Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Ale w tym momencie nalezałoby doliczyc koszt alternatywnego ogrzewania..............

Raczej nie,większość domów posiada kominek i on powinien służyć na wypadek braku prądu przez tydzień :)

Swoją drogą 60 tysiaków za pompe to jest właśnie cena którą trzeba minimum zapłacić za taka technologie. Pytanie mam do Ciebie w jakim okresie czasu powinna Ci się zwrócić ta inwestycja wliczając w to wszelkie koszty związane z eksploatacją ?

Też jestem przeciwnikiem takiej kasy za system grzewczy.

Zdecydowanie taniej i praktyczniej oszczędzać na rachunkach poprzez zmniejszenie zapotrzebowania domu na ciepło niż wydawać majątek na maszynę do niższych rachunków bo to jest jednak maszyna,która w każdej chwili może się zbuntować a nie czynnik naturalny,który raz zamontowany posłuży nam przez długie lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Raczej nie,większość domów posiada kominek i on powinien służyć na wypadek braku prądu przez tydzień :)

 

 

Chodziło mi o fakt że jesli odlicza od kosztów budowy wykonianie pompy ciepła - to powinna doliczyc do tych kosztów wykonianie np ogrzwania na gaz, prąd węgiel etc

 

No 60 K to sporo kasy....................

Edytowane przez Xerses
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a nawet sam koszt kominka - toż to bezpłatnie i z darmowych materiałów nikt nie zrobił

Przy udziale pracy własnej samą obudowę można spokojnie zrobić za małą kasę,w miarę dobry i ładny wkład to 2tys.zł np Basia z Kratek także wydaje mi się,że w 3-4 tys.zł można by się zamknąć z całym kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać ...

 

Sam temat "dom za 200tys" jest troszkę bez sensu ...

 

Bo nie ma na to zbyt prostej odpowiedzi ...

 

Dom można wybudować za 200tys a można i za 2mln zł ...

 

Wszystko zależy od wielkości domu , stopnia złożoności domu , jakości użytych materiałów przy budowie i wykończeniu oraz co bardzo ważne od tego w jakim stopniu będziemy wykonywać prace budowlane i ogólnobudowlane samodzielnie ...

Olbrzymia część kosztu domu to właśnie koszty robocizny. Robiąc samemu można dużo obniżyć koszty domu .,..

 

Dużo zależy też od inwestora i jego zdolności targowania , załatwiania , dogadywania ...

Dużo zależy od fachowców. Ci najlepsi są najdrożsi ale w większości poziom im prac jest profesjonalny i widać różnicę pomiędzy najtańszym "fachowcem" ...

 

Osobiście uważam że za 200tys nie da sie wybudować domu pod klucz jeśli przy budowie nic nie będziemy robić samodzielnie a wszystko zlecimy fachowcom.

Jeśli jednak częśc prac przeniesiemy na nasze barki i zgodzimy się na pewne kompromisy co do metrażu i standardu wyposażenia to może nam sie udać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w tym momencie nalezałoby doliczyc koszt alternatywnego ogrzewania..............

 

 

Nie czytałem dziennika bo mi się nie chce :) ale ze stawianiem takich teorii byłbym ostrożny. Że sie da wybudowac to juz tu stwierdziliśmy.......... ale z jakimi ograniczeniami.

 

Swoją drogą 60 tysiaków za pompe to jest właśnie cena którą trzeba minimum zapłacić za taka technologie. Pytanie mam do Ciebie w jakim okresie czasu powinna Ci się zwrócić ta inwestycja wliczając w to wszelkie koszty związane z eksploatacją ?

udzielając się w tym temacie po prostu także chciałam udzielić odpowiedzi na pytanie w temacie stawiane, owszem tak jak piszesz da się, ale z pewnymi ograniczeniami, my nie stawialiśmy ograniczeń, bo aż takiego parcia na te 200 tysięcy nie mieliśmy, chcieliśmy po prostu wybudować taki dom, aby każdy miał swój kąt na miarę naszej kieszeni.. nieraz zmagaliśmy się z brakiem kasy, ale chyba ktoś na górze czuwa nad nami i w miarę płynnie to wszystko szło.

 

odnośnie pompy ciepła.. nie liczyliśmy za ile lat się inwestycja zwróci, ile kosztowałoby nas ogrzewanie inną technologią, czy też samym prądem, czy węglem itd (gazu nam nikt by nie poprowadził za rozsądną cenę..), chcieliśmy mieć ogrzewanie w miarę bezobsługowe typu odkręcam kurek i mam ciepło.. nie wyobrażałam sobie tego, że idę napalić w piecu.. pomyślicie panienka z miasteczka, nie lubi rąk ubrudzić.. ja po prostu takich piców się boję, pewnie nie ma czego.

