Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeszcze nie widziałem projektu małego domu (około 80 m2), a którym nie zaprojektowano kotłowni. Aż sobie otworzyłem Z500, zaznaczyłem widełki metrażu 78-83, wyskoczyło mi 15 domów... i 15 miało kotłowni. Ja najpewniej kotłowni mieć nie będę, dlatego tak dopytuje o projekty małych domków bez niej.

 

chodzi mi o kotłownie na paliwa stałe, zgodne z przepisami.. taka na gaz jest zawsze przewidziana.

 

tu jest trochę o rozmiarach - wychodzi ładnych parę m2:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?150072-kot%C5%82ownia-na-paliwo-sta%C5%82e-wymiary&highlight=nie+ma+kot%C5%82owni

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie mogłem sie powstrzymać. Mam nadzieje że ludzie nie korzystają z wyliczeń podanych na stronach z rekuperatorami.... bo ten co wyliczył montaz grawitacji na tym poziomie...........

[ATTACH=CONFIG]133419[/ATTACH]

 

To się nadaje... właśnie gdzie? KOSZ !!! Twój awatar pasuje tu jak ulał do mojej miny po przeczytaniu tych bzdur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, ta spora oszczędność to w najlepszym razie coś koło czterech stów rocznie. Koszt reku z całym orurowaniem to jakieś siedem tys. Tu nie oszczędzisz. I, jak napisał Szaleniec, liczy się komfort. I dobra wentylacja, o ile bez reku jej nie ma. Zawsze myślałem, że reku będę miał, ostatnio myślę, że po kija mi on.

 

A ja jak teraz śpię w sypialni 10m2 przy zamkniętych drzwiach, muszę mieć uchylone okno. Już przy takich temperaturach jak teraz w nocy robi się w sypialni zimno a powietrze wcale świeże nie jest i czuć zaduch po nocy. Dlatego moim zdaniem warto wydać te siedem tysięcy (ja wydałem na całą instalację razem z reku prawie dziewięć i robiłem ją sam) tak samo jak warto wydać na komfort po prostu pieniądze, jak na przykład na dobry materac, wygodny i trwały fotel czy wentylację ... ot co

 

no z tym czystym prądem to Cie fantazja poniosła na maksa.

 

a niby dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z72 (parterowy) pow użytkowa 74,5 m² powierzchnia całkowita 74,5 m² cena stanu surowego zamkniętego 121 tys

Z71 (poddasze) pow użytkowa 75,8 m² powierzchnia całkowita 91,5 m² cena stanu surowego zamkniętego 157 tys

Z136 (parterowy) pow użytkowa 79,7 m² powierzchnia całkowita 79,7 m² cena stanu surowego zamkniętego 130 tys

Z254 (parterowy) pow użytkowa 76,7 m² powierzchnia całkowita 76,7 m² cena stanu surowego zamkniętego 127 tys

Z249 (parterowy) pow użytkowa 77,0 m² powierzchnia całkowita 77,0 m² cena stanu surowego zamkniętego 155 tys

Z252 (parterowy) pow użytkowa 78,8 m² powierzchnia całkowita 78,0 m² cena stanu surowego zamkniętego 128 tys

Z212 (poddasze) pow użytkowa 78,2 m² powierzchnia całkowita 91,8 m² cena stanu surowego zamkniętego 156 tys

Z211 (poddasze) pow użytkowa 79,1 m² powierzchnia całkowita 94,7 m² cena stanu surowego zamkniętego 162 tys

Z136 (parterowy) pow użytkowa 79,7 m² powierzchnia całkowita 79,7 m² cena stanu surowego zamkniętego 130 tys

Z221 (poddasze) pow użytkowa 80,0 m² powierzchnia całkowita 100,3 m² cena stanu surowego zamkniętego 171 tys

Z255 (parterowy) pow użytkowa 80,3 m² powierzchnia całkowita 80,3 m² cena stanu surowego zamkniętego 135 tys

