Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kwitko, jasne, że się da. Już to pisałem, ale powtórzę - bardzo mi się podoba Wasz dom - spełnia wymogi taniego budowania i jest praktyczny. A więc da się, ale nie można mieć mentalności typu: "nie znam się, powierzę to fachowcom", "wolę zapłacić raz więcej niż potem naprawiać", "buduje się raz na całe życie, więc nie ma co oszczędzać". Wszystko robią ludzie, a w przypadku budowy domu "fachowcami" są często ludzie, którzy nie musieli latami zgłębiać tajemnej wiedzy nt. budowania domu. Chcę przez to powiedzieć, że wszystko da się zrobić samemu, lub przynajmniej samemu wiedzieć o co chodzi. Ja, netbet, Kwitko, kiedyś była Beti na forum, są inni - oni sami budowali TANIO. Dla innych mogło to być niepojęte, a oni wszyscy już mieszkają lub zaraz będą.

 

Jeszcze dodam, że takie podejście jak moje, dotyczy nie tylko budowy, ale całego życia. Bo mogę powiedzieć, że za 200 tys. da się wybudować i zamieszkać w domu w przyzwoitym standardzie, za 350 zł można polecieć LOTEM do Paryża w dwie strony, za 3,5 zł można wypić w Warszawie w centrum piwo w b.znanej knajpie, można mieć subaru, które w utrzymaniu jest tańsze niż skoda, można polecieć na Dominikanę z biura podróży na zorganizowane wakacje w 5 gwiazdkach, na 2 tygodnie Ai za 4000/os i tak dalej. Wszystkie te stwierdzenia mogą brzmieć nierealnie, ale jednak są prawdziwe. Chcieć to móc :-).

 

PS. Jestem inny, ale bardzo mi z tym dobrze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Myślę ze te 247 stron w tym wątku to wystarczający dowód że DA SIĘ wybudować dom za te pieniądze! Nam do 200 tys brakuje jeszcze 90 tys zł. a mamy już bardzo wiele. Udowodnimy również że budowa "tymi ręcami" nie musi trwać wiele lat, po dwóch latach budowy zamieszkamy! Możliwy poślizg to dwa miesiące. Niejedna budowa budowana za pomocą ekip trwa tyle albo i dłużej.

 

 

 

wlasnie sie wpraszamy na parapetowke jesli takowa dla FM zaisnieje, a nie wyobrazam sobie aby nie miala zaistniec :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ...

Nam się udało 125m2 po podłogach, Kwitko z mężem konstruują kapkę większy, netbet podobnie. Raczej nikt nie krył ile wkładu pracy własnej poszło. RadziejS chyba nie ma dziennika, więc trudno zweryfikować, co zrobił i ile płacił za materiały. Mi zejście poniżej 1,2 tys. za metr kwadratowy podłóg wydaje się totalnie niemożliwe - licząc, że wszystko będzie robione samemu, a u niego wychodzi mi 800zł (250m podłóg za 200k).

.....

 

bowess, projekty pokazane przez Ciebie to takie mini domeczki raczej. Owszem są i tak większe niż mieszkanie, za które trzeba zapłacić porównywalną cenę. Uważam jednak, że spokojnie można pokusić o nieco większe, bardziej mieszczące się w definicji domu, projekty. Sądzę, że dom z salonem i trzema sypialniami (w sam raz dla rodziny 2+2) jest bardzo realny - z tym, że to albo dobrze przemyślana parterówka, albo zwarty z poddaszem.

A dziennika nie mam, bo po prostu byłem tak wykończony, że na takie rzeczy już nie miałem ochoty. Dodatkowo budowa zbiegła się ze ślubem więc wszystko na wariata. Natomiast b.dużo czytałem zanim wbiłem pierwszą łopatę. Czytałem, analizowałem fotki, uczyłem się.

Edytowane przez RadziejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Jestem inny, ale bardzo mi z tym dobrze :-)

 

 

hmmm... na mnie sprawiasz wrazenie normalnego :)

 

taka anegdotka z dnia dzisiejszego:

 

siedzimy z kierownikiem budowy pod orzechem i omawiamy strop, przychodzi Gosia i pyta

-Panie Adamie, a duzo ma Pan takich osob ktore sie same buduja?

...cisza i konsternacja

-to znaczy, chodzi mi o to czy ma Pan jeszcze jakas budowe gdzie inwestor sam sciany stawia, tak bez ekipy, bez muraza... - uscisla Gosia

...cisza i konsternacja

-czyli co? samych normalnych Pan ma? - wtracam zeby rozluznic atmosfere

na co wreszcie odzywa sie Kierownik

-wlasciwie to chyba faktycznie tylko wy, to znaczy tak caly dom, bo rozbudowy to sie zdarza, ale zeby cala budowe to nie, tak bez murarza, tylko tu mam taki kwiatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za porównanie...

