Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

słomka, dziekuję ci za miłe słowa - owszem, szybko i tanio, ale przyjrzyj sie mojemu projektowi - jak wiele wymagań musiałam poskromić:

 

- nie ma garażu

- nie ma stropu (ani jednego), piętra , schodów

- jedna skromna łazienka

- najtańsza mozliwa instalacja grzewcza (prąd)

- dach z najtańszej dachówki, dwuspadowy

- ściana jednowarstwowa

- zwykłe okna

 

 

i to wyszło 220 tys. - więc porównaj to ze swoimi projektami i ze swoim budzetem.

 

za te pieniądze naprawde niewiele więcej albo nic wiecej nie zrobisz.

 

Wiem, wiem, im więcej czytam tym barzdiej uświadamiam sobie ,że za 200 tyś , tego co bym chciała to nie postawię, no chyba że będę budowała kilka lat :p:p, albo w między czasie skończy się okrutna sprawa spadkowa i sprzedam dom wsi , wtedy może , może -

 

Zawsze trzeba mieć nadzieję......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja za robociznę SSO zapłaciłem 38tys.zł (w tym płyta fundamentowa).

Swoją ekipę polecę każdemu ;)

Okna wstawiała ekipa od okien-1tys.zł.

 

A mi się wydaję że 38 tys za SSO to wcale tak mało nie jest.

Xerses to według Ciebie ile powinna wziąć dobra ekipa która zrobi solidnie? Za 50 tys. będzie już dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach jak ja lubie takie porównania. Co by nie było - cena cenie nie rowna , jakosc wykoniania tez, rejon Polski tez i ostatecznie konstrukcja budynku jego wielkość i warunki terenowe tez :)

 

Jeszcze bardzo istotne jaki dach,kominy,czy wchodzą w to także stropy i jakie,no i koszty pośrednie(geodeta,koparka,szalunki,stemple)jedna ekipa to wszystko ma,innej musi organizować inwestor.

Tego niestety nie da się porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z uzredem bedzie ciezko pzewalczyc, co nie znaczy że można - znajomości albo troche zielonych i wszystko się da :) - no chyba że strefa zabytkowa - ale nie takie rzeczy się widziało :p

 

Takie rzeczy powinno się tępić w zarodku. Jest legalna droga do osiągnięcia celu- zaskarżenie decyzji i wniosek o odstępstwo, czy jak to zwą.

Co do wietrzenia Zielony Ogród odpisała:p, a budowanie balkonu, żeby pościel wywietrzyć bez sensu.

Może Tobie podobają się takie a'la włoskie "wystawki" na sznurkach, czy balkonach, mnie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaję że 38 tys za SSO to wcale tak mało nie jest.

Xerses to według Ciebie ile powinna wziąć dobra ekipa która zrobi solidnie? Za 50 tys. będzie już dobrze?

 

Jak napisałem wczesniej - nie da się porównać kosztów budowy SSO lub SSZ nawet tych samych budynków. Tu nie chodzi o to że jak ktoś krzyknie 5o tysiaków tzn że jest ok. Lecz pisanie ze ktoś wybudował dom za 38 tysięcy - fundamenty, zero, mury, strop kominy,dach itd , bez pisania jaki to dom jakie warunki, jaka technologia - jest po prostu bezsensem. Swoją droga 38 o tysięcy to nie jest dużo (oczywiście na obecne ceny rynkowe ). 2 lata temu za moją chate - za same mury - dzwoniłem aby sprawdzic , bo budowałem przeciez sam - kolesie krzyczeli mi 27-30 tsięcy bez obejrzenia projektu - po usłyszeniu metrażu, a gdzie reszta?

 

Druga kwestia - dobra ekipa się ceni - dobra tzn taka której historie możesz sprawdzić naocznie i popytac inwestora co sadzi o ich pracy. Byc moze znajdziesz za 30 tysięcy i bedziesz zadowolony. Ja ostrzegam i mówie tylko o tym aby nie popadac w huraoptymizm. Swego czasu gdy robiłem tynki wziąłem sobie ekipe - której w zasadzie bardzo nie znałem. Byli - może nienajtańsi - no ale nie drodzy. I to był mój pierwszy i jedyny błąd że zweryfikowałem ich tylko na jednej budowie - i to w trakcie a nie po zakończeniu inwestycji. Teraz gdy niedawno malowałem to tyle jeszcze ku...ew pusciłem że na cały przyszły rok chyba wystarczy.

 

Niedawno ogladałem i w zasadzie obserwowałem budowe niedużego domku - koszt robocizny chyba około 40 tysiecy z dachem - SSO - ale powiem Ci szczerze...... jakość za ceną niestety poszła.

Edytowane przez Xerses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xerses, widać, ze bardzo chcesz podważyć nawet to co piszą Ci co pewne etapy budowy mają już za sobą .

Poza tym chciałabym dodać od siebie żebyś (skoro odnosisz się do wypowiedzi kilku autorów) używał takie ikonki "multicytat" ostatnia ikona w formie dymka z cudzysłowem i plusik.

