Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a jeszcze o dachu - tez myslałam, że będę skazana na blachodachówkę. Po dokładnych obliczeniach okazało się, że ceramiczna dachówka wychodzi taniej niz blacha. To chyba była monza, kolor był akurat w promocji (bo niemodny). Mniej odpadów, łatwiejsza obróbka. I tylko folia, ale dobra, bez deskowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

8. proszę sprawdzić czy kupujecie (chyba jak większość na składach) pustaki ceramiczne klasy 15 czy 10. Jest mała różnica w kosztach, a 10 przecież w zupełności wystarczy na dom jednorodzinny. Jak się mylę proszą o szybki sprostowania ws. wytrzymałości pustaka ceramicznego klasa 15 i 10.

Przy okazji nie szukajcie najcieplejszego=droższego pusta bo od izolacji cieplnej jest styropian a pustak ceramiczny ma być dobrze wypalono, nie popękany itp.

9. stolarka okienna to chyba każdy wie. Nie ma już czegoś takiego jak bywa w słownictwie potoczny a nawet w słownictwie projektantów okno typowe (chyba że chcecie w Castoramie kupić, albo mówimy o oknach dachowych). Dziś na budowie mi przeliczają okno ile cm szerokie a ile wysokie i każde robią pod wymiar. Jednak uwaga okna okrągłe, z półłukami są nietypowe i dużo droższe! Za okna nietypowe można też u pewnych producentów uznać okna (balkonowe, tarasowe) powyżej wysokości 2,25-2,30 -rożnie to bywa. Wtedy producent chce takie okno dodatkowo wzmocnić co kosztuje (może zaproponować poprzeczką poziomą, grubsze ramy, więcej okuć).

10. bez głupot i mieszania betonu na budowie na fundamenty czy wieniec. Dobry beton musi być z betoniarni bo w betoniarce nikt więcej niż B10 nie zrobi. Do tego muszą być odpowiednie proporcje, czas i kolejność dokładania składników, odpowiednia frakcja piasku, kamyczków co na budowie nigdy nie nastąpi. A cena podobna, jak się policzy odpowiednie KRUSZYWO, pracę ekipy, prąd, wodę.

11. ostatnio ładnie wyłożyli w jakimś z magazynów, żeby nie oszczędzać na izolacji np: ścian. I zamiast np: 10 czy 12 cm styro dać 15 lub 17 cm. Koszt jest większy praktycznie tylko o cenę dodatkowego styropianu + dłuższe kołki. Robocizna praktycznie ta sama, tynku tyle samo. A z wyliczeń wynika, że jest to najlepiej zainwestowana kasa na budowie, tzn są spore oszczędności w ogrzewaniu z dołożenia tych 7 cm styropianu a koszt tego nie jest za wysoki.

12. z mojej praktyki. Budujesz się 2-3-4-5 lat, to spokojnie poczekaj z niektórymi pracami ziemnymi. Wcześniej czy później koło Ciebie gdzieś będą robić drogę, chodnik lub budować szkolę, remizę z kasy UE. A Ci budowlańcy po 18stej chętnie kopią za 50 zł/h, chętnie dowiozą niepotrzebną ziemię za 40-60 zł za 1 Tatrę. No ja już nie próbowałem ich namawiać na położenie mi chodnika z własnym materiałem bo taki świnią aż nie jestem (p.s. po za tym mieli nieładną kostkę)

 

ja już więcej przed weekendem chyba nie wymyśle, ale czekam na propozycję jak racjonalizować koszty budowy żeby się w 200 tys zmieścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze marzylam o domku, ale po 15 latach moich marzeń zdecydowałam się na zakup mieszkania 2 poziomowego z garażem (stan developerski) - 74m2 (po podłodze 98m2) 340tys zł + 30 tys za garaż.

Miałam w planie w wykończenie mieszkania włożyć 120 tys (glazura, terakota, podłogi, niewielka przeróbka instalacji elektrycznej i wodnej, gładzenie ścian itp + umeblowanie kuchni wraz ze sprzętem AGD, garderoby i pokoi dzieci (ze skosami) czyli wszystkie meble na zamowienie indywidulane.

