Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ideowe czy nie - nieistotne - zobacz czy osoby ogrzewajace ekogroszkiem - tak aktywnie namawiają innych do swoich rozwiązań? Nie chce tutaj mieszać kolegów prądowców z błotem - nie mniej jednak ja mam kotłownie na ekogroszek - bo mam spory dom, dużo większy niż tu omawiane - i jeszcze w nim zimy nie opalałem - i ani razu nie zdażyło mi się przekonywac aktywnie że ten sposób ogrzewania jest najlepszy,najtańszy, naj..... - w przeciwieństwie do coniektórych innych - którzy póki co swoje wyliczenia maja tylko na papierze. Powiem tak - dla małych domów - alternatywa z prądem czy gazem jest bardziej atrakcyjna - niż w przypadku domu dużego. Nie mniej apel do wszystkich przeciwników węgla - skoro już tak bardzo przekonywujecie do swoich rozwiązań - piszcie o wszystkim. Jakie sa koszty wykonania domu - bądź co bądź pasywnego lub zbliżonego do pasywnego aby osiągnąć zamierzony cel postaci małych rachunków za prąd. Jaki jest koszt inwestycji dodatkowych typu rekuperacja, solary pompy itp . Bardzo często nikt tutaj nie uwzględnia CWU - a ono w zależoności ile osób i jak bardzo lubią higiene - stanowi równiez spory wydatek. Na tym wątku jak na wielu innych, ludzie budują oszczędnie - co za tym idzie pchanie ich w prąd może niestety odnieść odwrotny skutek niz pierwotnie zamierzony.

Ot tyle w temacie ogrzewania......

 

BTW

kocioł na eko robi ciepłą wodę cały rok :):)

 

Xerses, masz rację - po co to namawianie.......pewnie prądowcy namawiają innych z czystej bezinteresownej złośliwości - my mamy zle, niech inni tez maja źle....

trzeba dać sobie spokój z tym dzieleniem sie doświadczeniami (3 lata grzeje prądem), tylko w takim razie po co te pytania: a czym ogrzewacie? a co polecacie? polecamy szczerze, jak ktoś nie chce nic wiedzieć o innym ogrzewaniu niz węgiel to niech nie pyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Xerses, masz rację - po co to namawianie.......pewnie prądowcy namawiają innych z czystej bezinteresownej złośliwości - my mamy zle, niech inni tez maja źle....

trzeba dać sobie spokój z tym dzieleniem sie doświadczeniami (3 lata grzeje prądem), tylko w takim razie po co te pytania: a czym ogrzewacie? a co polecacie? polecamy szczerze, jak ktoś nie chce nic wiedzieć o innym ogrzewaniu niz węgiel to niech nie pyta.

 

Nie zrozumiałes mojego posta......... ale to nie moje zmartwienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kolego - nie powielam tego za sprzedawcami grzejników, mam kuzyna który sobie strzelił podłogówke na całym domu. nie jest z tego faktu az tak bardzo mocno zadowolony jak to opisują coniektórzy użytkownicy. Poza tym co ma temperatura to podnoszenia się kurzu? To ciepłe powietrze wedrując z dołu do góry go unosi a nie wielkość temperatury........

 

Oczywiscie, ze zalezy od temperatury. Ilosc kurzu, jaka jest w stanie podniesc powietrze zalezy m.in. od szybkosci konwekcji (podnoszenia sie ogrzanego powietrza), a ta predosc zalezy od roznicy temperatur pomiedzy temperatura podlogi, a pomieszczenia. Przy nieprawidlowo zaprojektowanej podlogowce (w pomieszczeniu o duzym zapotrzebowaniu na cieplo), aby otrzymac w pomieszczeni21C

