Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
vis a vis za 200 tys. nie da rady postawić nawet gdyby wszystko robić samemu!!!

Jesteś pewna ?

Ja twierdzę,że samemu da radę zmieścić się w 200tys.zł.

Oczywiście z kosmetycznymi zmianami bo widzę,że w standarcie jest strop betonowy,także zmieniamy na drewniany i jest już dobrze i tanio,okien też wg mnie jest tam za dużo.

I tu wychodzi taniość parterówki ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Arturo72
Tak, jestem pewna :)

No to się mylisz,ten domek w bryle jest podobny do mojego i gdybym swojego budował sam od podstaw i nie patrzył na energooszczedność to w 200tys.zł bym się zmieścił :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola, hola. Powoli Koledzy. :)

 

Za 200 vis a vis moim zdaniem się nie uda wybudować. cytryna60 na razie nic nie wspominała o możliwości własnej robocizny. cytryna60 - planujesz wykonywać jakieś grubsze prace własnym sumptem?

 

Dlaczego C126 nie jest tani? Proszę bardzo:

260m2 dachu w tym dużo mb kalenic i koszy

170 m2 stropu Akermana

12 kubików betonu na same ławy (dla porównania - u mnie 6)

14 otworów okiennych, 2 drzwi, 1 brama garażowa

3 kominy

"powycinany" obrys - dodatkowe naroża, 3 słupy

Murarze i dekarze liczą sobie za wykonanie wszelkich takich wyskoków, idzie więcej materiału i więcej jest odpadów, no i mniejsza jest energooszczędność takiej bryły.

 

Bowess ma rację raczej. ten dom to ośmiornica z mackami......pochłonie ze 300 tys......a jeszcze jeśli wykończyć elewacje tak, jak na wizualizacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Bowess ma rację raczej. ten dom to ośmiornica z mackami......pochłonie ze 300 tys......a jeszcze jeśli wykończyć elewacje tak, jak na wizualizacji....

Nie przesadzajcie,dlatego ważne są zmiany w takim domu a nie budowanie jak z obrazka.

Po pierwsze zmiana stropu na drewniany bo inny jest nie potrzebny,zmniejszenie ilości okien bo trochę jest także niepotrzebnych po drugie dobry konstruktor może go fajnie odchudzić z nadmiaru betonu i drewna.

Ale ogólnie ja bym go nie wybierał ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajcie,dlatego ważne są zmiany w takim domu a nie budowanie jak z obrazka.

Po pierwsze zmiana stropu na drewniany bo inny jest nie potrzebny,zmniejszenie ilości okien bo trochę jest także niepotrzebnych po drugie dobry konstruktor może go fajnie odchudzić z nadmiaru betonu i drewna.

Ale ogólnie ja bym go nie wybierał ;)

 

a po co tyle zmian - nie lepiej od razu inny projekt wybrać? po co odchudzać zbyt drogi dom - nie lepiej zrobić w dobrej jakości prosty projekt?

 

pamietam, jak Darcy pisała w swoim słynny dzienniku, że żałuje, że budowała dom na granicy swoich możliwości finansowych - lepiej budować taki lekko poniżej mozliwości

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darcy pisała w swoim słynny dzienniku, że żałuje, że budowała dom na granicy swoich możliwości finansowych - lepiej budować taki lekko poniżej mozliwości

Zwłaszcza, że w tym przypadku chodzi o możliwości kredytowe.

 

Arturo - niby projekt trochę podobny do Twojego, a jednak ma dużo detali robiących różnicę. Pierwsze z brzegu - 1m2 użytkowej mniej, a dachu o 40m2 więcej.

 

Oczywiście można wprowadzać zmiany potaniające, ale czy ma to sens w przypadku C126, który jest domem dość dużym (klasyk do budowania za 200 to jednak okolice 100m2 netto), skomplikowanym (gdyby miało być na przykład murowanie we własnym zakresie, to nawet mając w rodzinie zawodowego murarza, będzie to bardzo dużo dłubania), rozłożystym i z wejściem od wschodu lub południa - a działka jeszcze nie zakupiona i nie wiadomo, jaki dom da się w nią wpasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytryna60, a ja mam taką propozycję - rozważ inny projekt, najlepiej pokazując także i działkę - i wtedy rzuć na żer forumowym wyjadaczom. Co do tego, jestem skłonna się zgodzić z opinią ogółu - koło mnie stoi śliczna parterówka, wielkości podobnej do mojego domu, a może i mniejsza - i z punktu kilkumiesięcznego doświadczenia w temacie budowlanym ;), oceniam, że na pewno była droższa niż mój piętrus. Rozległe fundamenty, ogromny dach, itp, itd...

