Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie mam ogranicznika,elektryk wspominał,że dobrze by było żeby był ale nie ma,kabel 5x10 za 15zł/mb firma z Katowic,kabla 3x2,5 mam tylko 200mb,reszta to 3x1,5,o kablach w peszlach wiem i bruzdach też,tutaj zawaliłem od początku,peszle poprawie ale bruzdy już za późno.Od poniedziałku wchodzą tynkarze na tynk gipsowy 1cm.

 

Z tym ogranicznikiem przepieć to nie jestem do końca pewny ale nie wiem czy to Ci energetyka odbierze. Musiałbym sie dopytac mojego elektryka ale jak mnie pamięć nie zawodzi to był to punkt obwiązkowy w instalacji - pamiętam że sie od to dopytywałem bo ponad 500 zł ta kostka kosztowała.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie mam ogranicznika,elektryk wspominał,że dobrze by było żeby był ale nie ma,kabel 5x10 za 15zł/mb firma z Katowic,kabla 3x2,5 mam tylko 200mb,reszta to 3x1,5,o kablach w peszlach wiem i bruzdach też,tutaj zawaliłem od początku,peszle poprawie ale bruzdy już za późno.Od poniedziałku wchodzą tynkarze na tynk gipsowy 1cm.

 

Tylko pilnuj gnoi bo moi też ładnie kładli na budowie której byłem, a u mnie musiałem dziadów non stop prostować , a i tak spieprzyli w paru miejscach. Na mokrym się niestety n e da wszystkiego wylapać. Jedyna ekipa z której jestem średnio zadowolony........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich koszty które poniosłem na starcie :( do uzyskania pozwolenia na budowę tylko nie wiem czy są normalne:

1. wtórnik do celów projektowych (folia + płyta cd) - 1.500 zł - sporządza geodeta uprawniony,

2. adaptacja projektu typowego zakupionego - 1.200,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami konstrukcyjno-architektonicznymi,

3. projekt przyłącza energetycznego (po uzyskaniu warunków technicznych) - 1.150,oo zł - sporządza osba z uprawnieniami elektrycznymi,

4. projekt przyłącza wodociagowego ( po uzyskani warunków technicznych) - 900,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami wod-kan,

5. projekt przyłącza kanalizacyjnego (po uzyskaniu warunków technicznych) - 900,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami wod-kan,

6. projekt zjazdu z drogi (po uzyskaniu warunków do projektowania, wydaje Starostwo) - 800,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami drogowymi,

7. projekt zagospodarowania działki na wtórniku - 1.200,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami architektoniczno-konstrukcyjnymi,

8. opłaty: za warunki techniczne, uzgodnienia i ZUD - ok.800,oo zł

razem 8450 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogo masz. Dla przykładu - u mnie mapy do celów projektowych 450 zł, adaptacja projektu łacznie z projektem zagospodarowania 1300, projektu przyłącza energetycznego nie robiłam, bo energetyka jechała całe osiedle, koszt przyłączenia 2 tys. z groszami, za warunki wcześniej około 150 zł, projekt wod-kan 600 zł, warunki przyłacza wod-kan jakieś 40 zł, projektu zjazdu nie było, tylko uzgodnienie (nie pamiętam czy płatne, jeżeli tak, to ze 30 zł).

Ogólnie w jakichś 12 tysiącach zamknęły mi się wszystkie papiery (z projektem gotowym) i przyłącza, ale fizycznie wykonane, a nie w fazie projektów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioruńsko drogo. Na przykład ja za projekt wod-kan (czemu masz to rozbite? przecież pewnie robi ta sama osoba) zapłaciłam 400 zł, u Ciebie wychodzi 1800. Projekt zagospodarowania działki powinien się zawierać w koszcie adaptacji, opłaty za warunki, uzgodnienia, zud - jakaś masakra, ja zapłaciłam za to łącznie... 46 zł (tylko zud). Ale wydaje mi się, że słabo szukasz - ja wiem, że ja z kolei mam bardzo tanio i poniżej średnich cen, ale to niemożliwe, żeby takie ceny były akurat w Twoim mieście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba masz bardzo długie nitki przyłączy tylko do Twojej działki, albo trafiłeś na wyjątkowych "krojczych". Przyłącze wod-kan z ulicy do budynku to u mnie była robocizna za 1200 zł, materiały 500 (od ojca dostałam trochę rur nabytych kiedyś okazyjnie, więc jakbym miała kupić wszystko, to może ze 300 jeszcze by poszło).

