Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

czy ktoś zechciałby podać koszty kotła na paliwo stałe i instalacji (kaloryfery, rurki itp) w takim domku, o jakim tu najczęściej rozmawiamy - ok.80-100m2. i jeszcze zużycie roczne paliwa by sie przydało. jeżeli ktos ma to policzone i byłby uprzejmy takie dane podac, to zrobiłabym i wrzuciłabym tu tabelę porównujacą ogrzewanie elektryczne z ogrzewaniem na paliwo stałe (np. ekogroszek) - i wtedy można byłoby podebatować, ewentualnie wspólnie pokorygować.

 

 

taka mała dygresja - jako że jestem strasznie rozpuszczona niskimi kosztami ogrzewania domu, to sie rozbestwiłam i planuje sobie jeszcze z rezerw finansowych nie wydanych na ogrzewanie załozyć klimatyzator inwertor (tak to sie pisze?) z funkcją grzania (pompa ciepła powietrze-powietrze), żeby było bardziej komfortowo latem i w przejściowych porach roku. to chyba dobry pomysł?

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niestety ale mylisz się trochę. Liczyłem kiedyś na potrzeby wątku koszt swojego garażu przyległego do domu i właśnie dla niego na gotowo wyszło ok.15tys. za 27m2. Wolnostojący będzie jeszcze droższy, bo dojdzie dodatkowa ściana, ocieplenie, fundament, no i przejście jakieś do domu trzeba zrobić , żeby w błocku nie brnąć i lecą kolejne tysiączki.

Garaż osobno to generowanie kosztów. Poza tym jeśli w przylegającym pomieszczeniu ma być kotłownia, to garaż wbudowany jest lepszym rozwiązaniem, bo można np. nieco zmniejszyć pow. garażu i powiększyć kotłownię. Gdy kotłownia jest wbudowana w bryłę domu, zabiera cenną przestrzeń, a jej powiększenie skutkuje zazwyczaj zmniejszeniem innego pomieszczenia.

 

Co do pomysłu składowania węgla u rodziców- jak ktoś lubi biegać z workami co parę dni:sick:(dobra, jeździć;) )ale przesypywanie i kurzenie stale, wg mnie nie do przyjęcia.

 

O projekcie i pozwoleniu na budowe , geodecie i wszystkimi tymi papierkami nie wspominam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo,na której stronie dziennika pisałeś pisałeś o pompie jaką planujesz?

Chyba że chce Ci się tutaj to powtórzyć?

 

ed

już widzę

http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html

 

Tak,na poczatku o tej myślałem tylko do cwu ale po podliczeniu kosztów tj.piecyk elektryczny do c.o+ta pompka zamiast bojlera wychodziło ok.10tys.zł,stwierdziłem,że warto dodać trochę kasy i za 16tys.zł mam pompkę Atlantica do c.o+cwu razem wziętych ;)

taka mała dygresja - jako że jestem strasznie rozpuszczona niskimi kosztami ogrzewania domu, to sie rozbestwiłam i planuje sobie jeszcze z rezerw finansowych nie wydanych na ogrzewanie załozyć klimatyzator inwertor (tak to sie pisze?) z funkcją grzania (pompa ciepła powietrze-powietrze), żeby było bardziej komfortowo latem i w przejściowych porach roku. to chyba dobry pomysł?

 

Bardzo dobra decycja,taki klimatyzator nie jest drogi,do małego domu będzie w sam raz na okresy przejściowe.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałam wybór: albo nie buduje nic, albo buduje dom bez garażu.

no i samochód stoi pod chmurką - pugeocik benzyna, zapala zimą, nie rdzewieje, nie narzeka......jakos daje radę....widze go z okna sypialni, rano się spiesze do pracy - żadnych bram, kluczy....szybko i sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś zechciałby podać koszty kotła na paliwo stałe i instalacji (kaloryfery, rurki itp) w takim domku, o jakim tu najczęściej rozmawiamy - ok.80-100m2. i jeszcze zużycie roczne paliwa by sie przydało. jeżeli ktos ma to policzone i byłby uprzejmy takie dane podac, to zrobiłabym i wrzuciłabym tu tabelę porównujacą ogrzewanie elektryczne z ogrzewaniem na paliwo stałe (np. ekogroszek) - i wtedy można byłoby podebatować, ewentualnie wspólnie pokorygować.

 

 

taka mała dygresja - jako że jestem strasznie rozpuszczona niskimi kosztami ogrzewania domu, to sie rozbestwiłam i planuje sobie jeszcze z rezerw finansowych nie wydanych na ogrzewanie załozyć klimatyzator inwertor (tak to sie pisze?) z funkcją grzania (pompa ciepła powietrze-powietrze), żeby było bardziej komfortowo latem i w przejściowych porach roku. to chyba dobry pomysł?

