Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

"Szambo, oczyszczalnia drenażowa czy biologiczna jeśli brak kanalizacji?"

Ciężko coś poradzić, bo każdy ma inne warunki na działce.

Nie mam tego problemu- kanalizacja w całej gminie- jedynie koszty wody i ścieków rosną :o

 

Podoba mi się pomysł zrobienia szamba i późniejsze wykorzystanie jako zbiornik deszczówki.

Kwestia wielkości i ew. wyuczenia nawyku oszczędności wody, żeby rzadziej wywozić szambo.

Zamiast 1 zbiornika, można zrobić 2 połączone-mniejsze wykopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas akurat kanalizacja i woda "zrobiły się" w czasie budowy, więc nie po prostu się przyłączyliśmy. Rodzice mieli długi czas szambo, teraz już wpięci do sieci.

Koszt budowy szamba zapewne najmniejszy, ale dochodzi jeszcze koszt eksploatacji. Sprawdziłam na stronie mojego zakładu oczyszczania miasta i wywóz 1m3 to 18,21 zł, a to niemało. Więc chyba raczej oczyszczalnia, a tu już kwestia indywidualnego doboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam i szukam i oczywiście nie mogę nic odszukać,bo taki bajzel w papierach mam.

Mnie się wydaje że to zależy od projektu.Ja miałam w projekcie drewniany i po przeliczeniu kosztów okazało się że biorąc pod uwagę wszystko z ociepleniem i wykończeniem,żelbetowy wyjdzie minimalnie drożej.I zrobiłam żelbetowy.

Z tym że ja nie mogłam dać nigdzie swojej robocizny,więc gospodarczo nie potaniłabym żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto ma strop systemowy? Akermana, Terivę. Jak to teraz cenowo wygląda w porównaniu z monolitycznym? Betonu i stali potrzeba już mniej, ale belki i pustaki coś kosztują.

 

Sąsiadka moja ma drewniany w parterówce (ale bardzo dużej parterówce), zrobiła zmianę, bo w projekcie wstępnie była Teriva. Detali nie znam, bo rozmowa była ogólna, bez wyliczania pieniędzy, ale powiedziała, że nie jest zadowolona z tej zamiany, bo miała to być spora oszczędność, a wcale nie była. Pewnie jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Pewnie można i betonowy tanio i drogo jak drewniany w tych dwóch wersjach.

Arturo mówi że deski mu zostały po szalunkach,u mnie znowu nie było ani jednej.

I najlepiej jest wiedzieć co chcemy na etapie projektowania czy adaptacji tak żeby wszystko miało ręce i nogi.

Mnie np zmienił archi ten strop,ale nie zmienił więzby,która przy tym nowym stropie mogła być(powinna) inna,wygenerować mi oszczędności i lepszy układ poddasza.Nie zmienił bo nic nie mówiłam,a co on będzie się wysilał?Całe szczęście że dekarz miał pojęcie o swojej robocie,to sam pozmieniał.

I tak w koło Macieju,inwestor powinien się znać nawet na projektowaniu i mówić gamoniom co mają w projekt wrysować :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie np zmienił archi ten strop,ale nie zmienił więzby,która przy tym nowym stropie mogła być(powinna) inna,wygenerować mi oszczędności i lepszy układ poddasza.Nie zmienił bo nic nie mówiłam,a co on będzie się wysilał?Całe szczęście że dekarz miał pojęcie o swojej robocie,to sam pozmieniał.

 

NO ładnie! Samowola budowlana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozmawiałem ze starej daty inspektorem nadzoru,pan już wiekowy kolo 70-tki,ojciec moich dobrych klientów. Pokazałem jemu mój projekt,porozmawialiśmy...generalnie za głowę się złapał:)

Przegladając projekt od fundamentu po dach stwierdził że dzisiejsi architekci bardzo przewymarowują konstrukcje,pobieznie policzył ławę i stwierdził że jest policzona pod 4 -5 kondygnacje..a ja mam parter z lekkim stropem:)..z lekiiego Ytonga,podobno taki parter to mozna na dwóch cegłach wznosic i bedzie stał:D

Tak samo kwestia wiazarów,belek stropowych(ewentualnych),podciągów w ścianach...wszystko dużo za mocne...tak się dzisiejsi architekcji zabezpieczaja...a producenci..zacierają ręce bo kasa płynie,a bunkry powstają..także jakies odstepstwa od projektu raczej nie sa grozne aczkolwiek trzeba wiedziec jakie zmiany tak odnośnie samowolki.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aczkolwiek trzeba wiedziec jakie zmiany tak odnośnie samowolki.
No to chyba nie inwestor ma wiedzieć?

Dzisiaj miałam pod wpływem wątku o zmianie grubości ocieplenia w stosunku do projektu rozmowę z moim architektem i on stoi na stanowisku,że to on na podstawie obowiązujących oczywiście norm i przepisów kwalifikuje zmiany jako istotne i nieistotne i podpisuje się pod taką decyzją imieniem i nazwiskiem,co się wiąże z pełną odpowiedzialnością za takie decyzje.

I szczerze mówiąc ma rację-kierownik budowy np podpisuje się że dom wykonany zgodnie z projektem,potem nadzór nie odbiera takiego domu, kierownik ma wszystko w nosie(nawet mu nie jest wstyd,chociaż to jego nadzór powinien ścigać za poświadczenie nieprawdy),a inwestor sam zostaje ze swoim kłopotem.

Paranoja jakaś,za co my płacimy tym wszystkim ludziom z uprawnieniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozmawiałem ze starej daty inspektorem nadzoru,pan już wiekowy kolo 70-tki,ojciec moich dobrych klientów. Pokazałem jemu mój projekt,porozmawialiśmy...generalnie za głowę się złapał:)

Przegladając projekt od fundamentu po dach stwierdził że dzisiejsi architekci bardzo przewymarowują konstrukcje,pobieznie policzył ławę i stwierdził że jest policzona pod 4 -5 kondygnacje..a ja mam parter z lekkim stropem:)..z lekiiego Ytonga,podobno taki parter to mozna na dwóch cegłach wznosic i bedzie stał:D

 

 

Dlatego, jak ktoś chce tanio budować, to wybiera projekt indywidualny, liczony przez projektanta, który projekt liczy dla dobra inwestora, a nie skłądów budowlanych :)

Gdzie oprócz poprawnie zwymiarowanych elementów nośnych, można zastanowić się nad takim układem pomieszczeń, by obniżyć koszt instalacji, kominów itp.

 

Tu jest źródło oszczędności, a nie... (odpuszczam... :) )

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...