Z32 (poddasze) pow użytkowa 81,7 m² powierzchnia całkowita 110,1 m² cena stanu surowego zamkniętego 160 tys

Z7 (parterowy) pow użytkowa 82,0 m² powierzchnia całkowita 82,0 m² cena stanu surowego zamkniętego 133 tys

 

(sprawdziłem znacznie więcej, ale nie chciało mi się już notować i robić z siebie jeszcze większego psychola :) )

 

Oczywiście można się nieprzywiązywań do tych liczb, nie mniej dają jakiś podgląd i oddają relacje dom parterowy-dom z użytkowym poddaszem. Zawsze spisywałem cenę stanu surowego po cenach średnich (cena metodą gospodarczą była zawsze o wiele niższa).

 

Wniosek: Z początku wydawało mi się że dom z poddaszem jest tańszy - tak przynajmniej piszą w gazetach typu Murator. Okazało się, że konfrontując ze sobą domy o tej samej powierzchni użytkowej parterowy jest zawsze tańszy. No to sobie myślę: "pewnie jakbym liczył po powierzchni całkowitej, czyli po powierzchni podłóg, te z poddaszem będą tańsze" I co? I NIe :) Nawet licząc powierzchnie po podłogach parterówki są nadal tańsze! Nie ma już takiej różnicy, ale są nadal tańsze. No to pieprze, przerzucam się na parter :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlany szaleniec, tutaj akurat Ameryki nie odkryłeś, bo zresztą w tym wątku pisano nawet, że do 100m2 użytkowej cenowo wygrywa parterowka, potem zyskuje poddasze.

Subiektywnie -parterówka o powierzchni 90m2 wydaje się być bardziej przestronna, niż dom z poddaszem o takiej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znienawidzona jestem. :) Lubię być taki mąciwoda.

 

Było parę razy "we wątku" - chyba konkluzja mniej więcej taka, że przy prościutkiej bryle typu stodoła poddasze zaczyna mieć uzasadnienie powyżej 120 metrów kwadratowych podłóg. Czyli coś jak mój czy Kwitko. Poniżej tego metrażu nie widać "zysków" z mniejszej powierzchni dachu i mniejszej liczby metrów bieżących fundamentów domów z poddaszem, a strop i schody muszą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowlany szaleniec dom parterowy nie zawsze jest tańszy. Ale zgadzam się z Tobą ;) bo mała parterówka zawsze będzie tańsza od małego domu z poddaszem. Jeżeli rozpatrujesz te same (bardzo małe powierzchnie) to Twój wniosek jest jak najbardziej poprawny, jednak wraz ze wzrostem powierzchni sytuacja się zmienia i w pewnym momencie tańszy staje się dom z poddaszem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko potrzebują troche większej działki.

 

Będę budował na działce, która po budowie zostanie wydzielona i będzie wówczas będzie miała 700-740m2. To może nie jest jakoś super mało, ale też nie powala.

Powierzchnia zabudowy - 131m2 dla 106 użytkowej - wystarczy jeszcze na wiatę, taras, kawałek trawnika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem jakieś 100 stron temu o teorii, że parterówka jest tańsza do 120m2 (no właśnie ale jakich, użytkowych czy całkowitych), a później pałeczkę ekonomicznej opłacalności przejmują domy z poddasze. Tylko, że wiecie, rożne rzeczy mówią ludzie. Ja ufam tylko temu co jest policzone i pokazane na liczbach. Ufam faktom a nie opiniom, nie obchodzi mnie czyjaś opinia, ba, nie obchodzi mnie nawet moja własna opinie, liczy się tylko to jak jest :) Normalnie mam ochotę sprawdzić, czy naprawdę po 120 m2 parterówki stracą swój prym. Gdyby nie to, że robi się późno.. :)

 

