podłogach), można było go jeszcze uprościć, zaoszczędzić na kilku rzeczach. "Tymi ręcami" rozłożyliśmy tylko perlit na podłodze i kanały WM. Reasumując, tak, wierzę, że można zrobić dom za 200 tys :) mimo, że nam się nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Wam,

 

Ja do domu za 200 tys nie aspiruję, w założeniach nie chcieliśmy przekroczyć 250 tys. Czy się uda? Nie wiem, raczej nie, choć związane jest to raczej ze świadomą zmiana kilku rzeczy na droższe, niż niekontrolowanym przekroczeniem budżetu. Aktualny stan, po zamówieniu bramy i ostatecznym zamknięciu budynku wyniesie nas około 173 400 pln. W tym są wszystkie koszty, łącznie z dofinansowaną przydomową oczyszczalnią ścieków, instalacją CO (podłogówka i rozprowadzenie instalacji pod grzejniki na wszelki wypadek) i CWU, instalacją elektryczną, wylewkami, tynkami gipsowymi Diamond i wykonaniem projektowanej charakterystyki cieplnej. Brakuje pieca (nad tym jeszcze się zastanawiamy, czy eko groszek czy PCI powietrzna), części instalacji WM i rekuperatora, no i całej pozostałej części wymaganej do zamieszkania :bash:

 

Budynek ma prostą bryłę, ale jest dość spory (166 m po podłogach), można było go jeszcze uprościć, zaoszczędzić na kilku rzeczach. "Tymi ręcami" rozłożyliśmy tylko perlit na podłodze i kanały WM. Reasumując, tak, wierzę, że można zrobić dom za 200 tys :) mimo, że nam się nie uda.

 

No i to są krzepiące słowa :)

Ile pracy własnej włożyłeś w budowę? Budowałeś jedną firmą, czy do poszczególnych prac najmowałeś inne ekipy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się pytania o Skrzata i dom w nerinach.

 

Skrzat za 200 możliwy tylko przy bardzo dużym wkładzie robocizny własnej, albo (a najlepiej również) odchudzeniu czegoś w kosztorysie, bo teraz ma 206 netto bez wykończeń wewnętrznych. Ekipami do postawienia moim zdaniem za 250.

 

Dom w nerinach być może za 250 do zamieszkania, ale ręki sobie za to obciąć nie dam. DEZET wypisał co ma z podrażaczy. Gdyby coś tu potanić, to byłoby dobrze, no ale zgadzam się z marynatą, że to już będzie nieco inny projekt nieco innego domu.

 

Z innej beczki. Oba projekty mają taką cechę, która dla mnie jest nieakceptowalna - najwygodniejsze mieszkanko ma w nich samochód. :) W obu jest bardzo mało miejsca na szafy, jakiekolwiek przechowywanie, ale to może moje skrzywienie, bo oprócz standardowych kwestii tekstylnych i dziecięcych mam dużo książek, na które muszę mieć parę półek. W nerinach niezbyt ekonomiczna też instalacja wodna - rozkład pomieszczeń powoduje, że jest rozciągnięta na cały budynek, no ale to nie są kwoty rujnujące. O programach użytkowych celowo nic nie piszę, bo jak już wybrane, to zakładam, że przemyślane i pasujące do stylu życia danej rodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to są krzepiące słowa :)

Ile pracy własnej włożyłeś w budowę? Budowałeś jedną firmą, czy do poszczególnych prac najmowałeś inne ekipy?

 

Ja jestem ona, nie on :p Tak jak napisałam, perlit na podłodze plus rozłożenie kanałów wentylacji mechanicznej - tylko to zrobiliśmy sami. Reszta jest dziełem różnych ekip, osób. Najniższa cena nie była jedynym kryterium, ważna była też jakość - np. przy tynkach wewnętrznych wybraliśmy ekipę, która była stosunkowo droga, tylko staraliśmy się negocjować. Raz się dało, raz nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze projektu najpierw patrzymy na rysunki z zewnątrz danego domu, potem dopiero na układ funkcjonalny.

Często elewacja nas zachwyca i zostajemy z takim domem, zostawiając układ wewnętrzny jaki jest.

Wynika stąd m. in. nieciekawy układ pomieszczeń, brak przestrzeni na szafy i wygodny... garaż ( bowess;) )

Również rozciągłość instalacji jest ważna- odległość pieca od punktów odbioru cwu powoduje większe zużycie wody.

Takich przemyśleń trzeba wiele...i potrzeba na to czasu przed budową.

Nie wiem czy było, ale może warto byłoby zrobić taki spis "dla potomności" zasad wyboru domu do np.200tys. zł.?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było, ale może warto byłoby zrobić taki spis "dla potomności" zasad wyboru domu do np.200tys. zł.?!

No pewnie, a przynajmniej usystematyzować to, co już na forum się mówi w tym temacie od dawna.