Nie popadam jednakże w skrajność i uważam, że nawet przy ograniczonym budżecie w domu powinno być coś, co się właścicielowi podoba i dla dobrego samopoczucia i satysfakcji trzeba zachować to, co decyduje o charakerze domu. A potem robić gimnastykę z resztą budżetu ;) U mnie są to wielkie okna - zajmują łącznie 1/4 pow. elewacji - ani tanie, ani praktyczne - ale chciałam bardzo i mam, a z resztą się męczę i ucinam co się da ;) Może dla Ciebie priorytetem jest wielospadowy dach (=uprość bryłę), może rozległa przestrzeń (=uprość dach), może lukarny (=co drugi projekt gotowy do wyboru ;)). Nie da się mieć wszystkiego przy ograniczonych środkach, można próbować się porwać, ale bez ratunkowego kredytu czy zapasów gotówki na czarną godzinę to nawet mnie się wydaje nierozsądne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdeczeni,

 

Jest to moj pierwszy post i chcialbym sie z Wami przywitac, przesledzilem caly(!) watek, pomimo ze planuje budowe za wiekszy koszt zwracam sie do Was z prośba ponieważ wsrod Was upatruje osoby najbardziej zaradne i oszczedne. Budowę planuje rozpoczac z poczatkiem 2014 roku, niemniejednak wychodze z zalozenia ze do tematu powinienem sie przygotować. Dom będę budował w duzej mierze "tymi recami" z pomoca tescia, jednak moze sie zdarzyc tak ze do pewnych etapow zatrudnie ekipy- zobaczymy na co bedzie czas, umiejetnosci i gotowka. Przegladajac projekty probuje podejsc do kosztorysow w sposob realistyczny, wole zeby zostalo niz braklo. I tutaj prośba do Was, jako osoby budujace i bedące w temacie, prosze zerknijcie na projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/astra (ASTRA) i powiedzcie ile moze kosztowac wg Was koszt budowy tego domu do SSO/SSZ budujac roznymi ekipami? Budowa mialaby miejsce w Małopolsce(dokladniej pod Tarnowem). Wydaje mi sie ze koszt byłby spory, jednak chciałbym weryfikacji paru osob. Przepraszam za offtop ale po wypowiedziach wielu z Was tutaj odnosze wrazenie ze znacie sie dosc dobrze na temacie i bedziecie w stanie mi pomoc. Pozdrawiam Kuba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dom bez garażu tak jak poprzednik pisze.. jeśli w przyszłości chcielibyście mieć garaż, to jak najbardziej rozważyć garaż dodany do budynku tak jak np w tym projekcie (nie musi być na nim dach ale np taras:)

http://p.alejka.pl/i2/p_new/08/10/projekt-domu-z-garazem-quot-z142-quot-powierzchnia-185-6-m2_0_b.jpg

 

chodzi o to, że nawet brama garażowa jak jest garaż przy domu to Vatu jest 8% a nie 23% jak w przypadku wolnostojącego (tak przynajmniej u nas było).. poza tym za garaż w domu mniej się płaci niżeli za garaż wolnostojący

Vat akurat nie jest argumentem. Jak zapłacisz 23% to i tak jeszcze chyba mozna te 15 % odliczyć (chyba bo nie sprawdzałem w tym roku listy materiałów)

A garaz przy domu - niech kto mówi jak chce - jest sporym udogodnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypadkowo wpadłam na blog osoby która buduje dom 107 metrów i aż mnie zatkało ile faktycznie takich domów dzisiaj powstaje i tak się zastanawiam dlaczego tego nigdzie nie widać?

prawie 40 osób(lista z odnośnikami na dole strony) na sam projekt AR-1 i przy okazji kopalnia wiedzy wraz z kosztami budowy

http://www.aga.i.pawel.mojabudowa.pl/?id=88881#w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze zerknijcie na projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/astra (ASTRA) i powiedzcie ile moze kosztowac wg Was koszt budowy tego domu do SSO/SSZ budujac roznymi ekipami?

 

Nadmiernie pokomplikowana bryła domu i taki sam dach.SSO przy użyciu najtańszych materiałów na dach strzelam 220 tyś......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zalozmy ze mam dzialke

vis a vis da rade postawic do 200tys?

co jest takiego w tym projekcie ze nie da rady? bo nie znam sie na tym, wydawalo mi sie ze jak dom parterowy to tanszy w budowie

 

Jak napisałe szanowne gremium wcześniej wybudowanie tego domu nawet bez działki jest .......... delikatnie mówiąc trudne.

 

Po pierwsze dach - jest czterospadowy, ma bardzo dużo kalenic i dodatkowo w kilu miejscach sporo wychodzi poza bryłę budynku. Dużo materiału i zabawy przy konstrukcji tego dachu. Cieśla odpowiednio sobie za to policzy.

 

Po drugie - bryła budynku - jest delikatnie mówiac popierniczona. Aby dom wychodził tanio - niestety bryłą trzeba zbliżać sie maksymalnie do kwadratu lub prostokąta. Każde uskoki to dodatkowe koszty .

 

Po trzecie - ilość drzwi i okien - jest bardzo duża. Zwłaszcza drzwi zewnetrznych -niezaleznie czy to będą tradycyjne drzwi czy balkony.