Zapewniam was, że 95% ludzi budujących domy z poddaszem robi to by myśli, że to taniej. "Ciort z tym, że będę wspinać się po schodach, ciort że w pokojach będą skosy, ale zaoszczędzimy". A tu masz babo placek - za te utrudnianie życia człowiek jeszcze słono płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto u mnie ma być podział: dół dla mnie i zony. Góra -syn+goście( lub ewentualnie w przyszłości synowa). A jak stwierdziła autorytatywnie żona - w parterówce nie zniosłaby gdyby synowa z gołym tyłkiem chodziła przed jej oczami ( ja gorąco zapewniałem małżonkę że mnie absolutnie to nie przeszkadzałoby:) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zapewniam was, że 95% ludzi budujących domy z poddaszem robi to by myśli, że to taniej. "Ciort z tym, że będę wspinać się po schodach, ciort że w pokojach będą skosy, ale zaoszczędzimy". A tu masz babo placek - za te utrudnianie życia człowiek jeszcze słono płaci.

 

Powiem Ci - na początku chciałem poddasze. Bo działka niewielka, bo okna dachowe tak ładnie doświetlają, bo skosy się tak ładnie prezentują...

Nawet znalazłem sobie projekt, który podobał się mnie i Żonie

http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/czajka/#view

 

Otrzeźwienie przyszło po wizycie u znajomych zobaczeniu na własne oczy, jak "pięknie" wygląda malutki pokój ze skosem. Że sprawia bardziej klaustrofobiczne wrażenie i jest mniej ustawny, niż porównywalne wielkością pokoje w naszym "M".

Tak więc - od projektu typowego poddasza uzytkowego odeszliśmy wtedy, szukając projektu, w którym dół spełniałby nasze wymagania (salon, trzy sypialnie), a góra byłaby czymś dodatkowym.

I tak pod lupę wzieliśmy http://megaprojekty.pl/arx_magdalena_murowany.htm

Można tu było nawet zrezygnować z jednego pokoju na parterze, poddasze wyglądało na całkiem przestronne, tylko... w ruch poszedł kalkulator.

Schody - ...

Strop...

Skosy - ...

Okna dachowe - ...

 

W rezultacie, wolę wylać już tą większą o 15m2 płytę, dołożyć do nieco większego dachu i wybudować wszystko na jednym poziomie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szaleniec pochwal się działeczką. :)
Działka jest wypasiona, pod samym Wrocławiem z frontem od zachodu. Problem w tym ze mnie nie bardzo stać by się wybudować :) Mam jedynie 26 lat, więc moja zdolność kredytowa jest "zabawna". Jeśli człowiek nie jest żonaty to kredytu nie dostanie, no chyba że w pojedynkę zarabia naprawdę jakieś kokosy. Rodzice sprzedają jeszcze jakieś działki, wiec prędzej czy później jakieś pieniądze będą (mam nadzieje, ze prędzej niż później). Na pewno nie będą one jednak zbyt wielkie, więc moje budowanie musi być ultraracjonalne, muszę pobić wszystkie rekordy optymalnego budowania tego forum :) Jestem przerażony i podniecony jednocześnie. Wyznaje jednak filozofie, że jeśli człowiek ma gdzie, budowa domu jest jego obowiązkiem :)

 

http://i45.tinypic.com/293ynf8.jpg

 

Edit: Zielony ogródeczku :) przyznaje ci oczywiście racje. Co więcej, ten link powinien w zasadzie ukrócić każdą dyskusje w temacie, ogrzewania węglem w małym domku, bo jest to niejako nielegalne. Dla tych którzy nie kliknęli: powierzchnia kotłowni dla pieca na paliwo stałe jest ustalona prawnie i na 4 czy 5 m2 tego robić nie wolno.

Edytowane przez budowlany szaleniec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja buduje parterówkę a znajomy gabarytowo mniejszy dom z poddaszem użytkowym ale metrowo większy i on robi większość prać sam lub przy pomocy rodziny a jak robiłem tylko sam ławy a tak to majstry zapraszam do dziennika i o podanie przybliżonej kwoty tego co mam zrobione na działce zobaczymy czy ktoś trafi z was trafi w cenę jutro zaktualizuję zdjęcia .Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...