Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 12,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie można śmiać się z postępu.........chociaż mój mąż marudzi o jeszcze wiekszy telewizor, argumentując, że .....grzeje.

czyli latem nie oglądamy TV.

 

a lodówka naprawdę grzeje, niestety najbardziej latem - co wtedy zrobi dom pasywny?

 

 

fajnym rozwiązaniem jest gorzelnia z biogazownią - teraz sporo sie takich buduje. Gdyby ktoś wymyslił taka mini-wersje do domku jednorodzinnego, to ja jestem pierwsza w kolejce. mogę nawet na takie urzadzenie poświęcic część salonu.

Robisz destylat z byle czego, potem te odpady fermentujesz i masz gaz. To chyba najlepszy pomysł na świecie - alkohol plus energia..........tylko troche materii organicznej.

 

 

 

"....Interesującym z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązaniem jest powiązanie biogazowni z gorzelnią. Obiekty te pracują wtedy niejako w symbiozie, ponieważ substratem dla biogazowni jest wywar pogorzelniany, gorzelnia natomiast odbiera od biogazowni ciepło niezbędne do pracy instalacji.

 

 

Każda z wyżej wymienionych biogazowni prócz energii elektrycznej może sprzedawać również ciepło (w postaci ciepłej wody lub pary technologicznej), a nawet chłód. W połączeniu z bardzo dużą liczbą dopuszczalnych substratów oraz ich kombinacji daje to niezliczone możliwości wykorzystania potencjału elektrociepłowni biogazowych."

ze strony http://www.bioalians.pl/biogaz-i-technologia/typy-biogazowni.html

 

 

problem jest jeden - zapotrzebowanie na alkohol mocno przewyższa zapotrzebowanie na energię - co wtedy z nadwyzką ciepła? okna pootwierać?

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będzie nadwyżek energii- to by było perpetum mobile. Straty na pewno będą i paliwa będzie brakowało.

Jak bym miał nadwyżkę darmowej energii dopiero bym się martwił co z nią robić.

A poza tym z gorzelni śmierdzi i mieć takie coś w salonie nie polecam, nawet gdyby było uszczelnione, to i tak zapach jest wyczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnym rozwiązaniem jest gorzelnia z biogazownią - teraz sporo sie takich buduje. Gdyby ktoś wymyslił taka mini-wersje do domku jednorodzinnego, to ja jestem pierwsza w kolejce. mogę nawet na takie urzadzenie poświęcic część salonu.

Robisz destylat z byle czego, potem te odpady fermentujesz i masz gaz. To chyba najlepszy pomysł na świecie - alkohol plus energia..........tylko troche materii organicznej.

Bez gorzelni:

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/dwie-swietne-ksiazki-o-biogazie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Od dluzszego czasu rozwazamy z zona ucieczke z blokowiska na zblizony metraz 'w terenie' - patrzac na srednia wielkosc budynkow na tym forum az strach (i wstyd) tworzyc tego posta... ale mieszkanie w nowszym budownictwie / ciekawszej okolcy = 5k/m2 co jest przytlaczajaca kwota za kolejne blokowisko - alternatywa, ziemia + projekt +ekipa...

 

Nie potrzebujemy:

-garazy (zmiatam i skrobie od lat, pod wlasnym domem bedzie to czysta przyjemnosc),

-spizarni (ze niby kompoty?),

-pralni/suszarni (to do tego potrzeba osobnego pomieszczenia?),

-piwnic/strychow,/garderob (patrzac na koszt m2 wole kupowac co sezon niz skladowac),

-kominkow (ognisko daje wiecej frajdy).

 

Jaka jest realna szansa zmieszczenia sie w kosztorysie 70k netto za stan surowy zamkniety dla tego projektu: http://projekty.muratordom.pl/projekt_pod-tecza,1150,0,0.htm?photo_id=33274 ? Ew jakis podobny projekt ~55m2, 2 pokoje, niski koszt budowy (lazienka obok kuchni itp itd).

 

Jakiej kwoty spodziewac sie zeby przejsc z SSZ na wykonczony/'pod klucz'?

 

Z modyfikacji:

0. myslalem nad 1w sciana z protherm/ytong, ale pewnie zima zbankrutuje - alternatywa pustak + styropian?