 

Ech to wszystko zalezy od tego kto ci robi , w jakiej technologii i z jakich materiałów, jaki piec sobie wstawisz itd. W moim przypadku - dom mam ponad dwukrotnie większy od tutaj omawianych - CO + woda + kanalizacja + robocizna - wyniosły mnie około 27 tysięcy - z czego sam kocioł to był koszt 8 tysięcy.

Oczywiście mówimy o ekogroszku i o piecu raczej z górnej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałam wybór: albo nie buduje nic, albo buduje dom bez garażu.

Wiadomo że przydałoby się jeszcze to i tamto,ale 15 tyś przy takich domkach to jest już np koszt instalacji wewnętrznych,a jeżeli jeszcze ktoś jedzie"na kredycie",to z 15 robi się prawie 30,to pózniejsza dobudowa za gotówkę wydaje się dużo tańsza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech to wszystko zalezy od tego kto ci robi , w jakiej technologii i z jakich materiałów, jaki piec sobie wstawisz itd. W moim przypadku - dom mam ponad dwukrotnie większy od tutaj omawianych - CO + woda + kanalizacja + robocizna - wyniosły mnie około 27 tysięcy - z czego sam kocioł to był koszt 8 tysięcy.

Oczywiście mówimy o ekogroszku i o piecu raczej z górnej półki.

chodzi mi o domek 80-100m2, aby był porównywalny z moim, i raczej taki standard, może nawet marketowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o domek 80-100m2, aby był porównywalny z moim, i raczej taki standard, może nawet marketowy.

 

cóż...... są rzeczy na których można oszczędzić i takie na które robi się tylko raz. O ile piec - jak kupisz marketowy -wymienisz - o tyle rurki czy pp czy pex co idzie zazwyczaj pod tynkiem lub w posadzce - lepiej chińszczyzny nie kupować..........

 

poza tym nawet z samym piecem czasami lepiej dołożyć pare złotych i niech popracuje sobie niz zmieniac za 5 lat..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pow.zabudowy czyli pow.płyty fundamentowej 180m2,pow.użytkowa domu to "jedynie" 118m2 ;)

Ale gdybym miał pow.uzytkowej 180m2 to też zrezygnowałbym z gazu i węgla :)

Właśnie przez cwu zdecydowałem się na pompę ciepła a nie sam prąd ponieważ prawdopodobne zużycie energii na cwu byłoby wyższe niż na c.o ;)

 

No coś w tym stylu :)

Zamierzałem grzać bezpośrednio prądem z COP1 ale będzie grzanie prądem z COP3 czyli powietrzna pompa ciepła.

Oba rozwiązania są tańsze niż gaz ziemny i węgiel :)

myślisz ze wyjdzie taniej? niz gazem? hmm ja własciwie bede grzał gazem,bo jednak wydaje mi sie ze bedzie taniej i to duzo... choć forumowi mędrcy myślą odwrotnie...spoko pomieszkamy, za 2-3 lata napiszemy na forum co i jak::), przynajmniej będzie jakieś tam porównanie...bo te kalkulacje na papierze to o kant dupy potłuc,tak wertuje internet ,nie tylko FM i za cholerę nie znajduje prawidłowości żadnej w tym ogrzewaniu,raz wychodzi ze taniej innym drożej..coś czuje ze trzeba poczekać na auto-eksperyment:)

pozdrawiam

 

A ja myślałem ze masz 180m2 użytkowej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udało mi sie wklejenie ładnej tabelki, ale może da sie przeczytać.

te moje obliczone sa mocno orienytacyjne - co do prądu opieram sie na danych dot. mojego domu(96 m2), co do ekogroszku na danych z internetu - instalacja raczej gorsza półka, zakładam zużycie 1,5 t ekogroszku w sezonie. Domy bez kominków. Kominek trochę zmieniłby ta tabele na korzyść prądu. Wersja z kredytem - dla uproszczenia zakładam, że od tego kredytu spłacane sa tylko odsetki, bez kapitału. Czas - 10 lat.