Przy 200 tys przestałam już liczyć :(

:

 

Dobra dobra, na wykończenie można wydać 50.000 jak i 350.000 tys. u Ciebie to chyba sama kuchnia z wyposażeniem kosztowała co najmniej 20.000 zł. Można wykończyć dom taniej. Dlatego uważam, że powinno się podawać stan developerski jako wyjście, chociaż nie zawsze. Zależy jaki dach, jakie ogrzewanie itp. Myślę, że za 250.000 zł taki domek 90 m2, bez działki już z ładnym wykończeniem i wkładem własnej pracy można spokojnie postawić nawet z otoczeniem. Ludzie piszą o małym skromnym domku a Ty się chwalisz kafelkami za 400 zł. Nie ten post i nie ta liga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozdrawiam tych twardzieli :)

 

Ja na taki standart sobie nie pozwole, ale dla mnie sie liczy zeby moje dzieci mogly bawic sie na wlasnym podworku, jak ja w dziecinstwie, zebym mogl jesc truskawki, czy czeresnie zwlasnej hodowli, zeby nikt mi pod blokiem nie rysowal auta, a na trawniku robil kupe tylko moj pies, i nie slyszal sasiadow z gory, czy z dolu.:)

 

Jak dla mnie to jest wazniejsze.

 

PS, Mam domek o powierzchni Twojego mieszkania i wydalem jak narazie ok 150tys, a sa juz tynki, elektryka, wysokiej klasy okna, ogrzewanie. Niekoniecznie trzeba pół banki wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tak naprawdę czy folia wychodzi taniej niż deskowanie i papa?

i czym się różnią - no nie wiem akustycznie, trzymaniem ciepła?

 

mam deskowanie, papa - robocizna 0 zł

stąd moje pytanie

 

- tak, jak SAM zrobisz to robocizna 0 zł.

- ale tu jest wątek jak najtaniej, i już są propozycję, że u mojej babci nie ma foli i żyje ...

- zawsze w materiale drożej jest mieć na wszystkie deki lub na ich połowę, cena papy a foli i ich jakości względem siebie nie będę porównywał. Jednak papa wymaga pełnego deskowania a folia nie.

- sprawa akustyki i ciepła - to tylko dodatek, który często na forum u dachowców jest poruszany jako argument ZA. Ja uważam, że jest to argument za ale przy okazji a nie sam dla siebie. Dlatego nie jestem jego zwolennikiem przy podejmowaniu decyzji.

- często dachówka w promocji może być w cenie porównywalna do balchodachówki, a już w szczególności jak bierzemy blachodachówkę do wyceny ze szweckiej stali :). Mały minus do kosztów dachówki przy robociźnie.

 

ja tylko rzucam propozycję co można "obtanić" przy budowie bez dramatycznych skutków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem tak.

Mialem dylemat pomiedzy blacha, a dachowka:

-blacha na rabek stojacy, mozna klasc bez pelnego deskowania koszt 6,5tys na moj dach

-dachowka ceramiczna creaton domino wyszla 15,5tys na moj dach i taka zrobilem

robocizna u mnie pomijalna bo tak bylem z ekipa od stanu surowego dogadany, ze niewazne co na dachu, to za calosc i tak ta sama cena byla, a oni tez dach kladli

 

Sami widzicie ile mozna zaoszczedzic, chociaz moglem kupic duzo tansza dachowke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nastepnego porownania, moja siostra ma dach czterospadowy 230m2 i kupila dachowke ceramiczna za 28zl/m2 w promocji, z wykonczeniami zaplacila 24tys,

Ja mam 140m2 dachu dwuspadowego, cena dachowki 65zl/m2 a zaplacilem 15,5tys

 

Wniosek: bardziej skomplikowany dach = drozszy, wiecej m2 =drozej, ameryki tu nie odkrylem, ale jak ktos chce wybudowac za 200tys niech zacznie projekt do kwoty wybierac, a nie potaniac za wszelka cene duzy dom.

 

Male jest tanie, nawet wtedy, gdy kupisz troche drozsze materialy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wytrzymałem, wracam, praca się .... i znowu za pisanie na forum nadgodziny.