 

Słomko, sama zastanawiam się nad budową już od ponad dwóch lat. NIe ma co patrzeć na kosztorysy pokazywane przez biura. Moim zdaniem są na prawdę hurraoptymistyczne. lepiej rzetelnie się przygotować do budowy. Właściwie sprecyzować swoje potrzeby i możliwości i dopiero potem szukać projektu. Zrobić symulację dot. sposobu ogrzewania i jego kosztów.Trzymam kciuki za dobre decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy powinno się tępić w zarodku. Jest legalna droga do osiągnięcia celu- zaskarżenie decyzji i wniosek o odstępstwo, czy jak to zwą.

Co do wietrzenia Zielony Ogród odpisała:p, a budowanie balkonu, żeby pościel wywietrzyć bez sensu.

Może Tobie podobają się takie a'la włoskie "wystawki" na sznurkach, czy balkonach, mnie nie.

 

nie no....... :) rozbawiłeś mnie :) nie budowałem balkonu tylko po to aby na nim pościel wieszać :D Po prostu chciałem go miec - i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to uważam że 300 tyś to żaden kosmos. Uważam że nie ma szans wybudować dom za 200 tyś.

 

 

Wybuduj trochę mniejszy dom.... PROPONUJE PROJEKT z7 z pracowni Z500... spokojnie pod klucz za 200 tys wybudujesz. Nawet umeblujesz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, no... jestem pod wrażeniem. :)

 

Kto z forum pierwszy bierze się za stawianie samostoja? :D

 

heine84 wrócę do kwestii stropu, bo na razie tylko front zabrał głos. Mam strop monolityczny, bo i poddasze użytkowe. Trudno mi powiedzieć, czy jest to tanie, czy drogie rozwiązanie. Jak ktoś poda konkretne koszty innych rozwiązań, to może coś porównamy.

W kwestii materiałów - na 75 m2 stropu poszło 15m3 betonu i 1,4t stali (560kg na wieniec, reszta to belka na środku i sam strop). Można przeliczyć według aktualnych cen. Do tego niezbędne są szalunki i stemple, dość dużo stempli. Niewątpliwie jest to również spory koszt, ale u nas i ściany fundamentowe były w szalunkach, schody zewnętrzne, taras, więc dechy były wielokrotnego użytku. Stemple jeszcze podpierały strop, a już byli chętni na ich odkupienie, więc się mogą zwrócić choćby częściowo. U nas problemem byłoby raczej znalezienie ekipy do takiego stropu. Lokalnie coś ze zbrojarzami cienko, więc robocizna mogłaby pociągnąć, bo dla ekip w standardzie budowy jest ułożenie stropu typu teriva, a zrobienie monolitu to już ekstrasy.

 

lola_lilu czy przeglądałaś również projekty domów z poddaszem? Może znalazłabyś coś już z właściwym kątem nachylenia dachu, a w ramach adaptacji architekt by po prostu wykreślił poddasze. Plusami takiego rozwiązania byłyby:

-niższe koszty adaptacji gotowca

- w razie czego na przyszłość mielibyście gotową koncepcję zagospodarowania poddasza i pewność, że pewne rozwiązania (na przykład 2 pokoiki i łazienka) po prostu się tam mieszczą

- kawałek miejsca przeznaczony na schody (w Bonifacym jest, w Filigranowym byłoby ciężko)

- od razu widzisz, jak będzie dom wyglądał

 

Nie wiem, czy nie przegapiłam, czy nie było, więc proszę określ albo przypomnij, czym planujesz ogrzewać, i na którą dokładnie stronę świata ma być front budynku.

I nic się nie przejmuj minami i komentarzami innych osób. To nie ich życie, nie ich dom, nie ich forsa. Nie muszą do Ciebie później przychodzić w gości i cierpieć, skoro im taki dom nie pasuje. ;)

 

Bowess, strony świata są w porządku ;) Zamówiliśmy już wstępnie Bonifacego z MG Projekt. Oglądaliśmy projekty i sprawa wygląda następująco: pomiędzy 38-45 stopni są domy z zagosp poddaszem, ale albo duże, albo bez możliwości zrobienia 2 sypialni na dole. A dla nas to ważne, bo tak jak pisałam, chcemy mieć alternatywę, dół albo dół + góra.

Będziemy ogrzewać prawdopodobnie ekogroszkiem. W biurze projektowym poinformowali mnie, że projekt Bonifacy ma kotłownię przystosowaną na wstawienie kotła co na ekogroszek. Okazało się, że mój kolega ma uprawnienia arch. i zrobi nam przeróbkę dachu w cenie dużo niższej niż oferowali się inni architekci. Na razie wszystko idzie bardzo dobrze. Dzięki Wam zmieniliśmy projekt i rozsądniej podeszliśmy do kwestii dachu(zamiana filigranowego na Bonifacego), okazało się, że ludzie niepazerni jeszcze istnieją :) A jesienią zaczynamy papierkologię.