1. chcieli bysmy zmniejszyc ilosc okien po jednej sztuce w sypialniach (troche wieksze), podobnie w salonie, gora dol wieksze i lewa sciana duze 'balkonowe' przesuwne + brak tarasu (schodki na trawe) - ma to sens czy zostac przy orginalnym projekcie, gdzie madre glowy przeliczyly oplacalnosc?

2. ogrzewanie: proponowany jest kociol na gaz, jak powszechnie wiadomo na tanszych (pozamiejskich) dzialkach nie uswiadczy sie tego paliwa przez wiele lat, wiec postanowilismy zaryzykowac prad - zadnych podlogowkowych ektrawagancji, zwykle grzejniki, super jak by byly bezobslugowe (termostat?)

3. w zw z powyzszym, budowa ew komina to nie potrzebny koszt, ale milo by bylo miec kontrole nad obiegiem powietrza - wentylacja mechaniczna, najprostsza, jaki koszt extra przy tak malym metrazu? (calosc bedzie latwa do rozlozenia na nieuzytowym poddaszu)

4. jesli plan zabudowy pozwoli warto (koszta) brnac 1spadowy dach?

5. lazienka = tylko i wylacznie prysznic (tzw electric shower, przeplywowy, prad) - z kosztami jestem pogodzony, ale nie wiem co z odplywem, tania dzialka = brak kanalizacji -> szambo/oczyszczalnia, jakie sa koszta tych rozwiazan (bo pewnie nie sa uwzglednione w projekcie)?

 

Jakie jeszcze dodatkowe koszta sa pominiete w kosztorysach projektow muratora? Oplaty administracyjne? Jakich kwot sie spodziewac?

 

Gdyby ktos mial chwile czasu aby uswiadomic 'blokersa' bylbym bardzo wdzieczny. :)

 

Pozdrawiam! Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja racja.. a gdzie dziennik? ni ma?

 

Ech............ no ni ma, kurde nigdy nie założyłem...... może jak zakończe budowe to zrobie jedną wielką kronike z fotkami? No bo co ja bede robił popołudniami jak już skończe z tym domem........... :D

 

PS82 dzisiaj mi się już nie chce , może jutro na to zerkne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Z modyfikacji:

0. myslalem nad 1w sciana z protherm/ytong, ale pewnie zima zbankrutuje - alternatywa pustak + styropian?

2. ogrzewanie: proponowany jest kociol na gaz, jak powszechnie wiadomo na tanszych (pozamiejskich) dzialkach nie uswiadczy sie tego paliwa przez wiele lat, wiec postanowilismy zaryzykowac prad - zadnych podlogowkowych ektrawagancji, zwykle grzejniki, super jak by byly bezobslugowe (termostat?)

 

Jak ogrzewanie prądem to lepiej nie pchaj się w ścianę 1W. Daj zwykłego max'a i styropian 20cm. Ale dlaczego nie maty tylko jakieś grzejniki? mata wychodzi tanio do tego masz sterowniczek i już.

Szambo tańsze w zakupie droższe w utrzymaniu (koszty wywozu). Oczyszczalnia koszt gdzieś od 5tyś ale spokój później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps82 - Z tego co piszesz nie masz działki. Nieprawdą jest, że na wsi są tereny całkowicie nieuzbrojone. Może akurat znajdziesz z uzbrojeniem w pobliżu (do 30-40m), ale nie brałbym takiej gdzie media są 100m od niej ze względu na koszt podłączenia. Prąd też musisz podłączyć.

Po co zmieniać dach na jednospadowy- jak potem umieścisz instalacje, o których piszesz? Ściana 2W np. suporeks i styro.

Zamiast stropu lanego z projektu może lepiej wiązary- na gotowo strop i dach.

Zmniejszenie ilości okien i powiększenie (musiałbyś powiększyć wszystkie, żeby nie zepsuć wyglądu elewacji)- tak, pokoje będą bardziej ustawne- pomyśl, które usunąć, dostosowując do położenia domku na działce.

Usunięcie ozdóbek na ścianach zewnętrznych (okiennice).

To tak na szybko. A plan się chwali- lepiej mały własny domek niż blok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...