 

odnośnie kosztu alternatywnego ogrzewania.. podałam cenę pompy ciepła (całej instalacji, podłogówka, dolne źródło i urządzenie + plus pompa do CWU), aby ktoś kto zapłacił za alternatywne ogrzewanie miał porównanie i nie chodziło mi o to, że należy to odliczyć, bo w innych domach tego nie potrzeba.

Raczej nie,większość domów posiada kominek i on powinien służyć na wypadek braku prądu przez tydzień :)

 

Też jestem przeciwnikiem takiej kasy za system grzewczy.

Zdecydowanie taniej i praktyczniej oszczędzać na rachunkach poprzez zmniejszenie zapotrzebowania domu na ciepło niż wydawać majątek na maszynę do niższych rachunków bo to jest jednak maszyna,która w każdej chwili może się zbuntować a nie czynnik naturalny,który raz zamontowany posłuży nam przez długie lata :)

kominka my nie mamy:) i jeśli prądu nie będzie parę dni to wtedy pewnie generator:)

 

sama maszyna tyle nie kosztowała:) i mimo to, że tyle wydaliśmy na system ogrzewania CO + CWU to nie odznacza, że na elewacje damy zwykły styropian o grubości 5cm, dajemy 20cm grafitowego styropianu, więc nie najgorzej :cool:

 

Chodziło mi o fakt że jesli odlicza od kosztów budowy wykonianie pompy ciepła - to powinna doliczyc do tych kosztów wykonianie np ogrzwania na gaz, prąd węgiel etc

 

No 60 K to sporo kasy....................

60k na cały system..

jak się policzy wszystko niechby 1m2 domu to 1500zł, dla innego CO (które wchodziły w grę) musiałabym mieć kotłownię

kotłownia na np groszek czy też inne powiedzmy, że 8m2 to daje 12 000zł, to wypadałoby odliczyć od pompy, bo pompa zajmuje bardzo mało miejsca w garażu nikomu nie przeszkadzając..

komin wentylacyjny itd niechby te 4 000zł (nie orientuje się, strzelam, że tyle to kosztowałoby)

to już daje 16 000 do odliczenia

czyli nie 60k a 44k.. porównując cały system PC a piec z instalacją CO na powiedzmy ekogroszek (albo inny) - różnica nie wychodzi taka duża..

 

nie krzyczcie na mnie ani nie naskakujecie, to są tylko ogólne wyliczenia nie mające na celu namawianie kogokolwiek na pompę ciepła, każdy wie co dla niego będzie jako CO..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
i mimo to, że tyle wydaliśmy na system ogrzewania CO + CWU to nie odznacza, że na elewacje damy zwykły styropian o grubości 5cm, dajemy 20cm grafitowego styropianu, więc nie najgorzej :cool:

 

Czyli rachunki za c.o będą delikatnie mówiąc,skromniutkie :)

I o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

60k na cały system..

jak się policzy wszystko niechby 1m2 domu to 1500zł, dla innego CO (które wchodziły w grę) musiałabym mieć kotłownię

kotłownia na np groszek czy też inne powiedzmy, że 8m2 to daje 12 000zł, to wypadałoby odliczyć od pompy, bo pompa zajmuje bardzo mało miejsca w garażu nikomu nie przeszkadzając..

komin wentylacyjny itd niechby te 4 000zł (nie orientuje się, strzelam, że tyle to kosztowałoby)

to już daje 16 000 do odliczenia

czyli nie 60k a 44k.. porównując cały system PC a piec z instalacją CO na powiedzmy ekogroszek (albo inny) - różnica nie wychodzi taka duża..

 

nie krzyczcie na mnie ani nie naskakujecie, to są tylko ogólne wyliczenia nie mające na celu namawianie kogokolwiek na pompę ciepła, każdy wie co dla niego będzie jako CO..

 

Mam nadzieję, że nikt nie ma zamiaru krzyczeć ;). Kiedyś liczyłem opłacalność PC i wyszło mi, że jak jest gaz, to PC się nie zwróci. Jak nie ma gazu, to PC jest jedynym sensownym, bezobsługowym rozwiązaniem (wyjąwszy małe domy grzane tylko prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mam nadzieję, że nikt nie ma zamiaru krzyczeć ;). Kiedyś liczyłem opłacalność PC i wyszło mi, że jak jest gaz, to PC się nie zwróci. Jak nie ma gazu, to PC jest jedynym sensownym, bezobsługowym rozwiązaniem (wyjąwszy małe domy grzane tylko prądem.