Mogę zacząć i wypisać to, co zastosowałam u siebie (ekstremalne cięcie kosztów ;)), a kolejne osoby dopiszą do listy. A zatem:

 

- prosta bryła na rzucie prostokąta

- dach najlepiej dwuspadowy (prosta konstrukcja, mało drewna na więźbę)

- bez wykuszy, balkonów, lukarn

- bez okien połaciowych

- bez garażu w bryle

- część okien zastąpiona oszkleniem stałym

- jeśli z poddaszem, to wysoko wyciągnięte ścianki kolankowe - eliminuje się bezużyteczne metry podłogi, których nie sposób sensownie zagospodarować

- mało kominów, najlepiej wszystkie kanały skupione w jednym, max dwóch

- woda w jednym miejscu w domu (np. u mnie: łazienki w pionie, kuchnia za ścianą z jednej strony, kotłownia z drugiej) = jeden pion kanalizacyjny

- może to śmieszne - ale u siebie mam wszystkie okna balkonowe, odpada koszt parapetów z obu stron - a wygląda całkiem ekskluzywnie ;)

- najważniejsze chyba: rozsądne planowanie wielkości domu, czyli odpowiednio do liczby mieszkańców - myślę, że 25-30m2/os to absolutnie wystarczająca powierzchnia

 

Reszta spostrzeżeń dotyczy raczej kosztów eksploatacji i trików w wykończeniówce :)

Edytowane przez bury_kocur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polak im ma więcej czasu na przemyślenia robi się co raz bardziej zachłanny ;) :). Do rozpoczęcia prac jeszcze uuuuuu, PKP do końca roku wywala kabelki przechodzące przez działkę. Więc na razie tylko same poszukiwania i podglądactwo w dobrym słowa tego znaczeniu.

Zaczynałem poszukiwania od projektu Delicja. Później przyszedł etap Słoneczka II (wersja mała). A że czasu jeszcze troszkę jest w oko wpadły dwa projekty

1. http://www.mgprojekt.com.pl/niezapominajka

oczywiście bez koszmarnych wielgaśnych słupów (zastąpią je drewniane), poddasze na razie tylko jako stryszek

2. http://www.mgprojekt.com.pl/gargamel

zmiana dachu na 2spadowy, poddasze również nie musi być od razu wykańczane (rodzina 2+1 /+2 koty :)

 

Czy te wymienione ostatnie dwa projekty wyjdą dużo drożej niż Słoneczko w mniejszej wersji (strop Teriva)?

Jeśli różnice nie są zbyt duże , który z dwóch ostatnich jest sensowniejszy. Dodam, że sami niewiele zrobimy własnymi ręcyma :) (znajomi jedynie instalacje elektryczną).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polak im ma więcej czasu na przemyślenia robi się co raz bardziej zachłanny ;) :). Do rozpoczęcia prac jeszcze uuuuuu, PKP do końca roku wywala kabelki przechodzące przez działkę. Więc na razie tylko same poszukiwania i podglądactwo w dobrym słowa tego znaczeniu.

Zaczynałem poszukiwania od projektu Delicja. Później przyszedł etap Słoneczka II (wersja mała). A że czasu jeszcze troszkę jest w oko wpadły dwa projekty

1. http://www.mgprojekt.com.pl/niezapominajka

oczywiście bez koszmarnych wielgaśnych słupów (zastąpią je drewniane), poddasze na razie tylko jako stryszek

2. http://www.mgprojekt.com.pl/gargamel

zmiana dachu na 2spadowy, poddasze również nie musi być od razu wykańczane (rodzina 2+1 /+2 koty :)

 

Czy te wymienione ostatnie dwa projekty wyjdą dużo drożej niż Słoneczko w mniejszej wersji (strop Teriva)?

Jeśli różnice nie są zbyt duże , który z dwóch ostatnich jest sensowniejszy. Dodam, że sami niewiele zrobimy własnymi ręcyma :) (znajomi jedynie instalacje elektryczną).

Pozdrawiam

Rafał

 

Koniecznie chcesz się pchać na poddasze użytkowe? Może lepiej budować parterówkę, jeśli działka na to pozwala,np. jak mój Irys z "Horyzontu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na mój nos, to wychodzi tak, że oszczędnie podchodząc, można by Słoneczko postawić za 200, Niezapominajkę za 240, Gargamela za 270. Oczywiście lokalnie mogą wystąpić pewne odchylenia cenowe, ale taką różnicę w kosztach budowy prorokuję. Delicja też byłaby do 200.