Można mieć Alfę Romeo w utrzymaniu tańszą niż Skodę ale z osiągami Subaru ;)

Przekladając na język budowlany jest podobnie :)

 

Owszem, chodziło mi o to, żeby odwołać się do stereotypów zakorzenionych u ludzi. Jest ich bardzo wiele. Na tym forum stykamy się z tymi, że się nie da się domu tani zbudować. A się da :-). Podobny stereotyp to, że koło domu jest zawsze coś do zrobienia, że dach przecieka i że ogrzewanie jest bardzo drogie, że aby ogrzewać prądem to trzeba być frustratem i takie tam :)

Edytowane przez RadziejS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz, też nie jesteście normalni*

 

*jeśli za normę przyjąć sposób w jaki postępuje większość

 

.. jeżeli normą jest ogół, a nie margines... to w tym watku normą jest margines a nie ogół...

 

margines wcale nie musi byc nienormalny....

 

ktos tam pieprznął że budowałem 4 lata a i tak nie ma tego i owego... no bo nie ma... bo mi sie nie chciało.. bo budowałem przeważne wekeendami ....bo srałem się tym jak pies z jeżem... ale... dało się!

 

jak ktos ma dwie lewe łapy, albo ograniczają go inne rzeczy ( wiek, kalecto, wykształcenie, wygodnictwo, nałogi, siedmioraczki, psy yorki... i inne ) .. to nigdy nie zrozumie że marzenia o domu za 2 stówy są realne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_0360 (4).jpgWitam

Też byłam pewna, że 200.000 to jest strasznie dużo pieniędzy i na pewno mi się uda:yes: Więc zaczęłam:

Firma:

płyta fundamentowa: 42.400

Ściany zewnętrzne parteru, poddasza i wewnętrzne parteru: 60.000

Więźba, komin, pokrycie dachu: 50.000

Ocieplanie stropu,poddasza, ścianki działowe na poddaszu, sufity, wylewki, podbitka: 33.673

W moim zakresie były:

Okna ( veka trójszybowe, ciepły montaż ) - 7500

drzwi wejściowe ( bardzo tanie) 2300

Ocieplenie - elewacja ( grafit 20 cm ) 15000

wm ( reku) 14000

Instalecje energet. ok. 7000 z materiałem

wod, kan ok.7500 z mat.

podłogówka 9500 ( bez pieca)

razem wyszło ok 250 tys

A jeszcze nie mam przyłączy też ok 7000

Domek ma... niecałe 100 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Podobny stereotyp to, że koło domu jest zawsze coś do zrobienia... :)

 

NO BO JEST!!!

choćby trawnik!!! weź no i go nie koś choć raz w tygodniu..

... na poczatku jest to frajda... kosiara... pachnąca ścięta trawa...

... po pół roku człowiek zaczyna kombinować z kostką..:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]130454[/ATTACH]Witam

Też byłam pewna, że 200.000 to jest strasznie dużo pieniędzy i na pewno mi się uda:yes: Więc zaczęłam:

Firma:

 

podłogówka 9500 ( bez pieca)

 

Domek ma... niecałe 100 m2

 

tak pierwsze z brzegu...

 

mnie podłogówka parteru... jakieś 75m2 kosztowała ..... a jakieś 2500 .... rury, styro, folie, spinki ... i inne "duperszmity' - pewnie ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO BO JEST!!!

choćby trawnik!!! weź no i go nie koś choć raz w tygodniu..

... na poczatku jest to frajda... kosiara... pachnąca ścięta trawa...

... po pół roku człowiek zaczyna kombinować z kostką..:lol2:

 

 

a dziecioka by sie nie dalo przyuczyc? ewentualnie moze buty ze stalowym noskiem coby sobie paznokci nie przystrzygl zanadto? :)

 

ewentualnie jest do przemyslenia zakup kozy (mieszkasz na wsi? mieszkasz!). psa masz, to posluge pasterska pelnic by mogl, a zbieranie koziego gó... znaczy sie koziego nawozu z trawnika jest bezpieczniejsze dla dziecioka niz praca z kosiarka :D przemysl... a jak kupisz samiczke to i mleka do kawy nadoisz :D

masz juz tunel i wlasne pomidory, byla by koza do kompletu :D

Edytowane przez Tomasz Antkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dziecioka by sie nie dalo przyuczyc? ewentualnie moze buty ze stalowym noskiem coby sobie paznokci nie przystrzygl zanadto? :)

 

ewentualnie jest do przemyslenia zakup kozy (mieszkasz na wsi? mieszkasz!). psa masz, to posluge pasterska pelnic by mogl, a zbieranie koziego go... znaczy sie koziego nawozu jest bezpieczniejsze dla dziecioka niz praca z kosiarka :D przemysl... a jak kupisz samiczke to i mleka do kawy nadoisz :D

masz juz tunel i wlasne pomidory, byla by koza do kompletu :D

 

dzieciok... leniwy jest.... woli konsolę

pies... leniwy jest.... woli spać

kosiara... nie lub dziecioka ani psa

netbet.... lubi kawę

koza .... na pewno nie polubi netbeta

pomidor(y)... lubiły euro

 

wieczna wojna:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RadziejS - dałam linki do małych "domiczków", bo moim zdaniem jest to realna propozycja za 200 tys. dla kogoś, kto czy to ze względów zdrowotnych, rodzinnych, czy pracowo-czasowych nie planuje wykonywać prac samemu, a chce mieć dom na gotowo - z podbitką, kompletem dociepleń, kolorem na elewacji. Oczywiście sysytemem gospodarczym, bo o kupowaniu od deweloperów nie mam szerszej wiedzy. Chyba swiki też zbudowała podobny metraż ekipami. Chodzi o to, że nie ma jednej słusznej metodyki budowy i każdy, kto tu wchodzi i czyta niech widzi, że można różnie do tematu podejść.