 

Sama robocizna wyniesie sporo, wykończeniówka zresztą też. Zmień projekt bo ten nie należy do tych "tanich". Nawet z własną pracą biłbym się z myślami czy przyszykowanie tego domu do wprowadzenia jest realne w tej kwocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubaar oszacowanie ile może kosztować wybudowanie takiego domu wcale nie jest proste. Na oko nikt Ci nie powie, tym bardziej że nie wiadomo jakich materiałów chciałbyś użyć. Jak masz czas to usiądź i policz orientacyjny koszt, na pewno będzie to bardziej prawdziwe niż nasze strzelanie. Jedno jest pewne, dom tani nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmiernie pokomplikowana bryła domu i taki sam dach.SSO przy użyciu najtańszych materiałów na dach strzelam 220 tyś......

 

Całość wyceniłbym na około 500 K z wykończeniem (ale to tak na oko to sobie można gdybać)- zależnie od jakości materiałów. Sam dach - choc nie ma podanej jego wielkości - jeśli miałby byc kryty dachówką (a taki dom pod blachą wyglądałby komicznie)- to 100 K jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdeczeni,

 

. Dom będę budował w duzej mierze "tymi recami" z pomoca tescia, jednak moze sie zdarzyc tak ze do pewnych etapow zatrudnie ekipy- zobaczymy na co bedzie czas, umiejetnosci i gotowka. Pozdrawiam Kuba!

 

Dom jest trudny w wykonaniu . Jesli macie doświadczenie w budowaniu - ok - jesli nie - nie bierz sie za to bo Cie przerośnie. A dachu - jesli teściu lub Ty nie jest cieślą zawodowym- sami napewno nie zrobicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt Vis a Vis to nie 117 m2. Do powierzchni nie został wliczony garaż i kotłownia, które też trzeba wybudować i wykończyć. Łącznie jest to 142 m2, co daje średnio ~1400 zł za m2 na gotowo. Jak wynika z forum zdarzają się takie przypadki, ale przy robieniu niemal wszystkiego "tymi rencami". W dodatku dom nie jest najprostszy.

 

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zmienić projekt. Przykładowo ten:

 

http://www.dom-parterowy.pl/rzuty.php?kategoria=dr&id=dm11

 

ma bardzo podobny program funkcjonalny i wielkość pomieszczeń, a jest wyraźnie mniejszy i śmiem twierdzić, że będzie o wiele tańszy. Na marginesie zauważyłbym również, że znacząco ładniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo bardzo dziekuje wszystkich ktorzy do tej pory wyrazili swoje zdanie mam o czym myslec

 

ktos wspomnial ze nie napisalam czy bede robic systemem gospodarczym

 

no wiec tak napewno nie zlecilabym budowe firmie od poczatku do konca bo mnie nie stac

wiec raczej system gospodarczy np. ojciec ma bardzo dobrego znajomego z koparka i za grosze wzialby sie za wszystko to do czego koparka na budowie moze byc potrzebna, rowniez znajomego architekta mamy, murarzy rowniez i elektryka jak i ekserta od ocieplen i plytkowania - pewnie im dluzej bede drazyla sprawe to wiecej specjalistow znajomych znajde takich ktorzy pomoga

 

ogolnie jezeli chodzi o wykonczenie srodka to mielibysmy w planie zrobic napewno 1 lazienke i kuchnie i 1 pokoj sypialny i salon no i podlogi, pomalowanie scian

ogolnie zrobic tylko to co byloby potrzebne do zamieszkania, przeniesc sie z naszymi meblami z bloku i finito

a reszta sie zajmowac powoli pozniej jak pieniadze pozwola

 

a myslicie ze oplaca sie wprowdzac poprawki do vis a vis czy faktycznie lepiej wybrac inny projekt - i jaki to mialby byc

my wybralismy vis a vis poniewaz rozklad bardzo nam pasuje, elewacja to pikuś bo przeciez mozna polozyc styropian i klej nań i finito na poczatek

 

a jeszcze jedno pytanie

zauwazylam (moze sie myle) ze projekty bez garazu sa tansze do realizacji i to dosyc sporo chyb a ze sie mi tak wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vat akurat nie jest argumentem. Jak zapłacisz 23% to i tak jeszcze chyba mozna te 15 % odliczyć (chyba bo nie sprawdzałem w tym roku listy materiałów)

A garaz przy domu - niech kto mówi jak chce - jest sporym udogodnieniem.

pytanie: A czy bramę garażową mogę uwzględnić we wniosku o zwrot VAT?

odpowiedź: O ile garaż jest integralną częścią domu (w bryle domu) i jest uwzględniony w projekcie to nic nie stoi na przeszkodzie aby uwzględnić ją w sporządzanym wniosku. Jeśli natomiast garaż jest osobnym budynkiem to niestety wydatki poniesione na jego wybudowanie nie kwalifikują się do odliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...