 

Droga Pani Sikorka30, fajna wrzutka. Ludzie już liczą jak za koszt Pani kuchni wybudować pół domu. Urządziła Pani dom na bardzo wysokim poziomie więc się dopytam jaki ma Pani sterownik do instalacji bo zakładam, że taki poziom budownictwa to nie tylko wystrój ale i technologia. Bo sam stoję przed wyborem 1 sterowania do rekuperatora, podlewaczek, światła, może razem to połączyć z alarmem ...., a może od razu wyświetlacz LCD 7 cali i podgląd wideofonu zamiast osobnej puszki?

Czy robiła coś Pani ws. wentylacji żeby wilgotność w domu była OK, ja mam taki problem osobisty i bardzo się zastanawiam jak zapewnić odpowiednią wilgotność w domu a do tego w zimie grzać a latem chłodzić powietrze w domku - bez strat wilgoci.

Ja też chętnie bym wykończył dom w takim przeliczniku PLN/m2, ale niestety muszę się zmieścić w 220tys/150m2 (proszę forumowiczów o nie linczowanie mnie słownie za to:) Do tego niestety może coś oszczędzę na kuchni i łazience bo zakładam, że za kilka lat 7, maks 10 mi się znudzą i będę je robił od nowa. Czy Pani zakłada za 7 lat to wszystko wyrzucić i od nowa robić remont jak się Pani znudzi? Aaaa i ta podłoga Quick-Step, też myślałem o tym, ale jak zaproszę gości a ja nie każę im zdejmować butów a w szczególności kobietom szpilek to czy ona ma szanse przetrać imprezę?? Czy może lepiej pozostać przy dębie 2,5 cm, i cyklinować sobie co 5 lat do śmierci??

p.s. bym zapomniał gdzie ludzie w blokach czy apartamentach montują jednostkę odkurzacza centralnego?

p.s.1 co do stylu nie komentuję, to są realia mieszkania w mieście, gdzie miejsca jest mało. Ja dodam Pani, że wolę jednak nowoczesność pojmowaną jako duża przestrzeń (salon, kuchnia, taras), wolną od napchania meblami, szafami, półkami, rożnymi kolorami. Wolę widok z salonu prze okno tarasowe (4,2 szerokie, 2,25 wysokie) na trawę i sosny. Wolę w pokoju minimalizm, posadzkę bym wolał żywiczną taką imitującą beton. Płytki są starodawne. Do tego część łazienki (moja ma 15m2 użykowej, po posadzce z 19m2) w drewnie, a może z małą kabiną na saunę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nastepnego porownania, moja siostra ma dach czterospadowy 230m2 i kupila dachowke ceramiczna za 28zl/m2 w promocji, z wykonczeniami zaplacila 24tys,

Ja mam 140m2 dachu dwuspadowego, cena dachowki 65zl/m2 a zaplacilem 15,5tys/QUOTE]

 

jak 15,5 tysiąca podzielę przez 140m2 to mi wychodzi 110zł na m2 anie 65 zł ...........

65 zł to kosztuje dachówka podstawowa creaton domino bez dodatków. Sam mam taką:) mnie kosztowała w roku 2010 po super upuście 90zł/m2 ceramiki (wszystko)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, ale jak ktos chce wybudowac za 200tys niech zacznie projekt do kwoty wybierac, a nie potaniac za wszelka cene duzy dom.

 

Male jest tanie, nawet wtedy, gdy kupisz troche drozsze materialy

 

no właśnie to jest sedno, cały czas usiłuje to przekazać.

wolisz kuchnie 20m2 z tanimi płytkami i meblami czy 10m2, ale fajne meble, sprzęt i sie na nalatasz przy gotowaniu? wolisz pieć pokoi bo może goście przyjadą, czy trzy, a goście sie przespią gdziekolwiek, a ty przynajmniej masz kasę na porządny alkohol dla nich (bo nie musisz wielkiego kredytu spłacać). a podziw znajomych dla pieknego wielkiego domu szybko mija, za to maja dziką satysfakcję, jak widzą, że sie z kredytem męczysz....akurat ja nie mam takich znajomych, ale widzę, co sie dookoła dzieje...

a poza tym budowanie wielkiego projektu i kombinowanie, aby troche kasy zaoszczędziś, przypomina mi tych gości, co beemki i inne drogie auta kupują i na gaz przerabiaja....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...