 

pierwsz cyfra w wierszu to prąd, druga to ekogroszek

 

 

 

• WERSJA Z KREDYTEM

 

PRĄD EKOGROSZEK

1 rok-inwestycja

całkowity koszt instalacji 3 300 zł 13 500 zł

komin 0 zł 3 000 zł

koszt pomieszczenia kotłowni (liczę 2tys/m2) 0 zł 8 000 zł

kwota kredytu na inwestycję 3 300 zł 24 500 zł

cena kredytu (oproc.plus marza razem 7%) 231 zł 1 715 zł

Razem inwestycja: 3 531 zł 26 215 zł

 

10 lat eksploatacja

 

zużycie energii elektr/ekogroszku rocznie 3 000 zł 1 000 zł

cena kredytu (oprocentowanie 6%) 198 zł 1 470 zł

razem eksploatacja 3 198 zł 2 470 zł

1 wymiana pieca/sterowników na 10 lat 1 000 zł 5 000 zł

Razem koszty na 10 lat: 32 980 zł 29 700zł

 

Suma inwestycji i kosztów po 10 latach 36 511 zł 55 915 zł

 

 

 

• WERSJA BEZ KREDYTU

 

PRĄD EKOGROSZEK

1 rok-inwestycja

całkowity koszt instalacji 3 300 zł 13 500 zł

komin 0 zł 3 000 zł

koszt pomieszczenia kotłowni (liczę 2tys/m2) 0 zł 8 000 zł

kwota kredytu na inwestycję 0 zł 0 zł

cena kredytu (oproc.plus marza razem 7%) 0 zł 0 zł

Razem inwestycja: 3 300 zł 24 500 zł

 

10 lat eksploatacja

 

zużycie energii elektr/ekogroszku rocznie 3 000 zł 1 000 zł

cena kredytu (oprocentowanie 6%) 0 zł 0 zł

razem eksploatacja 3 198 zł 1 000 zł

1 wymiana pieca/sterowników na 10 lat 1 000 zł 5 000 zł

Razem koszty na 10 lat: 32 980 zł 15 000zł

 

Suma inwestycji i kosztów po 10 latach 34 300 zł 39 500 zł

 

 

do kosztów ekogroszku należałoby dodać koszty przeglądów/kominiarza i wywozu popiołu, ale juz dałam spokój. przez 10 lat to niemało....

o pracochłonności, sprzataniu, komforcie nie wspomne....

 

jak cos do weryfikacji - prosze bardzo, zaraz przeliczę.

ja wydaję na prąd na ogrzewanie ok.1200-1500 zł (3 sezony), ale pale tez w kominku (600zł drewno)

 

niestety nie licze CWU, bo to nie zalezy od wielkości domu, tylko od ilości osób i ich zwyczajów, trudno to porównać.

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udało mi sie wklejenie ładnej tabelki, ale może da sie przeczytać.

te moje obliczone sa mocno orienytacyjne - co do prądu opieram sie na danych dot. mojego domu(96 m2), co do ekogroszku na danych z internetu - instalacja raczej gorsza półka, zakładam zużycie 1,5 t ekogroszku w sezonie. Domy bez kominków. Kominek trochę zmieniłby ta tabele na korzyść prądu. Wersja z kredytem - dla uproszczenia zakładam, że od tego kredytu spłacane sa tylko odsetki, bez kapitału. Czas - 10 lat.

 

pierwsz cyfra w wierszu to prąd, druga to ekogroszek

 

 

 

• WERSJA Z KREDYTEM

 

PRĄD EKOGROSZEK

1 rok-inwestycja

całkowity koszt instalacji 3 300 zł 13 500 zł

komin 0 zł 3 000 zł

koszt pomieszczenia kotłowni (liczę 2tys/m2) 0 zł 8 000 zł

kwota kredytu na inwestycję 3 300 zł 24 500 zł

cena kredytu (oproc.plus marza razem 7%) 231 zł 1 715 zł

Razem inwestycja: 3 531 zł 26 215 zł

 

10 lat eksploatacja

 

zużycie energii elektr/ekogroszku rocznie 3 000 zł 1 000 zł

cena kredytu (oprocentowanie 6%) 198 zł 1 470 zł

razem eksploatacja 3 198 zł 2 470 zł

1 wymiana pieca/sterowników na 10 lat 1 000 zł 5 000 zł

Razem koszty na 10 lat: 32 980 zł 29 700zł

 

Suma inwestycji i kosztów po 10 latach 36 511 zł 55 915 zł

 

 

 

• WERSJA BEZ KREDYTU

 

PRĄD EKOGROSZEK

1 rok-inwestycja

całkowity koszt instalacji 3 300 zł 13 500 zł

komin 0 zł 3 000 zł

koszt pomieszczenia kotłowni (liczę 2tys/m2) 0 zł 8 000 zł

kwota kredytu na inwestycję 0 zł 0 zł

cena kredytu (oproc.plus marza razem 7%) 0 zł 0 zł

Razem inwestycja: 3 300 zł 24 500 zł

 

10 lat eksploatacja

 

zużycie energii elektr/ekogroszku rocznie 3 000 zł 1 000 zł

cena kredytu (oprocentowanie 6%) 0 zł 0 zł

razem eksploatacja 3 198 zł 1 000 zł

1 wymiana pieca/sterowników na 10 lat 1 000 zł 5 000 zł

Razem koszty na 10 lat: 32 980 zł 15 000zł

 

Suma inwestycji i kosztów po 10 latach 34 300 zł 39 500 zł

 

 

do kosztów ekogroszku należałoby dodać koszty przeglądów/kominiarza i wywozu popiołu, ale juz dałam spokój. przez 10 lat to niemało....

o pracochłonności, sprzataniu, komforcie nie wspomne....