P.S. a jeśli dobrze pójdzie to adaptacja nas wyniesie jakieś 2000zł więc chyba nie tak źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ceny robocizny w niektórych rejonach takie są...nasz sąsiad za postawienie parteru plus prosty dwuspadowy dach płaci 40tyś. ( piwnica ze stropem już była postawiona) Drugi sąsiad za fundamenty i piwnicę ze stropem 20tyś. Także nie ma co się licytować.

Są rejony Polski gdzie poniżej pewnego pułapu nie zejdziesz, a jak zejdziesz to niekoniecznie się to potem opłaca ;)

 

My jak szukaliśmy ekipy do dachu ( dach 4spadowy, lukarny..) to z ciekawości zapytaliśmy ile razem z piętrem, to były oferty nawet za 70tyś :sick: a niektóre firmy za sam strop chciały 15tyś ( monolit, 80m kw.) :sick: a jedni nie dość, że drodzy ot od razu zastrzegli ,zę trzeba będzie płyty osb kupić bo z deskami to oni się nie bawią!

Jak ktoś daje 40tyś za cały SSO od początku, to uważam że jest to mega tanio i jak dodatkowo ekipa dobra, polecana i udało się wstrzelić w termin to tylko gratulować ;)

 

więc jak ktoś ma ograniczony budżet, to lepiej też się rozeznać w cenach robocizny w SWOIM rejonie. A nie brać pod uwagę tego ,że ktoś na forum dał za SSO 30 parę tysięcy :)

Edytowane przez msdracula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lola_lilu polecam w takim razie poświęcić jakąś godzinkę czy dwie i usiąść z mężem do komputera celem zrobienia rozeznania w piecach. To naprawdę ważny element, a ponieważ Bonifacy ma kotłownię malutką, dobrze byłoby choćby z grubsza ustalić, jaki piec, jaki zasobnik na ciepłą wodę by wam odpowiadał. Biuro twierdzi, że kotłownia jest przystosowana do ekogroszku, ale nie wiem, czy nie jest to takie mówienie, żeby sprzedać projekt. Piec potrzebuje kawałka podłogi - trzeba zachować przepisowe odległości od ścian i mieć trochę miejsca na w miarę wygodną obsługę pieca.

Też szukaliśmy małego domu z dwoma sypialniami na parterze, faktycznie nie ma takich za wiele. Na pewno nasz i z12. Czy one są jakieś specjalnie duże to bym nie powiedziała - oba mają po około siedemdziesiąt metrów parteru. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. a jeśli dobrze pójdzie to adaptacja nas wyniesie jakieś 2000zł więc chyba nie tak źle?

 

Przyzwoicie. Z ekogroszkiem jest tu odrebny temat założony na FM - ranking kotłów na ekogroszek - bo pewnie tam trafisz. Tylko jak zaczniesz czytac - a sporo tam tego - to zapewne złapiesz metlik w głowie - który powiększą Ci znawcy-sprzedawcy na tym forum - jak tylko się odezwiesz - zaraz dostaniesz na priva kilka ofert :D:D:D. Jak dojdziesz do tego etapu daj znac - to coś wymyslimy,może coś Ci podpowiem. Powodzenia w budowaniu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lola_lilu polecam w takim razie poświęcić jakąś godzinkę czy dwie i usiąść z mężem do komputera celem zrobienia rozeznania w piecach. To naprawdę ważny element, a ponieważ Bonifacy ma kotłownię malutką, dobrze byłoby choćby z grubsza ustalić, jaki piec, jaki zasobnik na ciepłą wodę by wam odpowiadał. :)

 

Pomieszczenie i owszem jest tu bardzo ważne - ale jeszcze ważniejsze - jest umieszczenie komina. Znając rodzaj i model pieca - ustawisz odpowiednio komin. Nawet w dużej kotłowni - jak niefortunnie jest ustawiony komin - bedziesz miec problem z dobrym ustawieniem pieca.

 

W budowaniu juz tak jest że pozornie tematy "przyszłości" nas nie dotycza a potem okazuje sie że pewne kwestie trzeba juz przemyślec na etapie planowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no....... :) rozbawiłeś mnie :) nie budowałem balkonu tylko po to aby na nim pościel wieszać :D Po prostu chciałem go miec - i tyle :)

 

Chciałeś i masz ale ile razy na nim siedzisz... i tak prawdy się nie dowiemy ;) Każdy coś tam chce, nie każdego stać przy założeniach tego wątku na extrasy, jakimi jest np. balkon.Wolałbym zamiast niego mieć przykładowo 3cm ocieplenia więcej- wydatek uzasadniony ekonomicznie ( w granicach rozsądku).

Każdy kto dzielił się tu swoimi kosztami SSO, SSZ pisze co wykonał sam, co ekipa. Czytający może zajrzeć w stopkę i zobaczyć jaki to dom (u większości);-) . Mamy różnorodność materiałów i technologii budowy do podejrzenia. Wybór i tak pozostanie w gestii inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...