nalezy podloge grzac nie do 28, a np do 34C, co nie jest zdrowe, a dodatkowo powoduje podnoszenie kurzu. Efekt silnej konwekcji powietrza zauwazyc mozna nad grzejnikami, nad ktorymi ruch powietrza jest wyjatkowo duzy.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projekty małych domów w ogóle nie uwzględniają w rzutach kotłowni
Jeszcze nie widziałem projektu małego domu (około 80 m2), a którym nie zaprojektowano kotłowni. Aż sobie otworzyłem Z500, zaznaczyłem widełki metrażu 78-83, wyskoczyło mi 15 domów... i 15 miało kotłowni. Ja najpewniej kotłowni mieć nie będę, dlatego tak dopytuje o projekty małych domków bez niej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze zalezy od temperatury. Ilosc kurzu, jaka jest w stanie podniesc powietrze zalezy m.in. od szybkosci konwekcji (podnoszenia sie ogrzanego powietrza), a ta predosc zalezy od roznicy temperatur pomiedzy pomperatura podlogi, a pomieszczenia. Przy nieprawidlowo zaprojektowanej podlogowce, aby otzymac w pomieszczeni21C

nalezy podloge grzac nie do 28, a np do 34C, co nie jest zdrowe, a dodatkowo powoduje podnoszenie kurzu. Efekt silnej konwekcji powietrza zauwazyc mozna nad grzejnikami, nad ktorymi ruch powietrza jest wyjatkowo duzy.

 

czyli potwierdzasz fakt że sam proces podnoszenia kurzu nie zalezu od wielkości temperatury, a wielkość ta wpływa jedynie na prędkość cyrkulacji powietrza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z72, którego kiedyś wymieniłam jako żelaznego kandydata do budowy za 200 ekipami nie ma kotłowni, ale ma 74,5m2. Chyba dopiero poniżej 75 w gotowcach zaczynają się takie rozwiązania. Ale może jeszcze coś znajdę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam w Z72 kotłownie widzę. To te pomieszczenie (pomieszczonko) za łazienką, jest nawet naniesiony piec. Powiem więcej, sprawdziłem kilka 65 metrowych domów i tam też była kotłownia :) Sprawdziłem więc najmniejsze domy jakie tylko są na Z500, czyli takie koło 50m² i tam rzeczywiście kotłowni nie ma - piec stoi w holu. Poczekajmy jednak na Zielony ogród, która napisała do mnie, że ludzie czasem nie budują domów 90-95 m² bo nie ma tam kotłowni (?)

 

Co do Z72 to wygląda rzeczywiście na coś taniego - 74,5 m² użytkowych. To jednak tylko 1 łazienka i 2 pokoje. Ja myślałem o Z211 - 79m² użytkowych i 94 m² całkowitej. Mam w tym 4 małe pokoje i 2 łazienki (choć dwie łazienki to droga rzecz, jedną zamienię na samą toaletę, a zarobione metry dodam do pokoju). Z211 ma jeszcze jedną przewage na Z72 - mimo, że jest większy, jego powierzchnia wszystkich przegród zewnętrznych (podłogi, ścian, okien, dachu) to 297 m², zaś u Z72 to aż 334 m². Z chęcią wysłucham krytyki. Wole teraz niż po kupnie projektu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlany szaleniec - mam jedną uwagę - Z211 jak dla mnie będzie sprawiał wrażenie klaustrofobicznej ciasnoty, przede wszystkim ze względu na to, że duża część powierzchni odpadnie na skosy. Nie wiem, czy bezwzględnie potrzebujesz 4 pokoi i salonu. jeżeli nie, lepiej poszukać innego projektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczywistości planuje coś przeciwnego - góra będzie więc agorafobiczna :) Napisałem o 4 pokojach bo na projekcie są 4. Na chwile obecną planuje te 3 pokoje na poddaszu zamienić w jedną wielką przestrzeń. Na dzień dzisiejszy dom jest dla 2 osób :) Natomiast układając strop uwzględnię potencjalne ściany działowe, jakby Bóg w dzieciach wynagrodził. Wszystko przy założeniu, że wybiorę Z211. Edytowane przez budowlany szaleniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeszcze nie spotkałam się z projektem gotowym, który byłby projektowany wyłącznie pod ogrzewanie prądem. Te małe projekty chociażby z z500, które według ciebie mają kotłownię, tak formalnie jej nie mają. Po prostu w jakimś pomieszczeniu o domyślnie innej funkcji zaproponowano umiejscowienie kotła. Jeżeli kotła nie będzie, to masz więcej możliwości rozplanowania sprzętów w łazience, bo zazwyczaj to łazienka - może większa wanna, może bidet, może duża kabina prysznicowa. W innych projektach zyskujesz miejsce na szafę. :) Są malutkie projekty, w których jedynym źródłem ogrzewania jest kominek. W sumie nie wiem dlaczego taka dyskryminacja prądu w gotowcach? Chyba najłatwiejsza byłaby adaptacja projektu gotowego z kotłownią w piwnicy - nie robisz piwnicy, rezygnujesz z komina i jest dom bez kotłowni. :)