 

SSZ cena bardzo intrygująca. U nas byli tylko dekarze, no i okna kupione z montażem, reszta robocizny własna i wyszło 680zł/m2. Gdybym tak policzyła swój dom, to by wyszło 125 000 za SSZ, a wydaliśmy 85k. Czyli oszczędność robocizny 40 000 i to mi się zgadza z koszyorysem i cenami lokalnych ekip. Z kolei licząc po 220 robocizny od metra wychodzi mi 27500, czyli coś nie do uzyskania w mojej okolicy.

Primo - sprawdź, jak oni sobie liczą metry (ja liczę po podłogach).

Secundo - z jakich materiałów i jakimi technologiami byłby stawiany ten SSZ za 1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich koszty które poniosłem na starcie :( do uzyskania pozwolenia na budowę tylko nie wiem czy są normalne:

1. wtórnik do celów projektowych (folia + płyta cd) - 1.500 zł - sporządza geodeta uprawniony,

2. adaptacja projektu typowego zakupionego - 1.200,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami konstrukcyjno-architektonicznymi,

3. projekt przyłącza energetycznego (po uzyskaniu warunków technicznych) - 1.150,oo zł - sporządza osba z uprawnieniami elektrycznymi,

4. projekt przyłącza wodociagowego ( po uzyskani warunków technicznych) - 900,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami wod-kan,

5. projekt przyłącza kanalizacyjnego (po uzyskaniu warunków technicznych) - 900,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami wod-kan,

6. projekt zjazdu z drogi (po uzyskaniu warunków do projektowania, wydaje Starostwo) - 800,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami drogowymi,

7. projekt zagospodarowania działki na wtórniku - 1.200,oo zł - sporządza osoba z uprawnieniami architektoniczno-konstrukcyjnymi,

8. opłaty: za warunki techniczne, uzgodnienia i ZUD - ok.800,oo zł

razem 8450 :(

 

Pozycja nr 1 mnie "zabiła". Nie chce mi się szukać, ale to było jakieś 100-200zł.

Pozycja 2 i 7 powinny być łącznie i nie tak drogo (ja - 1000)

Pozycja 3- dawno robiłem- ok.550zł

Pozycja 4 i 5- robi ta sama osoba (ja-700zł)

Pozycja 6- nie potrzebuję

Pozycja 8-na pewno dużo mniej zapłaciłem.

Łącznie cała papierologia to było ok. 6tys. z projektem.

 

Strasznie drogo Cię wyniosło. ;(

A cena 1000zł/m2 myślę, że dobra. U mnie wyszło ok.930zł z garażem i droższym dachem z wiązarów.

 

Za podłączenie do kanalizy 6tys.- pewnie daleko. Możesz się nie podłączać? Za niecałe 3tys. można kupić w B-marche POŚ-kę. Dwa dni kopania i 3tys. w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za podłączenie do kanalizy 6tys.- pewnie daleko. Możesz się nie podłączać? Za niecałe 3tys. można kupić w B-marche POŚ-kę. Dwa dni kopania i 3tys. w kieszeni.

 

Niekoniecznie daleko :) , u mnie jest 25 m od domu do studzienki - która znajduje sie na mojej działce na wjeżdzie - i cena za 1 mb którą usłyszałem w lokalnym przedsiębiorstwie wodnym do 180 zł netto m bieżący............. czyli 5,5 tysiaka jak w morde. Do tego woda - 65 zł m bieżący netto czyli jakieś 2300 brutto wyszło. A zrobiłem wszystko sam + pomoc jednego hydraulika który założył opasko nawiertke na rure i przypiał wode do licznika z odbiorem. I całość wyniosła mnie 600 zł materiał (ceny miałem dobre po znajomości) + 200 zł pan hydraulik + 300 koparka + troche pracy własnej. A papiery fakt - ceny zabijają - 860 zł za projekt wod-kan, mapa do celów projektowych 650 zł + jakieś wrunki , uzgodnienia itp brednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A czy ktoś buduje projekt Tuluza LMB31 od Lipińskich??

http://projekty.lipinscy.pl/Tuluza/

 

Z tego co widzę problemem jest ewentualne wykorzystanie, a właściwie dostanie się na poddasze. Kacze schody w salonie... hmmm, raczej nie wchodzą w grę. Lepiej umieścić je gdzieś indziej, zmieniając układ pomieszczeń... lub nie wykorzystać jako użytkowe.