 

Pewnie, że do zamieszkania nie jest niezbędna dość długa lista rzeczy i prac, ale nie każdego takie rozwiązanie zadowoli. Wielu jest takich, którzy z radością zamieszkają bez drzwi, podbitek, ba nawet płytek w łazience, byle u siebie. No i wtedy wiadomo, że suma wydatków "do zamieszkania" będzie o ileś tam niższa, ale jednak kiedyś zapewne te wydatki inwestor poniesie. Jego sprawa kiedy, byle opowiadając na forum o tym za ile zbudował, wyrażnie zaznaczył jak to u niego było.

 

Beti44 bardzo cenny wpis. Od razu analizy porównawcze ruszyły. :)

Mój pierwszy wniosek i pytanie, to jak wyglądałby koszt tradycyjnych fundamentów dla Twojego projektu. Drugie - bardzo wysokie ceny instalacji wod-kan i podłogówki. Albo lokalnie masz bardzo ceniących się hydraulików, albo jakieś wodotryski w tych instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wod, kan ok.7500 z mat.

podłogówka 9500 ( bez pieca)

Dwa razy większy dom buduję i to jest prawie cena którą ja zapłaciłam z materiałem(wszystko legalnie)-150 metrów podłogówka,do tego kilka grzejników,instalacje także w pomieszczeniach gospodarczych.Co Ty tam masz w tych pieniądzach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO BO JEST!!!

choćby trawnik!!! weź no i go nie koś choć raz w tygodniu..

... na poczatku jest to frajda... kosiara... pachnąca ścięta trawa...

... po pół roku człowiek zaczyna kombinować z kostką..:lol2:

czasami mam ochotę zamówić gruchę z betonem i tak to z satysfakcją polać bez dylatacji :lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]130454[/ATTACH]Witam

Też byłam pewna, że 200.000 to jest strasznie dużo pieniędzy i na pewno mi się uda:yes: Więc zaczęłam:

Firma:

płyta fundamentowa: 42.400

Ściany zewnętrzne parteru, poddasza i wewnętrzne parteru: 60.000

Więźba, komin, pokrycie dachu: 50.000

Ocieplanie stropu,poddasza, ścianki działowe na poddaszu, sufity, wylewki, podbitka: 33.673

W moim zakresie były:

Okna ( veka trójszybowe, ciepły montaż ) - 7500

drzwi wejściowe ( bardzo tanie) 2300

Ocieplenie - elewacja ( grafit 20 cm ) 15000

wm ( reku) 14000

Instalecje energet. ok. 7000 z materiałem

wod, kan ok.7500 z mat.

podłogówka 9500 ( bez pieca)

razem wyszło ok 250 tys

A jeszcze nie mam przyłączy też ok 7000

Domek ma... niecałe 100 m2

 

No to jak tu się nie dziwić ze banki zacieraja ręce ,kredyciki płyną i kasa leci:)

 

Twoje wyliczenie zwaliło mnie z krzesła....Ja mam domek 83m2 parter plus 36m2 uzytkoiwego poddasza i się wprowadzę za 100-130 tysiecy...

Fakt ze 80% robie sam ale i tak u ciebie cena za stan surowy mnie przeraża.

Pozytywne jest to że wybrałaś wszystkie elementy tak by zbudować domek superenergooszczędny..choć z tym reku to lekka przesada(cena).

Na tych szystkich pracach a niektóre sa naprawde proste do zrobienia można urwać spokojnie 50 tysięcy,zauwazyłem wsród fachowców że czym ,,czystsza praca,, tym wiecej kasy....

U mnei jak robiłem rekonesans wsrród wykonawców na zrobienie stanu zero to srednio wyszło 5-6 tysiecy za całosc....a juz np za podłączenie pieca gazowego bez rozciągania instalacjii fachman z uprawnieniami chce 2000 tysiące...projektant który miał mi przeprojektować wiązar.(wiem ze to kilka klikniec myszką i druk),wycenił to na 2000 zł...także czym większy wykształciuch tym sie lepiej cenią:),dlatego trzeba zakasac rękawy i robić ..w końcu to tylko dom.

Beti masz bardzo fajny domek,może załóz dziennik :),chętnie bym poczytał o twoich rozwiązaniach:)

pozdrawiam

pozdrawiam

Edytowane przez Kasia242
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...