 

Wybór projektu to Twoje przemyślenia. Ty wiesz ile pokoi na teraz, że może coś w przyszłości się przyda. Ty policzyłeś już, że domy z poddaszem mają lepszy stosunek powierzchni netto do powierzchni przegród zewnętrznych. No ale jak ktoś chce budować sam, to nie bez znaczenia jest, że przy parterówce nie ma skosów do wykańczania, docieplanie po stropie, więc o wiele łatwiejsze i mniej materiału potrzeba, ogólnie budynek jest niższy, a jednak wielu osobom przy pracach na wysokości miękną kolana - mi też - ale jednak mam poddasze użytkowe. :)

Przy zaprezentowanych przez Ciebie założeniach, wydaje mi się, że Z211 to dobry projekt. Prościutka, energooszczędna bryła, niewielki metraż. Na minus u mnie wejście do łazienki z wiatrołapu. Nieładnie, że biuro w części dziennej coś chyba pomieszało ze skalą mebelków. Stół 80x50 na 5 osób. :p No ale to już takie czepialstwo. Wejście będzie na wschód, czy na zachód? Pomieszczonko - spiżarnia rozumiem, że zostanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli potwierdzasz fakt że sam proces podnoszenia kurzu nie zalezu od wielkości temperatury, a wielkość ta wpływa jedynie na prędkość cyrkulacji powietrza :)

 

Tak, potwierdzam, że im wyższa temperatura podłogi, tym więcej kurzu w powietrzu. Sam proces podnoszenia kurzu ZALEŻY od temperatury podłogi, niezależnie od tego w jakie słowa chciałbyś opis tego zjawiska ubrać.

 

BO ktoś, czytający Twoje pytanie:

 

Poza tym co ma temperatura to podnoszenia się kurzu? T

 

mógłby pomyśleć, że problem kurzu doskwiera tak samo, niezależnie od temperatury

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podchodzę do tego w taki sposób, że jak na projekcie jest łazienka to uznaje że na projekcie jest łazienka, jak na projekcie jest kuchnia to uznaje że jest kuchnia, a jak na projekcie jest kotłownia... to uznaje że na projekcie jest kotłownia. Co się z tym dalej będzie dziać, to już inna sprawa. Zresztą, co z tego że te kotłownie są mniejsze, że nie mają metrów 5 a 3. W małym domu wszystko będzie mniejsze (mam na myśli pomieszczenia ;) by komuś się brzydko nie kojarzyło) - i pokoje są mniejsze i salon i kuchnia. Przyznaje natomiast, że w projekcie Z72 ta kotłownia jest wyjątkowo badziewna, wejście przez łazienkę. Tu rzeczywiście można mówić o "pseudokotłowni".

 

Nie pytaj mnie o takie rzeczy typu stół i biurka, bo dla mnie to abstrakcja. Dla mnie budowa domu to fundamenty, strop, dach, ściany, ogrzewanie. Jak w dziennikach budowy ludzie zaczynają się zastanawiać nad kafelkami albo kształtem umywalki to przestaje je czytać. Dlatego wiem, że mój dom będzie paskudny, tak że się nawet nie łudzę :) Gdyby zostawiła mnie dziewczyna i sam decydowałbym jak dom będzie w środku, to chodziłbym po betonowej podłodze, a ścianach byłoby widać instalacje. Zamiast podłogi odkurzać myłbym je myjką ciśnieniową, a kuchnia składałaby się z mikrofalówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi Z211 podoba się bardziej, ale pewnie dlatego że też buduje z poddaszem i jest jakby trochę podobny ;)