W 200tys. z własną pracą można go zbudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten dom musi powstać za dwa lata? Jeśli tak to słabo to widzę bez kredytu, a z kredytem (szczerze odradzam) dom będzie kosztował co najmniej 400 tys a nie 200... Jeśli macie gdzie mieszkać to spokojnie. Najpierw kupcie działkę, zacznijcie oszczędzać na maksa. Przy mieszkaniu z rodzicami, jak patrzę na własnych - to chyba nie miałabym zbyt wielu opłat, zatem oszczędzajcie na maksa. Jakieś 3 lata i macie 80-90 tys. Sama dokumentacja i kierownik budowy to ok 15 tys, ale reszta na stan surowy otwarty małego domku wystarczyłaby gdybyście mogli szwagrowi pomagać w budowie. Wybudujcie dom na początek 80 m kw a z czasem będziecie mogli sprzedać i zbudowac coś większego, ale z doświadczenia wiem, że taki domek nie jest wcale taki mały. Ja taki buduję. Znam siebie i wiem, ze ani m2 więcej mi nie potrzeba. Mąż zakasa rękawy do pracy wraz z mym ojcem, (obaj mają dużo wolnego: emeryt i pracownik w systemie 24 godzinnym). Architekt uprzedzony o tym, że budujemy dom tani, tnie na potęgę wszystkie zbędne koszty (i jest bardzo za) Budowę rozkładamy na kilka etapów. Planowana przeprowadzka za 5 lat. Nie musimy mieć domu już teraz, dla nas to takie wyzwanie. Jak coś w naszym planie nie wyjdzie to jest plan B: sprzedaż mieszkania.

Jeśli jesteście cierpliwi to możecie wziąć o wiele mniejszy kredyt. Mały domek, prosty dwuspadowy dach, drewniany strop, mała powierzchnia zabudowy. Wszystko zależy od Was. Mieszkając z rodzicami macie duże zarobki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko, bo już nie wiem czy się pakować czy nie :D Czy da się wybudować mały domek około 70m2 za kwotę kredytu 230 000 zł? Nie chciałbym jakiś miernych materiałów. chciałbym żeby domek był zdrowy i ciepły. Zaoszczędzić ewentualnie mógł bym na wykończeniu tzn. podłogi[panele,płytki] meble itd. To wszystko bym zrobił sam. Co myślicie? Projekt np. taki http://www.z500.pl/projekt/Z78,Projekt-domu-parterowego-z-kuchnia-i-salonem-od-ogrodu-takze-na-mala-dzialke.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wkota 230tys pln na mały parterowy domek w średnim standardzie jest realna o ile:

 

1.Masz już własną działkę.

2.Działka jest uzbrojona, ewentualnie media są w ulicy i nie ma potrzeby rozbudowy sieci.

3.Warunki gruntowe na działce są korzystne.

4.Będziesz zdyscyplinowany jeśli chodzi o pilnowanie budżetu.

5.Zrezygnujesz z wszelkich ozdóbek, pierdół typu kolumienki, gzymsiki, bezsensowne boniowania, itp. - pełna prostota i racjonalizm co jak najbardziej da się przełożyć na dobra estetykę przy zachowaniu realnego budżetu.

6.Będziesz sporą część prac robił samodzielnie.

7.Nie umeblujesz od razu całego domu.

8.Zgadzasz się na brak ogrodzenia w ogóle lub "na bogato".

9.Podjazd będzie nieduży i zrobiony jako budżetowy.

 

i chyba tyle, czyli w sumie ic nowego nie napisałem....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...