No tak nie do końca ;)

Po pierwsze gaz ziemny jak i ekogroszek uważam za same zło (gaz mam przy działce)

Po drugie wszystko zalezy od ceny takiej pompy a w małym domu pompa ciepła także ma rację bytu i chodzi tu głównie o zużycie cwu.

W moim przypadku spokojnie mógłbym grzać prądem nie obawiając się o rachunki za c.o(tak zamierzałem) ale co z tego skoro zużycie na cwu wyniosło by drugie tyle co na c.o (5000kWh+5000kWh)

Trzeba było coś wymyśleć na obniżenie rachunków a dzięki temu,że zapotrzebowanie na ciepło mam małe to i kupiłem słabą/tańszą powietrzną pompę 8kW za 16tys.zł i dzięki temu rachunki przy COP2,5 spadną do 4000kWh za c.o+cwu.

Gaz ziemny prawdopodobnie wyszedł by znacznie drożej w instalacji a węgiel odrzuciłem na samym początku :)

 

W dużych domach wg mnie jest podobnie,za ok.30tys.zł mamy powietrzną pompę na full wypasie z gwarancją pracy bez wspomagania grzłkami do -20st.C o dużej mocy 16kW także powinna być bardziej opłacalna niż gaz ziemny.:)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nikt nie ma zamiaru krzyczeć ;). Kiedyś liczyłem opłacalność PC i wyszło mi, że jak jest gaz, to PC się nie zwróci. Jak nie ma gazu, to PC jest jedynym sensownym, bezobsługowym rozwiązaniem (wyjąwszy małe domy grzane tylko prądem.

no właśnie gaz najbliżej to chyba z 500 metrów jak nie dalej.. chociaż mąż i tak samego początku stawiał na pompę ciepła.. nawet nie wiedząc jaki dom będziemy stawiać

 

a wyliczenia odnośnie różnicy w ogrzewaniu widziałam:)

Edytowane przez Kamila i Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy planowanej wielkości domu i tak nie interesowałem się rozwiązaniami typu kable grzewcze. odpadały też wszystkie obsługowe źródła ciepła. Dom ocieplony mniej więcej standardowo (tzn. odrobinę lepiej niż wymagane U=0,3), ale z dużymi przeszkleniami. Przy takich założeniach istnieją tylko dwa sensowne rozwiązania - PC lub gaz. Gaz mam przy działce. Warunków gruntowych do PC nie mam zbyt dobrych (niski poziom wód gruntowych, skały). Do PC powietrznej dom mam za mało energooszczędny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy planowanej wielkości domu i tak nie interesowałem się rozwiązaniami typu kable grzewcze. odpadały też wszystkie obsługowe źródła ciepła. Dom ocieplony mniej więcej standardowo (tzn. odrobinę lepiej niż wymagane U=0,3), ale z dużymi przeszkleniami. Przy takich założeniach istnieją tylko dwa sensowne rozwiązania - PC lub gaz. Gaz mam przy działce. Warunków gruntowych do PC nie mam zbyt dobrych (niski poziom wód gruntowych, skały). Do PC powietrznej dom mam za mało energooszczędny.

 

A poza tym lepsze gotowanie na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy planowanej wielkości domu i tak nie interesowałem się rozwiązaniami typu kable grzewcze. odpadały też wszystkie obsługowe źródła ciepła. Dom ocieplony mniej więcej standardowo (tzn. odrobinę lepiej niż wymagane U=0,3), ale z dużymi przeszkleniami. Przy takich założeniach istnieją tylko dwa sensowne rozwiązania - PC lub gaz. Gaz mam przy działce. Warunków gruntowych do PC nie mam zbyt dobrych (niski poziom wód gruntowych, skały). Do PC powietrznej dom mam za mało energooszczędny.

 

Jak dla mnie przy słabo ocieplonym budynku jedno i drugie rozwiązanie będzie kosztowne kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę miała gaz,ale nie prowadzę instalacji do kuchni-wybrałam indukcję,chociaż nigdy na niej nie gotowałam

składam samokrytykę-za babami nie trafisz :rotfl:

 

Wg mnie nic w tym dziwnego. Sam mam takie rozwiązanie - ogrzewanie gazowe, a do kuchni rury nie prowadziłem. Nie wyobrażam sobie mieć gazu w kuchni w dobie indukcji, na której gotuje się zwyczajnie świetnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...