bowess przy ocieplaniu szczytów chyba z milion razy powiedziałam do Przemka "a trzeba było budować parterówkę" :p Ale tak naprawdę nie zamieniłabym mojego z162 na parterówkę. Ma sporo miejsca, a u nas również sprawa rozwojowa (mąż coś o trzech synach mówi :evil:) więc dla mnie ważne było aby móc każdemu dziecku dać swój pokój. My trochę odwrotnie niż budowlany szaleniec, jeżeli dzieci będzie mniej zlikwidujemy ściankę i powiększymy pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rzeczywistości planuje coś przeciwnego - góra będzie więc agorafobiczna :) Napisałem o 4 pokojach bo na projekcie są 4. Na chwile obecną planuje te 3 pokoje na poddaszu zamienić w jedną wielką przestrzeń. Na dzień dzisiejszy dom jest dla 2 osób :) Natomiast układając strop uwzględnię potencjalne ściany działowe, jakby Bóg w dzieciach wynagrodził. Wszystko przy założeniu, że wybiorę Z211.

 

Jeżeli mogę doradzić to może zwróć uwagę na z34. Ma sensowniejszy układ, a jest tylko odrobinę większy(pomieszczenia są, a nie udają że istnieją)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z projektami mam inaczej. Staram się patrzeć głównie na potencjał, bo wiadomo, że kombinacji wszelkich rozwiązań jest nieskończenie wiele, szansa na ideał niewielka, ale drobnymi zmianami można z gotowca zrobić projekt budowlany dokładnie według swoich wizji.

 

Coś mi się majaczyło, że jakaś wyszukiwarka miała i dobrze mi się majaczyło. Czyli dyskryminacji nie ma. Nie mogę coś zalinkować. Trzeba samemu zaznaczyć "elektryczne" tutaj.%3D4%26szer%3D%26dlg%3D%26kat_od%3D%26kat_do%3D%26wys_od%3D%26wys_do%3D%26skol_od%3D%26skol_do%3D%26x%3D28%26y%3D34"]

Co do tych mebelków - miałam na myśli, że w części dziennej po ustawieniu stołu i kanapy realnych rozmiarów nie będzie aż tyle wolnego miejsca. Zabudowa kuchni jest w prawidłowej skali.

 

Kwitko jeszcze kolor na elewacji i podbitka i koniec skakania po szczytach będzie. :) My w kwestii rozwojowości uwinęliśmy się w trakcie budowy, więc pokoje na bieżąco zyskały obsadę. Zaczynaliśmy we dwójkę, skończyliśmy w czwórkę. :)

 

Z34 to jednak już spory domek. I jaką ma wielką kotłownię. :D

Edytowane przez bowess
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie pytaj mnie o takie rzeczy typu stół i biurka, bo dla mnie to abstrakcja. Dla mnie budowa domu to fundamenty, strop, dach, ściany, ogrzewanie. Jak w dziennikach budowy ludzie zaczynają się zastanawiać nad kafelkami albo kształtem umywalki to przestaje je czytać.

 

I tu sie mylisz. Bo jesl inie zaplanujesz gdzie bedzie stol, lawa, telewizor, oswietlenie to zycze powodzenia w dopasowywaniu domu do potrzeb po zakonczeniu stanu deweloperskiego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... po zakończeniu stanu deweloperskiego? telewizor? Yyyy. Przecież ja jeszcze nie wybrałem nawet projektu, mam tylko działkę :) Myślę, że jeśli przy budowie fundamentów będę wiedział gdzie ulokować telewizor, to w zupełności wystarczy :)

 

Bowess nienawidzę cie :) Tak mi namąciłaś tymi wąskimi parterówkami, że zgłupiałem. A już wszystko mi się krystalizowało. Teraz tak siedzę liczę i wychodzi, że te parterówki wychodzą kilkanaście tysięcy taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...