 

jak cos do weryfikacji - prosze bardzo, zaraz przeliczę.

ja wydaję na prąd na ogrzewanie ok.1200-1500 zł (3 sezony), ale pale tez w kominku (600zł drewno)

 

JA przewiduje mieszkac w domu jakies 30 - 40 lat - o ile siły wyzsze mi pozwolą. Więc to dluższego typu inwestycja. Poza tym koszty prądu będa rosnąć nieproporcjonalnie do węgla i innych. Według mnie ten czas zwrotu się skróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie udało mi sie wklejenie ładnej tabelki, ale może da sie przeczytać.

te moje obliczone sa mocno orienytacyjne - co do prądu opieram sie na danych dot. mojego domu(96 m2), co do ekogroszku na danych z internetu - instalacja raczej gorsza półka, zakładam zużycie 1,5 t ekogroszku w sezonie. Domy bez kominków. Kominek trochę zmieniłby ta tabele na korzyść prądu. Wersja z kredytem - dla uproszczenia zakładam, że od tego kredytu spłacane sa tylko odsetki, bez kapitału. Czas - 10 lat.

 

pierwsz cyfra w wierszu to prąd, druga to ekogroszek

 

 

 

• WERSJA Z KREDYTEM

 

PRĄD EKOGROSZEK

10 lat eksploatacja

 

zużycie energii elektr/ekogroszku rocznie 3 000 zł 1 000 zł

cena kredytu (oprocentowanie 6%) 198 zł 1 470 zł

razem eksploatacja 3 198 zł 2 470 zł

1 wymiana pieca/sterowników na 10 lat 1 000 zł 5 000 zł

Razem koszty na 10 lat: 32 980 zł 29 700zł

 

Suma inwestycji i kosztów po 10 latach 36 511 zł 55 915 zł

 

 

 

)

 

czemu liczysz oprocentowanie 6 % od 3000 - --> 198 zł a od 1000 zł liczysz ---> 1470 zł ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja daję do porównania swoją gazową instalację. Może się komuś przyda. :)

Materiały:

Kocioł - 6800zł (z zasobnikiem cwu)

Bebechy (rurki w kotłowni, kształtki, złączki, rozdzielacz - drogi, bo 2w1) - 2000zł

Rurki podłogówki - 800zł

Grzejniki 960 zł

Razem: 10540zł

 

Robociznę mam mieszaną - fachowiec od gazu zainstalował kocioł, zrobił połączenie kotła z rozdzielaczem i instalację gazu od skrzynki w płocie za 2200zł (w tym też jego materiał - rura od skrzynki do domu, rury miedziane w domu). Podłogówkę układaliśmy sami, grzejniki wieszaliśmy sami. Fachowiec odpowietrzył, sprawdził całość, uruchomił instalację w wyżej wymienionej kwocie. Dom ma po podłogach około 125m2, jest parter i poddasze użytkowe. Kubatura około 550m3.

Roczne zużycie gazu 1621m3, 2601,41zł.

Niestety tylko szacunkowo mogę podać ile na samo ogrzewanie. Otóż gazownia mi wylicza, że gotowanie na gazie i robienie cwu to 71zł miesięcznie w miesiącach ciepłych. Przyjmując taką wartość dla wszystkich miesięcy z grubsza wychodzi koszt ogrzewania domu, czyli 1750 złotych. Być może realny podział całościowej kwoty pomiędzy co, cwu i kuchenkę gazową jest inny, ale na razie nie mam własnych danych empirycznych. :)

 

A - jeszcze może dodam, że to był pierwszy sezon w domu całkowicie wykończonym. Rok wcześniej wydaliśmy na gaz 3000zł, ale docieplenie dachu nie było kompletne i poddasze w stanie zupełnie surowym, zamknięte na zimę.

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze na 30 lat - juz same sumy:

 

 

z kredytem:

 

prąd 102 471,00 zł ekogroszek 115 315,00 zł

 

bez kredytu:

96 300,00 zł ekogroszek 69 500,00 zł

 

oczywiście wszystko maksymalnie uproszczone

 

ceny nosników energii zazwyczaj rosna jednocześnie i proporcjonalnie - stary temat

wierzysz w to, że za 30 lat ktos jeszcze będzie palił węglem? albo że kaloryfery wytrzymaja 30 lat?

zmiane pieca zakładam co 10 lat.

za 30 lat to remont generalny domu raczej będzie niezbędny....

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...