 

Jeżeli ma być niedrogo, a jeszcze nie ma ustalonej ostatecznej liczby mieszkańców, to może coś typu z12? Dwie sypialnie na parterze, poddasze w miarę potrzeb zagospodarowane. To by było chyba takie rozwiązanie, przy którym do wprowadzenia poszłoby najmniej kasy. No albo parterówka z zapasową sypialnią od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DEZET: no właśnie są ograniczenia - działka bardzo wąska. Poza tym dobry ze mnie człek i na przyszłość myślę o teściowej. Stąd projekty z poddaszem, które można zagospodarować na sypialnie/łazienka. Wcale się nie upieram nad poddaszem do zrobienia w przyszłości. I w słoneczku teściowa się zmieści :). Chyba ;). Do SSZ byłoby z kredytu, reszta ze sprzedaży mieszkania.

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez RafBed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać osobnego wątku więc zapytam tutaj. Zastanawiam się nad kupnem działki , cena i okolica jest ok, ale wymiary to 22 głęboka i 45 szeroka. Ponieważ chcemy dom parterowy ( http://www.extradom.pl/projekt-domu-antek-wariant-b-z-pojedynczym-garazem-wrd1210 ) ogród ( około 600 m) musiałby znajdować się z boku. Co myślicie o takim rozwiązaniu ? Taras i dwa pokoje byłyby na wschód, trzecia sypialnia i kuchnia na zachód. Planuję dołożenie okna w salonie od strony południowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać osobnego wątku więc zapytam tutaj. Zastanawiam się nad kupnem działki , cena i okolica jest ok, ale wymiary to 22 głęboka i 45 szeroka. Ponieważ chcemy dom parterowy ( http://www.extradom.pl/projekt-domu-antek-wariant-b-z-pojedynczym-garazem-wrd1210 ) ogród ( około 600 m) musiałby znajdować się z boku. Co myślicie o takim rozwiązaniu ? Taras i dwa pokoje byłyby na wschód, trzecia sypialnia i kuchnia na zachód. Planuję dołożenie okna w salonie od strony południowej.

 

Myślę, że spokojnie możesz zastosować takie rozwiązanie. Układ względem stron świata masz (będziesz mieć) podobny do mojego, garaż mam niestety od południa, więc okna na południowej elewacji zrobić nie mogę ;( Ogród z boku w niczym nie przeszkadza. Plusem jest, że z boków nie będzie sąsiada za blisko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem cenę 30zł za punkt(w podłodze miałem w peszlach),75 punktów,250zł za skrzynkę,600mb kabli.

Czyli chyba normalnie jak na taki dom.

 

Jak pisałem wyżej,gdybym miał mniejsze zużycie cwu to grzałbym prądem i wtedy koszt "kotłowni" byłby niższy niż koszt podłogówki.

Kupiłem pompę ciepła i koszt kotłowni wyszedł 16tys.zł czyli podłogówka to 1/25 "kotłowni" :)

P.S

Nie raz pisałem,że gaz ziemny to bardzo droga inwestycja ;)

Ja mam gaz przy działce i zdecydowałem się na prąd a nie na gaz w pierwszej wersji :)

 

Arturo albo Ci się cos pokręciło. Przy tej ilości kabla na Twój metraż masz każdy obwód zakończony bezpiecznikiem, więc albo rycie w ścianie albo na podłodze peszel jak pisałeś. Zatem powinieneś miec około 10 bezpieczników + 1 może 2 siłowe, + różnicówka + ogranicznik przepięć. wyprowadzenie do bednarki lub sondy . Więc skąd Ci sie wzięło te 5 tysiaków zł? z robocizną? Sama skrzynka w materiale to powinno być około 1600 zł o kablach nie wspominam. Chyba elektryków miałeś za darmo :D:D

Edytowane przez Xerses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumie 8 bezpieczników jednofazowych,1 bezpiecznik trójfazowy,2 różnicówki jednofazowe,1 róznicówka trójfazowa.Koszt bebechów skrzynki na Hagerze to 800zł,skrzynka Hagera 2x12 to 95zł :)Kable gniazdkowe+oświetleniowe 800zł,kabel ze skrzynki do domu 5x10x25m-400zł,bednarka 30mb-160zł,koszt montażu skrzynki 250zł,koszt podłączenia ze skrzynki do domu z wykopem 400zł,odbór elektryczny-150zł,75pkt*30zł=2250zł=5155zł :)__________________________Kable i osprzęt kupowany na allegro :)Bym skłamał,dokupowałem jeszcze kabla,także +300zł.

 

Hm.......... tanio kupiłeś ten 5x10. :) No a za kabel 600 m --> 800 zł to chyba netto - bo na allegro najtaniej 3x2,5 widziałem za 220 \100m i to jakiś noname. Musiałeś dobra promocje trafic chyba że od wiosny coś potaniało. Cóż ......... zabrakło mi tu ogranicznika przepięć w tej konfiguracji , no ale. Przeglądałem Twój dziennik budowy. Kable bez peszla po tym drewnianym stropie - powinni Ci to poprawić. No i na ścianie powinni Ci wyryć bruzde - bo szkoda tynku walić - chyba że cementowo wapienny dajesz no to luz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...